Добрий день, друзі! Місто Анурадхапура колись був столицею, головним містом острова Шрі-Ланки. Місто є святинею і місцем паломництва понад 1500 років, з тих пір, як сюди з Індії була доставлена головна реліквія буддійського світу — зуб Будди. Одна легенда говорить, що назва міста пов’язана з яскравою зіркою в сузір’ї Скорпіона — Анурадхой, що означає — світло. Інша пов’язує народження старого міста з людиною по імені Анурадха. З 1980 року Анурадхапура знаходиться під охороною ЮНЕСКО.

Вчені дотримуються другої версії. Вона багато що пояснює: і те, звідки прийшли сингальцы, і те, чому на гербі Шрі-Ланки зображений лев, і поява Левової скелі і назва стародавніх зливових лісів острова.

Зміст статті

 • 1 Діти Лева
 • 2 Старе місто
 • 3 Колиска буддизму
 • 4 Під владою Індії
 • 5 Основні визначні пам’ятки
 • 6 Анурадхапура на карті

Шрі-Ланка. Північно-Центральна провінція, округ Анурадхапура. Місто -адміністративний центр з населенням понад 63 000 чоловік. Складається з «Старого міста» (Old City) і «Нового міста».

У новому місті звичайні житлові райони.

Old City являє собою археологічну зону, в якій знаходяться священні ступи, храми, буддійські монастирі, дерево Бодхи, руїни старого міста і стародавньої іригаційної системи.

Є місцем паломництва буддистів усього світу і туристичною зоною.

З 1980 року перебуває під охороною ЮНЕСКО.

Фотозвіт про прогулянці по древній столиці дивіться тут.

Діти Лева

Археологічні дані говорять про те, що Шрі-Ланка була заселена з давніх часів. Можливо, до появи сингалів, її населення складалося з невідомих нам народів і тамілів — найближчих до острова індійських сусідів, які могли вільно переходити з Індії, на Шрі-Ланку по мосту Рами.

На острові знайдені величезні споруди досингальской епохи. Легенди розповідають про двох давніх народів, які жили на острові: Нагах — змій, і Якхах або Ракшасах — демонів.

Стародавні греки знали про островах Індійського океану і навіть склали карту Шрі-Ланки. Правда вони називали острів Тапрбана, а Анурадхапуру — Анураграммон.

Карта Птолемея

Історія держави Шрі-Ланка починається в VI столітті до нашої ери, коли зі Східної Індії (зараз це — Бангладеш) прибув принц Віджая і 700 його вірних людей. Вони й заклали перші міста, створили архітектурні будівлі, можливо першу в світі іригаційну і каналізаційну системи.

У кожного народу є своя легенда, своя точка самовизначення. Була така і у перших жителів Анурадхапури.

Батько принца Віджаї — король Синхабату (Singa Batu) вів своє походження від небесного тварини. Його мати, принцесу Лати викрав закоханий лев, після чого вона народила хлопчика — майбутнього короля і засновника великої династії.

Про те, що король наполовину лев, наполовину людина говорить його ім’я: Сінха в перекладі з сингальської і значить — Лев, а друга частина імені, означає — Камінь.

Відповідно всі нащадки королівської крові називають себе «Діти лева».

Так принц Касапа — побудував нову столицю держави — Сігірію, а скелю, на якій стояв його палац назвав Singa Batu (Левова скеля/камінь).

Віджая одружився на принцесі Кувейни з місцевого племені Якши, яка допомогла йому прийти до влади, влаштувавши палацовий переворот, під час якого був убитий її батько — колишній правитель. Кувейни народила Виджае двох дітей. Хлопчика звали Джавахатта, дівчинку — Дисала.

Важко розібратися в політиці тих давніх часів, але для того, щоб стати повноправним правителем острова, з індійської традиції, Віджая повинен був одружитися на «справжньої» індійської принцеси. Легенда розповідає, що Віджая довго не міг зважитися на цей крок, однак настав час і він поїхав в Індійське царство за новою дружиною.

Принцеса Кувейни з дітьми була вигнана, і Якши вбили її за зраду. А діти бігли на гору Шрипада (Пік Адама) і врятувалися. Від них бере початок народ Ведди.

У принца Віджая не залишилося законних спадкоємців, тому з Індії прибув молодший син брата Віджаї принц Пандувас Дів. Він і правив державою, народивши 11 дітей: 10 синів і одну дочку — принцесу Унмада Читру. Від них і пішли правителі Шрі-Ланки.

Відомо, що під час правління Пандувас Діва, було побудовано Абая Вева — перше, на острові водосховище.

Старе місто

Тим часом Анурадха успішно виконав веління принца Віджаї і побудував поселення — Анурадхапуру. Поки йшла боротьба за владу поселення росло і перетворилося в облаштований місто, де жителі розводили худобу, ловили рибу і займалися ремеслами.

У 380 році до нашої ери місто став першою древньою столицею Шрі-Ланки. В цей час королівством правил король Пандукабая. При ньому з’явилася перша каналізація.

Стародавній туалет

Палац потрібно було очищати, зрошувати прилеглі до нього сади і парки. Король наказав збудувати великий резервуар з водою для потреб палацу і садів. Водосховище Басавакулам знаходиться в західній частині старого міста.

Колиска буддизму

У IV столітті до н. е .. син індійського короля Ашоки Махінда приніс буддизм на Шрі-Ланку. У тому місці, де Махінда вперше звернувся до жителів острова з проповіддю, побудований храм Міхінтале. Він знаходиться в 12 кілометрах на схід Анурадхапури.

Михантале. На скелю ведуть 1850 ступенів

Мало хто знає, що Шрі-Ланка є колискою буддизму. Тут росте найстаріше дерево на планеті, якому вже близько 2550 років. Це відросток дерева Бодхі, під яким Будда отримав просвітлення, привезений на острів дочкою короля Ашоки і сестрою Махінда принцесою Сангамиттой.

Під владою Індії

Незважаючи на те, що місто успішно розвивався, розташування його не найвдаліше. На нього постійно нападали, завдаючи великі і малі пошкодження.

У 205 році до нашої ери містом заволодів принц Элара з Таміли. 44 роки він тримав у своїх руках владу над містом. До того моменту виріс і зміцнів «неслухняний» принц Анурадхапури — царевич Дутугамуну.

15 років він вів війну проти загарбників, поки повністю не звільнив рідну землю.

Після смерті він став національним героєм Шрі-Ланки і був похований як Дхарма Гамини («праведний Гамини»). З його ім’ям пов’язано безліч легенд.

Одна з них розповідає про молодого царевича, який відрікся від свого батька — короля Каватиссы, і прислав йому в подарунок жіночі прикраси. Причина — відмова короля воювати з армією Элара. Юний царевич не міг спокійно спостерігати, як таміли захоплюють країну, вбиваючи Дітей Лева одного за іншим.

Батько був у люті від вчинку Дутугамуну. Він був досвідченим політиком і робив все для благополуччя свого народу, збираючи потужну армію. Царевич і віддані йому друзі були змушені тікати до часу ховатися.

Їх назвали «неслухняними» (Дуттхагамани). Ще одне значення слова — безстрашні. Ось ці-то неслухняні, об’єднавши своє військо військо короля Каватиссы, розгромили тамільських узурпаторів. А царевича, все своє життя присвятив боротьбі, стали називати праведним Гамини або Дутугемуну (Dutugemunu).

Цікаво, що перемігши Елара в бою (він убив ворога дротиком), царевич наказав поховати Елара з усіма почестями як хороброго воїна і справедливого вмілого правителя.

Король Дутугамуну

З Дутугамуну пов’язано безліч легенд, кожне його справа, кожен новий проект обростав своєю легендою.

Царевич зміцнив Анурадхапуру, звів палаци і храми, сам брав участь у зведенні ступ.

Стару столицю зводили за певним планом. У міста 4 пари міських воріт, орієнтованих по сторонах світла.

Вже до I століття. до н. е. міські стіни стали оборонними, їх висота сягала 2 метрів. Ще через 100 років будуються сторожові вишки.

Внутрішній місто побудований навколо палацу і більшості релігійних споруд. Потім, йде зовнішнє кільце. У часи, коли місто було столицею, тут проживало 300 000 чоловік.

У IV столітті нашої ери принцеса Хемамала і її чоловік принц Дантха привезли з Індії найбільшу буддійську реліквію — зуб Будди. Тоді Анурадхапура стає не тільки столицею острова-держави, але і священним містом, зберігачем святині.

Зуб Будди

До кінця X століття нашої ери війська принца Раджарая зрівняли стару столицю з землею.

До 1070 році її знову відновили. Але, до того часу вже перенесли столицю в Полоннаруву.

Жителі потихеньку йшли з Анурадхапури, переселяючись в інші райони. Старе місто поглинали джунглі.

У 1980 році ЮНЕСКО взяло Анурадхапуру під свій захист. Тоді почалося відновлення руїн.

З тих пір це місце набирає популярність. В першу чергу, для паломників, які приїжджають відвідати стародавні святині.

Тепер і туристи із задоволенням відвідують місто.

Основні визначні пам’ятки

 • Скельний храм Исуруминия Віхар (старий і новий)
 • Музей
 • Дерево Бодхі і храм поруч з ним
 • Священні ступи
 • Руїни міста в лісі

Докладно про визначні пам’ятки читайте тут.

Як дістатися

Дістатися до міста можна на машині, поїзді чи автобусі.

 • На автобусі з будь-якої точки острова.

Треба з картою приїхати на автобусний вокзал міста. Там дивитися напрямки автобусів та звіряти його з картою. Не бійтеся задавати питання. Ланкійці із задоволенням підкажуть, покажуть і доведуть до потрібного автобуса.

Ми приїхали на автобусі з Дабмуллы, де оглядали печерний храм.

 • З Коломбо, Галле, Матари і Канді можна дістатися не тільки на автобусі, але і на поїзді.

Порада: стара столиця досить велика, можна ходити пішки, але зручніше взяти тук-тук. Водій знає, куди під’їхати і як швидше дістатися до цього місця.

Ми взяли тук-тук від нашого готелю в Новому місті. Водій підвозив нас до основних точок старого міста. Ми виходили, гуляли дивилися, потім знову сідали на наш тук-тук і їхали далі. Отримали величезне задоволення.

Анурадхапура на карті

Спасибі за те, що читаєте наш блог! Сподіваємося, розповідь був цікавим. Підписуйтесь на оновлення сайту, слідкуйте за виходом нових статей.

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Відпочинок в Ріміні – чим зайнятися і що спробувати

Річка Преголя або з чого краще почати огляд Калінінграда

Найцікавіші фестивалі, міста і визначні пам’ятки італійського регіону Венето