Привіт, друзі. Навряд чи ви станете сперечатися з тим, що Італія – це справжня скарбниця мистецтв. Практично в кожному місті цієї країни є хоч одна перлина. У Флоренції їх багато. Сьогодні ми розповімо про один з головних і найдавнішому релігійному спорудженні міста. Це баптистерій Сан-Джованні або Флорентійський баптистерій.

Італія. Регіон Тоскана. Флоренція. Баптистерій Сан-Джовані (Battistero di San Giovanni).

Кажучи російською мовою, баптистерій це – будівля, де відбувається таїнство хрещення (хрестильня).

Зміст статті

 • 1 Історія
 • 2 Інтер’єр
 • 3 Врата
 • 4 Південні ворота
 • 5 Північний портал
 • 6 портал Східний — Райські врата
 • 7 Музей собору
 • 8 Час роботи
 • 9 Скільки коштує
 • 10 Як дістатися
 • 11 Баптистерій на карті

Історія

Баптистерій є частиною Кафедрального собору Санта-Марія-дель-Фьоре, розташованого на Пьяцца дель Дуомо (Соборна площа).

 • Коли саме це місце було сакральним.
 • Потім, на початку I століття тут було зведено храм, присвячений римського бога війни Марса.
 • З плином століть в архітектуру споруди вносилися зміни. Будівля перебудовувалася відповідно нової віри і традицій моди.
 • До IX століття це вже була базиліка.
 • В XI столітті, після знесення стін і реконструкції, будівля отримала знамениту форму восьмигранника і було освячено римським папою Миколою II.
 • У XII столітті воно отримало статус баптистерія. Протягом цього ж століття будівля активно добудовували і обшивали стіни мармуром.
 • Відомий баптистерій і завдяки готичної дзвіниці Джотто, яка була закладена в XIII столітті. Вона стоїть окремо від будівлі хрестильні.
 • З IX по XII століття баптистерій був одночасно кафедральним собором і хрестильний.

Ця універсальність стала причиною появи в будинку трьох воріт.

І над зовнішнім виглядом, і над інтер’єрами собору працювали видатні майстри архітектури, скульптури, лиття, розписи, мозаїки, різьблення по каменю.

Інтер’єр

Інтер’єр баптистерія вражає пишністю. Чого тільки коштує розпис стелі і мармуровий купол, прикрашений візантійською мозаїкою.

Розписами Небесної Ієрархії займалися кращі майстри XII-XIV століть. Особливо виділяється фреска «Ісус з ангелами».

Вікна будівлі оздоблені ліпниною, кафедра баптистерія прикрашена фресками, а скромний декор підлоги відтіняє багата розпис стелі.

Всі разом символізує щастя небесної життя та марність земного.

У одній зі стін будівлі розташований хрестильний джерело. З IX по XIX століття тут відбувалося таїнство хрещення всіх жителів Флоренції. Серед них поет Данте. Можливо, тому він згадав цей святий джерело у своїй Божественній комедії.

Всередині будівлі знаходиться гробниця одного з Медічі, гробниця антипапы Іоанна XXIII, 1420 року, роботи Донателло і Мікелоццо.

Гробниця антипапы

Ворота

З брамою Battistero di San Giovanni Росію пов’язують давні і міцні узи «спорідненості».

Так Північні врата Казанського собору, що знаходиться в Санкт-Петербурзі, є точною копією Східних воріт баптистерія. Але панелі з рельєфами, що прикрашають двері врат Казанського собору, розташовані в іншому порядку. Встановлені на початку XIX століття.

Північні врата Казанського собору

У Москві, в Державному музеї образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна (ДМОМ) знаходиться гіпсовий зліпок з Східних воріт Флорентійського баптістерія, зроблений ще за засновника музею В. В. Цветаеве, який захоплювався їхньою красою і майстерним виконанням.

Так що подивитися фрагменти можна і в Росії, але, звичайно, це тільки уявлення, т. к. врата відлиті в бронзі і покриті золотом, що надає рельєфним сцен обсяг, жвавість і блиск.

Коли баптистерій перебудовувався, гільдія купців спонсорувала будівництво брами. Для роботи над ними були запрошені кращі майстри Італії. Кожен представляв свій проект, але роботи починалися тільки після жорсткого відбору.

Південні ворота

Їх створення було доручено маститому архітектора, скульптора і ювеліра Андреа Пізано.

Для роботи над масивними дверима була створена спеціальна майстерня, в якій під керівництвом Пізано вчилися і працювали багато скульпторів і майстрів лиття. Саме ця майстерня поклала початок флорентійської скульптурної школи.

Тільки для дверей було відлито 28 прямокутних бронзових панелей. Зверху особливою технікою на них нанесено золотий покриття.

Оскільки баптистерій присвячений Іванові Хрестителю 20 сцен розповідають про його діяння і життя. На 8 пластинах зображено алегоричні зображення чеснот.

Робота над брамою велося 8 років.

Південні ворота

Головним архітектором собору спочатку був призначений Арнольфо ді Камбіо. У 1334 році він помер і головним архітектором стає Джотто. Джото спроектував і почав будівництво прекрасною дзвіниці собору 90 — метрової Кампанилы.

У 1337 році він помирає, встигнувши зробити лише перший поверх дзвіниці.

Тепер головним архітектором собору стає Андреа Пізано. Крім брами, Андреа Пізано займався будівлею кліру і подальшим зведенням вежі. За малюнками Джотто Пізано створив серію рельєфів нижнього ярусу.

У 1348 році під час великої чуми Пізано помер.

Північний портал

У 1401 році на відбірковий конкурс свої роботи представили такі величини як Донателло і Брунеллески, але сувора комісія зупинила свій вибір на молодому 21 літньому і поки ще не відомого скульптора Лоренцо Гіберті (до того часу це був його перший великий замовлення).

У майстерні Гіберті було відлито 28 панелей готичного стилю в рамах. Вони гармонійно поєднуються з Південними воротами Андреа Пізано. На пластинах рельєфи зі сценами з Нового Завіту.

Північні ворота

Робота над брамою Північного порталу тривала по одним джерелам 20 років, з іншим 23 роки (з 1401 року по 1424).

Колона святого Зиновія

Недалеко від цього входу ви побачите беломраморную колону з хрестом і бронзовим барельєфом, на якому зображено квітуче дерево в’яза і сцена, що розповідає про чудо святого Зиновія.

З монументом пов’язаний переказ: флорентійський єпископ був натхненним проповідником, творив чудеса і займався благодійністю. Після смерті святого, 27 грудня 429 року його останки вирішили перенести з церкви Сан Лоренцо у тільки що побудований собор святої Репарати.

Процесія городян несла тіло святого через місто. По дорозі їм зустрівся сухий в’яз. Поли плаща святого Зиновія торкнулися дерева, і сталося диво — в’яз зацвів.

На цьому місці була встановлена пам’ятна колона. Перша колона не збереглася, але на її місці спорудили нову. Кожен рік 27 грудня флорентійці прикрашають її зеленими гілками і квітами.

Самого святого теж можна побачити – його постать у плащі відлита на дверях собору. Погляд єпископа спрямований на колону.

Але повернемося до брами баптистерія.

Східний портал — Райські врата

Ворота Північного порталу, створені Гіберті, принесли йому славу великого майстра і справили настільки сильне враження на сучасників, що йому доручили виконати і східний вхід.

Східний вхід завжди з’єднаний з собором або спрямований до нього. Врата цього порталу по праву вважають шедевром. Через 50 років Мікеланджело сказав: «Вони настільки красиві, що могли б стати Брамою Раю». З тих пір їх так і називають — Porta del Paradiso.

Лоренцо ді Чоне Гіберті, до того часу вже відомий майстер і вчитель, крім квіткових прикрас і перехідних орнаментів, створив десять парних бронзових позолочених барельефных панелей, що ілюструють сцени Старого завіту.

Ці панелі прикрашають зовнішню і внутрішню сторони брами Східного порталу. Саме вони принесли майстрові світову славу.

Робота над ними тривала 27 років (з 1425 по 1452).

 • Вага дверей 400 кілограмів
 • Висота 5 метрів
 • Ширина кожної стулки 1,5 метра

У процесі роботи Гіберті удосконалив техніку створення рельєфів, створив свою школу, тепер вже всесвітньо відому, виховав плеяду майстрів, винайшов оригінальну техніку позолоти бронзи, вперше застосував закони перспективи, створив інші прекрасні роботи, в тому числі скульптури і митру для папи римського Євгенія, пише «Коментарі» — історію мистецтв Італії в 3-х томах. Власне, Лоренцо Гіберті став родоначальником історії мистецтв як науки.

Стихійні лиха, світова війна, під час яких двері доводилося знімати і ховати в безпечних місцях пошкодили панелі. У 1966 році під час страшної повені 5 аркушів з 10 були відірвані і віднесені потоком води. У 1990 році їх замінили точними копіями.

З часом золото забруднилося і почорніло. Після тривалої реставрації 10 оригінальних панелей без рами зараз знаходяться в музеї Собору. А на храмі ми бачимо блискучі копії.

Лоренцо Гіберті прожив 74 роки. З них 47 років він віддав собору Санта Марія дель Фьоре і його баптистерію.

Все це дало право майстру помістити своє зображення на ворота Раю. На стулках дверей ви побачите два бронзових медальйона. Вони відіграють роль дверних ручок. У них Гіберті розмістив свій портрет і портрет допомагав йому в роботі племінника. Там же можна прочитати напис на латині «Захоплюйся з яким мистецтвом зроблено!»

Музей собору

При соборі є цілий музей dell’opera Museo Del Duomo, де зберігаються оригінали робіт середньовічних майстрів, прикрашали храм.

Частина зовнішніх і внутрішніх фрагментів, у тому числі і врата баптистерія, після двадцатисемилетней реставрації, також зберігаються в музеї, т. к. зберегти первозданність можна тільки в закритому приміщенні.

Мало того, 10 панелей Райських врат, викладені в ряд, лежать в музеї в контейнерах з азотом.

Двері, які ми бачимо на крестильне – чудова точна копія, виконана флорентійської майстерні Енріко Марінеллі в 1990 році.

 • Початок першої фази реставраційних робіт — 1947 рік.
 • Закінчення 1990 рік.

Відео про Баптистерії Сан Джованні

Час роботи

Вхід в баптистерій відкритий щодня.

 • З понеділка по суботу з 11:15 до 19:00
 • У неділю з 8:30 до 14:00

Скільки коштує

Стандартний квиток коштує 5 євро

Офіційний сайт: www.operaduomo.firenze.it

На сайті є докладна історія будівництва собору, виконана як древо, де вказані роки кожного етапу роботи і імена майстрів.

Як дістатися

Хрестильня знаходиться на площі Дуомо. Доїхати до неї можна автобусами 17, 6, 23, 36, 37, 71.

Адреса: PiazzadelDuomo

Баптистерій на карті

Спасибі, що ви читаєте наш блог. Підписуйтесь на нові розсилки, діліться з друзями корисною інформацією.До скорого!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку