Добрий день, дорогі друзі! У світі є багато будинків з оригінальними назвами. Наприклад будинок у Чорної Мадонни в Празі. Чому Мадонна, чому чорна? Та що там знаходиться? На всі ці питання ми сьогодні відповімо, а поки скажемо, що сюди варто завітати любителям сучасного мистецтва.

Адміністративна зона Прага 1. Історичний район Старе Місце.

Зміст статті

  • 1 Дивовижний будинок в центрі Праги
  • 2 Незвичайне назва
  • 3 Музей кубізму
  • 4 Що варто подивитися
  • 5 часи роботи
  • Скільки коштує 6
  • 7 Як дістатися
  • 8 Будинок У Чорної Мадонни на карті

Дивовижний будинок в центрі Праги

У цього будинку, принаймні, дві назви. Хтось називає його домом «У Чорної Божої Матері», а інші домом «У золотої решітки». У цього будинку цікава, і звичайно ж трохи містична історія, — це ж Прага. Тут у всього є своя містична історія.

Давайте вирушимо в самий центр Старої Праги, на перетин Фруктової Площі і вулиці Целетна, туди, де раніше стояв лицарський замок, а тепер знаходиться будинок «У Чорної Мадонни».

На початку XX століття процвітаючий бізнесмен Йозеф Гербст вирішив відкрити в Празі свій торговий будинок. Щоб справа відразу пішло в гору, він вибрав зручне місце і купив будинок — старий замок. Але, яка ж торгівля в замку? Замість нього потрібен сучасний незвичайний і запам’ятовується будинок. Гербст замовив проект у одного з кращих архітекторів епохи — Йозефа Гочара.

У 1912 році будівлю було побудовано. Як і хотів замовник, воно вийшло дуже незвичайним: з величезними вікнами-вітринами і фасадом у стилі кубізму. Будинок відразу привернув увагу городян.

Перший поверх був зайнятий торговими рядами, а на другому розташовувалося модне кафе. Дуже скоро це кафе стало справжнім центром культурного життя міста. Всі хотіли зайняти столик біля величезного вікна з видом на площу. На третьому і четвертому поверхах знаходилися службові приміщення та кімнати робітників.

Незвичайне назва

Був час, коли в Європі будинку не позначалися номерами, як зараз. На них просто встановлювали статуї і герби. Так, дивлячись на зображення, житель Праги відразу міг пригадати, кому належить будинок. Такий метод використовувався тільки для будинків знатних людей.

Одну з бічних арок торгового дому Йозефа Гербста прикрашала скульптура величиною до півметра з чорного каменю. Це — композиція XVII століття Богоматір з немовлям. Звідси і виникла перша назва будинку — «У Чорної Мадонни».

Але звідки взялася Чорна Мадонна? — запитаєте ви.

Справа в тому, що будівлю свого торгового дому Гербст побудував не на пустирі. На цьому місці знаходився справжній рицарський замок, що належить стародавнього роду Грановских. Члени роду — лицарі-тамплієри брали участь у хрестовому поході і прославилися ще в середні століття.

Після хрестових походів, орден Тамплієрів привіз зі Святої Землі в Європу безліч статуй чорних Мадонн.Найстаріші реліквії християн вразили сучасників, а самі лицарі нерідко вибирали Чорну Мадонну своєю захисницею і поміщали на герби та прапори.

Така ж мадонна була гербом Грановских. В той час для мешканців Праги Чорна Божа Матір була чимось незвичайним, можливо навіть лякає.

Не хочеться забиратися в нетрі теології, але це не єдина Мадонна з немовлям, виконана з чорного каменю. Тут простежується зв’язок між раннім християнством і язичницькими віруваннями. Єгипетська богиня Ісіда зображується з чорним обличчям, індійська Калі завжди з чорного каменю або дерева. Цікаво, що ранні зображення Божої Матері теж дуже темні. Історики списували це на вік ікон і статуй.

Можливо, підприємець Гербст вирішив не змінювати «номер будинку», а може йому сподобалася скульптура, чи справа в епатажі. Він же хотів здивувати і привернути увагу до своїх торгових рядах.

Так чи інакше, але скульптуру він поставив в одну з арок нового будинку і навіть прикрив її золотий ґратами. Так і з’явилося друге ім’я — «Будинок біля Золотої решітки».

Вже через кілька років після завершення будівництва, кожна людина в місті знав про будинок з Чорною Мадонною.

Треба сказати, що зовнішній вигляд будівлі практично повністю зберігся з того часу. Навіть скульптура Чорної Мадонни.

Музей кубізму

Сьогодні будівля перейшла до рук служителів мистецтва, а всередині розмістився Музей чеського кубізму. По-чеськи Muzeum ćeského kubismu U Černé Matky Boží (Музей чеського кубізму У Чорної Божої Матері).

За старою традицією, на другому поверсі будинку все так само працює кафе, але вже інше.

Будинок У Чорної Мадонни і сучасне мистецтво зустрілися досить давно. Модне напрямок кубізм з’явилося в Європі на початку XX століття. Саме тоді спільнота кубістів Osma вирішило провести виставку поряд з цим незвичайним будинком, оскільки і сам будинок являє собою 4х поверховий зразок цього напрямку.

Пройшли роки, Торговий дім Гербста перестав існувати, змінилося безліч орендарів будинку, і ось він став музеєм.

Будинок У Чорної Мадонни унікальний по своїй архітектурі і сам є пам’яткою культури.

В експозиції Музею кубізму представлені картини та меблі, характерні для середини XX століття.

Працює постійна експозиція і тимчасові виставки на 4 поверсі. Тут виставляються роботи знаменитих художників — майстрів кубізму.

Що варто подивитися

Оригінальну колекцію живопису широко відомих чеських художників. У їх числі роботи Еміля Филлы, Йозефа Чапека та Богуміла Кубишты.

Звичайно, для того, щоб насолодитися кубічними шедеврами, потрібно бути добре підкованим поціновувачем сучасного мистецтва.

А от колекція меблів привертає увагу абсолютно всіх. Незвичайні гострі кути, привабливі поєднання кольорів і сміливі рішення викликали бурю захоплення в 20е роки XX століття і продовжують когось дивувати, а кого-то радувати і сьогодні.

Створювали меблі відомий дизайнер меблів Янак, і художник Хофман.

Сьогодні така меблі вважається дуже модним. Зручна вона чи ні, перевірити не вийде — на музейних експонатах забороняється сидіти, але те, що предмети побуту і зараз виглядають оригінально, — безсумнівно.

Час роботи

З вівторка по неділю з 10:00 до 18:30

Офіційний сайт: www.kubista.cz

Скільки коштує

Ціна одна для всіх, 100 крон

Як дістатися

  • На метро до станцій Náměstí Republiky. Далі по вулиці Hybernská, проходите під аркою Порохової вежі, йдете місця де вулиця Целетна перетинається з Фруктовим ринком (Ovocný trh).
  • Ще підходить станції метро Můstek і Staroměstská. Від них пішки до будинку приблизно 700 метрів.

Адреса: Ovocný trh 19, 110 00 Praha 1

Будинок У Чорної Мадонни на карті

Спасибі, що побували разом з нами в одному з найзагадковіших будинків Праги. Що ж, ми готуємо для вас нові статті, а поки що, підписуйтесь на наші оновлення. До речі, цією та іншими статтями ви можете поділитися зі своїми друзями через соціальну мережу. До нових зустрічей!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку