Привіт, друзі. Всі ми читали казки про давніх звездочетах, і зізнайтеся, багатьом з нас хотілося стати одним з них. Це майже неможливе. Приїжджайте в Джантар-Мантар в Джайпурі. Це стародавня обсерваторія, в стінах якої вчені минулого досліджували світ. З 2010 року перебуває під охороною ЮНЕСКО.

Індія. Штат Раджастхан. Місто Джайпур. Стародавня обсерваторія Джантар Мантар (Jantar Mantar Observatory).

Зміст статті

 • 1 Історія
 • 2 Історична довідка
 • 3 Прилади
 • 4 Де зупинитися в Джайпурі
 • 5 часи роботи
 • Скільки коштує 6
 • 7 Як дістатися
 • 8 Джантар-Мантар на карті

На самостійну екскурсію по обсерваторії можна закласти 2-3 години.

У трьох хвилинах ходьби від комплексу Джантар-Мантар знаходиться знаменитий палац Вітрів. Ці об’єкти варто поєднати в одній прогулянці.

Все, чому нас вчили в школі на нудних уроках тригонометрії (науці про співвідношення між сторонами і кутами трикутника), тут втілено в древніх астрономічних інструментах-будівлях гігантського розміру. Прилади працюють і зараз. Їх можна побачити, помацати, а на деякі навіть залізти.

Історія

Назва Джантар-Мантар (Jantar Mantar Observatory) походить від слів: «Джантар», що означає «прилад» і «Мантар» — «вимір».

Будувалася обсерваторія в проміжку з 1727 по 1734 рік махараджей Савай Джай Сингх. І будова вийшло, дійсно, великим. Всього махараджей побудовано 5 обсерваторій. Всі вони знаходяться в різних містах Індії, у Делі, Бенаресі (Варанасі), Удджайне, Джайпурі і Матхуре.

Ця обсерваторія столиці раджпутів — найбільша і повна з усіх, побудованих на території Індії.

Її сонячні години — найбільш великими в усьому світі.

З 2010 року стародавня обсерваторія взята під охорону ЮНЕСКО як пам’ятник світової культури.

У XVIII столітті обсерваторія була священним місцем, виконувала багато функцій і була пов’язана не тільки з астрономією, але з ведичної астрологією.

Астрономічні дані дозволяли не тільки з точністю до 2-ух секунд визначати час (точніше не дозволяє бачити людське око), але і визначати час затемнень, відстань між небесними об’єктами, визначати азимут і, звичайно, скласти точний гороскоп.

Завдяки точним даними стародавні вчені оголошували дати проведення релігійних свят, визначали сприятливі періоди для укладення шлюбу, сходження на престол і час зачаття дітей.

Історична довідка

Раджпути — етно-станова група у складі варни кшатріїв. Проживають в основному в Пакистані і північній Індії. Походження етносу до цих пір точно не встановлено. У перекладі з санскриту словосполучення «раджа путра» означає «син царя» або «син раджі».

Сповідували індуїзм.

Під час правління шаха Акбара багато раджпути перейшли на службу до правителя Великих моголів, обумовивши умови переходу. Після смерті Акбара умови договору порушувалися, раджпутів дискримінували, почалися повстання і внутрішні війни. Іронія долі, — саме непокірність раджпутів і прихильність своїм традиціям стала однією з головних причин розпаду імперії Великих моголів.

Коли ми були в Індії в перший раз, то в обсерваторії повним ходом йшла реконструкція.

Прилади

Ну а тепер саме час оглянути будівлю обсерваторії детальніше. Всередині його двору знаходиться маса цікавих споруд. Все це — астрономічні прилади давнину. По них і зараз можна проводити вимірювання. Все працює і працює.

Всі прилади гігантських розмірів. Мабуть, це і впливає на точність приладів, вірніше на можливість досить точність знімати показання.

План обсерваторії Джантал-Мантал

Різних приладів (для різних вимірювань) 14. Я уточнюю, т. к. у дворі обсерваторії знаходяться 12 однотипних споруд, по-різному зорієнтованих і необхідних для спостереження за проходженням Сонця зі знаками Зодіаку. Де знаходиться Сонце вказує тінь.

1. Laghu Samrat Yantra

За допомогою приладу можна дізнатися висоту, на якій знаходиться небесний об’єкт, і відстані до зеніту.

Laghu Samrat Yantra

2. Dhruva-Darshak Yantra (Dhruvadarshak Pattika)

Найпростіший з усіх інструментів, що знаходяться в обсерваторії. Верхня поверхня його трапецієподібної форми вказує темної ночі на Полярну зірку.

Dhruvdarshak Pattika

3. Narivalaya Yantra

Це — екваторіальні сонячні години, з тією ж функцією, що і № 1.
Обидва інструменти працюють в парі: один в зимовий період з 23 вересня по 21 березня (коли сонце перебуває в південній півкулі небесної сфери), а інший використовується в літній період між 21 березня і 23 вересня (коли сонце знаходиться в північній півкулі).

Narivalaya Yantra

4. Dhoop-Ghari

Сонячні години з гномоном в 27º трикутної форми. Такі ж годинники є на терасі Amber Palace і в кімнаті астрологів Джайсалмер Форту.

5. Kranti Vritta Yantra (Krantivritta)

Прилад з металу. Служить для вимірювання небесної довготи і широти. З його допомогою визначаються координати небесних тел. Може використовуватися у будь-який час дня і ночі.

Krantivritta

Так, здавалося б, просто, покрутивши коліщатка, стародавні вчені вже могли сказати досить багато про будову нашого космосу.

6. Raj Karika Yantra (Jantra Raj) Велика астролябія

Це — одна з найбільших у світі астролябій (прилад для вимірювання кутів). Можливо найцінніший з експонатів Джайпуру.

На поверхню вертикально висять дисках нанесена карта зоряного неба. І складна сітка поділок.

Raj Karika Yantra

 • Диски виконані зі сплаву металів 7
 • Їх діаметр 2 м
 • Важить 400 кг
 • У центрі кола — отвір

За допомогою приладу можна обчислити положення різних сузір’їв у різні проміжки часу шляхом розміщення знімного диска в центральному отворі. Крім того, можна розрахувати швидкість планет, місячних і сонячних затемнень, сходів і заходів, швидкість руху Місяця і т. д.

7. Unnatansha Yantra

Це ще один важливий інструмент, зроблений з металу. Діаметр вертикально висячого кола дорівнює 5 м. Використовується для визначення висоти небесних тіл в будь-який час дня або ночі.

Unnatansha Yantra

8. Dakshinodak Bhitti Yantra

Стіна-меридіан. Побудований у площині місцевого меридіана. З допомогою цього приладу обчислюється висота небесних тіл і схилення Сонця.

Dakshinodak Bhitti Yantra

9 а. Бріхат Samrat Yantra (Самрат Янтра — Samrat Yantra)

Це — ті самі найбільші, а також найточніші сонячні години, з точністю до двох секунд показують місцевий час.

Бріхат samrat

Довжина основи цього трикутника дорівнює 44 м, ширина 3 м Гіпотенуза йде під кутом до 27 ° (широта Джайпуру) і досягає висоти 27 м.

Цей прилад за функціями схожий на 1, але більше і точніше. Тінь від гномона рухається зі швидкістю 6 см/хв. Тому що за цим гігантським годинах можна в прямому сенсі слова спостерігати, як рухається час.

Бріхат Samrat Yantra

По сходах, що проходить вздовж гіпотенузи, можна піднятися на самий верх.

9 б. Shashthansha Yantra

Це геодезичний прилад — секстант. Служить для вимірювання кутів та астрономічних спостережень.

Shashthansha Yantra (секстант)

9 с. Величезна площина із сонячним годинником.

Використовувалася в процесі будівництва. Щоб захистити площину плити, по периметру був збудований металевий паркан, що закриває доступ.

10. Rashi Yantra o Rashivalaya

Знаки Зодіаку. Ці інструменти використовувалися для обчислення широти і довготи Сонця і планет. Кожен інструмент використовується кожні дві години, так як знаки Зодіаку приблизно за цей час перетинають меридіан.

Shashthansha Yantra

Для того, щоб вирахувати, час, коли знак Зодіаку перетинає меридіан, використовується Пракаш Янтра (№ 11). Ці ж інструменти потрібні, щоб знайти положення соответтвующего небесного тіла.

11. Jai Prakash Yantra або Jaya Prakash Jantra (Світло Джаї)

Прилад, винайдений самим Джай Сінгхом. Останній з побудованих в обсерваторії приладів.

Служить для перевірки і корекції показань інших приладів. Складається з двох увігнутих мармурових напівсферичних чаш діаметром 5,5 м. Сфери є відображенням зоряного неба.

Jai Prakash Yantra

Мрамрные чаші розділені на шість частин, які в свою чергу діляться на хвилини і секунди. На поверхню чаш нанесені написи 12 знаків Зодіаку. В центрі кожної чаші підвішене кільце, яке сонце.

На мармурові плити нанесені меридіан і екватор. Край кожної чаші являє собою коло — горизонт в 360 градусів.

Тінь від сонця, проекція від металевого кільця, падає на градуйовану поверхню, що дозволяє розрахувати різні сонячні параметри: азимут, висоту, час проходження через меридіан, відстань до зеніту, довжини і відмінювання.

Прилад можна використовувати в нічний час. Тоді спостерігач повинен спуститися вниз, всередину чаші і спостерігати небесне тіло через металеве кільце.

Ще по них же багато місцевих, а тепер ще й туристи визначають дату весілля.

Цей прилад ще часто називають Дзеркалом небес.

В парі з ним працює Рам Янтра (№14)

12. Kapali Yantra

Ще один прилад з увігнутими сферами. Знаходиться поруч з №11 . Використовувалися для розрахунку азимута, висоти, часу проходження через меридіан, обчислення схилення сонця та місцевого часу. За допомогою кільця і тіні.

13. Chakra Yantra

Інструмент колу. З їх допомогою можна спостерігати рух Сонця і планет, визначати час транзиту через меридіан і кульмінацію.

Chakra Yantra (circle)

14. Ram Yantra

Інструмент являє собою дві важкі циліндричні конструкції. В основному, Рам Янтра використовувався для визначення висоти і азимута. З його допомогою також можна визначати рух зірок і таким чином передбачати погоду.

Ram Yantra

Інструмент названий на честь махараджі Рами Сінгха.

15. Digansha Yantra

Цей інструмент є найбільш точним при визначенні азимута сонця. Крім того, з його допомогою можна розрахувати час сходу і заходу сонця.

16. Kranti Yantra

Величезні (3м) в діаметрі екваторіальні годинник з червоного пісковика. В результаті від них відмовилися, побудувавши більш зручні з металевими дисками Kranti Vritta Yantra № 5.

Kranti Yantra

17. Ram Yantra

Ще одна версія приладу для визначення азимута.

Де зупинитися в Джайпурі

Зараз багато варіантів житла в Джайпурі і з’явилося на сервісі AirBnb. Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний номер в готелі, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Пропонуємо непогані варіанти готелів в Джайпурі

Час роботи

Щодня з 10:00-18:00

Скільки коштує

 • для громадян Індії — 10 рупій
 • для туристів — 150 рупій

Як дістатися

Доїхати можна автобусами 100EXT, 180 до зупинки Jantar Mantar.

Адреса: Sansad Marg,Connaught Place, New Delhi

Джантар-Мантар на карті

Дякуємо за підписку, друзі. Подорожуйте, діліться цікавим з друзями. До скорого!

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку