Добрий день, друзі! Греція — країна з приголомшливою природою, теплими морськими пляжами і приголомшливими стародавніми пам’ятками. Епідавр (Επίδαυρος) відомий як головна здравниця стародавнього світу та сучасний театр. Зараз на місці святилища — археологічний сайт, музей і театр з приголомшливою акустикою, побудований в 350-330 рр. до н. е. Поліклетом молодшим, де проходять сучасні театральні фестивалі. Театр відновлений і знаходиться під охороною ЮНЕСКО.

Греція. Півострів Пелопоннес. Арголидский півострів. Ном Арголіда. Επίδαυρος знаходиться в 130 км від Афін. 30 км від Мікен, 27 км від Нафплио.

Ми приїхали в Епідавр з Нафпліона, потім вирушили в Мікени і Корінф, звідти в Афіни.

Зміст статті

 • 1 Святилище Асклепія
 • 2 Місце сили
 • 3 Асклепій
 • 4 Культ змії
 • 5 Об’єкти комплексу Epidavros
 • 6 Театр в Епідаврі
 • 7 Як потрапити на виставу
 • 8 Час роботи
 • 9 Скільки коштує
 • 10 Як дістатися
 • 11 Епідавр на карті

Розповідь ми розділили на дві частини: про сайт і музеї і про те, як потрапити на виставу.

Епідавр — 12 пункт нашого маршруту по Греції, але все довге подорож ми будували і планували від цієї точки, оскільки давно мріяли побачити справжню грецьку трагедію в цьому стародавньому театрі.

Порада: якщо у вас довгий маршрут і ви хочете потрапити в театр, почніть з бронювання місця в театрі. Вистави не проходять кожен день, — тут потрібно вгадати число і п’єсу. Хоч давньогрецький театр і розрахований на 14 000 осіб, місць в «залі» може не вистачити. Фестиваль дуже популярний, в ньому беруть участь кращі режисери світу.

Святилище Асклепія

Греки називали його Асклепіон, оскільки воно присвячене богу лікування Асклепій.

Порада: коли ви будете шукати місце на карті і в інтернеті варто розглядати обидва назви: Епідавр (Epidavros) і святилище Асклепія.

Колись місто було столицею місцевості Епідаврі, з власним морським портом і острівними колоніями. Місто був багатий і знаменитий. Незважаючи на те, що Асклепионов в Греції було чимало, цей храм користувався світовою популярністю і збирав десятки тисяч людей.

Храм Асклепія. Реконструкція

Що ж таке святилище Асклепія? Релігійний комплекс з головним храмом і безліччю додаткових будівель, що включають театр, стадіон, де проводилися спортивні змагання на честь бога Асклепія, готелі для «клієнтів» і будинки жерців, додаткові храми грецьким богам, хірургічні і стоматологічні кабінети, приміщення для спілкування з богами уві сні, кабінет сенсорної депривації, святилище єгипетських богів.

Тобто в першу чергу Епідавр це — давня лікарня, шпиталь, де лікували людей усіма відомими в стародавньому світі способами.

 • травами, відварами, настоями (медикаментозно)
 • змеелечение (кажучи мовою нашому — фішка храму, де процвітав культ змії)
 • лікування за допомогою навіювання (гіпноз)
 • лікування уві сні
 • оздоровлення за допомогою сенсорної депривації
 • хірургічні операції
 • реабілітація та оздоровлення з допомогою цілющого повітря гори Аранео.
 • лікування дієтою
 • музика
 • театр (оздоровлення з допомогою катарсису)
 • спортивні змагання
 • Напевно, цей список не повний, але він дає зрозуміти, що підхід до здоров’я в стародавньому світі був комплексним. Тому Епідавр і називають головною здравницею стародавнього світу.

  Місце сили

  Святилище з’явилося в микенскую епоху. Це, так званий, доісторичний період (XVI — XI ст. до н. е.) Який храм тут був і якому богу він присвячений ми не знаємо. Але відомо, що до Асклепіона, тут знаходилося святилище Аполлона, і що Аполлон виконував функції цілителя в більш ранній історичний період. Багато святилища і пізніше присвячувалися обом богам: і Аполлону і Асклепію.

  Інші відомі місця сили стародавньої Греції — святилище Аполлона в Дельфах, священний гай Зевса в Олімпії, гора в Ефесі.

  В Епідаврі не виявлено йдуть в надра землі расселин або таємничих артефактів на зразок омфала, але відома таємнича кімната. Жерці відправляли в це приміщення людей, які потребують лікування.

  Приміщення являло собою щось на зразок камери сенсорної депривації — ізольованого місця, куди не потрапляють ні світло ні звуки, де температура тримається на одному рівні (людського тіла). Тобто людина не отримує ніяких сенсорних відчуттів і перебуває в темряві й в лихоліття.

  Тут болящий засинав і йому снився сон, з якого жерці отримували інформацію про спосіб лікування. Але найцікавіше не це. Цікаво те, що чоловік міг прокинутися від сну прооперованим — зі свіжими надрізами на тілі або ж поруч з ним виявлялися краплі крові.

  І, звичайно, жерці були ні при чому. Хоча вже в той час вони могли проводити хірургічні операції. Звідки ми це знаємо? Все просто — у стародавньому світі зцілених пацієнти приносили дари Асклепію, і були ці дари у вигляді віддаленого органу, наприклад нирки, відлитої з золота.

  Інструменти з музею

  Археологами знайдено велику кількість таких дарів і хірургічні інструменти. Все це можна побачити в музеї Епідавра.

  А ми повернемося до Історії.

  Асклепій

  Згідно давньогрецьких міфів, Асклепій — син Аполлона і Німфи Крониды (судячи з імені вона була з дочок Кроноса — бога давнішого, ніж Зевс, батько Аполлона). У легенді про народження Асклепія ми бачимо цікаву інформацію.

  Під час вагітності, Кроніда змінила Аполлону і він убив німфу, але на посмертне вогнищі бог розрізав живіт жінки і витягнув дитину — Асклепія. Таким чином легенда вказує на те, що бог лікування з’явився на світ завдяки кесаревому розтину.

  Потім Аполлон віддав сина на виховання найдавнішого з міфічних істот — безсмертному мудрому кентаврові Хирону (сина Кроноса). Все це гениалогическое древо Асклепія говорить про те, що він володів хтоническими знаннями, пов’язаними з культами давньої богині землі Реї, з таємницею народження і смерті. Сам Бог зображувався у вигляді Змія. Пізніше як людина, але з неодмінним атрибутом — змією або двома зміями. В брендовому знаку сучасної медицини ми і зараз бачимо чашу зі змією.

  Асклепій і Гігея

  Асклепій навчився оживляти людей. Це дивовижне знання і послужило причиною смерті бога. Розгніваний Зевс убив бога своїм перуном.

  У Асклепія залишилися діти, яким він передав свої знання, але вони більше не ризикували порушувати встановлений богами рівновагу і воскрешати людей з мертвих. Імена деяких дітей ми відмінно знаємо: Здоров’я, Гігієна, Панацея.

  Наукова версія говорить про те, що в Епідавр жив реальна людина Асклепій, досвідчений лікар і вчений, який навчив своїх дітей (їх називали Асклепіад) і помічників мистецтву лікування. Нащадки Асклепія влаштувалися на острові Кносс.

  Культ змії

  В Епідаврі процвітав культ змії, — жерці використовували змеелечение. Попередньо пацієнт приносив жертву змії. Вважалося, що одужання наставало після того, як змія лизне мовою хворого. (Уявляю, який адреналіновий шок відчував осіб).

  Змії були особливими і жили при храмі. Пізніше, вже в римській історії, їм довелося врятувати Рим від чуми. Одна з храмових змій Асклепіона була привезена до Риму, коли там почалася епідемія. Змії збудували храм і поселили на невеличкому острові на річці Тибр.

  Об’єкти комплексу Epidavros

  Це і є археологічний сайт. Тут знаходяться руїни, відновлені або частково відновлені об’єкти стародавнього святилища. Реставрація триває постійно. На даний момент повністю відновлений театр.

  • Підстава храму Асклепія (на півночі)
  • Абатон — кімната для лікування сном (на півночі)
  • Святилище єгипетських богів (на схід від храму)
  • Руїни толоса (на захід від храму) (360-320 р. до н. е..). Історики припускають, що це — майданчик для музикантів. Руїни подарували нам дивовижної краси барельєфи, які сьогодні знаходяться в археологічному музеї.

  • Катагогейон — місце, де зупинялися для проживання паломники і хворі (на півдні)
  • Банкетні зали — римляни проводь у них святкування на честь Асклепія (на заході)
  • Одеон (IV століття до н. е.) розташований на заході — це і є театр, будівля для проведення співочих і музичних змагань, сцена.
  • Стадіон V-IV століття до н. е — майданчик для спортивних змагань атлетів і (мабуть) кулачних бійців під час ігор святкування.
  • Гімнасій — місце для спортивних тренувань (поруч зі стадіоном)
  • Археологічний музей, в якому знаходиться цікава колекція медичних інструментів, зокрема хірургічних. Тут зберігається те, що археологи зуміли виявити в скарбницях комплексу.

  Епідавр

  Театр в Епідаврі

  Сцена і глядацька зала знаходяться під відкритим небом. Декораціями служить природа.

  На один спектакль може приїхати стільки глядачів, скільки буває за сезон у міському театрі.

  Акустичні характеристики кам’яної чаші театру в Епідаврі легендарні.

  Театр в Епідаврі є об’єктом ЮНЕСКО.

  У розрахованому більш ніж на 14 000 чоловік залі чути найменший шерех. Уявляєте, як красиво звучить там багатоголосий спів?

  Ось уривок з радянського науково-популярного фільму, де звук падаючої монети і рветься папери записаний з останніх рядів грецького театру в Епідаврі.

  З 1954 року в Епідаврі проходить щорічний Літній Еллінський фестиваль (театральний фестиваль античної драми). Тоді ж театр стали називати Будинком античної драми. Йдуть п’єси Софокла, Евріпіда, інших стародавніх авторів в сучасному трактуванні.

  Вистави йдуть тільки грецькою мовою без перекладу. Тому заздалегідь варто ознайомитися або освіжити в пам’яті зміст трагедії.

  Ми мріяли почути і побачити Орестею. І нам неймовірно пощастило — в день, який ми намітили, як раз йшла п’єса Орест.

  Поки ми на машині добиралися в Епідавр, я нагадувала Галю зміст. Вона опиралася і не хотіла запам’ятовувати імена головних персонажів трагедії. І правда, з їх іменами все так плутано виходило.

  Буквально через 7 хвилин після початку вистави ми розуміли все, що відбувається на сцені, а Галка раділа, що впізнає персонажів по іменах, що виявилося у цій трагедії важливим.

  Квитки ми забронювали з дому, заздалегідь.

  У Греції, в потрібний день ми на машині приїхали в Епідавр. Ви не уявляєте, скільки автомобілів подъезжало до театру. Порядок процесу паркування потряс не менше вистави і самого асклепіона.

  Територія паркування величезна. Вона розбита на майданчики. Скрізь оперативно і спокійно працюють регулювальники руху, направляючи потік машин в різних напрямках, до місця парковки.

  Тисячі машин паркувалися моментально, рух не припинявся ні на хвилину.

  При такій кількості приїхали на виставу глядачів ми чекали довго шукати касу і черга, щоб отримати свої квитки по броні.

  Каси ми виявили відразу, черга була, але через 11 хвилин після приїзду, квитки були вже у нас в руках. Вражаюча організація.

  Як потрапити на виставу

 • Заходьте на сайт: www.greekfestival.gr
 • Вибираєте день, число і місце
 • Залишаєте заявку через сайт
 • Отримуєте номер броні.
 • Приїжджаєте в Епідавр перед початком вистави
 • Пред’являєте номер броні, називаєте прізвище (на чию бронювали) або пред’являєте роздруковану заздалегідь бронь.
 • Отримуєте квиток.
 • Час роботи

  • у літній час: з 8:00 до 19:00
  • взимку-з 8:00 до 17:00

  Скільки коштує

  6 євро за вхід на територію розкопок, відвідування музею входить у вартість.

  Як дістатися

  З Афін

  • з афінського автобусного терміналу «Kifissos bus station» (KTEL KIFISSU) щодня три рази в день (09:30, 11:00, 16:30; по неділях та у святкові дні: 09:30, 16:30 ) відправляється міжміський автобус KTEL ARGOLIDAS.

  Назва маршруту ATHINA-KRANIDI. Вийти на зупинці ARCHEA EPIDAVROS. Час у дорозі — приблизно дві години. Будьте уважні, це — не кінцева зупинка автобуса. Він іде далі. Вартість квитка туди-назад близько 25 €.

  У дні театральних та музичних фестивалів організовуються додаткові і спеціальні вечірні рейси.

  • З міста Мікени 47 хвилин на машині.
  • З Нафплио 27 км. Ми їхали з Нафплио.

  Рада. Можна зупинитися в місті Нафплио і звідти робити вилазки в Епідавр, Мікени, Корінф, Спарту.

  Можна зупинитися на узбережжі Епідавра. Відпочити на морі і робити вилазки в Епідавр, Мікени, Нафплио, Коринф. Готелів багато. Більшість комфортабельні.

  Адреса: Ethniki Odos Isthmou Archaias Epidavrou

  Епідавр на карті

  Друзі, дякуємо вам за інтерес до нашого сайту. Підпишіться на оновлення одним простим кліком. Ми будемо надсилати нові статті на ваш електронний ящик.

  З повагою, Алла Сутягіна


  Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
  Завантаження…
  Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
  згоду на обробку своїх персональних даних

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Вам також може бути цікаво


  Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

  Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

  Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку