Добрий день. Гранітна чаша в Люстгартені (Granitschale im Lustgarten) одна з визначних пам’яток Берліна. Іноді її називають гранітної вазою. В свій час її називали дивом світла, так як вона висічена з єдиного монолітного шматка граніту. Жителі міста жартома прозвали її «Суповий мискою».

Район Берліна Мітте, Музейний острів. Чаша стоїть в парку Люстгартен навпроти Старого музею.

Зміст статті

 • 1 Буржуазна романтика
 • 2 Історичне придбання
 • 3 Повороти в долі
 • 4 Як дістатися
 • 5 Гранітна чаша на карті

Німці дуже серйозно і шанобливо ставляться до своїх пам’ятників культури. Забавно, що твір мистецтва і навіть техніки епохи бидермейера отримало таке «простацьку» прізвисько.

Швидше за все, відповідь криється в слові «бідермаєр».

Гранітна чаша

Буржуазна романтика

Бідермейер — художній стиль, напрям у німецькому та австрійському мистецтві, поширений в 1815-1848 роках. Слово Bieder перекладається як «простодушний, обивательський». Вікіпедія

Бідермейер прийшов на зміну ампіру і представляв собою бюргерское мистецтво, будучи в той же час відгалуженням романтизму.

Щоб зрозуміти виникнення цього стилю, згадаємо, що в цей час Пруссія і Австрія переживала епоху реакції і застій. Відповіддю на політичну та економічну ситуацію став відхід від зовнішнього світу, занурення в побут і романтизація побуту.

Особливо чітко простежується тенденція до живопису, інтер’єрах будинків і меблів.

Гранітна чаша 19 століття

Бідермейер називали провінційним стилем, а в XX столітті про нього говорили як про вульгарному і міщанському, властивому буржуазної свідомості. Але мода є мода, і досвідчені художники, майстри, архітектори епохи творили свої твори в різних столицях Європи і Росії, дотримуючись нові правила бюргерського мистецтва:

 • лаконічність форм
 • практичність
 • міцність
 • доброякісність
 • зручність

Гранітна чаша відповідає всім цим вимогам мистецтва. Але цінність її не тільки в цьому. Чаша — твір технічної думки того часу.

 • Її діаметр 6 м 91 см
 • Вага 75 тонн
 • Виготовлена з єдиного шматка граніту.
 • Це найбільша чаша в світі (з єдиного шматка).

Зараз чаша — власність Німецького історичного музею.

Історичне придбання

1826 рік. У Берліні проходить Академічна виставка, в якій бере участь різьбяр по каменю, майстер Крістіан Готліб Кантиан. В якості експонатів він привіз три свої роботи — чаші з граніту. Особливо примітна одна з них діаметром 1 м 83 див.

Прибув з Англії представнику У. Кавендишу сподобалися модні майстерно виточені експонати. Одну шальку він замовив особисто для себе.

І ось тут починається знайома всім історія: «сусід купив, — у мене має бути крутіше!»

Так створювалися великі собори в Кельні, в Мілані, у Сієні (щоб краще, ніж у сусідів), так будувалися палаци в Потсдамі, так з’явилися Болонські вежі, коли знатні родини змагалися у висоті своїх сімейних укриттів, так в наш час багато хто вибирають автомобілі та гаджети.

Природно, у імператора Пруссії повинна бути така прекрасна чаша, але тільки крутіше. А оскільки стиль, в якому майстер виконав свої твори, був бідермаєр і ніяких візерунків і прикрас на шальках не передбачалося, то «краще» в даному випадку, це — «більше».

Фрідріх Вільгельм III вирішує придбати чашу, що перевершує за розмірами (ні, з англійським лордом він мірятися чашами навіть не збирався) порфировую чашу з Ватикану.

Для виконання імператорського замовлення знадобився гранітний моноліт вагою 750 тонн. Ним став камінь червоного граніту, що представляє собою геологічну цінність. Не знаю, чи розуміли його цінність в землях Бранденбург, але сучасні вчені вважають, що камінь «прибув» із Швеції під час одного з періодів зледеніння і його вік приблизно 1240 мільйонів років.

У Рауэнских горах Маркграфства було два таких каменю. Один і було вирішено використовувати під чашу.

Роботи почалися в травні 1827 року. У листопаді заготівлю привезли в Берлін. Тут, вже на місці, перед Старим музеєм було збудовано спеціальний будинок з парової шліфувальною машиною. Полірувальні роботи тривали 2 роки і були закінчені в 1831 році. Через рік після відкриття музею.

В цілому над чашею працювали:

 • У Рауэнских горах, щоб тільки відітнути шматок граніту і зробити заготовку — 20 каменотесів. Щодня.
 • 6 тижнів чашу транспортували до річки Шпрее.
 • Щоб по воді доставити заготовку в Берлін, було побудовано спеціальне судно.
 • Для навантаження заготовки знадобилося 45 робітників.
 • Для шліфувальних і полірувальних робіт була побудована спеціальна парова машина потужністю 10 кінських сил.
 • 2 роки пішло на доведення поверхні чаші до досконалості.

Грандіозна робота, правда? А адже ми пройшли повз, окинувши цей титанічна праця побіжним поглядом — «А, знаменита супова миска…».

Повороти в долі

Коли в Люстгартені почали проводити мітинги та зібрання на чашу влазили всі кому не лінь. У 1934 році чашу пересунули — заважала проведення парадів НСДАП. Як результат такого відношення — пошкодження ідеально відполірованої поверхні. А під час боїв Другої світової в чашу догодили гранати.

Коли з’явилася НДР і Люстгартен перетворився на площу Маркса і Енгельса, чашу вирішили повернути на місце, і вона розкололася.

Навіть після реставрації цього монумента в 1997 — 1999 роки, можна побачити сліди швів, за яким чаша була зібрана і склеєна.

В той же час був замінений постамент, з сірого на більш підходящий червоний граніт.

Як дістатися

Чаша стоїть в парку Люстгартен на Музейному острові Берліна. Тому добиратися треба до Музейного острова.

 • на метро (U-Bahn). По лінії U2 до зупинки Märkisches Museum або по лінії U6 до зупинки Friedrichstraße
 • на міській електричці (S-Bahn). Лінії S5, 7, 75 до станції Hackescher Markt
 • на міській електричці (S-Bahn). Лінії S1, 2, 5, 7, 25, 75 до станції Friedrichstraße

Гранітна чаша на карті

Ми постійно оновлюємо інформацію на сайті, розповідаємо про нових цікавих місцях, в яких побували. Нам дуже приємно, коли ви коментуєте, діліться своїми доповненнями за оповіданням або просто повідомляєте, що стаття вам стала в нагоді. Спасибі і гарних вам подорожей!

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку