Добрий день, дорогі мандрівники. Приїжджаючи в Берлін, кожен з нас стикається з дилемою: з одного боку, хочеться побачити «топові» пам’ятки міста, такі як Бранденбурзькі ворота, Рейхстаг і Музейний острів. З іншого боку, хочеться знайти щось особливе: і гарне, і цікаве, і історичне, і душевне. Хакські двори можна назвати місцем особливим. Тут і красиво, і цікаво і вони знаходяться поблизу головних визначних пам’яток.

Хакські двори (Hackesche Садиба) розташовані в районі Мітте і знаходяться в 7 хвилинах ходьби від Люстгартена. Оскільки ми будували свій маршрут «під себе», то і вели відлік від зручного для нас місця — парку Люстгартен на Музейному острові.

Це — державний пам’ятник, найбільший у Німеччині архітектурний комплекс так званих «закритих дворів». З 1972 року охороняється державою як пам’ятка архітектури.

Зміст статті

 • 1 Що тут було
 • 2 xx століття
 • 3 Прогулянка по дворах
 • 4 XXI століття
 • 5 Інформація для туристів
 • 6 Що подивитися поряд
 • 7 Де зупинитися в Берліні
 • 8 Як дістатися
 • 9 Хакські двори на карті

Берлін — культурна столиця Німеччини, і знаменитий своїми музеями, парками, суперсучасними архітектурними будівлями. Крім того, Берлін відомий як столиця готового одягу. І почалася історія міста як столиці легкої промисловості Європи тут, в Хакских дворах.

Hackesche Садиба сьогодні — повністю відновлена пам’ятка столиці і найдорожча нерухомість Берліна.

Що тут було

Нетрі і головне джерело соціальних проблем. Тут в хатинах з соломи і сіна жили найбідніші верстви населення, в основному єврейські сім’ї. Три головні проблеми, з якими стикався місто:

 • часті пожежі
 • туберкульоз
 • смертність

Туберкульоз був настільки поширеним захворюванням у Берліні, що його називали «Берлінська хвороба».

Фрідріх III (в той час курфюрст Бранденбурзький) почав виправляти ситуацію.

У 1672 році за його наказом були знесені всі пожежонебезпечні будови в межах міської стіни. На північ від річки Шпрее виділена земля під єврейське кладовище. На орних землях з’явився новий район, ставився до Шпандаускому передмістю.

Відразу зауважу, що фортеця Шпандау знаходиться не поруч. Від Хакских дворів міським транспортом до неї 35 — 40 хвилин їзди. Що подивитися поруч я розповім нижче.

1 двір з кафе і ресторанами

Справу батька продовжив Фрідріх II (Великий). До того часу він був імператором Пруссії.

У 1750 році він доручає коменданта Берліна забудувати вільні площі пасовиська. Так з’явилися ринкова площа.

Звали коменданта міста Ганс Крістоф Фрідріх фон Хаке. Спочатку тільки ринкова площа носила його ім’я — Хаккешер маркт. Пізніше його ім’я з’явиться у назві закритих дворів (Хакські двори).

Район розвивається, одна за одною з’являються текстильні мануфактури і фабрики. Готову одяг та аксесуари виробляють навіть вдома, коли-то бідний район стає центром текстильного виробництва. Тепер у ньому буржуазні порядки і потужна єврейська громада.

У 1866 році на Ораниенбургской вулиці (Oranienburger Straße) відкривається Нова синагога, яка швидко стає культурним, релігійним і навіть економічним центром району.

Пройде ще десяток років і Берлін почнуть називати Столицею готового сукні.

xx століття

23 вересня 1906 року на карті Берліна з’явився новий архітектурно-промисловий об’єкт Хакські двори.

Автор унікального проекту Курт Берндт був прихильником популярного на початку ХХ століття «руху реформаторів».

Вже на початку століття Берлін налічував понад 2 000 000 жителів. При цьому умови проживання більшості відрізнялися жахливими умовами: не опалювані, маленькі, темні, погано провітрювані, перенаселені квартири, відсутність світла та штучного освітлення. Як наслідок — величезна кількість хворих на туберкульоз.

Реформатори пропонували архітектурне та соціальне вирішення проблеми, можливість жити і працювати гідно.

Співдружність землевласників і архітектора дало можливість реалізувати в місті перший масштабний проект сучасного гарного і комфортного облаштування міста.

Для створення Хакских дворів були об’єднані земельні ділянки між вулицями Розенталерштрассе і Софієнштрассе. На загальній площі розміром 27 000 кв. м був побудований найбільший у Німеччині комплекс, що суміщав житлові та промислові приміщення.

Будинки розташовані таким чином, що утворюють 8 закритих внутрішніх дворів, всередині яких є фонтани, сади, кафе, культурні установи — все, що потрібно для комфортного проживання городян.

У комплексу два входи:

 • з вулиці Розенталерштрассе будинок 38 (Rosenthaler Straße) головний вхід. Тут же знаходиться головне офісна будівля.
 • з вулиці Софієнштрассе (Sophienstraße). Тут розташовані магазини і ресторани.

У кожного двору своє призначення — від залу урочистих прийомів і церемоній до фабричних дворів і місць відпочинку жителів.

Житлові приміщення виходили у внутрішню зелену частину дворів, що дозволяло позбутися від вуличного шуму. Високі великі вікна відкривали доступ сонячному світлу та повітрю.

У будинках працювало центральне опалення. У кожній квартирі була своя ванна кімната і туалет. У 80 квартирах були балкони.

Будинки з’єднані один з одним і утворюють лабіринт, з арками, провідними в сусідні двори.

Двір №3

Двори № 4-8

Ідея К. Берндта сміла і сучасна, але дивлячись на Хакські двори мені на розум прийшло порівняння з давніми містами-полісами на Криті, побудованими за таким же принципом — лабіринту.

Навряд чи у них були особисті балкони і роздільні санвузли, але принцип, мені здається схожий.

Прогулянка по дворах

Оформленням дворів займався інший архітектор і дизайнер — Серпень Энделль. Треба сказати, що йому довелося відмовитися від стилю, в якому він працював раніше, — замовники вимагали відповідності імператорським смакам і перевагам.

Виходять на вулиці фасади будинків являють собою змішання різних стилів і форм. Тут є і класика, і дахи в стилі необароко, і єгипетські обеліски. Античними скульптурами прикрашені і зовнішні й внутрішні частини будинків. Такий еклектичний стиль носить назву «Вильгельминистский».

Але це тільки зовнішня сторона медальки», всередині двори існують зрозумілим і зручним законам. Архітектор прагнув до ідеї рухомого простору.

У цих будинках проходили ювілеї компаній, сімейні торжества і свята. Тут — місце зустрічей і спілкування всього кварталу. Тому ми бачимо площу, оточену двома будинками.

Фасади будівель різні. В одному ми дізнаємося мавританські мотиви у білих і блакитних тонах, в іншому представлені відтінки коричневого, символізує добротність і надійність.

Для облицювання фасадів А. Энделль використовував кольоровий глазурована цегла.

До кожного інтер’єру двору архітектор підійшов з естетичної, практичної і художньої сторони. А зробити це було непросто:

У будинках розміщувалися: філії банку, виробництво чоловічого готового одягу, рукавичок, виробів з хутра, музичних інструментів, металевих виробів, офісних меблів, гуртовий продаж борошна, кава і кормів. Деякий час тут мешкали Єврейський жіночий союз і єврейська студентська їдальня.

Перша світова війна стала початком застою в Хакских дворах. Частина компаній розорилася, була змушена зупинити роботу або переїхати в нове місце.

З 1920 року по 1997 двори переживали занепад і застій культурного життя. Колишня слава померкла.

У 1950 році нечисленна група орендарів врятувала від знищення фасади першого двору.

Незважаючи на те, що утворена в 1951 році Німецька Демократична Республіка (НДР) націоналізувала Хакські двори, вулична частина фасаду була втрачена в 1960 році.

1977 рік пам’ятник архітектури переданий під захист держави.

1993 рік комплекс передано спадкоємцям колишнього власника. Але стан його плачевний. Втрачені внутрішні інтер’єри і конструкції страждають двори і фасади, що виходять на вулиці.

Після падіння Берлінської стіни і об’єднання Німеччини комплекс купує західнонімецький підприємець.

З 1994 по 1997 рік йдуть витратні масштабні реставраційні роботи.

XXI століття

У 1997 році архітектурний комплекс відкрився знову.

Зараз це найдорожча нерухомість столиці.

Мануфактурні і фабричні приміщення переобладнані під офіси та майстерні архітекторів, дизайнерів, рекламістів. Можна зазирнути у вікна і побачити, як усередині все влаштовано.

Знову працюють майстерні. В маленьких крамничках можна придбати оригінальну дизайнерську продукцію.

Є кафе і ресторани.

Двори — оригінальна пам’ятка столиці. Туристів тут достатньо. Щоб шум не заважав мешканцям дворів, весь комплекс на ніч закривається.

Ми з цікавістю погуляли по дворах і навіть відчули себе відпочилими.

Заздалегідь пригляділи ресторанчик з мексиканською кухнею Que Pasa, що знаходиться по сусідству на Oranienburger Straße 27 і повечеряли в ньому. Дуже смачно і приємно. Справа була влітку, тому ми сиділи у дворі на повітрі.

Буріто і Такос

Рекомендуємо цей ресторан. Обслуговування чудове, їжа смачна і недорога.

Інформація для туристів

Вхід в Хакські двори безкоштовний.

На ніч двори закриваються.

Офіційний сайт: www.hackesche-hoefe.de

Що подивитися поряд

 • Нова Синагога. Дуже красива будівля. Рекомендуємо
 • Острів музеїв
 • Оглядовий майданчик на телевежі
 • Фонтан казок
 • Фонтан Нептуна, Червона Ратуша і церква святої Марії. Всі три знаходяться поруч з Телевежею

Де зупинитися в Берліні

Зараз багато варіантів житла у Берліні з’явилося на сервісі AirBnb. Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний номер в готелі, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Ми жили в готелі Adam, район Шарлоттенбург. Сподобався за співвідношення ціни і якості.

Пропонуємо непогані варіанти готелів у Берліні

Як дістатися

 • На приміських електричках S1, S2, S25 до станції S Oranienburger Str. і трамваями M1 і M5. Далі йти Oranienburger Straße до Hackescher Markt і перетину Rosenthaler Straße.
 • Приміські електрички S5, S7, S75 до станції Berlin Hackescher Markt. Йти до вулиці An der Spandauer Brücke, за нею наліво до Hackescher Markt

Хакські двори на карті

Спасибі, що читаєте наш блог. Підписуйтесь на розсилку, — у нас ще багато історій про цікавих місцях в різних країнах. Вдалих вам подорожей і до нових зустрічей.

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку