Жителі Москви і гості-туристи дуже люблять прогулянки по ВДНГ. Тут вам архітектура, фонтани, традиційні кіоски з морозивом, парк, човнові прогулянки, атракціони Парку… ВДНГ просто треба присвятити окрему статтю, щоб розповісти, чим тут можна зайнятися влітку і взимку. А поки що, поговоримо про головні загадки Виставкового Центру Досягнень Народного Господарства. Ви взагалі знали, що ВВЦ багатий таємницями?

Для тих, хто хоче перевірити легенди, нагадуємо, що крім фонтанів, чудових павільйонів і озера, на ВВЦ взимку працює прекрасний каток, влітку величезний скай парк і круглий рік Москвариум.

Бункер

Бункер правда є! Прямо під фонтаном Дружба Народів. І це дуже великий бункер, він розрахований на 300 чоловік, може забезпечити їм автономне проживання 2 доби. Запаси води, їжі, генератор електрики. Тут є кімната для фільтрації повітря, що допоможе цим 300 людям пережити різні небезпеки, в тому числі хімічну атаку. Є кабінет генерального секретаря.

МНС регулярно перевіряє готовність бункера, а до 1971 року запаси провіанту постійно поповнювалися. Ми дуже раді, що за весь час його існування, бункером не доводилося користуватися.

Підземний хід веде до виходу, а це прямо під статуєю Леніна. До речі, саме з-за цього Ленін все ще стоїть на своєму місці перед Павільйоном.

Золоті дівчата

Самий знаменитий фонтан ВВЦ — «Дружба народів». Союзних Республік, які він уособлює, було 15. Але, ви нарахуєте 16 золотих дівчат. Що, архітектори прорахувалися? Такої помилки бути не повинно. Вся справа в лусочці Карело-Фінської республіки. Після цього міняти фонтан ніхто не хотів. Та й не вийшло б — це повністю змінювало систему труб і подачі води.

Ви відразу її дізнаєтеся — в руках тримає ялинку. Бронзові скульптури, покриті золотом.

До речі, з самого початку фонтан називався «Золотий сніп», а перейменували його лише за кілька днів до відкриття. Це було розпорядження Сталіна, який наказав у формі питання: «Що ж у нас, на наших дів і золота не знайдеться?».

Пам’ятник-матрьошка

Розібратися в цій «матрьошці» ми вам допоможемо. Знаєте, де на ВДНГ варто ракета? До 1951 року там же знаходилася 25-метрова скульптура Сталіна. До речі, висота ракети — 38 метрів, не багатьом більше, ніж скульптура, так що масштаби уявляєте.

Побачити гігантську скульптуру можна в старих радянських фільмах-хіти: «Підкидьок», «Світлий шлях» і «Свинарка і пастух».

Коли пам’ятник Сталіну лише планувався, був зроблений макет набагато меншого розміру. Його заклали всередину основний статуї, адже знищувати пам’ятник рука не піднімалася ні в кого. Ось така матрьошка стояла на одній з площ ВДНГ. Зараз пам’ятник закопаний на території парку.

Кругообіг назв

Спочатку тут був Волосний виїзної цирк. Ще до революції. Влітку цирк поїхав гастролювати по містах і селах, а до осені повертався. Казали: «Ось приїхав ВВЦ — буде свято на ганку!» З 1992 року з’явилися знайомі нам ВВЦ і ВДНГ. Гра слів чи простий збіг?

Від слів до «справи»

Головний архітектор ВВЦ — В’ячеслав Олтаржевський. Кажуть, його план сподобався, але «суть» викликала масу обурення. Його навіть засудили, відправили у заслання.

Справа в тому, що Олтаржевський задумав окультний центр. В основі — православний хрест. Павільйони — 9 планет, а головна площа — Сонце. Пізніше, вже в таборі для засуджених, архітектор 5 років проектував бараки .

Кажуть, що так швидко він вийшов з місць ув’язнення, завдяки листа, адресованого Сталіну. Потім він ще багато років консультував Йосипа Віссаріоновича з приводу будівництва висоток. Правда, своє наймасштабніше творіння — Виставку Народного Господарства, Олтаржевський більше ніколи не відвідував.

No smoke

Будується павільйон «Грузія», звичайно ж, Сталін особисто приїхав подивитися як йдуть справи. За звичкою, генеральний секретар закурює люльку, але його зупиняє охоронець. Каже, що палити на будівництві не можна. Сталін мовчки трубку прибрав.

Кілька днів чекав охоронець посилання, хто знає, про що думав і що пережив. Але, замість посилання він отримає грошову винагороду та похвальну грамоту за відмінну роботу.

Профіль Троцького

Нас зустрічають Робочий і Колгоспниця — це вже бренд виставкового комплексу. Скульптуру навіть відправляли в Париж на виставку 1937 року. Для цього потрібно занурити 65 частин монумента на 28 платформ. Разом з ними поїхали зварювальники, бляхарі, скульптори.

Скульптора Мухіну звинувачували у саботажі. Навіть сам Сталін приїхав без попередження вночі і висвітлив Колгоспницю фарами. Що він шукав? В доносах значилося, що Мухіна в складках спідниці Колгоспниці сховала профіль Троцького. Його навіть як би багато хто бачив і визнав, та дійсно — Троцький! Але, Сталін профілю не знайшов.

Як бачите, з більшістю легенд пов’язана особистість Сталіна. Але, це було цікаве подорож з Виставкового Центру. В наступний раз зверніть увагу на статую Леніна, порахуйте золотих дівчат. Так, не забудьте пошукати профіль Троцького в спідниці Колгоспниці!

Спасибі, що читаєте нас. До зустрічі!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку