Привіт, друзі. Сьогодні ми розповімо про невеликому міському парку Берліна, який знаходиться на музейному острові. Сама назва Люстгартен (Lustgarten) перекладається як «парк утіх». Після прогулянок по музеях острова, а їх тут цілих 5, хочеться відпочити і прийти в себе. У теплу пору року народ відпочиває, сидячи або лежачи на траві парку. Місце приємне, гарне, оточена будівлями музеїв. Поруч знаходиться ще одна «галявина» поменше, з красивим колонним двором і скульптурами.

Зміст статті

 • 1 Королівські пристрасті
 • 2 Двадцяте століття
 • 3 Що подивитися поруч з парком
 • 4 Як дістатися
 • 5 Люстгартен на карті

У цього зеленого поля досить довга історія. Пам’ятки є і в самому парку, і поруч з ним. Можна валятися на травичці і ні про що не думати, але можна відпочити «інтелігентно», розуміючи і знаючи історію цього місця.

Район Mitte. Зараз Люстгартен — міський парк на Музейному острові в центрі Берліна. Колись він належав і був частиною Міського палацу Бранденбурзьких курфюрстів.

Палацу більше немає, а парк процвітає і понині. Призначення його змінювалась в залежності від смаків власників і вимоги епох. Він був парком для утіх і розваг, місцем проведення військових парадів, площею, де проходили масові демонстрації.

Королівські пристрасті

З’явився на острові в XVI столітті при палаці курфюрстів (князів) Бранденбурзьких як город і місце для господарських потреб.

Період з 1618 по 1648 роки — складні роки для Європи. Йшла спустошлива тридцятирічна війна. Тому земля перед палацом довгий час служила утилітарним потребам.

В 1640 році курфюрстом стає Фрідріх Вільгельм, прозваний Великим курфюрстом. Фрідріх Вільгельм отримав освіту в Голландії — вивчав історію, право і політику. Там же захопився культурою. Незабаром Фрідріх Вільгельм одружився на Луїзі Генрієтта Оранської (голландці), розпочав корінні реформи Пруссії та облаштування Берліна.

Його дружина курфюрстина Луїза вирішила перетворити палацовий город в красивий парк, прикрашений фонтанами. В 1646 році для робіт над новим парком вона запросила інженера В. Моріца і садівника М. Ханффа.

Незабаром були висаджені дерева, з’явилися доріжки і фонтани. З цього моменту парк став назватися Люстгартен — парк утіх.

У 1713 році Фрідріх Вільгельм I (онук Фрідріха Вільгельма) стає королем Пруссії. Його пристрасть — міцна армія і на її створення новий король з династії Гогенцоллернів кидає всі засоби і сили.

Зміни торкнулися парку Люстгартен. За наказом Фрідріха Вільгельма I всі дерева були викорчувані, а територія засипана піском.

До 1790 року на місці парку був плац. Син Фрідріха Вільгельма I Фрідріх II, прозваний Великим, переїхав у Сан-Сусі і Люстгартеном не займався.

В 1786 році королем стає Фрідріх Вільгельм II і Люстгартен знову стає парком. Хоча військові не залишають його в спокої. У 1806 році у Люстгардене розташувалися війська Наполеона.

Початок XIX століття. На острові з’являється перша будівля музею, побудована за проектом архітектора Карла Фрідріха Шинкеля. Зараз музей носить назву Старий музей.

Старий музей

Парк Люстгартен розділений доріжками на шість секторів, а центр його поміщають диво-фонтан висотою 13 метрів, керований паровою машиною.

1831 рік. В Люстгартені встановлюють гранітну чашу (Granitschale im Lustgarten). Цієї найбільшої за розмірами пам’ятки ми присвятили окрему розповідь.

Гранітна чаша

1859 рік. Відкрився ще один музей, який став називатися Новий музей.

1871 рік. Фонтан закривають і на його місці встановлюють кінну статую Фрідріха Вільгельма III.

У 1876 році на острові з’явилася Стара національна галерея.

У 1894-1905 роках йде будівництво Берлінського кафедрального собору. Архітектор Юліус Карл Рашдорф.

Берлінський кафедральний собор

З 1898 по1904 рік зводиться міст Монбижу і одночасно з ним Музей кайзера Фрідріха. Зараз він називається музей Боде.

Двадцяте століття

У 1919 році Німеччина розлучилася зі своїми королями. Останні Гогенцоллерни покинули Шарлоттенбург. З’явилася Веймарська республіка.

Люстгартен стає місцем політичних демонстрацій і протестів. Так у 1921 році в ньому зібралося близько 500 000 чоловік.

1930 рік. На Музейному острові відкривається п’ятий музей Пергамон.

А в Люстгартені тривають демонстрації. У 1933 році 200 000 чоловік взяли участь у протесті проти режиму А. Гітлера.

1934 рік. У влади нацисти. Парк знову перетворений в площу для демонстрацій і мітингів, кінну статую прибрали, гранітна чаша переїхала до Берлінського кафедрального собору.

1942 рік. В Люстгартені відкривається пропагандистська виставка в «Радянський рай». План блискавичного захоплення Москви провалився і націонал соціалісти вирішили підтримати дух Німеччини з допомогою карикатур на СРСР.

1945 рік. На місці Люстгартена пустир.

НДР. Люстгартен називався площа Маркса і Енгельса. По її периметру висаджені липи.

Палац Гогенцоллернів зруйнований (крім одного фрагмента в центрі), на його місці з’явився нещасливий Палац Республіки. (Будівля перебудовують досі і з’їдає воно все більше грошей бюджету).

Палац Гогенцолернов

1989 рік. Падіння Берлінської стіни. Починається об’єднання Німеччини та відновлення пам’яток.

1991 рік. Починається відновлення Люстгартена.

1998 рік. Почалися будівельний роботи. Ландшафтний архітектор Ганс Лойдль реалізує свій проект у дусі Ленне.

Петер Йозеф Ленне — прусський садовий художник і ландшафтний архітектор епохи класицизму, який справив визначальний вплив на розвиток садового мистецтва в Німеччині першої половини XIX століття. Походив з сім’ї придворних садівників.

Щодня в музеї приходять тисячі відвідувачів. Люстгартен сьогодні це — одне з улюблених місць відпочинку берлінців.

Що подивитися поруч з парком

 • Берлінський кафедральний собор
 • Музей Боде
 • Музей Пергамон
 • Палац Республіки (колишній міський палац Гогенцоллернів).
 • Старий музей
 • Новий музей
 • Стара національна галерея
 • Колонада (Kolonnadenhof Brunnen — Колоннадний двір)
 • Над арочним входом в Стару національну галерею височіє кінна статуя Фрідріха Вільгельма IV. Король зробив перший ескіз будівлі галереї.

Колонада. Вид з річки Шпрее

Як дістатися

Люстгартен (Lustgarten) знаходиться на Музейному острові.

Як дістатися до Музейного острова.

Люстгартен на карті

Спасибі, що читаєте наш блог. Підписуйтесь на розсилку і отримуйте нові статті на пошту. Діліться інформацією з друзями.

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку