Привіт, друзі. Уявіть собі місто чудових садів і палаців, наповнених образотворчим мистецтвом і вишуканою архітектурою. Озера і мости, прекрасні німецькі особняки, дерев’яні хати російської села, а по сусідству з ними добротний Голландський квартал. Все це місто Потсдам. Про нього ми вирішили розповісти на цей раз.

Потсдам (Potsdam) знаходиться на сході Німеччини. Столиця землі Бранденбург. Розташований на річці Хафель і декількох з’єднаних між собою озер.

Відстань від Берліна 20 км. В місті величезна кількість цікавих місць плюс прекрасна природа. Є велосипедні та піші маршрути, озеро, де можна купатися. Пам’ятки Потсдама варті окремої уваги і краще закласти на їх огляд 2 дні (як мінімум).

Зміст статті

 • 1 Трохи історії
 • 2 Палаци
 • Сади 3
 • 4 Прогулянка по місту
 • 5 Російська колонія Олександрівка
 • 6 Міські ворота
 • 7 «Мальовничий» місто
 • 8 Де зупинитися в Потсдамі
 • 9 Як дістатися
 • 10 Потсдам на карті

Трохи історії

Заснування поселення Potsdam відносять до Х століття, віддаючи пальму першості слов’янського племені гавелян. Тоді він назвався Подступим.

Перші згадки про поселення датуються 993 роком, коли німецький король та імператор Священної римської імперії Оттон III подарував Potsdam своєї тітки Матильди Кведлинбургской і місто відійшло Кведлинбургскому абатству.

Довго він залишався маленьким містечком з населенням не більше 2000 людей, більшість з яких займалася торгівлею. Під час Тридцятилітньої війни загинув або помер від голоду та епідемій кожен другий житель міста.

Доля міста кардинальним чином змінилася завдяки великому курфюрсту Фрідріху Вільгельму, хто обрав своєю мисливською резиденцією потсдамські околиці.

А трохи пізніше колишній рядовий містечко став офіційною резиденцією прусської королівської сім’ї Гогенцоллернів.

Потсдам. Історичний вигляд

В 1685 році Фрідріх Вільгельм запросив у місто французьких гугенотів. Відомо, що тоді в Пруссії прибуло понад 20 тисяч французьких ремісників, будівельників і навіть майстрів-виробників органів.

Місто пожвавився і в другій половині XVII століття почалося поступове наповнення Потсдама величними будівлями. Велика їх частина була побудована при Фрідріху Великому.

А за його батька Фрідріха Вільгельма I в Потсдамі з’явилися поселенці з Голландії, побудували Голландський квартал, а сам місто перетворився у велику казарму. Новий курфюрст створював сильну армію. Для солдатів в Потсдамі було збудовано близько 300 будинків. Тоді Фрідріх Вільгельм I отримав своє прізвисько — Солдат, з яким і увійшов у світову історію.

Новий міст. Поштамт і Вильгельмплатц

Його син Фрідріх II (Великий) перетворив Потсдам в перлину Пруссії. Тоді в місті з’явилися прекрасний парк Сан-Сусі, палац Сан-Сусі, прозваний виноградним домикомиком Фрідріха Великого, Чудовий новий палац з коллонадой і будівлями комун.

Новий палац

З тих пір аж до початку XX століття Potsdam став володіти неофіційним титулом другої столиці спочатку Пруссії, а потім Німеччини.

Тут вів свою діяльність суду, а також багато урядові установи.

Свій високий статус столиці Бранденбурга судилося втратити в 1918 році, після повалення Вільгельма II.

Незадовго до, а також відразу після закінчення Другої світової війни, тут відбулося декілька ключових для історії подій.

 • 1933 року тут офіційним рукостисканням Пауля фон Гінденбурга і Адольфа Гітлера було покладено початок Третього рейху.
 • Відразу після війни потсдамський палац Цецилієнхоф став місцем проведення знаменитої Потсдамської конференції, на якій вирішилася доля Німеччини.

У 1961 році стартувало зведення Берлінської стіни. А так як місто примикав безпосередньо до Західного Берліну, найменші «вібрації» холодної війни відчувалися і в Потсдамі.

 • Одне з цікавих місць Потсдама – міст Глініке або Шпигунський міст. На ньому бридких ворожих шпигунів обмінювали на наших прекрасних розвідників. Міст пофарбований в зелений колір. Якщо пройти по мосту, то ви побачите кордон двох різних відтінків зеленого кольору. Тут проходила межа.

 • Від радянських часів збереглася Колишня слідча тюрма КДБ в Потсдамі. Це музей — Меморіал Лайштиковштрассе, де можна побачити камери, двір, відчути обстановку.

Зараз Potsdam відомий як місто садів і палаців.

Палаци

На території Потсдама знаходиться близько двадцяти палаців (!)

 • Найпопулярніший з них – палац Сан-Сусі і його парк Сан-Сусі.

Ця затишна літня резиденція була побудована в модному тоді стилі рококо за ескізами самого прусського короля Фрідріха II. Садово-парковй комплекс часто порівнюють з французьким Версалем.

Алея в Сан-Сусі

 • Найбільший і багатий палац Потсдаму — Новий палац, розташований в західній частині парку Сан-Сусі.

Будівництво цієї споруди було завершено у другій половині XVIII століття. Окрім своїх розмірів він відомий тим, що є останнім великим палацом, представляє стиль прусського бароко.

Його використовували здебільшого для урочистих прийомів. Тим більше що розвернутися тут, дійсно, було де: палац складається з більш ніж 200 приміщень, кількох парадних залів, театру.

 • Ще одна велична споруда Потсдама – Оранжерейний палац було зведено за образом і подобою римської вілли Медічі і являє собою німецький зразок італійського ренесансу. Тут часто гостював російський імператор Микола I з дружиною. Палац знаходиться в парку Сан-Сусі.

Зараз він разом з іншими палацами Потсдама внесений в список ЮННЕСКО.

Оранжерейний палац

 • А на території одного з садів, до яких ми повернемося трохи пізніше, Нового саду, розташувався Мармуровий палац, який представляє класицизм.

Мармуровий палац

Дах цього палацу з червоної цегли прикрашає вишукана ротонда, з якої відкривається прекрасний вигляд.

Сади

Тепер настав час поговорити про садах. Всього їх тут сім.

 • Найвідоміший з них — парк Сан-Сусі. Це величезний і дуже красивий парк. Ми написали невеликий путівник по ньому.

Його народження стало можливо завдяки виноградним терасах, закладеним на Пустинній горі. Зараз головна алея цього парку пов’язує два палаци: Сан-Сусі і Новий.

Сам же парк радує око туриста великою кількістю пам’яток, павільйонів, скульптур, а також історичної млином і ботанічним садом.

Історична млин

 • Від Сан-Сусі сильно відрізняється інший парк Потсдама – Новий парк.

Він був закладений в 1787 році. Всю рослинність цього парку було вирішено не підстригати, зберігаючи її природний вигляд.

Велосипедисти відпочивають в Новому парку

Озеро в Новому парку

Голландський будиночок в Новому парку

Тут знаходиться кілька відомих споруд: Мармуровий палац, про який ми вже говорили, палац Цецилієнхоф, що складається з 176 кімнат, характерною особливістю яких вважається стримана вишуканість.

Дворик в Цецилиенхофе

У Цецилиенхофе

Також в цьому парку ви побачите невелику піраміди, сфінкса, обеліск.

 • А на лівому березі Гафеля розкинувся парк Бабельсберг, який ми також настійно рекомендуємо відвідування.
 • Острів Дружби – таку назву носить ще одна зелена частина Потсдама. З ініціативи Карла Ферстера тут була створена перша виставка зимостійких чагарників.
 • Самим древнім парком міста вважається Люстгартен. Він був закладений ще у 1660 році. А самим новим парком є Народний парк Потсдама.

Крім того, в Потсдамі є озеро Ванзеє, по якому ходить річковий трамвайчик. А пляж озера Ванзеє — самий великий озерний пляж Європи.

Прогулянка по місту

Європейський вплив на колишнє місто-резиденцію проявилося не тільки пишними палацами, не менш мальовничими садами, але і іншими об’єктами: будівлями, площами, кварталами.

Вулиця в Потсдамі

 • Наприклад, історичним центром Потсдама вважається Старий ринок.

На його території були побудовані

 • Міський палац
 • Люстгартен
 • Стара ратуша

Ще тут є площа-антогонист під назвою Новий ринок.

 • Новий ринок виник у XVIII столітті. Ця площа буквально пронизана духом бароко. Зараз в її будівлях розташовуються установи, пов’язані з наукою і культурою.
 • Серед міських кварталів особливо виділяється Голландський квартал, який був збудований для залучення голландців.

Весь квартал складається з 134 будинків з червоної цегли, розділених кількома вулицями. Обмежує його собор Петра і Павла, а також Науэнские ворота.

Собор Петра і Павла в Потсдамі

Собор Петра і Павла. Фігури

Російська колонія Олександрівка

Російським особливо цікаво буде побачити село Олександрівка. Ця російська колонія солдатів-музикантів з’явилася в Потсдамі в 1827 році як подарунок російського царя Олександра I прусському королю (одного і родичу).

Будинок в Олександрівці

В селі була побудована православна церква святого Олександра Невського.

20 солдатів жили в руських дерев’яних хатах з садом і городом. Вони могли одружуватися з місцевими дівчатами і, якщо у них народиться син, то будинок передавався йому у спадок. Дочкам у праві спадкування відмовлено.

В Олександрівці досі живуть нащадки російських музикантів.

На будинках можна побачити прізвища: Олександр Анісімов, Карл Анісімов, Адольф Анісімов. На інших будинках теж є прізвища власників.

Зараз будинки являють собою сучасні будівлі з усіма зручностями котеджів. По спец замовленню їх облицювання зробили з сучасних теплоізоляційних матеріалів. Але для збереження колориту, зовнішній вигляд будинків повністю відтворює російську бревенчатую хату.

З 1999 року комплекс знаходиться під охороною ЮНЕСКО.

Пересувна бочка

Міські ворота

До речі, ворота в Потсдамі – це окрема тема для розмови. Раніше місто було оточене стіною, яка захищала його від всіляких недоброзичливців. Стіна ця також служила сполучною ланкою між міськими воротами, з яких до наших днів збереглися лише три:

 • Мисливські ворота — найбільш старовинні ворота Потсдама. Були споруджені в 1733 році, як вхід в місто з північної сторони. Були вбудовані в міську стіну.

Мисливські ворота

 • Науэнские ворота побудовані трохи пізніше, в 1755 році за ескізом прусського короля Фрідріха Великого. В їх образі яскраво виявлено вплив англійської неоготики на архітектуру європейського континенту.

Науэнские ворота

Науэнские ворота ввечері

 • Бранденбурзькі ворота — найзнаменитіші з трьох. Були збудовані в 1770 році. Прикладом для будівельників служила римська тріумфальна арка Костянтина.

Бранденбурзькі ворота в Потсдамі

Над цими воротами працювало два архітектора. Один спроектував фасад, який звернений до міста, інший – зовнішній фасад.

Цікавий факт: знамениті Бранденбурзькі ворота Берліна молодше, ніж Бранденбурзькі ворота Потсдама.

«Мальовничий» місто

Відома багата потсдамська колекція образотворчого мистецтва. З нею можна познайомитися, відвідавши міські палаци.

Так у парку Сан-Сусі розташована картинна галерея, побудована в 1755 – 1764 роках.

Внутрішнє оздоблення цієї галереї славиться своєю розкішшю. Не менш розкішна її колекція. Тут представлені роботи фламандських і італійських художників: Караваджо, Антуана Ватто, Пітера Пауля Рубенса.

Офіційний сайт: www.potsdam.de

Порада: пересуватися по Потсдаму зручно на туристичному автобусі і на велосипеді. Ми цілий день користувалися автобусом. Це дуже зручно! Рекомендуємо.

Де зупинитися в Потсдамі

Зараз багато варіантів житла в Потсдамі з’явилося на сервісі AirBnb. Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний номер в готелі, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Ми зупинялися в готелі Bett-Point Am Rathaus. Наш відгук про готелі читайте тут.

Пропонуємо непогані варіанти готелів у Потсдамі

Як дістатися

 • З Берліна до Потсдама можна доїхати на приміському поїзді S-Bahn або на електричці R1.
 • На автомобілі з Берліна до Потсдама потрібно їхати по трасі А115.

Потсдам на карті

Бажаємо вам швидше дістатися до цього славного міста.

Підписуйтесь на наш блог, і до нових зустрічей.

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку