Привіт, друзі. Під час подорожей нерідко зустрічаються пам’ятки з дивними, а деколи смішними назвами. До таких відноситься Монастир Тепла в Чехії. Звідки таке ім’я? Там завжди тепло? Або так звали засновника монастиря? Ні, ні. Все просто, монастир стоїть на річці Тепла. А море іншої цікавої інформації про цьому місці ви знайдете нижче. Приступимо?

Монастир Тепла (Klášter Teplá) знаходиться в Карловарском краї, округ Хеб поруч з Марианскими Лазнями.

Зміст статті

 • 1 Історія
 • 2 Костел
 • 3 Барокові риси
 • 4 Північне крило
 • 5 Поруч з монастирем
 • 6 Час роботи
 • 7 Скільки коштує
 • 8 Як дістатися
 • 9 Монастир Тепла на карті

Історія

Його історія почалася з монастиря премонстратів, який заснував дворянин Грозната в 1193 році. Він не взяв участь у поході, організованому Генріхом VI. Зате замість цього зайнявся будівництвом обителі. А ченців сюди він запросив з Страговського монастиря Праги.

Будучи засновником обителі, він завідував усім її майном. Але одного разу Грознату захопили в полон, зажадали за нього величезний викуп. Грозната заборонив абатові давати розбійникам гроші, а тому помер у полоні.

Довга історія Klášter Teplá знала важкі часи, але і відважних людей в ній було достатньо, завдяки їм і збереглося це будівля. Так, наприклад, при гуситських війнах він був врятований від руйнування, а завдяки мудрості абата Зиґмунда Гауманна, у другій половині XV століття монастир навіть пережило підйом.

Важкі часи для обителі настали з початком Тридцятирічної війни. В 1640-х роках він був розграбований шведами. А приблизно через десятиліття істотна частина будівлі постраждала при пожежі. Трохи пізніше, правда, він був відновлений у стилі бароко за наказом Раймонда II Вильферте.

Після битви на Білій горі монастир премонстратів знову відчув піднесення. Але тривав він недовго. Почалися пруссько-австрійська війни.

Великих втрат обителі вдалося уникнути завдяки абатові Ерониму Амбросу. Під його управлінням до кінця XVIII століття це місце стало центром науки і мистецтва.

Бібліотека монастиря поповнювалася все новими книгами, з’явився кабінет фізики, колекція мінералів.

Просвітницьку діяльність свого попередника продовжив і абат Криштоф Пфрогнер.

А ось при його послідовника абате Клементсе акцент був зроблений на архітектурні зміни. При ньому були збудовані стайні, пивоварний завод, млин, пошта, телеграф.

Абат Гільберт Гельмер, який жив на початку XX століття збудував нове барокове крило, віддане під бібліотеку та музей. Приблизно тоді ж відкрилася залізна дорога, яка пов’язувала Klášter Teplá з Карловими Варами.

З 1950 року обитель виявилася закрита на цілих 28 років. Тоді на її території розташовувалися казарми Чехословацької армії. Ордену премонстратів це місце було повернуто лише в 1990 році.

Зараз тут проводяться богослужіння, концерти, виставки, екскурсії. Пропонуємо вам почати з останнього, і відправитися на невелику віртуальну екскурсію з нами.

Костел

Одне з найбільш примітних будівель монастиря — костел Благовіщення Господнього. Це романсько-готичний тринефну споруду було освячено в 1232 році єпископом Йоганн II за участю Вацлава I.

Екстер’єр цього будинку – рідкісний і найстаріший на території Праги зразок переходу від романської архітектури до готичної. А ось під внутрішнє оздоблення церкви на рубежі XVII-XVIII століть вторгся ще й бароковий стиль.

В каплиці Грознаты, яка знаходиться в північному нефі костелу, зберігається релікварій з мощами засновника монастиря. Численні скульптури, картини та інші прикраси костелу доповнюють портрети Грознаты. Біля входу в каплицю знаходяться фрески зі сценами з життя засновника.

Але, мабуть, головним скарбом тут вважається страва Грознаты і кубок.

Під час екскурсії ви побачите фарфор, предмети з олова, одяг, яка використовувалася для богослужінь.

Барокові риси

Результатом перебудови монастиря XVIII століття стали істотні зовнішні зміни. Одним з них було нове крило прелатури і конвенту.

Тут знаходиться рефектарий (трапезна), прикрашений розписом, кафедральний зал, декорований ліпниною, Синій зал стилю ампір. Останній отримав свою назву завдяки кольору стін.

Риси бароко відобразились і в монастирському саду, і в парку. Особливо в дрібних деталях: фонтані, скульптурній групі. І якщо спочатку парк виконував виключно утилітарну функцію: там вирощувалися різні овочі і цілющі трави, то з приходом в монастир бароко він був розбитий на суспільну частину і частину, відокремлену від зовнішнього світу високим муром. Тоді ж тут з’явилися фонтани.

Північне крило

У цій частині монастиря знаходиться бібліотека і музей. Головний зал бібліотеки вражає своїми масштабами. Він займає 12 метрів в довжину і ширину. Всього тут зберігається понад 100 тисяч книг і рукописів. Крім того, тут зберігається 540 першодруків, інкунабули і перший переклад Нового заповіту на німецький, Codex Teplensis.

Інкунабула (від лат. incunabula — «колиска», «початок») — книги, видані в Європі з початку друкарства і до 1 січня 1501 року. Видання цього періоду дуже рідкісні, так як їх тиражі становили 100-300 примірників.

Поруч з монастирем

Недалеко від монастиря знаходиться сільське і монастирське кладовище. Для поховання братів була віддана тільки верхня його половина.

Тут же була побудована каплиця з абатське усипальницею. Першим похованим там був абатом Клементс. Потім туди перенесли останки абата Карла Райтенбергера, який заснував Маріанські Лазні. Останнім похованим тут став абатом Гільберт Гельмер.

У середині XX століття кладовище стало об’єктом нальотів хуліганів, поруч з ним будували колгоспні об’єкти. Причому матеріалом для будівництва часто служили надгробки, а хрести розбиралися на метал.

Зараз на цвинтарі збереглися лише деякі могили, частина з яких сильно пошкоджена. Аббатская усипальниця також розорена. Але прийти сюди все одно варто, щоб перейнятися духом часу, насолодитися видом на монастир, нескінченні поля і ліси навколо.

Час роботи

 • У лютому-грудні з 11:00, в неділю з 9:00 до 15:30.
 • У травень — вересні до 17:00.

При відвідуванні пам’ятайте, що монастир діючий.

Скільки коштує

 • Квиток, екскурсія з гідом буде коштувати 130 CZK
 • Пільговий 95 CZK
 • Сімейний (2 дорослих+ максимум 3 дітей) 350 CZK

Офіційний сайт: www.klastertepla.cz

Як дістатися

Найзручніше з Маріанських Лазней на електричці з Карлових Вар.

Адреса: Kanonie premonstrátů Teplá, č.p. 1, Teplá

Монастир Тепла на карті

Відкривайте для себе нові місця! А ми допоможемо вам. До скорого.


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку