Добрий день, друзі! Музей Бородінська панорама одне з чудових місць Москви. По іншому її називають Музей-панорама «Бородінська битва». Побувати тут варто в дитинстві, щоб побачити нашу історію і в дорослому віці, щоб оцінити масштаби битви 1812 року і вже грунтовно розібратися в історії.

До речі, дорослим тут буде, можливо, навіть цікавіше, ніж школярам. Музей крокує в ногу з часом і постійно удосконалює експозицію, оснащуючи її новими технологіями.

Зміст статті

 • 1 Кутузовська хата
 • 2 Панорама Бородінської битви
 • 3 Музей
 • 4 Нові технології
 • 5 часи роботи
 • 6 Як дістатися
 • 7 Музей на карті

Зараз у музеї відкрито зал для демонстрації 3D фільмів, куди можуть легко пройти люди з обмеженими фізичними можливостями.

Є медіа-засоби, що дозволяють дізнатися всі деталі битви, не звертаючись до екскурсовода і не обмежуючи себе в часі.

Сьогодні про Бородінській битві розповідають три експозиції:

 • Кутузовська хата
 • Панорама Бородінської битви. Це найефектніша і відома частина музею.
 • Музей Героїв Радянського Союзу і Росії. Тут знаходяться форма різних родів військ, нагороди, справжні документи, історичні фотографії.

Увага! Є ще Бородинське поле, де проходив бій. У наш час на ньому стоять обеліски, пам’ятники і проходять військово-історичні костюмовані реконструкції битви. Знаходиться Бородинське поле зовсім в іншому місці.

Кутузовська хата

Напевно ви пам’ятаєте, що під час Вітчизняної війни 1812 року в селі Філі вирішувалося важливе питання про Москві та подальшої війні. Дати ще один бій і втратити солдатів або здати Москву Наполеону і зберегти армію. Більшість воєначальників пропонувало захистити Москву, але М. І. Кутузов вирішив інакше: «Москва — це ще не Росія». Потрібно відстояти батьківщину, зберігши армію.

Це важлива нарада носить назву «Рада у Філях». Відбувся він 1 вересня 1812 року і проходив в хаті селянина Михайла Фролова. Хата ця стала свого роду пам’ятним місцем, багато приїжджали подивитися на неї.

Князь Наришкін, власник землі, навіть зробив музей в ній, зберігши все як було: речі, ікони, лаву, на якій сидів Михайло Іларіонович. М. Фролов і його син померли і Він приставив до Кутузівської хаті солдата-інваліда стежити за збереженням будинку.

Наришкін передав хату державі як пам’ятник і пам’ятка.

Так сталося, що спочатку деякі речі все-таки були вкрадені. А потім, в 1868 році хата і зовсім згоріла.

Група офіцерів Гренадерського корпусу відвідала пам’ятне місце і, побачивши, що з ним стало, місце обнесли огорожею і встановили пам’ятні дошки. Тимчасово, поки не буде виготовлений пам’ятник.

Зараз тут стоїть пам’ятник.

У 1887 році товариство корогвоносців храму Христа Спасителя відновило Кутузовскую хату. Збережені речі і врятоване при пожежі ікону повернули у дім. Відкриття пам’ятника проходило в урочистій обстановці, з представниками влади та духовенства. На церемонію з’їхалося багато народу.

В музей поселили чотирьох солдатів-інвалідів, які підтримували музей в чистоті і порядку. За 10 років після відкриття, Кутузовскую хату відвідало 5 000 чоловік.

Пізніше біля хати побудували каплицю і музей.

Це були перші пам’ятки Вітчизняної війни 1812 року.

Панорама Бородінської битви

У 1912 році до 100-річчя перемоги Росії у Вітчизняній війні, за наказом государя імператора Миколи II в павільйоні на Чистих ставках відкрилася панорама Бородінської битви.

Створив об’ємне зображення розміром 115 м на 15 м (1 725 кв. м) художник-панорамістів Франц Олексійович Рубо. Іншу його роботу — панораму «Оборона Севастополя» можна побачити в Севастополі.

Картина (як правило лентообразная) з круговим оглядом (на відміну від діорами) на якій плоский мальовничий фон поєднується з об’ємним предметним першим планом. Панорама створює ілюзію реального простору, що оточує глядача в повному колі горизонту, їх застосовують головним чином для зображення подій, які охоплюють значну територію і велику кількість учасників. (Вікіпедія)

Музей-панорама Бородіно швидко набрав популярність. За перші 5 років його відвідала рекордна кількість глядачів.

У 1918 році панорама було демонтовано і відправлено на реставрацію.

Лише в 1962 році панорама була виставлена в музеї. Тепер вже на Кутузовському проспекті, де ми її і бачимо сьогодні.

На ній детально відтворений бій, що стався 26 серпня 1812 року.

Фрагмент панорами

Не так давно в музеї з’явився зручний зал для перегляду 3D фільмів. Зображення передається на всю кругову стіну, тобто людина, що стоїть у залі знаходиться в центрі подій. Відчуття сильні, коли під гуркіт канонади і рушничних пострілів з шаблями на голо на тебе несеться кіннота.

Ще одне нововведення: у панорамному залі з’явилися інтерактивні етикетки і екрани, які дозволяють розглянути масштабне полотно більш детально.

Крім екскурсоводів, є аудіогід. Щоб отримати його, потрібно купити квиток на нього, який коштує 100 рублів і пред’явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу і внести заставу 1000 рублів.

Так само в музеї є безкоштовний Wi-Fi і розміщені QR-коди. Наводьте ваш гаджет на потрібний код в експозиції, з’являється посилання на Інтернет ресурс. Переходьте за посиланням і читаєте детальну інформацію про об’єкті.

Музей

У 2012 році в будівлі музею була відкрита нова експозиція під назвою «Честь Бородінської дня».

Над створенням музею такого масштабу працювали історики, фахівці з реконструкції, художники.

У музею величезна колекція, понад 850 експонатів часів Бородіно. Ви побачите справжнє обмундирування російських і французьких солдатів, батальну живопис, зброю і спорядження.

Музей

Ще одна експозиція «Музею Героїв Радянського Союзу і Росії» присвячена традиціям російського героїзму.

Періодично заглядайте на сайт музею. У його стінах проходять цікаві тимчасові виставки. Більшість з них присвячено темі війни, захисту Вітчизни.

Бувають цікаві кіно-вечори, літературні читання.

Для тих, кому хочеться дізнатися все-все-все проводяться екскурсії.

Нові технології

Екскурсії по панорамі стали в рази цікавіше, адже екскурсоводу допомагають сучасні технології. Тема мультимедіа стала залучати все більше відвідувачів. Вам не обов’язково шукати гіда, щоб задати питання. Поряд з багатьма експонатами розташовані екрани і етикетки.

Ви можете вибрати питання зі списку, дізнатися більше про все, що бачите на стінах і у вітринах. Все просто і зрозуміло.

Директор панорами вважає, що кожна сучасна виставка повинна використовувати інформаційні технології. Кіоски з сенсорним управлінням не можуть замінити екскурсовода, але допоможуть розібратися, що ж відбувається на полотні Ф. А. Рубо, де тут росіяни, а де французи.

Можна просто виділити пальцем на екрані потрібний фрагмент панорами і дізнатися все про тих, хто там зображений. Все збільшується, можна розглянути дрібні деталі.

Далі більше. За допомогою відеопроектора вдалося відтворити картини страшної пожежі в Москві. Здається, що ось-ось стіни будуть охоплені полум’ям. Тут же ви побачите події, які сталися зовсім поруч — на Поклонній горі в 1812 році.

На інтерактивній карті — подробиці військових походів. Можна поринути в історію без нудних дат, зате з картинками і зрозумілими ілюстраціями. Дітям дуже подобається. А дорослі оцінять такий сучасний підхід.

На сайті музею можна здійснити віртуальну екскурсію.

Час роботи

 • Субота, неділя, понеділок, вівторок, середа з 10:00 до 18:00
 • У четвер з 10.00 до 21.00
 • Вихідний день — п’ятниця.
 • Екскурсія по пономаре 150 рублів для всіх.
 • Кожну третю неділю місяця вхід до музею безкоштовний.

Офіційний сайт: www.1812panorama.ru

Як дістатися

На метро до станції «Кутузовська». Далі можна пішки до Тріумфальної арки. Або доїхати на автобусі 91, 116, 157. По тому ж маршруту йдуть тролейбуси 39, 2, 7.

Адреса: 121170, Кутузовський проспект, 38

Музей на карті

Дякуємо вам за інтерес до нашого блогу. Обов’язково підпишіться на оновлення, ми будемо надсилати вам нові історії наших подорожей. Поділіться посиланнями з друзями через соц.мережі. До скорого!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Базиліка Санта-Кроче у Флоренції – усипальниця великих італійців

Пам’ятки Пізи – основні будівлі історичного центру міста, музеї, фестивалі

Пам’ятки Флоренції – базиліки, палаци, музеї та площі