Привіт, друзі! Сьогодні нас чекає незвичайне, дивне і справді атмосферний місце. Це музей Кафки в Празі. Ви, напевно, знайомі з творчістю цього чеського письменника, тому дивацтва пересувної виставки не повинні вас дивувати. Ми впевнені, що все побачене і почуте в цьому музеї змусить вас задуматися над экзистенциальностью буття і наблизить до Світу тисячі К.

Адміністративний округ Прага 1. Історичний район Мала Країна.

Зміст статті

 • 1 Історія музею
 • 2 У дворі
 • 3 Франц Кафка
 • 4 Творчість
 • 5 В музеї
 • 6 Оглядова екскурсія по Празі
 • 7 Години роботи музею
 • 8 Скільки коштує
 • 9 Як дістатися
 • 10 Музей на карті

Історія музею

У Празі кілька пам’ятників Ф. Кафці. Чехи пишаються своїм славетним уродженцем. Але, як не дивно, ідея створення виставки, присвяченої чеському генію народилася не в Чехії, а в Іспанії наприкінці XX століття.

У 1999 році в Барселоні відкрилася експозиція «Місто К. Франца Кафки та Прага».

Не можу спати. Одні сновидіння, ніякого сну…

Знаючи твори письменника, можна припустити, що стандартний підхід до настільки незвичайного творчості просто неможливе. Головним завданням організаторів стало відтворення атмосфери літературних творів і, наскільки це можливо, незвичайного погляду письменника на речі і явища, які багатьом з нас здаються цілком природними.

Із завданням іспанці впоралися. У Барселоні невеликий музей викликав величезний інтерес місцевих жителів і користувався незмінною симпатією туристів.

Через 3 роки виставку перенесли в американський Нью-Йорк.

І лише в 2005 році всі експонати остаточно перебралися в Прагу.

Тепер музей знаходиться на території колишнього цегельного заводу, в одноповерховому витягнутому будівлі, що доповнює містичну атмосферу виставки.

У дворі

Уявіть, що ви йдете по вузьких вуличках старої Праги. Зазвичай прогулянка по місту викликає радісні, світлі почуття, відчуття близькості чеської культури. Важливу роль відіграють численні закусочні і пивні з яких доноситься звук акордеона. І раптом цю цілісну картину свята розривають дві дивні фігури то пісяючі переростки-хлопчики, то трансформери. І в знайомому нам світі з’являється невелика тріщина.

Пісяючі чоловіки. Фонтан у дворі музею Ф. Кафки

Це подвір’я музею. А скульптура — всього лише фонтан у вигляді двох пісяючих чоловіків, постійно які деформуються і змінюють свою форму.

Ми якраз проходили повз, але побачивши цих не вписуються в загальну картину пісяючих чоловіків пригальмували і підійшли ближче, щоб розглянути таке диво. Відразу ж виникли образи милих затишних квартир з зображеннями дівчаток і хлопчиків на дверях санвузлів.

Мені завжди було не зрозуміло, чому зображення пісяючих дітей викликають таку симпатію і розчулення. Навіщо їх вішають на двері? Тут же в голові виникли якісь картини і дітлахи на них відразу змінилися, подорослішали, перетворилися на дорослих людей. З’явилася дивна думка: «А якщо б господарі квартири повісили на двері туалету свої реальні фотографії? Я б подумала, що вони зійшли з розуму». А що, власне, змінилося? Людина ж залишився той же. Змінився мій погляд на звичайну ситуацію.

Голова Кафки скульптор Давид Чорний

Автор «Пісяючих чоловіків» чеський скульптор і художник Давид Чорний пішов далі. Бронзові скульптури заввишки 2 м 10 см представляють собою рухому інсталяцію. Фігури стоять по краях карти Чехії і буквально виписують знамениті вислови письменників.

Кожен бажаючий може стати частиною цієї інсталяції, відправивши SMS-повідомлення зі своїм текстом, і тоді зеленуваті чоловіки вже будуть цитувати вас.

Ще більше здивування викликає ідея чеського скульптора: у своєму пам’ятнику він втілив вступ Чехії до Євросоюзу. Зауважте, офіційна версія свідчить, що це — протистояння Брно і Праги.

Істина — те, що потрібно кожній людині для життя і тим не менш він не може ні в кого отримати або придбати. Кожна людина повинна безперервно народжувати її з самого себе, інакше він загине. Життя без істини неможлива. Може бути, істина і є саме життя.

Ви звернули увагу, як змінився хід наших роздумів? Як від «кнедликів і пива» ми перейшли до обговорення проблеми «варто новим країнам у ступати в Євросоюз і кому яка користь від цього»? А адже ми поки що перебуваємо у дворі Музею Кафки)

Вивіска музею видно з річки

Біля самого входу в музей дві гігантські букви «К», розгорнуті у вигляді книги. І це не тільки асоціація з першою літерою прізвища знаменитого письменника. Ті, хто читав цикл його романів, пам’ятають, — своєму героєві Франц Кафка залишив лише одну літеру його імені — «До».

Вхідні квитки продаються не в музеї, а в сувенірному магазинчику поряд. Тут же можна придбати різноманітні сувеніри з символікою Кафки, придбати книги чеського письменника російською мовою.

Франц Кафка

Майбутній письменник народився 3 липня 1883 року в єврейській районі Праги. Успішно закінчив гімназію, потім Карлів університет і став дрібним чиновником у страховому відомстві.

Дитинство

Робота страшно обтяжувала письменника. Тільки уявіть: щодня людина йде на нудну роботу, яка давить, гнітить і година за годиною з’їдає його життя. І тільки вдома, зачинивши за собою двері безглуздий для нього світ, Франц Кафка починає жити по-справжньому. Весь день його світ, як реторта алхіміка, наповнювався звичайними переживаннями і подіями рядового службовця, проводить час серед паперів, договорів, страхових позовів, заперечень і дозволів.

Поети намагаються замінити людям очі, щоб тим самим змінити дійсність. Бо вони, по суті, ворожі державі елементи, — адже вони хочуть змін. Держава ж і разом з ним всі його вірні слуги хочуть непорушності.

Тепер почалася сублімація — з усіх цих подій виділилися образи і думки, почуття і особисті переживання. Вони перейшли в стан ідей, їх необхідно записати, дати їм нове життя, інші умови, може бути вони знайдуть вихід з тієї безглуздої життя, яким живе звичайний рядовий нічим не примітний чоловік.

Роберт Хасанов ілюстрація до оповідання «Перетворення»

Кафка рано пішов з дому батьків, не затримувався на одному місці і часто знімав кімнатки у різних районах Праги. На Златою вуличці можна побувати у … малесенькій кімнатці, де він жив і писав свої романи, жоден з яких так і був закінчений і виданий.

Родина

Свої любовні відносини Франц також не зміг закінчити. За своє життя він тричі расторгал заручини, т. к. був не впевнений у собі, сумнівався у власних почуттях, відмовлявся від реальності, вигадуючи більше відповідає його уявленням про життя і любові образ своєї коханої.

Франц Кафка з нареченою Феліче Бауер 1917 рік

Кафка страждав на туберкульоз, не міг нормально харчуватися. Взагалі, у письменника було безліч хронічних захворювань, у тому числі й нервових, що, безумовно, позначилося на його творчості.

Смерть застала письменника в санаторії під Віднем, і 3 червня 1924 року він помер.

Пам’ятник на могилі Ф. Кафки

Тіло було поховано у Празі на Новому єврейському цвинтарі.

Творчість

Всесвітня популярність прийшла до Францу Кафці після смерті. Зробивши його романи світовими бестселерами всупереч бажанням самого автора. Друг письменника Макс Брід, всупереч проханню Франца, відмовився знищити рукописи.

Нескінченна тривога, страх і абсурд міцно тримають читача протягом кожного роману, спонукаючи до похмурих роздумів, але безцінним думкам.

Поети простягають руки назустріч людям. Але люди бачать не дружні руки, а судорожно стиснуті кулаки, націлені в очі і серце.

Незважаючи на те, що твори Кафки читаються важко і не мають завершення, вони справляють дуже сильне враження. Романи постійно переводять на нові мови і видають у різних країнах.

Але давайте повернемося до нашого музею і тепер, трохи познайомившись з життям і творчістю письменника, спробуємо проникнути в його незвичайний світ.

В музеї

Як і життя письменника, музей умовно розділений на дві частини: реальну і уявну. Хоча, що тут реальність, вирішувати вам.

 • Екзистенціальний простір

Тут розповідається про дитячі та юнацькі роки письменника, пов’язаних з Прагою початку минулого століття. Рідне місто справив безсумнівно вплинув на світогляд Кафки.

Таємнича атмосфера вузеньких похмурих коридорів, крихітних віконець і звисає напівпрозорої драпірування чудово доповнюється празької кадрами кінохроніки тих років.

Ми бачимо Староміську площу, будинок, де народився Ф. Кафка, і крихітний будиночок на Золотій вулиці в Празькому Граді, що став пізніше притулком письменника.

Крім фотографій старої Праги і документальних матеріалів тут представлені малюнки молодого Кафки, чернетки робіт, рукописи і перші видання.

Ну а щоб занурення в світ письменника було максимально глибоким, творці музею вирішили доповнити споглядання експонатів тихими шерехами, криками ворон і важкої сучасною музикою.

Форма є вираженням змісту, а лише приманка, ворота і шлях до змісту. Матиме воно дію — тоді відкриється прихований задній план.

 • Уявна топографія

Вузький дерев’яний коридорчик червоного кольору (як тут не провести паралель з труною) веде нас до другої частини експозиції під назвою уявна або уявна топографія.

Ми потрапляємо в чорний глянсовий архів, кожен ящик якого належить чиновнику з творів Кафки. З телефонних трубок доносяться ділові голосу, німецька мова, занурюють нас в атмосферу бюрократичної всесвіту.

В цій частині експозиції знаходяться аудіозаписи творів Кафки і незвичайні 3D-експонати, виготовлені його шанувальниками. В їх основу лягли найвідоміші твори письменника: «Замок», «Процес», «Роздуми», «Суд», «Америка».

Машина смерті

Самий незвичайний експонат музею, справляє гнітюче враження на відвідувачів, — макет знаряддя страти, яке придумав і описав в одному зі своїх оповідань Кафка.

Невеликий макет по формі нагадує фрезерний верстат на поверхні якого лежить людина. До його тіла підходять якісь лещата, гвинти, стрижні. Вони вкручуються в живе тіло до тих пір, поки не почне сочитися кров. Вниз ведуть жолобки і трубочки, по яких кров витікає з тіла до тих пір, поки замість живої людини не залишиться лежати безкровна плоть.

Мабуть так Кафка уявляв собі життя людини. Бюрократія, закони, обов’язкові, але вбивають душу правила — все це вичавлює і висмоктує життя з людини. Життя, пов’язану з постійною мукою і болем.

Експонат завершує музейну виставку і ставить крапку в довгому ланцюгу подій, що ведуть нас по внутрішньому простору життя письменника.

Сподіваюся, вас не налякала наша екскурсія і ви заглянете в цей дивний, притягує і лякаючий світ чеського генія.

Оглядова екскурсія по Празі

Напевно, вас зацікавлять і інші визначні пам’ятки Праги. Їх багато і вони дуже різні. Щоб організувати свій час, пройтися по найцікавішим місцям і дізнатися якомога більше про місто, замовте послуги професійного гіда – тоді ваша поїздка точно запам’ятається надовго. Для замовлення екскурсії ви можете перейти за цим посиланням

Години роботи музею

Музей працює щодня з 10:00 до 18:00.

Скільки коштує

 • Стандартний квиток: 200 CZK
 • Пільговий квиток 120 CZK
 • Сімейний квиток 540 CZK

На жаль, екскурсій російською мовою в музеї немає. Якщо ви володієте чеською, німецькою, або англійською, то можете замовити екскурсовода.

Офіційний сайт: www.kafkamuseum.cz

Як дістатися

На метро або на трамваях №№ А, 15, 12, 18, 20, 22, 57 до зупинки Malostranská.

Музей на карті

Адреса музею: Cihelná 2b 118 00 Praha 1, Чехія.

До нових зустрічей, друзі. Не забувайте читати наші нові статті і готуйтеся до нових подорожей!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку