Добрий день, друзі! Сьогодні ми вирушимо в Музей-заповідник Коломенське. Прогуляємося по парку, розглянемо всі визначні пам’ятки, розповімо про архітектурні пам’ятки царської садиби, трохи з їх історії і про те, що ще можна побачити і як відпочити в цьому красивому і історичному місці Москви.

Знаменита садиба Коломенське знаходиться на півдні Москви (ЮАО). Сюди можна приїхати з дітьми, компанією, одній, та як завгодно і в будь-який час року. Тут гарно, тут історія, тут прогулянки та розваги.

Зміст статті

 • 1 Прогулянка по старовинній садибі
 • 2 Як було влаштовано за царя
 • 3 Музей Коломенське
 • 4 Можна і просто погуляти
 • 5 Поїздка з дітьми
 • 6 Час роботи
 • 7 Як дістатися
 • 8 Коломенське на карті

Атракціонів не чекайте. Розваги є, але всі вони зі змістом: від яскравих російських свят до дзвонових дзвонів.

Територія велика, прогулянка займе практично весь день. Можна просто погуляти, можна взяти екскурсію, можна походити по музеях і історичних місцях.

Територія нинішнього музею-парку — відома як найдавніше місце проживання людей в наших краях. Археологічні розкопки знаходять останки поселень людей кам’яного століття (приблизно 5 — 3 тисячоліть).

Ст. Суриков. Коломенське. 1910 рік.

Прогулянка по старовинній садибі

Музей-заповідник Коломенське — це царська садиба і зелений острівець Москви зовсім недалеко від центру міста. Приїхавши сюди в перший раз, ви з подивом виявите, що місцеві види вам чому-то знайомі. Все просто: в улюбленому багатьма фільмі «Гардемарини, вперед!» частина сцен знято тут, у садибі.

Ну а ще ви напевно бачили Коломенське на картинах російських художників. Свою розповідь ми вирішили «облагородити» знаменитими картинами. Як Коломенське і село Дьяковское (воно увійшло на територію парку-музею) виглядали в різні роки своєї історії. До того ж, приїхавши в садибу, ви можете відкрити нашу статтю і порівняти «як було» і «стало»).

Ст. Верещагін. День трійці. Село Коломенське.

За легендою, село засноване в 1230 році. Вихідці з Коломни бігли від навали хана Батия. Коломенське знаходиться на пагорбі, який огинає річка. Це вигідне положення для поселення.

Вперше письмово згадується про поселення тільки до 1336 році. Тоді це була вотчина князя московського Івана Калити, який заповідав ці землі своїм спадкоємцям.

Місце пов’язано з багатьма історичними подіями. В 1380 році війська Дмитра Донського зупинялися тут, коли поверталися після Куликовської битви. У 1709 році війська Петра I після Полтавської битви. Землі пам’ятають Івана Болотникова, Лжедмитрія і Мідний бунт.

К. Маковський. Церква Усікновення в селі Д’якове.

Пізніше була побудована літня резиденція руських князів, а потім і царів. Тут бували Василь III, жив якийсь час Іван Грозний. Коли не був зайнятий вікнами в Європу, тут любив відпочити Петро I, а в молоді роки неподалік він влаштовував «потішні бої».

Найсприятливіший період для садиби почався з правління Олексія Тишайшего. Він побудував палац небувалої краси. На жаль, дерев’яний палац царя Олексія Михайловича до наших днів не дожив. Але, за старовинними малюнками і кресленнями вдалося відновити його зовнішній вигляд. Коломенський палац відбудували заново.

Дерев’яний палац

Вже при правлінні Катерини II для палацу наступив період занепаду. Нова будівля була побудована тільки між 1766-1767 роками. Роботи велися під контролем князя П. В. Макулова. Для будівництва він використовував фундамент і деякі матеріали старого палацу.

Як було влаштовано за царя

Вся садиба називалася Государевий Двір. Головний палац розташовувався в центральній частині садиби і був обнесений високою стіною. Стіна і ворота частково збереглися. Вони використовувалися для ввезення провіанту на територію царських покоїв.

 • Гості входили на територію Двору через Передні Ворота. Тут же гостей зустрічали рыкающие і страшно обертають очима потішні дерев’яні леви.

Передні ворота

 • Праворуч від парадного входу знаходиться приказна ізба. В ній містилися царські канцелярії.
 • А з південної сторони Полковницькі палати. Тут царська охорона, кухня (Ситний двір), і сховища для припасів та всього необхідного.

Передні ворота, приказна ізба і Полковницькі палати

 • Якщо йти від Задніх воріт до Передніх, то ви побачите церква ікони Казанської Божої матері. Її ще називають Казанська Церква. Це домашній храм царської сім’ї. В ньому зберігається чудотворна ікона Богородиці «Державна».
 • За межами Двору знаходиться, мабуть, найвідоміший символ Коломенського. Це білосніжна Церква Вознесіння Господнього. Побудована у 1530 році Іваном III Великим на честь народження сина Василя III (батько Івана IV Грозного). Тоді це був найвищий храм — 60 метрів. Церква зберегла свій первозданний вигляд, її навіть взяла під крило ЮНЕСКО.

С. Аликосов. Вознесенська та Предтеченська церкви в Коломенському. 1879 рік

 • Зовсім поруч збудована дерев’яна церква на честь Георгія Побідоносця з дзвіницею. Звідси відкриваються чудові види на закрут Москви-ріки. Століття тому, так само як ми сьогодні, на річку дивилися російські князі та царі.
 • Поруч розташовується Водовзводная вежа, звідки в резиденцію царя подавалася чиста вода.
 • Далі ми бачимо Палацовий павільйон. Колись тут розташовувався цілий комплекс в стилі ампір. На жаль, від нього залишилося лише одне будова, — сам Олександрівський палац не зберігся.

Федір Алексєєв. Коломенський палац у XVII ст.

 • Йдемо далі. Перед нами Садові ворота. За ними ростуть вікові дуби — теж важлива пам’ятка садиби. Цим деревам понад 400 років. Під цими дубами Петро Перший навчався грамоті.

А. Васнецов.Церква Вознесіння (праворуч). Ворота вежі Часозвона.

 • Тут же знаходиться легендарний «Борисов камінь» – він зазначав кордон володінь царя Бориса. Камінь тут з XII століття. На ньому напис, яка говорить: «Господи, бережи раба твого Бориса».
 • В 1932 році в парк потрапила Вежа Ніколо-Корельского монастиря. Раніше вона знаходилася поруч з Білим морем, там, де зараз місто Северодвинск.
 • B 1934 році сюди потрапив ще один цінний артефакт. Це — цілий будинок, а саме Будиночок Петра Першого. Побудований він був далеко від цих місць, але його зберегли і перенесли в Коломенське. Тут Петро прожив зовсім трохи, всього 2,5 місяця.
 • Поруч знаходиться ще одна церква, на яку слід звернути увагу. Її велів побудувати Іван Грозний з нагоди народження сина. Церква Усікновення глави Іоанна Предтечі.

Музей Коломенське

До 1923 році тоді ще молода держава СРСР прийняло рішення створити в Коломенському оригінальний музей. Сюди почали звозити старовинні споруди з дерева — пам’ятки дерев’яного російського зодчества.

З’явилася знаменита медоварня з села Преображенське. Сьогодні в ній розташувалася цікава експозиція, що розповідає про традиційних російських святах.

Всі дерев’яні споруди входять до складу музейної експозиції.

Коломенське. Церква в ім’я ікони Казанської Божої Матері.

Зараз державний художній, історико-архітектурний та природно-ландшафтний музей-заповідник Коломенське входить в Московський державний об’єднаний музей-заповідник «Коломенське — Лефортово — Любліно — Ізмайлово».

Можна і просто погуляти

Якщо немає настрою розглядати історичні будівлі, то приїздіть сюди просто на прогулянку.

Територія музею-садиби Коломенське займає 390 гектарів — величезний простір!

Крім музеїв, архітектурних і історичних пам’яток, експозицій та тематичних виставок тут знаходяться фруктові сади, старовинні яблуні, грушеві дерева, ростуть і цвітуть троянди, зріє малина, агрус.

Ст. Суриков. Церква в селі Д’якове 1910 рік

Ви можете погуляти по 3 садам. Є стежки і зручні лавки для відпочинку.

На величезній території музею-парку часто проходять фестивалі і свята. Щороку наприкінці літа фестиваль-ярмарок меду. На сайті заздалегідь викладають календар заходів.

В Коломенському проводяться весілля. Протягом всього року тут гуляють молоді пари. Зелені сади або засніжені краєвиди, — молодята вибираються сюди для фотосесії або проведення церемонії.

На Дьяковском кладовищі. Дзвін c церкви Іоанна Предтечі

Поїздка з дітьми

Дітям в Коломенському теж буде цікаво. Крім прогулянок на повітрі в історичному місці, можна зайти в хатину пасічника, кузню і стайню. Періодично проводяться свята, в яких можуть брати участь діти різного віку, тематичні екскурсії, інтерактивні виставки.

Час роботи

 • З 1 квітня по 31 жовтня: з 07:00 до 22:00 години.
 • З 1 листопада по 31 березня: з 9:00 до 21:00.

Музей відкритий взимку з 10 до 18 годин, з понеділка по суботу.

Офіційний сайт: www.mgomz.ru/kolomenskoe

Як дістатися

Вхід в парк знаходиться всього в 5 хвилинах від метро Коломенське. Виходите з метро в бік проспекту Андропова, далі, йдіть весь час вперед. Вхід в парк ви скоро побачите. Також, є покажчики на Садибу Коломенське.

Адреса: Проспект Андропова 39

Коломенське на карті

Спасибі вам, дорогі читачі! Ми здійснили разом цю віртуальну прогулянку, а тепер, поділіться нашій історій з друзями. Підписуйтесь на наші оновлення, шукайте нас в соціальних мережах. До нових зустрічей, до нових історій!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку