Привіт, друзі! Подорожуючи по Чехії не забудьте заглянути на острів Кампа в Празі. Навіть місцеві жителі зізнаються — на острові відбувалося стільки незвичайних і навіть дивних подій, що без привидів тут не обійшлося. Мурашки по шкірі, коли уявляю собі ніч на Кампе. Ось так зіткнешся з цілою армією пінгвінів, марширують вздовж берега Влтави, і що робити?

Адміністративний округ Прага 1. Історичний район Мала Країна.

Зміст статті

 • 1 Історія острова
 • 2 Дивна назва
 • 3 Острів
 • 4 Забудова
 • 5 Реальна історія будинку «У семи бісів»
 • 6 Містична Кампа
 • 7 Сучасні пам’ятки
 • 8 Романтика на Острові
 • 9 Незвичайні екскурсії по Острову Кампа
 • 10 Що подивитися поряд
 • 11 Як дістатися
 • 12 Острів на карті

Що робити і чим зайнятися на острові Кампа ми вам і розповімо сьогодні.

Історія острова

Вперше місце згадується у 1169 році.

Почнемо з того, що острів цей штучний. Ні, почнемо з того, що острів не так просто розгледіти на карті — він не знаходиться посеред річки і його берегова лінія плавно йде вздовж русла Влтави.

У Влтави був маленький рукав — річка Строуга. Вона і зараз тече під опорами Карлового мосту. Річка робила петлю і знову поверталася до Влтаві. У XII столітті русло Строуги змінили, — прорили штучний канал, змусивши воду працювати на млинах.

Є версія, що утворився штучний острів став місцем проживання празьких мельников.

Дивна назва

Свою назву острів отримав ще в 1770 році, але тільки до 1977 (!) році воно стало офіційним.

Цікавий Факт: чехи зберегли старі назви будинків «У Білого павича», «У Півня», «У Чорної Мадонни», що надає сучасної Празі особливий колорит, але при цьому 207 років не визнавали назви острова в історичному центрі міста.

І мені стало цікаво, в чому причина такої «непослідовності» чехів.

У давнину тут розміщувався військовий табір або гарнізон. Ви теж помітили, що в назві немає характерних для чеської мови поєднання звуків? Назва могло б звучати як vojenský табор (військовий табір), bezpečnost (безпека) або Пражска posádka (Празький гарнізон).

Звучне слово kampa швидше нагадує слова «ротонда», «карамба» або навіть «корида». Слово це іспанського походження. А військові, які влаштувалися на острові були іспанцями. І в перекладі з іспанської «campamento» (скорочено kampa) — табір.

Все це відносить нас до жорстоких часів поділу земель Європи, війні династій за владу і вплив, до релігійних війн і до 30-річної війни, в результаті якої загинула від голоду 1/3 європейського населення. Війні, після якої країни відбудовувалися більше 100 років.

У цій війні брало участь: більшість католицьких князівств Німеччини, Іспанія, об’єднана з Португалією, папський престол, Мова Посполита; Франція, Швеція, Данія, протестантські князівства Німеччини, Чехія, Трансільванія, Венеція, Савойя, Республіка Сполучених провінцій, Англія, Шотландія, Росія і навіть Османська імперія.

Перший період 30-літньої війни носить назву Чесько-Пфальцського період і починається з війни в Богемії, де смерть б’ються Протестантська і Католицька унії. До початку війни відноситься і Станове повстання на Староместской площі.

У 1620 році відбулася битва на Влтаві, поблизу Праги. Бій проходив у національного символу Чехії — Білої гори. Протестанти (до них ставилися чехи) були повністю розгромлені, а Чехія на 300 довгих років втратила свою незалежність.

Думаю, особливої любові чехи до іспанцям не відчували. Звідси і таке неприйняття назви острова Кампа.

А ось біля Білої гори в пам’ять про тій битві зараз проходить історична реконструкція, на яку можна потрапити і навіть взяти участь в битві. Вона так і називається — Битва на Білій горі.

Острів

Як я вже говорила, одна його сторона омивається річкою Влтавою, інша частина обмежена штучним каналом з досить дивною назвою — Чортицю.

З цього приводу у пражан, природно теж є своя історія.

Пригадується бравий солдат Швейк — у нього кожне слово була припасена історія. Видно такі вони… оповідачі-чехи.

Так от, на острові жила Алоизия Немцева на прізвисько Чертовка — то мірошничка, то праля, то злісна стара діва, то пустотлива гарна дівчина… І про неї ходили недобрі чутки, ніби приятелює Алоизия з нечистою силою і слово її наводить порчу.

Але все це чутки, в основі лежить реальна історія дівчини до якої я повернуся трохи пізніше, тому що все може бути простіше і дівчина до назви не має ніякого відношення: жила собі така і жила. А ось мельники… кожен знає, що чорт з ними дружбу. І оскільки млинів на острові було багато, то це місце нечисте, а річка, де водяться чорти — Чортицю.

Зараз на острові збереглося 5 млинів та 2 колеса. Одне старовинне колесо все ще функціонує, і до нього ходить прогулянковий річковий трамвайчик.

Якщо придивитися, то на одній з лопатей млинового колеса ви помітите сидить риса.

Навколо острова покататися на кораблі неможливо — колесо заважає, а от якщо взяти катер, їх ми бачили, — то, думаю можна.

Поряд з колесом найстарішою млина знаходиться Міст закоханих. Перила містка обвішані замочками, якими закохані «замикають» свою любов.

Закохані, увага! — інформація для вас:

Якщо на цьому мосту закохана пара міцно поцілується, то їх весілля відбудеться не пізніше, ніж через рік.

Одна наша знайома клянеться, що перевірила на власному досвіді, і це — чиста правда ?

Забудова

Перше, що притягує сюди туристів — мальовничий вид, англійський парк, маленькі будиночки і затишні кафе.

Довгий час, городяни не будували будинків на острові, побоюючись затоплення.

У XV столітті острів викупив архиєпископ і почалося облагороджування земель: були розбиті парки і фруктові сади. Один з них живий до цього часу і знаходиться в південній частині острова.

У XVII столітті на острові жили ремісники, процвітало гончарне мистецтво і торгівля. Тут же проводилися ярмарки.

З часом острів став придатним для будівництва. На ньому з’явилися будинки, особняки і палаци.

Реальна історія будинку «У семи бісів»

Ось тепер я розповім історію Алоїзи Немцевої.

Була вона не мірошничкою і не прачкою, а дочкою празького адвоката. Народилася в 1821 році. А коли прийшов час виходити заміж, вона потрапила в біду: наречений втік з-під вінця з її кращою подругою. З тих пір дівчина жила одна і заміж не вийшла.

Після смерті батька вона переїхала в Будинок «У білому коні» на острові Кампа. Так називався двоповерховий палац у стилі бароко. Цей будинок купив у дворянського роду Страковых батько Алоизы.

Жінка жила в кімнатах на другому поверсі, інші здавала. З роками вона зовсім перестала виходити з дому, а мешканці скаржилися на дивні вимоги Немцевої, які потрібно неухильно дотримуватися: ніяку меблі, зокрема шафи, столи і стільці до стін не наближати і стіни не чіпати.

Я так розумію, що про полицях і картинах можна було навіть не питати.

Мешканців ставало менше. Характер у самотньої жінки мабуть і правда був не згідливий. Як-то вона вигнала на вулицю художника, який знімав у будинку кут. Він у відповідь намалював на кожній з 6 колон будинку риса і зробив напис: « Будинок у 7 чортів», маючи на увазі, що 7 рис — сама Алоїза. Поповзли чутки, що вона спілкується з дияволом.

Жінка померла в 74 роки. Після смерті в 1895 році будинок, за заповітом господині, перейшов у власність лікарні ордена «Сірих сестер».

А одного разу під час ремонту будинку стали зрозумілі дивні вимоги господині. Стіни і стелю виявилися подвійними. Коли їх знесли, перед будівельниками постали чудові фрески швейцарського художника Яна Рудольфа Бісе.

У 1710 році їх для свого будинку замовив колишній власник, любитель мистецтва Ян Петер Страка.

Алоїза Немцева зберегла чудові настінні розписи і чорт тут зовсім ні при чому.

Зараз будинок «У семи бісів» має зовсім інше ім’я: палац Страковых з Недабылиц. Знаходиться він на Мальтезской площі. Від Карлова моста це кілька хвилин пішки. Адреса будинку Maltézské náměstí 476/14.

Містична Кампа

Є на острові Кампа ще один знаменитий будинок — Будинок Анни.

Історія пов’язана зі страшним потім 1892 року. Уявіть, якою була висота води, якщо жінка на ім’я Анна побачила ікону Богоматері, плывущую по каналу і зі свого балкона встигла схопити її.

Ганна почала щиро молитися за порятунок міста. З того дня вода стала відступати і місто було врятовано.

Ікона знаходиться на балконі будинку, перед нею завжди горить лампадка.

Легенда говорить, якщо прийти сюди вночі, то можна почути тихий шепіт з балкона — це Ганна продовжує благати Богоматір про допомогу тим, кому загрожує небезпека.

Чи зважитеся ви гуляти по острову вночі? Так, тут тихо і красиво, але Анна — не єдиний празький привид, хто буває тут. З якоїсь причини, багато привиди облюбували Кампу.

Місячної ночі всі потопельники Влтави приходять до колеса старого млина.

Найстарішого примари Чехії можна зустріти біля будинку «Біля синьої лисиці». Іноді він на секунду-іншу раптом забариться перед входом. Тоді перехожі бачать його пошарпаний камзол і найсумніший у світі погляд.

Сучасні пам’ятки

Навіть в сутінки непідготовлений турист може злякатися, якщо наткнеться на Величезних повзаючих немовлят.

 • 3 безликі скульптури належать знаменитому сучасному скульптору Давида Чорного. «Пісяючі чоловіка» у дворі музею Франца Кафки напевно найскандальніше його творіння. Обертається гігантська голова Ф. Кафки на оной з площ Праги — теж його робота. Інші Скульптури Д. Чорного знаходяться в празьких музеях і на знаменитій телевежі.
 • Не тільки привиди старого міста вештаються вздовж Чортиці. Вночі тут можна побачити шеренгу світяться жовтих пінгвінів, бредуть до острова. Звідки вони взялися? Вони — експонат Музею сучасного Мистецтва.

І вони не хочуть налякати нас, а привернути увагу до світових екологічних проблем.

 • На острові розташовано музей Кампа. Це знаменитий Музей сучасного мистецтва. Його експозиція неординарна, яскрава, іноді може збентежити своєю відвертістю.
 • Ще одна визначна пам’ятка сучасної Кампы — Стіна Джона Леннона. Коли Леннон помер, шанувальники приходили сюди, щоб написати уривок з улюбленої пісні або просто намалювати щось.

 • Перший час графіті зафарбовували, але на прохання посла Франції (великого шанувальника The Beatles) — її зробили празьким меморіалом.
 • У числі визначних пам’яток острова — найвужча вулиця Праги.

Якщо бути точними, то це — прохід між будинками, але може пройти лише одна людина. Щоб уникнути незручних ситуацій з двох сторін «вулиці» стоять світлофори.

Романтика на Острові

Спускаються до каналу будинку, сходи, човни, річковий трамвайчик, балкони і тераси нависають над водою, а в них кафе, — все це створює романтичну обстановку на острові.

У народі його називають «празької Венецією». На Венецію острів анітрохи не схожий. Він гарний, зелений і по-своєму дуже привабливий. Тут можна відпочити на лавочках або повалятися на траві з путівником у руках, зайти в музей або посидіти в кафе.

Романтичне місце притягує закоханих, але хочемо попередити: ціни тут високі. І в кафе, і в ресторанах.

Готелів багато і ціни в них теж високі, але незважаючи на це, бронювати номер потрібно наперед, — може і не вистачити.

Незвичайні екскурсії по Острову Кампа

Просто так, гуляючи по острову, ви побачите лише частина його чудес. Але, адже хочеться дізнатися все! До речі знайти найвужчу вулицю миру не просто. А гід швидко приведе вас до місця, розповівши по дорозі ще купу історій.

Можна взяти екскурсію по острову російською мовою або ж вибрати будь-яке інше напрям. Район Старої Праги — справжня скарбниця для мандрівників.

Що подивитися поряд

 • Карлів міст
 • Малостранськую мостові башти на ньому
 • Малостранська площа
 • Вояновы сади

Як дістатися

 • На трамваї:
  №№ 12, 20, 22, 57 до зупинки Hellichova.
 • Пішки
  Спустіться по сходах Карлового Мосту поруч з мостовими вежами району Мала Сторона і ви вже на острові.

Далі йдіть за вказівниками. Їх багато, ви точно не заблукаєте.

Адреса: Kampa, Praha 1

Острів на карті

Спасибі за увагу! Сподіваюся, ми ще не раз зустрінемося в Празі, а поки що, читайте наші новини і оновлення.


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку