Привіт, друзі! Палац Сан-Сусі в Потсдамі улюблене місце усамітнення самого відомого короля Пруссії Фрідріха II (Великої). Сам Фрідріх називав палац Виноградним будиночком. Він навіть брав участь в проектуванні своєї літньої резиденції. Незважаючи на невеликі розміри, палац Сан-Сусі відповідає всім вимогам королівської особи. Знаходиться в парку Сан-Сусі. З 1990 року цей унікальний палацово-парковий ансамбль занесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Палац Сан-Сусі у Потсдамі (Schloss sans souci) часто порівнюють з Версалем. Він знаходиться в східній частині величезного прекрасного парку. У перекладі з французької Сан-Сусі означає «без турбот», що цілком відповідає настрою цього чудового місця.

Палац і парк знаходяться в 20 кілометрах від Берліна. У місті Потсдамі. Земля Бранденбург. На огляд комплексу піде цілий день (як мінімум).

Зміст статті

 • 1 Виноградний будиночок
 • 2 Оздоблення палацових залів
 • 3 Могила Фрідріха Великого
 • 4 Екскурсія по Потсдаму
 • 5 часи роботи
 • Скільки коштує 6
 • 7 Як дістатися
 • 8 Палац Сан-Сусі на карті

Парку ми присвятили окрему статтю, поки ж скажемо, що його основою стали розбиті Фрідріхом Великим у 1744 році тераси виноградників. А вже після до них був доданий сад з фруктовими деревами, парк і паркові споруди, які обов’язково варто подивитися.

Виноградний будиночок

Історія знає багатьох видатних правителів, але такі, кого ще за життя називали Великим зустрічаються нечасто. Фрідріх II — безперечно був не тільки великим правителем, але і неординарною людиною. За 20 років правління Фрідріх II перетворив Пруссію з маленького князівства у велику державу. Загальний час правління 46 років. У Німеччині шанується як національний герой.

Основним палацом короля був палац Гогенцоллернів в Берліні. Новий палац в Потсдамі — пишний і багато прикрашений ФридрихІІ побудував для прийомів. А палац Сан-Сусі став улюбленим місцем короля, де він приймав дорогих його серцю гостей: музикантів, філософів, поетів, артистів, художників.

Самі знамениті гості Фрідріха — Вольтер і В. С. Бах

Король і сам був музично обдарований, грав на флейті і складав музику. Ним написано близько 100 сонат і 4 симфонії, концерти для флейти. Твори Фрідріха II досі входять в репертуар виконавців на цьому інструменті.

В області музики Фрідріх II прославився також тим, що в 1747 році запросив до себе в Потсдам Йоганна Себастьяна Баха. Результатом цієї зустрічі стало Музичне приношення Баха — цикл з кількох п’єс, написаних на тему, складену і запропоновану Баху королем.

Фрідріх Великий сам брав участь у розробці проекту своєї літньої резиденції. Палац побудували швидко, всього за два роки. У травні 1747 майже всі його 12 залів були готові до відкриття.

Георг Ванцеслаус фон Кнобельсдорф — один з представників фридерицианского рококо і просто друг короля також брав участь у зведенні «маленького виноградного будиночка». Фрідріх часто так називав своє улюблене творіння, тому що йому дуже не хотілося руйнувати сільську романтику величезним і занадто помпезним замком. Задумка вдалася: палац у стилі рококо вийшов простим, але зі смаком.

Палац Сан-Сусі став воістину приватною резиденцією, в якій ніколи не проводилися офіційні прийоми. У замку жив Фрідріх як мислитель і філософ, оточивши себе улюбленими книгами і творами мистецтва. Він милувався з вікна виноградниками, місцевими сільськими пейзажами і відчував себе дуже спокійно.

Виноградні лози

При цьому цікавою особливістю палацу є не тільки гасло «без турбот», але і «без жінок», що зайвий раз підкреслює духовне усамітнення короля в цьому дивовижному місці.

Але не тільки сам Фрідріх Великий всією душею любив своє дітище. Майже сто років потому інший представник династії Гогенцоллернів Вільгельм IV переїде з сім’єю в цей палац і буде брати участь у його реконструкції.

Оздоблення палацових залів

Незважаючи на буквально інтимне призначення замку, його зали відрізняються багатим убранням і прекрасними колекціями творів мистецтв. Центральне місце у палаці займає вестибюль, в який можна потрапити при вході з північного фасаду. В цілому, вся північна частина виглядає не такою розкішною, як південна, але все одно цей зал оздоблено позолоченим мармуром, а стеля прикрашає зображення богині Флори.

Прообразом мармурового залу служив римський Пантеон. Про размахах будівництва судіть самі. Саме над цим залом піднімається центральний золотий купол палацу, який видно зовні. Підлоги парадного залу викладені рідкісними видами мармуру.

Зал для аудієнцій Фрідріх використовував як їдальню. Стіни прикрашають картини знаменитих французьких художників того часу, а стеля вінчає зображення Зефіру і Флори.

Концертний зал повністю відповідає стилю рококо: різьблені дерев’яні панелі, фрески, дзеркала і безліч інших дрібних прикрас. Імітація садової альтанки і золота павутина з павучками, які облюбували стеля, особливо розчулює відвідувачів.

У музичному салоні зайняв місце « важливий» старовинний рояль і пюпітр.

Інтер’єри кабінету і спальні Фрідріха, на жаль, не збереглися і були перероблені в кінці XVIII століття в стилі суворого класицизму. Іонічні колони ділять простір на дві частини, на місці яких колись розташовувався багато прикрашений парапет. Від колишньої розкоші загублених інтер’єрів залишився лише один камін.

З кабінету і спальні по вузькому коридору можна потрапити в особисту бібліотеку короля. Стіни цього круглого приміщення оббиті кедром, як і храм Соломона в Єрусалимі, що підкреслює належність Фрідріха Великого до ложі масонів.

Доведеться відстояти невелику чергу в палац

В іншій частині палацу п’ять гостьових кімнат, дві з яких мають власні імена. Це кімната Ротенбурга і Кімната Вольтера. Остання з них славиться своєю різнобарвною різьбленням. Це рослини, тварини і птахи.

Могила Фрідріха Великого

Тема смерті хвилювала короля завжди. У 1769 році він склав заповіт з такими словами:

«Я жив як філософ і хочу бути похований як філософ, без пишноти, без урочистої помпи, без розкоші. Я не бажаю, щоб мене розкривали і бальзамували. Нехай мене поховають в Сан-Сусі на пагорбі з терасами в могилі, яку я наказав звести для себе. Якщо я помру на війні або в дорозі, то нехай мене поховають в найближчому відповідному місці, а взимку перенесуть на Сан-Сусі»

Помер Фрідріх II у своєму улюбленому палаці Сан-Сусі, в кріслі свого кабінету 17 серпня 1786 року. Але перш ніж його поклали в могилу біля Виноградного будиночка, пройшло більше двохсот років. Тіло кілька разів перезахоранивали, воно помандрувало з Німеччини і лише у 1991 році останки короля знайшли спокій. Поруч з могилою Фрідріха Великого знаходяться могили його псів.

Могила Фрідріха II в правому кутку

На могилі короля завжди лежать бульби картоплі. Пов’язано це з тим, що Фрідріх прищепив Пруссії любов до картоплі, позбавивши країну від голоду і знявши таким чином монополію з зернових культур.

На могилі Фрідріха II завжди лежить картопля

Як і в Росії, спочатку, картоплю в Пруссії не прижився, але Фрідріх не став насаджувати нову культуру силою. Він вступив хитро, наказавши посадити картоплю у себе перед палацом Сан-Сусі і назвавши продукт королівським. Незабаром знати почала висаджувати картоплю у себе в маєтках, а потім і народ розпробував королівський продукт.

Екскурсія по Потсдаму

Незважаючи на те, що палацово-парковий комплекс знаходиться поблизу Берліна і дістатися до нього можна хвилин за 40, запланувати на поїздку треба повний день. Крім самого палацу, стоїть неспішно прогулятися по парку, познайомитися з його оригінальними спорудами і зайти в Новий палац з його комунами і колонадою.

Якщо ви хочете зробити екскурсію по самому Потсдаму і отримати ще більше свіжих вражень, то краще всього звернутися за допомогою до професійного гіда, замовити якого ви зможете тут.

Час роботи

Палац відкритий

 • з квітня по жовтень: з 10:00 до 18:00
 • з листопада по березень: з 10:00 до 17:00

Будьте уважні: понеділок – вихідний день!

Скільки коштує

 • Звичайний квиток коштує — 12 євро
 • Пільговий – 8 євро

У його вартість входить аудіогід, який підтримує багато мов, в числі яких і російська.

За можливість фотографувати всередині палацу потрібно окремо сплатити 3 євро.

Зверніть увагу на комбіновані квитки. Вони дають знижку, якщо ви хочете подивитися декілька палаців. А їх у Потсдамі багато.

Як дістатися

Палац Сан-Сусі розташовується на сході парку у місті Потсдам.

 • До Потсдама можна дістатися електричкою S-Bahn, що відправляється з трьох берлінських вокзалів та аеропорту.
 • Від вокзалу в Потсдамі до палацу Сан-Сусі ходять автобуси №606 та №695. Вийти на зупинці «Парк Сан-Сусі».
 • Для тих, хто приїхав на машині, є офіційна платна парковка. Хоча припаркуватися можна і безкоштовно на сусідніх вуличках.

У парку також є парковка та приємне кафе неподалік від палацу.

У самому Потсдамі краще всього пересуватися на велосипеді, оренда якого коштує 12 євро в день.

Офіційний сайт: www.spsg.de

Адреса палацу: Sanssouci Park Potsdam 14469 Німеччина

Палац Сан-Сусі на карті

До нових зустрічей, друзі. І цікавих вам подорожей!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку