Привіт друзі. Ми розповіли про давню першої столиці Шрі-Ланки. Але розповісти мало, — завжди ж хочеться дізнатися, що цікавого можна побачити і куди заглянути в новому місці. В Анурадхапурі це — старе місто, що представляє собою незвичайне місце. З одного боку, це — археологічна зона, з іншого — місце паломництва тисяч буддистів. Від віруючих не відстають і численні туристи. Що ж тут знаходиться? Всі головні визначні пам’ятки Анурадхапури. Про них ми і розповімо сьогодні.

Зміст статті

 • 1 Исурумуния Віхар
 • 2 Дерево Бодхі
 • 3 Бронзовий палац (Лоха Пасада)
 • 4 Мирисавети Дагоба
 • 5 Руванвели Дагоба
 • 6 Легенда про ступі і смерті Дутугамуну
 • 7 Джетавана Дагоба
 • 8 Ступа Тхупарама
 • 9 Абхайягири дагоба
 • 10 Kuttam Покуна (Басейни-близнюки)
 • 11 Поради
 • Скільки коштує 12
 • 13 Де зупинитися в Анурадхапурі
 • 14 Пам’ятки Анурадхапури на карті

Скажу відразу територія старого міста величезна, якщо хочете побачити, варто взяти тук-тук і пересуватися на ньому. Водії знають, куди краще під’їхати, щоб вас висадити, де можна припаркуватися без штрафу, де нас зустріти. Це зручно. Ми так і зробили. Трохи поторгувавшись (це обов’язково треба робити) ми зійшлися здається на 10 доларах і поїхали.

Пам’ятки Анурадхапури

Як бачите, головні, повністю відновлені об’єкти старого міста це:

 • Скельний монастир Исуруминия
 • Храм і дерево Бодхі
 • Музей
 • Ступи

Але звичайно, цікавих об’єктів більше. Стара Анурадхапура величезна зона приблизно 20 на 20 км. Ходити — не обійти. Але оскільки пам’ятки Анурадхапури відносяться до сингальської буддійській культурі, то нам багато чого не зрозуміти. Ну дагоби і дагоби, побачив одну — знаєш все. Проте нам було цікаво, в тому числі і спостерігати за людьми. Для віруючих тут все виконано сенсу.

У IV столітті до н.е. на острів прийшов Буддизм. Тоді ж тут з’явилася гілочка дерева Бо.

Исурумуния Віхар

Англ. Isurumuniya Vihara (Originally Meghagiri Vihara)

Тут починається територія старого міста. У 1950 році всіх мешканців з цієї території переселили у Нове місто.

Скельний палац побудований в 307-267 рр. до н. е. для 500 хлопчиків-ченців з вищого стану. Розташований у скелях, поруч з озером Тиса. Переданий у розпорядження громади ченців. Храм Исурумуния був одним з будівель самого великого монастиря в Анурадхапурі.

Тут знаходяться:

 • два храми — старий і новий

Старий і новий храми.

Статуї Будди

Исуруминия. Лежачий Будда і чернець

Исуруминия. Медитуючий Будда

 • ступа

 • озеро Тиса
 • скульптури

 • музей

Будівля музею

Щоб зберегти скульптури і барельєфи, їх перенесли в музей, який розташований поруч.

Кам’яний трон

Дерево Бодхі

Повна назва: дерево Махабодхі (Jaya Sri Maha Bodhi)

Одна з найвідоміших буддійських святинь усього світу. Дерево Бодхі, або просто, — Дерево Бо дуже стара, йому 2250 років. Воно вирощено з гілки дерева (фікуса) в місті Бодха-Гая, під яким принц Гаутами став Буддою, що досягли просвітління.

У XIX столітті основний стовбур дерева Махабодхі в Анурадхапурі був вирубаний англійською фанатиком, проте залишився малий стовбур, який зараз шанується і дотримується золотими підпорами.

Ченці, які доглядають за деревом, беруть молоді пагони і вирощуються нові дерева. На території храму багато дерев Бодхи.

Старе дерево Бо

Молоде дерево Бо

Бронзовий палац (Лоха Пасада)

Інша назва — Ловамахапайя (Lovamahapaya). Палац знаходиться поруч зі священним деревом. Побудований для ченців.

Це дивовижна споруда налічує 2000 років. Його побудували за легендарного правителя Анурадхапури Дутугамуну.

Всі пишуть, що в храмі 9 поверхів, але я не уявляю, якими по висоті вони повинні бути, якщо висота храму 4 метри. У храмі більше 1000 кімнат. Зараз ми навряд чи побачимо. По периметру розташовується 1600 колон. Ось це — будь ласка. Правда поки бетонні колони, вид виробляють дивний, але це вражає. Колись прикрашали колони плити з срібла.

Лоха Пасада Бронзовий палац

Дах за формою нагадує піраміду, її склепіння прикрашала мідна черепиця, щоб він блищав на сонці.

Легенда говорить, що зовнішній вигляд будівлі взято з бачення ченців.

Група ченців бачила храм під час медитації. Вони замалювали побачене червоним миш’яком і привезли малюнок цареві.

Перший храм був побудований з дерева і згорів під час однієї з пожеж. Сьогодні залишилися тільки згадки про нього і колони.

Навколо дерева Бодхи — історична територія Анурадхапури. Довга алея — стародавня вулиця міста йде від храму дерева Бо.

Головна дорога

Уздовж неї коштують величезних розмірів релігійні споруди, за формою схожі на дзвін. Це — дагоби або ступи.

Дагоба або Ступа — буддійське архітектурно-скульптурне монолітне монументальне і культове спорудження, що має напівсферичні обриси. Спочатку ступа являла собою релікварій, а потім стала пам’ятником, возводившимся в честь якогось події в буддизмі. Історично сходить до могильних курганах, сооружавшимся для поховання царів чи вождів. Вікіпедія

Мирисавети Дагоба

Англ. Mirisaweti Stupa

Легенда розповідає, що король Дутугамуну з гаремом вирушив до озера Тиса, де проходив Фестиваль води. Він увіткнув в м’яку землю свій посох (скіпетр), в якому була захована реліквія (швидше за все частинка кістки Будди).

Через деякий час, при підготовці до повернення до палацу, король виявив, що ні він сам, ні хто – небудь з його свити не може витягти жезл із землі — воно пустило коріння і вросло в землю. Дутугамуну розцінив це як знак згори — реліквія повинна залишитися на цьому місці, і вирішив побудувати над палицею дагоби.

Мирисавети

Будівництво споруди тривало 3 роки. У X столітті ступу перебудували.

Ви вже зрозуміли, що всередині кожної ступи знаходиться релікварій, в якому зберігається якась святиня. Це може бути шматочок кістки Будди, його чаша для милостині, пояс, навіть слід або зуб. Дагоба може бути пам’ятником події.

Руванвели Дагоба

Англ. Ruwanwelisaya Stupa

Щоб оглянути наступну ступу, потрібно підійти до водосховища Басаваккулам.

Руванвели Дагоба зведена II — I століттях н. е.

Найвідоміша споруда короля Дутугемуну. Ще її називають Біла ступа або Махатупа, що означає «велика ступа».

В ступі зберігається чаша Будди для подаяння.

Величезна споруда. Воно займає площу 120 гектарів.

В даний час її висота понад 90 метрів, а діаметр біля основи 91 метр.

Руванвели Дагоба

А ось так ступа виглядає у свято:

Святкова Руванвели дагоба

Ми спостерігали, як відбувається украшивание. Це можна побачити у фотозвіті.

Постамент Руванвели Ступи

Фундамент ступи з золотого гравію. Він поміщений на постамент. Виглядає переконливо, урочисто і загадково, — на постаменті барельєфи 400 слонів. Символічний і космогонічний сенс у тому, що Світ стоїть на Слонах.

Підстава Руванвели дагоби

Слони брали участь у зведенні Руванвели дагоби. Кожна нога слона обвязывалась шкіряною тканиною.

Король особисто керував роботами. Він спостерігав за тим, як створювалася реліктова камера для чаші Будди і дивився, як чашу ховають всередину.

Під час будівництва до ступі приїжджали делегації з різних частин Індії, 30 000 ченців з Олександрії (на Кавказі) на чолі з індо-грецьким ченцем Махадхармаракшитой (Mahadharmaraksita).

У 1839 році дагоба перебудовувалася.

Святилище

Поряд з Руванвели знаходиться святилище з 5 статуями, що розповідають про втілень Будди. На одну з них зверніть особливу увагу. Це статуя медитує Будди. Вважається, що вона — портрет короля Дутугамуну. (Про Датугумуну я досить багато розповіла в попередній статті).

Поруч знаходиться зменшена копія всього святилища.

Легенда про ступі і смерті Дутугамуну

Король Дутугамуну не застав закінчення робіт — комплекс був завершений вже після його смерті сином короля. Але ланкійці розповідають зворушливу історію про останні години життя Дутугамуну.

Руванвели Ступа — улюблене дітище короля. Він мріяв побачити будівлю завершеним, але здоров’я його ставало все гірше і король тримався з останніх сил. Відчуваючи швидку кончину, він підганяв свого брата, який тепер керував будівництвом. І брат говорив, що залишилося небагато, хоча несподівані труднощі затягнули закінчення будівництва.

Бачачи, що король вмирає, і бажаючи зробити його щасливим, брат повідомив радісну звістку — ступа готова. Король був так надихнувся, що до нього на деякий час повернулися сили і він вирішив перед смертю побачити творіння.

Паланкін з королем рухався до дагобе, по дорозі король зустрів свого давнього друга, який тепер став ченцем. Вони поговорили про смертність чоловіків похилого віку і про те, що правителі відразу після смерті відроджуються в небесній сфері Тушита.

Потім паланкін рушив далі. І ось вони прийшли до дагобе. Король виглянув і побачив свою мрію — чисту білу ступу в синьому гарячому небі.

Король помер щасливим, так і не довідавшись, що брат його Тиса пішов на обман: знаючи, що зір короля стало зовсім слабким, брат натягнув на каркас чисту білу тканину. Дутугамуну був упевнений, що ступа добудована.

Насправді ж, вона була зведена лише наполовину.

Джетавана Дагоба

Англ. Jethawanaramaya Dagoba

Якщо залишити комплекс і пройти через монастир Джетаванарама, то ви побачите ще одну ступу величезних розмірів.

Це — Джетавана Дагоба — найвища ступа на Шрі-Ланці. Побудована у III столітті до н. е. на тому місці, де перебували сади Нанданы. Тут протягом семи днів син короля Ашоки — царевич Арахат Махінда, приніс Буддизм на Шрі Ланку, читав проповідь.

Джетавана — це змінене індійське слово Джотивана. Перекладається як «місце, де засяяли промені звільнення».

У кожній ступі зберігається якась святиня. Всередині цієї ступи — пояс Будди.

Jetavana Dagoba

Джетавана дагоба — найвище цегляна будівля в світі. З давніх споруд тільки дві піраміди в Гізі вище неї.

Ступа була повністю зруйнована. Відновлювальні роботи розпочалися тільки в 1981 році. З тих пір дагоба відкрита для паломників, тут проходять богослужіння.

Якщо розглядати головний історичний документ сингальської царства — хроніки Махавасма, то ми дізнаємося подробиці будівництва і особливості цієї дагоби.

У підставі її ідеальний коло діаметром 122 метри, що без спеціальних вимірювальних інструментів зробити складно.

Відомо, що на будівництво цієї дагоби пішло близько 90 мільйонів цеглин.

Ступа Тхупарама

Аннгл. Thuparama Dagoba

Найстаріша дагоба Анурадхапури. Побудована у III столітті до н. е.

Тупарама дагоба

Знаходиться поруч з Джетавана дагобой. Сама найстаріша дагоба Тупарама.

Перша ступа означала, що король Шрі-Ланки прийняв буддизм.

У XIX столітті її облицьовували мармуром.

Абхайягири дагоба

Англ. Abayagiri Dagoba. Ще її називають Абъягири дагоба.

На півночі комплексу розташувалися руїни монастиря Абхайягири. Його побудували спеціально для ченців, яких вигнали з основного монастиря.

Монахів оголосили єретиками, але на ділі вони створили буддійське протягом Махаяна, більш ліберальне ніж основне.

Абъягири дагоба — центр цієї течії.

Так виглядала Abhayagiri Dagaba зовсім недавно

Усередині монастиря розташовується ще одна цікава дагоба.

Під час свого заснування (XII століття) вона була другою по висоті в Столиці.

Переказ свідчить, що вона побудована прямо над тим місцем, де нога Будди торкнулася землі.

Kuttam Покуна (Басейни-близнюки)

На території монастиря Абъягири знаходиться унікальна споруда. Це басейни-близнюки, побудовані ще майстрами древньої столиці.

Назва не повинна вас бентежити, басейни — не ідентичні. Довжина однієї 40 метрів, іншого всього 28 метрів. Але, не це головне: набагато цікавіше місцева система очищення води, адже вода в басейнах прозора і чиста.

Басейни вважаються прикладом значних досягнень в області гідро-інженерних і архітектурно-художніх витворів стародавніх сингальцев.

Перед входом в резервуари, вода проходить ряд вузьких підземних протока, фільтрується піском і землею, потрапляючи в басейн повністю очищеною від бруду і сміття.

Басейни-близнюки

Для басейнів були вирізані гранітні плити, що включають нижню і бічні сторони басейну. А навколо басейну побудована стіна, яка охоплює і кріпить з’єднання.

Вхід в басейн прикрашає левова голова і зображення змії, на стінах чаші достатку.

У самих басейнах плавають справжні живі черепахи.

Поради

Наостанок хочемо дати вам декілька корисних порад:

Проявляйте повагу до чужої релігії. Відомий скандал вибухнув в Анурадхапурі кілька років тому, коли нашу туристку посадили у в’язницю. Вона хотіла зробити пам’ятне фото на фоні священної стародавньої статуї Будди. Кажуть, вона повернулася спиною, але я думаю, було щось серйозніше.

Ось ця скульптура Будди.

 • Дагоби потрібно обходити в певному напрямку за годинниковою стрілкою. Це ритуальний обхід, відповідний культури буддизму.

До речі, в індуїзмі прийнято здійснювати обхід також, — за годинниковою стрілкою. Вважається, що відьми і чаклуни заради своїх чорних справ, ходять проти годинникової стрілки.

 • Для відвідування будь-яких релігійних місць Шрі-Ланки, рекомендуємо одягнутися скромно, згідно з буддійськими вимогами: ноги закриті (не шорти), плечі закриті (не майка).
 • Взуття перед храмом знімайте і залишайте в спеціально відведеному місці або кладіть в пакет і носите з собою.
 • У храм заходьте босоніж. Якщо плити дуже холодні або навпаки — розкалилися на сонці, йдіть у шкарпетках, але без взуття.
 • При огляді визначних пам’яток, що знаходяться далеко від шуму і доріг, будьте уважні: у траві можуть бути змії і варани.

Детальніше про корисних порад туристам, які подорожують по Шрі-Ланці.

Скільки коштує

 • Дорослий квиток — 25$
 • Дитячий — 15$

Квиток дійсний протягом 1 дня.

Тут же, перед входом в комплекс можна купити комплексний квиток — «Эраунд тікет». Він діє на всі визначні пам’ятки і музеї Культурного трикутника (крім печерного храму в Дамбулла).

Вартість 5750 ланкійських рупій на людину.

Порівняйте:

 • Дорослий квиток в Сігірію коштує приблизно 3000 рупій
 • Дорослий квиток Полонаруву: 2500 рупій
 • Середня ціна квитка в музей: 100-200 рупій.

Якщо ви любитель музеїв, то такий квиток купити варто.

В Анурадхапурі багато об’єктів безкоштовні. За ним можна гуляти без квитка. Але у платній частині вам обов’язково підійде поліцейський і попросить пред’явити квиток.

Де зупинитися в Анурадхапурі

Зараз багато варіантів житла в Анурадхапурі з’явилося на сервісі AirBnb.Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний номер в готелі, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Пропонуємо непогані варіанти готелів в Анурадхапурі

Пам’ятки Анурадхапури на карті


Пам’ятки Анурадхапури

Карта завантажується. Будь ласка, зачекайте.
Неможливо завантажити карту – будь ласка, увімкніть Javascript!
→ детальна інформація

Исурумуния Віхар: 8.334565, 80.390525
Дерево Бодхі: 8.344774, 80.397209
Мирисавети Дагоба: 8.347643, 80.389152
Руванвели Дагоба: 8.350106, 80.396447
Джетавана Дагоба: 8.351931, 80.403893
Ступа Тхупарама: 8.355456, 80.396469
Абхайягири дагоба: 8.371144, 80.395213
Kuttam Покуна (Басейни-близнюки): 8.371356, 80.401672
Палац Ловамахапайя: 8.345923, 80.398024

Гарних вам подорожей і до нових зустрічей.

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку