Привіт, любителі подорожей! Сьогодні ми розповімо про одне з прекрасних міст Емілії-Романьї, який виявився для нас «зачарованим». Місто, через який ми проїжджали 4 рази і жодного разу не вийшли. В цю поїздку ми вирішили розбити чари» і пожити в ньому хоча б пару днів. Тепер ми розглянули всі пам’ятки Болоньї і хочемо розповісти про них вам.

Зміст статті

 • 1 Розмах
 • 2 Історія
 • 3 Прогулянка по Болоньї
 • 4 Вежі
 • 5 Мистецтво
 • 6 Фестивалі
 • 7 Як дістатися
 • 8 Болонья на карті

Отже, Болонья – місто на півночі Італії, регіон Емілія-Романья. За площею можна порівняти з нашою Калугою (170,5 км2) і з державою Ліхтенштейн (160 км2). Площа Болоньї 140,73 км2, але назвати її містечком, чесно кажучи язик не повертається. Настільки тут все грандіозно.

Болонья — місто арок, критих галерей, що рятують від гарячого італійського сонця, веж і величних будівель. На огляд міста варто запланувати 2 дні. На більш докладний (c відвідуванням музеїв, галерей, вивчення фресок) 3-4 дні.

Варто врахувати, що в Болоньї багато ресторанів і ресторанчиків з дуже смачною національною кухнею.

Гуляючи по її вулицях і площах доводиться весь час задирати голову, — настільки масштабно і щедро будували італійці будівлі цього міста. Не тільки вежі й собори, але і вдома знаті, якими пишається центр Болоньї, вражають уяву і не влазять в об’єктив.

Розмах

Кожен раз, змінюючи свій Canon для чергового знімка, Галя бурчала: «Ну хто так будує». Не припускали жителі Болоньї, що через 400 років ми будемо приймати немислимі пози і крутити свої камери, щоб зробити нормальний знімок будівлі.

До початку XX століття Болонья все ще зберігала вигляд середньовічного міста.

Зараз Болонья великий промисловий центр і основний транспортний вузол північної Італії.

У свою першу поїздку по Італії ми зупинялися в Ріміні і звідти виїжджали до Венеції і Падую, щоразу роблячи пересадку в Болоньї. Чому не вийшли і не погуляли по місту? Послухали знайомих, які досить впевнено заявили: «Болонья? Та що там робити? Курний промислове місто».

Так, місто не маленький, але робити є що. І, звичайно, є що дивитися. Просто потрібно відразу відправлятися в центр міста. Туди, де розташовані старі площі, собори і перший в Європі університет.

Побувавши в Італії 3 рази, я сумніваюся, чи є в цій країні хоч один місто, в якому нема чого дивитися.

Церква ді Сан Мартіно

Історія

Болонья заснована етрусками приблизно до 510 році до нашої ери і називалася тоді Фельсіна.

У IV столітті до нашої ери його захопило племені бойїв. От саме тоді місто отримало назву схоже на сучасне – Боннония – по імені племені.

Розквіт Римської імперії приніс розквіт і місту. Невелика, зручно розташована римська колонія росла і розвивалася, ставши до середніх століть одним з найбагатших міст Італії.

Пьяцца Неттуно в Болоньї. Початок 20 століття

У Середньовіччі тут відбувалося багато цікавого:

 • Була відбудована церква Св. Стефана
 • Місто був відданий під владу короля лангобардів Луитпранда
 • Карл Великий зробив Болонью вільним містом. З тих пір красується на гербі слово «libertas» (свобода).
 • Отримавши статус вільного міста, Болонья стала активно розвиватися.
 • Тут заснували перший європейський університет — Студіо.
 • До середини XIII століття був прийнятий закон, що скасовує кріпосне право. (!)
 • Весь XV століття історії міста ознаменувався внутрішньою боротьбою за владу.
 • XVII століття принесло місту славу інтелектуального центру Європи.

Університет. Вхід одного з факультетів

Внутрішній двір університету

Один з внутрішніх садків університету

Сюди, у Болонський університет, приїжджали навчатися молоді люди з усієї Європи. Був серед них і М. Коперник.

Тут вчився М. Коперник

У Болонського університету була одна цікава особливість. Викладацький склад вибирали самі учні, а точніше члени студентської корпорації. Неугодного викладача вони навіть могли звільнити.

До 1881 року, коли зросло значення Болоньї, як залізничного вузла, був складений і підписаний план розвитку міста. Тоді була зруйнована частина стін, прорубані нові вулиці. За ним ми і пропонуємо зараз прогулятися.

Прогулянка по Болоньї

Почнемо з центру.

 • Серцем Болоньї вважаються дві суміжні площі Пьяцца Неттуно або площу Нептуна і Площа Маджоре (Piazza Maggiore).
 • Пьяцца Неттуно легко дізнатися — з XVI століття тут красується фонтан Нептуна, творіння Джамболонья.

Фонтан Нептуна

Тут же знаходяться два величні будівлі:

 • Рalazzo di Re Enzo -палац готичного стилю
 • Рalazzo del Podestà (Палаццо дель Подестà), будинок реконструйований до кінця XV століття в стилі Ренесансу.

Рalazzo di Re Enzo

Пьяцца Маджоре відома своїми розмірами і будівлями, що оточують її. Саме на ці площі виходять фасади найзнаменитіших палаццо міста.

На Пьяцца Маджоре або Великої площі знаходяться:

 • Рalazzo dei Notai, збудоване для суспільства Нотаріусів до 1411 році

Рalazzo dei Banchi

 • Палаццо деі Банки (Рalazzo dei Banchi). Цей палац був побудований для міських банків до 1412 році.
 • Також на Велику площу виходить фасад базиліки Святого Петронія.

Базиліка Святого Петронія

 • Зверніть увагу на декор дверей. Зовнішні барельєфи, що оповідають про історію створення світу — робота майстра Якопо справи Кверча.

Барельєфи над входом

 • Гордість і цінність внутрішнього оздоблення базиліки — прекрасно збереженими фресками Джованні да Модена і роботи Джуліо Романо.

Велична будівля, всередині велика, багато прикрашений, з двома красивими (по звуку) органами. Ми послухали «випадковий» концерт — днем прийшов органіст. То репетирував, то не знаю, що робив, але періодично привставал і махав ручкою знайомим.

Базиліка Святого Петронія. Вид з оглядового майданчика

Так от, Базиліку Святого Петронія часто називають Домським (Кафедральним) собором. Однак це не так. Головний собор міста — собор Святого Петра (Сан П’єтро). Про нього ми ще розповімо.

Петроний ж — був єпископом Болоньї в V століття. Після смерті його зарахували до лику святих. Святий Петроний — покровитель Болоньї.

Цікаві та парадоксальні факти про базиліці:

 • Завдання було побудовано на гроші городян і, на відміну від інших релігійних споруд, не було церковним проектом. Це символ комунальної влади.
 • У базиліці проходили служби і коронування, тут ховали гідних людей міста. Тільки в 1929 року собор офіційно відійшов церкви.
 • Освячення храму відбулося в 1954 році (!)
 • У 2000 році в соборі були поховані останки Святого Петронія.

Це не єдиний парадокс Болоньї, є ще одна цікава історія, пов’язана з палацом палаццо Комунале. Але поки повернемося до базиліки Святого Петронія.

В храмі 11 капел, прикрашені вітражами, скульптурою, фресками. В одній з капел храму знаходяться фрески Джованні да Модени (Рай і Пекло, Мандри волхвів).

 • Крім розмірів і багатого оздоблення, всередині собору є дуже точні сонячні години (меридіан).

Це найдовший з існуючих у світі меридіанів. Великий астроном середньовіччя Джованні Доменіко Касині — житель Болоньї, викладач Болонського університету створив годинник в 1665 році. Вони так і називаються «меридіан Джованні Кассіні».

Одна з частин меридіана

Сонячні години «меридіан ” Кассіні» — це дуга, прокреслена в плитах підлоги собору. Її довжина 66.8 м -1/600000 земного меридіана. На різних її ділянках зображені знаки Зодіаку.

Якщо підняти голову вгору, то на стелі видно дірочка. Наскільки я розумію, в цьому отворі вся фішка. Мабуть в неї потрапляє сонячне проміння падає на меридіан, вказуючи на місяць.

Поки ми слухали органний концерт, в собор входили різні екскурсійні групи. Їх підводили до меридіану і розповідали приблизно те, що я вам розповіла. Але як працюють ці надточні годинник, я так і не розібралася. У соборі великі вікна і промінь втрачається в світі. Може бути отвір закривався кольоровим склом, тоді цей промінь було видно?

Хто знає, напишіть в коментарях — будемо вдячні.

Вхід в храм безкоштовний, за можливість фотографувати всередині плата 2 євро.

Вулиці Болоньї

Вулиці Болоньї

 • Ну і нарешті, загальну для двох площ сторону виходить фасад грандіозного Рalazzo Comunale (Палаццо Комунале).

Палаццо Комунале

Це будівля, побудована в 1290 році, було реконструйовано до 1425 році і виглядає скоріше не як палац, а як могутнє укріплення.

Вхід у палац прикрашений колонами і балконом. На п’єдесталі скульптура благословляє місто папи Григорія XIII. Над ним кам’яна плита з висіченими на ній словами: «Divus Petronius Protector et Pater». Переклад: «Божественний Петроний Батько і Захисник». Це ще одна цікава історія міста пов’язана з Наполеоном.

1796 рік. Болонья захоплена військами Наполеона. За особистим наказом командувача солдати розбивають і знищують всі скульптури та зображення пап. Тоді жителі міста знаходять хитромудрий спосіб врятувати скульптуру папи Гргория XIII (це він у 1582 році прийняв рішення про підвищення статусу Болоньї). Вони наймають скульптора, який перетворює Римського папу Григорія в покровителя міста єпископа Святого Петронія. Замість папської тіари на голові скульптури з’являється єпископська мітра, а в руці посох.

Щоб ніяких сумнівів не виникло, вони прибирають плиту з ім’ям, а над скульптурою ставлять мармурову дошку з підписом «Божественний Петроний Батько і Захисник». Таким чином Григорій XIII був «врятований». Французька армія залишила місто, але ще 100 років скульптуру не міняли.

У 1895 році Петроний знову став Григорієм. Але мармурову дошку мешканці міста залишили на згадку про цей випадок. Так що читайте і посміхайтеся, — помилки тут немає)

На фасаді будівлі є скульптури. Припускають, що скульптура орла — робота Мікеланджело.

Подвір’я Палаццо Комунале

 • Тут же, неподалік, знаходиться Кафедральний Собор міста. Собор Сан-П’єтро.

Перші згадки про нього відносяться до X століття. За своє довге життя будівля головного собору кілька разів змінювало вигляд, — пожежі та землетрусу руйнували його. Поставало воно і в романському, і в готичному стилі. Його добудовували і перебудовували, прикрашаючи все новими архітектурними деталями і будівлями.

Сан П’єтро

Висота центрального нефа порівнянна з висотою центрального нефа ватиканського собору Святого Петра. Внутрішнє оздоблення собору представлено стилем бароко. Над ним працювали найвидатніші італійські майстри.

Собор діючий. В ньому проходять служби.

Ще в соборі є музей. Радимо зайти в ризницю. Спочатку її тимчасово відкрили для відвідин, але інтерес людей був настільки великий, що тепер вона стала частиною постійної виставки музею.

 • З художньої точки зору велику цінність становить також базиліка Сан-Доменіко.

Тут знаходиться могила Святого Домініка, а також скульптури Мікеланджело і Нікколо Пізано.

Взагалі церков на території міста дуже багато. Тут є навіть комплекс семи церков — так називають базиліку Святого Стефана.

Базиліка Святого Стефана

Базиліка розташована на площі св. Стефано (Basilica di Santo Stefano). За переказами раніше тут знаходився храм Ізіди. Звели храми комплексу в середні століття.

За задумом св. Петронія (єпископа Болоньї) базиліка повинна була повторити елементи Храму Гробу Господнього в Єрусалимі. Всередині базиліки знаходиться кілька храмів:

 • Храм Святого Розп’яття (ще одна назва — церква св. Івана Хрестителя)
 • Храм Гробу Господнього — найстаріший з храмів комплексу
 • Храм Святих Віталія та Агріколи
 • Мартіріум

Інші будівлі зараз ми не зможемо побачити. Це наслідок невдалих реконструкцій.

Ще одна релігійна споруда, Церква Мадонни Святого Луки, знаходиться в 5-ти км від центру міста на 300-метровому пагорбі.

Це будинок збудували як спеціальне сховище ікони Богоматері Одигітрії, яку, за легендою, написав апостол Лука.

Церква Мадонни святого Луки

Ну і остання базиліка, про яку ми хочемо розповісти, — базиліка Санта-Марія-дей-Серви (Basilica di Santa Maria dei Servi).

Це далеко не найбільша базиліка Болоньї, але при цьому вельми цікава. Всередині неї зберігся мармуровий вівтар Джованні Анджело Монторсоли, фрески XIV століття і один з кращих в Європі органів.

Вежі

Колись Болонью називали «містом 100 веж». Веж було навіть більше — 180. Місто оточувала стіна. А увійти до нього можна було через 12 воріт.

Війни, землетрусу, просто час зробили свою справу, — до наших днів дійшло лише близько 20 веж.

Одна з них була видна з нашого балкона.

Вид з нашого вікна

Дослідники припускають, що багаті колекції почали зводити вежі під час конфлікту між церквою і світською владою. Кожна така споруда являє собою бастіон, в якому сімейство могло жити і розміщувати своїх солдатів-захисників.

Якими б не були захисні функції цих височенних фортець, з часом у середньовічній Болоньї з’явився чи не «спорт» — у якої родини башта вище. Так вони і мірялися своїми вежами. Залишилися споруди можуть служити ілюстрацією людського марнославства.

Вежа розташована в кінці вулиці

У кожній вежі є своє ім’я. Іноді це просто «Вартова башта», а іноді імена веж зберігають прізвища своїх господарів.

Архітектурна домінанта міста і туристична пам’ятка — дві падаючі вежі на Площі Порту Равеньяна (piazza di Porta Ravegnana).

Дві вежі вночі

Це знамениті падаючі вежі Азінеллі і Гарізенда. Побудовані на початку XII століття без дотримання необхідних технологій, вежі продовжують падати і донині. Що там Піза!

 • Висота Азінеллі 97 м
 • Висота Гаризенды 48 м

Азінеллі найвища падаюча вежа у світі.

Вгадайте, що знаходиться у вежі сьогодні? Звичайно — оглядовий майданчик. Старі дерев’яні сходи ведуть на самий верх, звідки відкривається чудова панорама міста. Звідти, з висоти стає зрозуміло, чому Болонью називали червоною.

 • Оглядовий майданчик відкрита щодня з 9 до 18 години в літній час.
 • З 9 до 17 в зимовий час.
 • Вхід платний — 3 євро.

Мистецтво

Крім іншого Болонья славиться своїми музеями. Їх тут багато. Назвемо деякі.

Національна пінакотека порадує вас роботами місцевих майстрів XIII-XVII століть, наприклад Франческо Пармиджанино, Мазаччо.

Міжнародний музичний музей і бібліотека зберігають величезне зібрання портретів великих композиторів, музичних інструментів, різних манускриптів і документів.

Palazzo della Mercanzia

В Державному археологічному музеї ви дізнаєтеся про минуле міста.

Старий будинок

Ще будівлі Болоньї

І ще будівлі

Як бачите, пам’яток тут багато. Тому особливою популярністю користуються оглядові автобусні екскурсії, які за короткий термін познайомлять вас із самими значущими місцями Болоньї. Ці автобуси зручні для тих хто хоче побувати в церкві Мадонни Святого Луки.

Ми в Болоньї автобусами не користувалися і воліли ходити пішки. Зате в Римі, Берліні та Потсдамі ми їздили на таких автобусах. Зручний варіант для огляду великого міста.

Фестивалі

Радимо приїздити в Болонью на час фестивалів, благо, тут їх проводиться досить багато.

Цікавою традицією став фестиваль супу. Він проводиться щороку 25 квітня, і взяти участь у ньому можуть усі. Навіть туристи. Достатньо лише захопити з собою в подорож каструльку на 10 літрів. Якщо ваш суп сподобається журі та глядачам, ви отримаєте золотий ополоник.

З більш серйозного – фестиваль кіно. Проводиться влітку у п’яти кінозалах і площі Маджоре. У ньому можуть взяти участь картини з усього світу.

Ми застали фестиваль італійського кіно. Кінозал виглядав ось так:

Дивитися кінострічки можуть всі бажаючі.

Як дістатися

 • на літаку

У Болоньї є свій аеропорт Гульєльмо Марконі. З Риму літаки літають сюди тричі на добу.

 • на поїзді

З Риму від вокзалу Терміні в Болонью відправляються поїзди. На таку поїздку піде трохи більше 4 годин.

Крім того, доїхати на поїзді можна з Венеції, Флоренції, а також інших міст.

 • на автобусі

З римського вокзалу Тібуртіна ходять автобуси. Так в дорозі ви проведете 6 годин.

Болонья на карті

Спасибі, за підписки на наш блог. І до побачення!

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Відпочинок в Ріміні – чим зайнятися і що спробувати

Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка