Привіт, друзі. Переглядала я на днях наші статті на блозі і раптом подумала: ми 4 роки пишемо про різні країни, міста, цікаві місця, а про моєму улюбленому місті я так і не розповіла. Виправляюсь) Місто, в якому я народилася і живу називається Дубна (Московська область) і стоїть він на березі Волги. Сьогодні я покажу вам пам’ятки Дубни у фотографіях і розповім про своїх улюблених місцях.

Зміст статті

 • 1 Прогулянки по місту
 • 2 Де зупинитися
 • 3 Як дістатися

Дубно – місто фізиків. Коли під час нашої першої поїздки я познайомилися з Аллою, її перше питання так і звучав: «Галя, а ви фізик?» У багатьох складається враження, що в місті живуть лише фізики. Це звичайно не так. Є і «звичайні» люди: лікарі, юристи, продавці, вчителі. Повинен же хтось виховувати і вирощувати в Дубні фізиків)

Так, у нас в місті багато фізиків-ядерників, які побудували синхроциклотрон і синхрофазотрон, а скоро обіцяють запустити андронний колайдер NICA. Це буде молодший брат швейцарського коллайдера в Церні.

А ще 105-ий елемент таблиці Менделєєва називається Дубний (Db). В честь мого міста, де зроблено відкриття) Все це дуже і дуже круто.

Але розповісти я хочу про ту Дубні, яку я знаю і люблю. Про Дубні, в якому пройшло моє дитинство. Днями була чудова погода. Я взяла фотоапарат, сіла на велосипед і поїхала робити фоторепортаж.

Прогулянки по місту

Трохи історії. Місто наш молодий. Офіційно він виник в 1956 р як науковий містечко у зв’язку з організацією Об’єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД). У 2001 році Дубні присвоєно звання міста-наукограда.

Дубно — єдине місто в Московській області, розташований на Волзі.

Дубна розділена Волгою на 2 берега – правий і лівий. Обидва береги з’єднані греблею, яка в свою чергу є частиною споруди Иваньковской ГЕС.

Іваньковська ГЕС відноситься до системи каналу ім. Москви. І ще у нас є судноплавний шлюз, по якому ходять не тільки вантажні кораблі і баржі, але і прогулянкові катери і яхти, і екскурсійні теплоходи з Москви і не тільки. Це останній (а точніше 1) з 11 шлюзів, який нарешті виводить суду з каналу ім. Москви на Волгу.

Я живу на правому березі, в районі Чорна річка. І річка Волга у мене в 200 метрах від будинку. Зараз ми поїдемо гуляти вздовж неї.

До набережної веде алея Пам’яті. В пам’ять про загиблих захисників Вітчизни.

Алея на набережній

Квіти і ротонда в пам’ять про загиблих воїнів

Через дорогу навпроти встановлений літак ІЛ-2. Це не макет, а справжній літак, який був знайдений недалеко від Дубни біля аеродрому Бірки. У 1943 році він зазнав аварії. У 2004 році він був знайдений і відновлений.

Літак ІЛ-2

Ось, власне, і сама набережна з патріотичною назвою Комсомольська. В радянський час за нею стежили і доглядали. У 90-і вона стала руйнуватися і виглядала м’яко кажучи не дуже. За останні роки набережна майже повернула свій первісний вигляд. Поклали асфальт, поставили нові лавки, посадили молоді дерева.

Набережна Комосмольськая

Кілька років тому був відновлений причал. Тепер у нас знову зупиняються теплоходи, і для пасажирів проводяться екскурсії по Дубні.

Теплохід Георгій Чичерін

Причал Дубна

Набережна Комсомольская

В 100 метрах від набережної знаходиться басейн Архімед. 8 доріжок по 50 метрів, 4 вежі, трибуни, спортивні зали, тренажери та інші спортивні задоволення. Раніше в ньому тренувалися воднолыжники. Керівники секції винайшли буксировочную лебідку, з допомогою якої спортсмени займалися водними лижами в басейні. Мені теж пощастило на цій лебідці тренуватися. Чемпіонкою я не стала, але 2 рази на тиждень ходжу в басейн плавати.

У нас була крута секція, якою керували брати НехаЕвские. З цієї секції вийшла чемпіонка світу з водних лиж Наталія Румянцева.

Басейн Архімед

Цього літа басейн відсвяткував своє 45-річчя. Взагалі у нас в місті 3 басейни. Архімед мені подобається найбільше. Та і йти до нього мені всього 15 хвилин.

Архімед

Повертаємося на набережну і бачимо яхт клуб. Влітку по Волзі ходить безліч всіляких човнів, катерів і яхт. Є й любителі віндсерфінгу.

Яхт клуб

Яхти і човни на Волзі

Від яхт клубу йде алея до іншої набережній ім. Менделєєва. Алею нарешті заасфальтували. Це було зроблено в минулому році. До цього ми все життя ходили тут по насипу, спотикаючись і чортихаючись.

Красива алея

Залишки радянського періоду — непрацюючий фонтанчик.

Фонтанчик

Набережна ім. Менделєєва

Набережна

Пам’ятник Менделєєву

Набережна Менделєєва

З двох набережних — це найстаріша. На її території знаходиться міський пляж. В дитинстві у гарну погоду ми тільки там і проводили час. Не потрібно було їздити на море, щоб отримати засмагу.

Міський пляж

У дитинстві пляж здавався величезним. Після поїздки в Ріміні він виглядає дрібнувато ?

Пляж

Потихеньку ми переходимо в інший район міста — Інститутську частина. З’їжджаємо з набережної і прямуємо до ДК «Світ». Це наше «історичне» будівлю. Будинок Культури побудований у 1954 р. до того як Дубні офіційно присвоєно статус міста.

ДК Світ

У ДК кілька разів приїжджав з концертами Ст. Висоцький. Його звернення до товаришів вченим у пісні: «Товариші вчені, Ейнштейни дорогоцінні, Ньютон ненаглядні, улюблені до сліз… Але ви ж там всі задохнитесь за синхрофазотронами…» мабуть, звернене до наших ядерників.

На честь поета алею, на якій знаходиться Будинок Культури, назвали алеєю Висоцького. Праворуч від ДК стоїть пам’ятник поетові.

Пам’ятник Ст. Висоцькому

Хоч Ст. Висоцький і говорив що ми задихнемося за синхрофазотронами, але місця у нас дуже красиві і повітряні. Багато лісів, грибів, 2 річки, поля і луки. Неподалік є Державний заказник «Журавлина Батьківщина». Нещодавно ми їздили туди на екскурсію.

Екологія в Дубні хороша. Люди народжуються красиві і спортивні (на кшталт мене). Ніяких мутацій немає. Як бачите у мене немає хвоста або зайвої руки. Хто відхилення знайде — тому приз!

На велосипеді по Дубні

Взагалі, у Дубні багато пам’яток. І багато з них присвячені фізикам. Ось наприклад позаду Будинку Культури знаходиться пам’ятник М. Р. Мещерякову — творець першого радянського прискорювача синхроциклотрона.

В. Р. Мещеряков

На алеї Висоцького, в 60 метрах від ДК стоїть пам’ятник В. П. Джелепову і Б. Понтекорво — видатним фізикам Дубни. Вони досі ведуть дискусію про прискорювачах елементарних частинках.

В. П. Джелепов і Б. Понтекорво

Спори, спори…

А ще недалеко стоїть погруддя академіку Р. Н. Флерову. 114 елемент таблиці Менделєєва назвали в честь нього — F1 flerovium.

Р. Н. Флеров

Дубнинцы шанують і поважають своїх фізиків. Більшість наших вулиць носять їх імена: проспект Боголюбова, вулиці Понтекорво, Жуліо-Кюрі, Флерова, Мещерякова, Курчатова, Векслера.

Один з котеджів академіків

Ще будинок вченого, вулиця Векслера

І ще…

Цей будинок на вулиці Лісовій

Після прогулянки по набережній я вирішила навідатися в дальній район Дубни — село Ратмино. Тут знаходиться пам’ятний камінь з першою згадкою Дубни Юрієм Долгоруким. Місце гарне: заливні луки, церква і стрілка, де річка Дубна вливається в Волгу. Намотала 7 км, добре що погода була гарною.

Їду в Ратмино

По дорозі мені зустрівся лось.

Ратминский лось

Пам’ятний камінь про виникнення поселення Дубни у 1134 році.

Пам’ятний камінь

Храм Похвали Пресвятої Богородиці. Був якийсь час відмовитися. У 1989 році відновлений і повернений РПЦ.

Храм Похвали Пресвятої Богородиці

На жаль, на фотографії складно побачити, як річка Дубна вливається в Волгу. Насправді виглядає це дуже красиво.

Волга

Річка Дубна

Стежка до церкви

Храм Похвали Пресвятої Богородиці з боку річки

Нагулявшись вдосталь в Ратмино їду назад в Дубну. Тепер вже повз музею Замку і одній з лабораторій ОІЯД — ЛЯП (Лабораторія ядерних проблем). Так просто не зайдеш — вхід за перепустками.

Головний вхід в ЛЯП

Алея веде до ЛЯПу

Музей замку

А ще по всій Дубні можна побачити стіни, розписані художником Борисом Макаровим, дядьком моєї однокласниці.

Поруч з музеєм Замку

Біля стадіону Наука

Книжковий магазин на перехресті вул. Сахарова та вул. Джелепова

Біля мого будинку

Ще знайшла стару фотографію. Графіті вже немає, але пам’ять про картині залишилася.

Ретро

Залишилося оглянути район Велика Волга на правому березі річки. Тут теж є свої досягнення:

По-перше, величезний стілець заввишки 9,5 метрів, зроблений компанією «Экомебель». Стілець-гігант увійшов до «Книги рекордів Росії».

Стілець-гігант

Пам’ятник-Танк-паровоз 9П-742 (інсталяція «Транссиб № 512») перед вокзалом на Великий Волзі.

До Транссибу Дубна не має ніякого відношення. Тому подарунок від МПС дубнинцам досі незрозумілий. Тим не менш він коштує вже 15 років, місцеві і приїжджі фотографуються біля нього і на ньому.

Паровоз на вокзалі Велика Волга

Зараз Велика Волга — головний і престижний район Дубни. В центрі нього знаходиться озеро.

15 років тому це було дике заросле озеро в центрі міста, а район не був забудований. Зараз озеро (і все навколо нього) упорядковано і виглядає дуже симпатично. З вікон моєї квартири відкривається прекрасний вид на озеро з співаючим фонтаном і парк відпочинку з атракціонами.

За озером починається район Чорна річка.

Вигляд з квартири на озеро

У Дубні є ще одна визначна пам’ятка: це гігантський пам’ятник Леніну. Вождь пролетаріату «з Дубни» другий у світі (!) за величиною пам’ятник (37 метрів разом з постаментом).

Він стоїть недалеко від Иваньковской ГЕС, на каналі ім. Москви. Його можна побачити з боку Великої Волги. З місця, де колись стояв пам’ятник Сталіну. Вожді-гіганти стояли на протилежних берегах і дивилися то один на одного, то на справу рук своїх, поки в 1961 році пам’ятник Сталіну не був підірваний. Тепер Ленін дивиться на зберігся постамент.

До Леніну можна під’їхати зовсім близько: з правого берега міста через тунель на лівий берег. Після тунелю через 200 метрів його побачите.

Наш Володимир Ілліч засвітився у фільмі «Волг-Волга». В кінці фільму пароплав пропливає повз пам’ятника Леніну і ще стояв тоді пам’ятника Сталіну.

пам’ятник Леніну

Поруч Іваньковська ГЕС і міст, який веде на лівий берег.

Іваньковська ГЕС

Раз вже ми дісталися до лівого берега, то давайте під’їдемо до ДК «Жовтень». Це значуща для мене місце. У Палаці Культури моя мама пропрацювала 35 років хореографом. Так і ми з сестрою ходили з дитинства до мами на балет. Сестра кілька років потанцювала і закинула. А я закінчила академію танцю і вела заняття в маминому хореографічному колективі.

ДК Жовтень

Недалеко від палацу на перетині вулиці Центральної і Жовтневої встановлений літак-пам’ятник Міг-25. Дубненское МКБ «Веселка» розробляла крилаті ракети, які встановлювалися на такі літаки. Ракеті видно не можна встановити пам’ятник, тому поставили літак.

Літак Міг-25

Ну і наостанок я доїхала до палацу спорту «Веселка». Комплекс включає в себе басейн з 5 доріжок довжиною 25 м., баню, спортивний зал і інші радощі для спортсменів. Він знаходиться в кінці міста на лівому березі, вул. Макаренко 46.

Палац спорту Веселка

А щоб ви уявляли наші розміри, викладаю фотографії Дубни з висоти пташиного польоту. Фотки не мої. Крила поки не наростила.

Іваньковська ГЕС

Гребля

На цьому фото добре видно правий берег Дубни. Місто на лівому березі не увійшов повністю. Праве русло річки -шлюз, ліве русло — гребля. В нижньому лівому куті видно пам’ятник Леніну. Навпаки, у правій нижній частині фотографії видніється порожній постамент, де колись стояв пам’ятник Сталіну.

UPD 2018: Нарешті добудовують міст, який з’єднає правий та лівий береги. Кажуть, у листопаді його відкриють. Багато дубненцы чекають з нетерпінням. Поїздка через Волгу стане в рази коротше і комфортніше.

На фото нижче мосту поки немає. Як тільки з’явиться — опублікую тут.

Дубна з висоти пташиного польоту

На цьому свою міні-екскурсію я і закінчу. Звичайно, я показала не всі пам’ятки Дубни і не по всіх вуличках пройшлася, але тепер ви маєте уявлення про моєму місті. Буду рада, якщо мої прогулянки вас зацікавили. Приїжджайте в гості!

А це мій вело-кінь, на якому я їздила по Дубні.

Де зупинитися

У Дубні є де зупинитися. Пропоную ознайомитися з варіантами проживання.

Всі нижчеописані готелі знаходяться в Дубні. У деяких зазначено, що вони розташовані в Конаково або Дмитрові. Це не так — помилка сайту бронювання. А адресу на карті вказано вірно.

 • Park Hotel Volga. Знаходиться на лівому березі, в центральній його частині. Цікавий інтер’єр (як у казці). Номери чисті, затишні, тихий. При готелі є бар, ресторан, вранці сніданки. І за ціною недорого за ніч.

Мінус: до ценру міста доведеться їхати через греблю і тунель, що може зайняти час: на машині 15 хвилин на міському транспорті від 30 хвилин.

 • Резидент Готель. Хороший готель, новий, чисто і комфортно. За ціною недорого. Поруч басейн Веселка.

Мінус: знаходиться на лівому березі на околиці міста. Якщо ви без машини, то добиратися до центральної частини Дубни і всіх пам’яток буде довго.

 • Готель Навколо Світу. Знаходиться в районі Олександрівка, в будівлі гуртожитку студентів університету «Природа, суспільство, людина». Пішки до центру Дубни далеко, але громадський траспорт ходить. У номерах чисто. В цілому, хороший готель.

Мінус: якщо когось бентежить — готель знаходиться на 1 поверсі університетського гуртожитку.

 • CenterHostel. Хостел в центрі Дубни. Район Велика Волга. За цінами недорого. Можна зняти ліжко в 4-х або 6-ти місному номері за 600 руб з людини. Або двомісний номер за 2000 руб.

Мінусів не помічено.

Нижче два готелю належать готельному управлінню ОІЯД.

 • Готель Дубна корпус 1. Знаходиться в районі Інстітуская частина. До набережної ім. Менделєєва 2 хвилин пішки. В готелі зараз йде ремонт, з’явилися нові меблі, сантехніка, двері та вікна. До ремонту було сумно.
 • Готель Дубна корпус 3. Якщо ви хочете поринути в часи Радянського Союзу і понастальгіровать по минулим часам, то вам сюди. У номерах стара меблі, сантехніка, обшарпані стіни.

Плюс: район Чорна Річка, тобто центр міста, набережна через дорогу, тихо

Як дістатися

Дубна знаходиться в північній частині Московської області, в 120 км від МКАД. Межує з Тверської областю і містом Кімри.

 • На машині

З Москви треба їхати по Дмитрівському шосе по дорозі А 104. Дубно — кінцева точка автодороги А 104, так що не заблукаєте.

 • На електричці

Потяги відправляються з Савеловського вокзалу. Час в дорозі приблизно 2 години 30 хвилин. Крім електричок ходять експреси з зупинкою в Дмитрові. Вони коштують дорожче електричок, але і швидкість у них швидше, домчить за 2 години.

 • На автобусі

З Савеловського вокзалу ходять автобуси №415. Час в дорозі — все залежить від пробок, від 2 до 3 годин.

З повагою, Галина Суботіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


8 днів в Угорщині — готовий маршрут

Відпочинок в Ріміні – чим зайнятися і що спробувати

Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися