Добрий день, друзі! Пам’ятник Битві народів в Лейпцигу відкритий до 100-річчя з дня закінчення легендарного бою. Битва народів це — перемога об’єднаної коаліції декількох країн над армією Наполеона в 1813 році. Величний монумент замислювався як національний пам’ятник-меморіал присвячений всім німецьким солдатам, що загинули за час війни.

Комплекс розташований під Лейпцигом. Самі німці вважають його головною визначною пам’яткою міста. Дістатися до нього можна приблизно за 25 хвилин від ж/д вокзалу Лейпцига. На огляд можна закласти 1-2 години.

Зміст статті

 • 1 Історія пам’ятника
 • 2 Пам’ятник в деталях
 • 3 З зовнішньої сторони
 • 4 Внутрішнє приміщення
 • 5 Оглядові майданчики
 • 6 Час роботи
 • 7 Скільки коштує
 • 8 Де зупинитися в Лейпцигу
 • 9 Як дістатися
 • 10 Пам’ятник Битві народів на карті

Масштаби меморіалу-музею вражають. Комплекс називають найбільшим у Європі. Його висота — майже 100 метрів! Розташований він у центрі поля, де проходила велика битва. Тут же знаходиться Озеро Сліз і Камінь Наполеона.

Пам’ятник Битві народів вид зверху

Довгий час пам’ятник був практично покинутий, тільки в 2003 році почалася реконструкція.

Тепер це значне споруда, в якому багато бачать елементи масонської символіки. Не секрет, що будувався він на гроші масонської ложі. Що ж, оглянемо меморіал зсередини і зовні, переймемося урочистим моментом і розглянемо масонські символи.

Історія пам’ятника

Пам’ятник Битві народів (Völkerschlachtdenkmal) знаходиться під Лейпцигом. Це — наймасивніша меморіальне споруда на території Європи.

Хто бився на цьому місці? З 16 по 19 жовтня 1813 року тут пройшла сама великомасштабна битва до Першої світової війни. Росіяни, шведи, австрійці і прусаки силами об’єднаної коаліції розбили французьку армію. Наполеон Бонапарт був повалений і невдовзі засланий на острів Святої Олени.

Ідея спорудити пам’ятник належить Ернсту Моріцу Арндтому, причому, він запропонує встановити монумент практично по завершенню війни. Гарячої підтримки ідея не знайшла в основному із-за відсутності грошей. Крім того, Саксонія була на боці переможених, понесла великі втрати, в тому числі, втратила частину своїх територій.

Закладка першого каменя відбулася рівно через 50 років після закінчення битви, в 1863 році. Правда, тоді першим каменем все і обмежилося.

У 1898 році фундамент заклали другий раз, вже грунтовно по кресленнях Бруно Щмица. Монумент споруджувався 15 років, і 18 жовтня 1913 року відбулося його відкриття.

Стара листівка

Проект будівлі був виконаний на гроші Лейпцизьких масонів, і безпосередньо магістра ложі Клименса Тіме. Він же глава союзу патріотів Німеччини.

Влада НДР серйозно планували знести пам’ятник, — його часто використовували для пропаганди ідеології націоналізму в 1930-1940 роках. Зрештою, оголосили чимось на зразок пам’ятника «братства по зброї Росії і Німеччини», залишили в спокої, але ніякої реставрації або відновлень довгий час не проводилося.

З 2003 по 2013 роки почалася масштабна реконструкція пам’ятника. Тоді внутрішні приміщення були закриті для відвідин. Зараз вони відкриті, але йде зміцнення Озера сліз. Закінчення робіт заплановане на 2019 рік.

Пам’ятник в деталях

Völkerschlachtdenkmal встановили в центрі історичного поля битви.

Трохи цифр, щоб ви могли краще уявити собі розміри монумента:

• Висота: 91 м
• Висота внутрішнього залу з куполом: 68 м
• Фундаментна плита: 80 х 70×2 м
• Кількість фундаментних паль: 65 шт.
• Кількість ступенів до оглядової платформи: 500 шт. (Тут знаходиться перша оглядовий майданчик).
• Ширина п’єдесталу: 126 м
• Маса: 300 000 т
• Використано кам’яних блоків: 26 500 шт.
• Використано бетону: 120 000 м3
• Вартість: 6 мільйонів золотих марок

Сам пам’ятник Битві народів відлитий з бетону. Його загальна вага понад 300 000 тонн. Пізніше, він був облицьований гранітом.

Вражає, чи не правда? Особливо 500 ступенів, які належить пройти, щоб розглянути споруда всередині і побачити поле, де проходила колись найбільша в історії народів битва.

Для тих, кому 500 ступенів не під силу, з недавніх пір працюють ліфти.

Для порівняння: ви бачили пам’ятник ” Батьківщина-мати кличе на Мамаєвому кургані? Висота жіночої фігури 52 метри, і вона здається неймовірно високою. А тепер уявіть собі, два таких пам’ятника у висоту, і вийде висота пам’ятника Битві народів.

З зовнішньої сторони

У підстави Völkerschlachtdenkmal виділяється гігантська скульптура. Це — Архангел Михаїл. Німецькі солдати вважали його своїм покровителем і захисником у всіх війнах і битвах.

Архангел Михайло

Над скульптурою висічений напис «Gott mit uns» (“Бог з нами).

Купол пам’ятника обрамляють 12 скульптур лицарів з опущеними мечами. Це символ Вартою Свободи.

Лицарі

Вся конструкція закінчується масивної платформою. Здається, що тут чогось не вистачає, якогось шпилі, башти, наприклад. Історики сперечаються: чи так і було задумано, чи це майданчик для символу Німецької імперії — орла.

Перед монументом прямокутний водоймище, в якому вся масивна конструкція ефектно відображається. Його назва «Озеро Сліз».

Зовсім поруч з пам’ятником знаходиться камінь Наполеона. На цьому місці Наполеон розташував свій командний пункт під час битви. Якась данина поваги імператора Франції, хоч і переможеному.

Внутрішнє приміщення

У серце монумента знаходиться Зал слави або крипта. До неї веде нижній вхід.

Крипта

Головна ідея всього комплексу і залу Слави вшанувати пам’ять полеглих у битві солдатів. На цьому місці загинуло понад 120 тисяч осіб.

Простір, в центрі якого завжди лежать живі квіти, охороняють воїни-вартові. За їх спинами — обличчя-маски, які символізують пам’ять.

Над ними 4 фігури висотою 9,5 метрів, уособлюють 4 чесноти німецького народу:: хоробрість, силу віри, народну міць і самовідданість.

 • Годує мати — єдність народу
 • Хлопчик на колінах у чоловіка — віра
 • Чоловік з напруженими м’язами — мужність
 • Потужна фігура — самовідданість

324 вершника в натуральну величину зображені на стелі купола.

Пам’ятайте, хто фінансував будівництво? Якщо скласти всі складові цього числа (3+2+4), то ми отримуємо число 9. У масонів це значуще число, що позначає Орден Дев’яти Обраних Лицарів.

Крипта. Меморіал в Лейпцигу

Тут багато символів масонської ідеології, а сам пам’ятник спланований, як Храм Соломона і поділений на кілька областей:

 • Притвор
 • Головний зал
 • Святая святих

Знавці знаходять і інші символи, менш помітні.

Оглядові майданчики

 • Перша майданчик знаходиться на першому поверсі меморіалу.
 • Наступний вихід — друга оглядовий майданчик на рівні Залу слави. Сюди ми піднімаємося по сходах, або ж користуємося ліфтом.
 • Третя майданчик прямо під куполом. Звідси відкривається вид на місто й далеко за його межі. Місто як на долоні. Наверх веде вузенька гвинтові сходи, але багато туристів користуються ліфтом.

Час роботи

Кожен день з 10:00 до 18:00.

Скільки коштує

Вартість дорослого квитка 8 євро.

У галереї меморіалу проходять концерти класичної музики. Тоді вихід на оглядові майданчики дозволений за 30 хвилин до початку концерту.

Адреса: Вул. des 18. Oktober 100, 04299 Leipzig

Де зупинитися в Лейпцигу

Зараз багато варіантів житла в Лейпцигу з’явилося на сервісі AirBnb. Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний номер в готелі, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Пропонуємо непогані варіанти готелів у Лейпцигу

Як дістатися

На трамваї. Маршрут S1, S4 S11 або 2, до зупинки Leipzig Völkerschlachtdenkmal. Це найпростіший варіант, як дістатися до пам’ятника.

Трамвай починає рух від головного вокзалу Лейпцига (Leipzig Hauptbahnhof).

Пам’ятник Битві народів на карті

Друзі, дякую вам за те, що оглянули разом з нами цей захоплюючих дух пам’ятник. А у нас для вас ще багато цікавих історій про подорожі по всьому світу. Підпишіться на оновлення, тоді ви зможете першими вийти наші статті. До нових зустрічей!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


8 днів в Угорщині — готовий маршрут

Відпочинок в Ріміні – чим зайнятися і що спробувати

Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися