Добрий день, друзі. Парк Сан-Сусі у Потсдамі один з найвідоміших паркових ансамблів світу. На площі майже в 300 гектарів розмістилися палаци, сади, розарії, оригінальні архітектурні споруди, фонтани і безліч скульптур. Роботи над цим унікальним місцем йшли протягом 200 років. Щоб обійти тільки парк потрібен цілий день.

Знаходиться палацово-парковий комплекс Сан-Сусі у місті Потсдамі. Земля Бранденбург. Від Берліна це хвилин 30-40 на міській електричці.

З 1991 року перебуває під охороною ЮНЕСКО.

Щоб оцінити всі достоїнства парку побувати у ньому стоїть у теплу пору, коли все цвіте, пахне і потопає в зелені.

Зміст статті

 • 1 Де краще увійти в парк
 • 2 Що входить в палацово-парковий ансамбль
 • 3 Трохи історії
 • 4 Коротко про кожному об’єкті парку
 • 5 Скільки коштує
 • 6 Час роботи
 • 7 Карта з об’єктами парку

Де краще увійти в парк

Весь комплекс побудований на пагорбах, що залишилися з часів останнього зледеніння. В низинах між пагорбами колись були заболочені місця, але зараз про них можна дізнатися тільки в путівниках.

Стиль парку — потсдамское бароко.

Увійти в парк можна з будь-якої сторони — уздовж нього променем проходить головна алея довжиною 2, 5 кілометра, від якої відходять малі алеї.

Можна відразу піднятися на пагорб Руїненберг і побачити весь палацово-парковий комплекс. Можна спочатку оглянути палац Сан-Сусі, розташований у східній частині парку і рухатися далі в західному напрямку до величного комплексу Нового палацу, звертаючи на доріжки та алеї.

Багато паркові споруди і скульптури можна побачити здалеку. Закриті пишною рослинністю, вони з’являються несподівано. Так задумали ландшафтні архітектори та організатори паркової зони.

З якого б боку ви не увійшли, при бажанні і завзятості можна знайти всі головні культурні об’єкти. Тому виходьте з власних сил і погоди. Парковок багато навколо всього саду.

По парку можна проїхатися в туристичній возі.

Туристичні офіси з квитками, картами та буклетами є в районі Нового палацу і в районі палацу Сан-Сусі. Тобто на заході і на сході парку.

Ми увійшли в парк через головний вхід зі сторони комплексу Фриденскирхе, мавзолею і саду Марлі. Нам здається, що цей вхід найбільш зручний для огляду парку. Якщо ж ви хочете оглянути тільки палац Сан-Сусі, то підійде вхід зі сторони палацу і млини.

Що входить в палацово-парковий ансамбль

Буду описувати маршрут від головного входу.

 • Ансамбль Фриденскирхе і сад Марлі. Тут же знаходиться мавзолей
 • Грот Нептуна
 • Картинна галерея
 • Палац Сан-Сусі і виноградні тераси
 • Тут же могила Фрідріха Великого
 • Нові палати
 • Історична млин
 • Палац «Оранжерея»
 • Ботанічний сад
 • Будиночок з драконами
 • Бельведер
 • Новий палац, тріумфальна арка з колонадою і комуни
 • Античний храм і Храм дружби
 • Парк Шарлоттенгоф
 • Палац Шарлоттенгоф
 • Римські терми
 • Чайний будиночок
 • Ще два об’єкти знаходяться за територією основного масиву парку
 • Руїненберг (пішки від парку це далеченько)
 • Симпатична будівля, виконане в східному стилі (мечеть з мінаретом). Насправді тут знаходиться водонапірна башта та машина, що постачає водою парк.
 • Карта збільшується

  Трохи історії

  Палацово-парковий комплекс з’явився за задумом прусського короля Фрідріха II (Великої) і замислювався як літня резиденція, місце відпочинку від державних справ і місце усамітнення, де можна займатися улюбленими захопленнями — грати на флейті і складати музику, писати книги і вірші, милуватися картинами, зустрічатися з філософами, архітекторами, художниками, композиторами.

  Пам’ятник Фрідріху ІІ у парку Сан-Сусі

  Будівництво ансамблю можна розбити на два головних етапи:

  • Будівництво Фрідріхом II почалося в 1745 році.

  Парк Фрідріха II включав в себе будівлі, розташовані вище головної алеї, Новий палац, Античний храм і Храм дружби, Чайний будиночок.

  • Будівництво Фрідріхом Вільгельмом IV розпочато через 80 років, у 1826 році і тривало до 1860 року.

  До парку були приєднані землі з Півдня. З’явився замок Шарлоттенгоф і сад поряд з ним, архітектурно-парковий ансамбль «Церква світу».

  Стиль цієї частини парку Сан-Сусі носить назву «Буржуазний класицизм».

  Друзі, тепер ми є в Телеграм: наш канал про Європу, наш канал про Азію. Ласкаво просимо)

  Коротко про кожен об’єкт парку

  1. Ансамбль Фриденскирхе і сад Марлі (Friedenskirche. Marlygarten)

  У 1845 році на честь сторіччя Сан-Сусі у східній частині парку Фрідріх Вільгельм IV почав будівництво цілого комплексу. В ансамбль входили: храм, королівська усипальниця і парк Марлі.

  Лютеранський храм «Церква світу».

  Учень Карла Фрідріха Шинкеля архітектор Людвіг Перзиус взяв за основу монастирську архітектуру Італії. Зразками послужили два римських храму: базиліка Сан-Клементе і церква Санта-Марія-Маджоре.

  Дворик церкви

  Після його смерті в 1848 році будівництво продовжили два інших учня К. Ф. Шинкеля — Ф. А. Штюлер і Л. Ф. Гессе.

  Всередині Фриденскирхе прикрашена венеціанської мозаїкою XVII століття, привезеній з острова Мурано.

  Під вівтарем знаходиться вхід в королівську усипальницю з прахом Фрідріха Вільгельма IV і його дружини Єлизавети Людовики Баварської.

  Надгробні плити в церкві

  Усипальниця під плитами

  У сусідньому приміщенні знаходиться мавзолей кайзера Фрідріха III.

  В усипальниці спочивають Фрідріх III, його дружина Вікторія, їх діти принци Сигізмунд і Вальдемар, батько Фрідріха Великого — Фрідріх Вільгельм І Фрідріх II (Великий) похований біля палацу Сан-Сусі.

  Сад Марлі з’явився ще до будівництва Сан-Сусі, батька Фрідріха Великого, прозваний ” Королем-солдатом. Сам Фрідріх Великий любив цей сад і називав його «мій Марлі». При будівництві Церкви світу парк Марлі був переустроен і перетворений в воістину райський куточок.

  2. Грот Нептуна (Neptungrotte)

  Знаходиться біля підніжжя пагорба з східної сторони від палацу Сан-Сусі.

  Це декоративне паркове будова. Служить виключно для краси. У той час гроти і фонтани були дуже популярні. Грот прикрашає маленький каскадний водоспад з черепашок і скульптурна група Нептун і наяди.

  Невеликий грот будувався з 1751 по 1757 роки. Мармур для скульптур був привезений з Італії. При транспортуванні були серйозні труднощі.

  Скульптори Йоган Петер Бенкерт (Нептун) і Георг Франц Эбенхех (наяди).

  3. Картинна галерея (Bildergalerie)

  Знаходиться праворуч від будівлі палацу Са-Сусі. Це перше музейну будівлю Пруссії, відповідно і Німеччини і перше в історії архітектурна споруда, призначена виключно для зберігання і експозиції картин.

  У книзі Ст. Пікуля «Пером і шпагою» я вичитала, що Фрідріх II сам купував картини для своєї галереї. Причому, він їздив за картинами, переодягнувшись у бідної людини і торгувався, збиваючи ціну.

  Картинна галерея була побудована до 1764 році. Раніше на її місці була теплиця тропічних фруктів.


  Голландський стиль. Архітектор Йоганн Готфрід Бюринг. Будівлю прикрашають 18 фігур з білого мармуру, що символізують науки і мистецтва. Скульптори В. Р. Хеймюллер та В. П. Бенкерт.

  І сьогодні в галереї виставка чудових картин. В основному, це — італійські майстри епохи Відродження; фламандські, голландські, італійські майстри барокко.

  Найвідоміші шедеври належать пензлю Караваджо, Ван Дейка, Вазарі, Рубенса, Гвідо Рені.

  Під час Другої світової війни більшість картин з колекції Фрідріха II було відвезено або пропало.

  У приміщенні галереї прекрасна акустика. Зараз тут часто проводяться музичні концерти.

  4. Палац Сан-Сусі (Schloss Sanssouci) і виноградні тераси

  Архітектор Георг Венцеслаус фон Кнобельсдорф при безпосередній участі самого Фрідріха II.

  Палац, прилеглі до нього будівлі і сама чудова виноградна тераса — цікаві не тільки як архітектурний пам’ятник європейського мистецтва. Весь комплекс — є своєрідним портретом, відображенням внутрішнього світу неординарної людини, яким без сумніву був Фрідріх Великий.

  Його називали чудовиськом, генієм, кривавим диктатором, засновником німецької нації. Йому поклонялися, його ненавиділи, ним захоплювалися, його боялися.

  Геніальний керівник, який створив велику країну з маленького князівства, філософ, композитор, шанувальник мистецтв, практичний колекціонер, завойовник, романтик і розважливий політик — все це відображено в історії створення парку та палацу Сан-Сусі.

  Початок створення палацово-паркового комплексу 1744 — 1748 роки. Ми спостерігаємо романтичні риси молодого короля. Сільські пейзажі, природа, виноградники.

  Першими були закладені 6 виноградних терас. Довга драбина з 132 ступенів проходить через них, з’єднуючи майбутній парк і палац.

  Прагнення до краси. Парк в цій частині прикрашений фонтанами, скульптурами, живоплотами.

  Частина палацу, виходить до терасах відображає політ фантазії і вишуканість смаку: 36 фігур, що зображають Вакха і його свиту, природні орнаменти, колірна гама стін палацу — всі знаходяться в гармонії і символізують гармонію мистецтв і природи.

  Над оформленням палацу працювали найкращі архітектори, скульптори, різьбярі по дереву і каменю. Пізніше цей стиль був названий потсдамських рококо.

  Король пробує сили в музиці, літературі; мріє про славу поета. Гостьові кімнати зберігають імена найвидатніших людей того часу.

  Картинна галерея відкриває Фрідріха II з ще одного несподіваного боку: вирушаючи на пошуки картин для своєї колекції, він часто переодягався в бідні одягу (так простіше виторгувати знижку) і виявляв чудеса скупості і розважливості, властиві багатьом колекціонерам.

  Парна альтанка. З протилежного боку палацу знаходиться друга альтанка зі скульптурою Молиться хлопчик

  Дивно і те, що Фрідріх на прізвисько Великий просив поховати його серед своїх псів, де і зараз спочивають його останки. А його родичі, не мають настільки яскравими рисами і заслугами покояться в усипальниці парку та у спеціально збудованому мавзолеї.

  Для думаючого мандрівника палац і парк Сан-Сусі приголомшливе по красі та історичності місце.

  Детальніше про палац Сан-Сусі і його інтер’єрах читайте в нашій статті «Палац Сан-Сусі в Потсдамі — виноградний будиночок Фрідріха Великого» (посилання стоїть на початку статті).

  5. Тут же могила Фрідріха Великого

  Фрідріх Великий говорив, що «король завжди готовий до війни, а хто готовий до війни, той готовий і до смерті». Тому задовго до своєї смерті він написав заповіт, в якому вказав місце свого останнього спочинку — на алеї, перед картинною галереєю, поруч зі своїми псами. Так, щоб від могили було видно млин.

  Заповіт вдалося виконати лише в 1991 році.

  На могилі Фрідріха II завжди лежить картопля

  Після того, як на правій стороні виноградних терас ви підніметеся до палацу Сан-Сусі, помітите праворуч алею, що йде в напрямку альтанки з вірянами хлопчиком. Праворуч від алеї, в траві видно надгробні плити — це могили улюблених собак Фрідріха, трохи в стороні від них плита з простою гравіюванням: Фрідріх Великий. На могилі завжди лежить картопля — пам’ять німців про те, що саме Фрідріх привіз продукт в країну і привчив народ їсти картоплю.

  6. Палац «Нові палати» (Neue Kammern)

  Це одноповерхова будівля з куполом, ліворуч від палацу Сан-Сусі, навпаки Картинної галереї.

  Спочатку на цьому місці розташовувалася оранжерея, побудована за проектом Р. В. Кнобельсдорфа. До 1774 році за наказом Фрідріха II вона була перебудована і незабаром перетворилася в замок для особливих гостей короля. З тих пір замок отримав назву Нові палати.

  Частини старої будівлі реконструкція не торкнулася — оранжерейні приміщення перетворилися в вітальні і зали.

  У західному крилі розташувалися 7 прикрашених кімнат. З’явився Буфетний зал і колекція порцеляни в ньому.

  Ще одне приміщення прикрасило Нові палати — Галерея Овідія, з позолоченими барельєфами на сюжети елегій римського поета.

  7. Вітряк Windmuhle (Історична млин)

  Я не розумію, чому цю млин називають «історична млин». Напевно тому, що так вже склалося історично, що коли Фрідріх II почав будівництво свого Виноградного будиночка, млин тут вже стояла.

  Млин ж, яку ми бачимо зараз — нова.

  З історичної млином, тієї, яка з’явилася ще за батька Фрідріха II, коли в Потсдам приїхали голландці, пов’язана цікава історія.

  У 1739 році голландець по імені Ван дер Бош збудував млин і оселився далеко від голландського кварталу, ближче до природи. Незабаром Фрідріх II почав будівництво Сан-Сусі, і млин, портившая прекрасний вигляд палацу, дратувала його. Король Пруссії зажадав знести млин.

  Вірите, — Ван дер Бош подав на короля в суд (!) Мало того, він виграв справу. Фрідріх спочатку був злий, потім звик, а потім полюбив цю млин і вважав її кращою прикрасою парку.

  У своєму заповіті Фрідріх вказав, щоб його поховали перед палацом, так щоб було видно млин.

  З тих пір млин два рази відбудовували заново. Перший раз після смерті Фрідріха Великого.

  Під час боїв за Потсдам в 1945 році млин згоріла. Другий раз її відбудували в 1993 році.

  8. Палац-Оранжерея (Orangerieschloss)

  Якщо Фрідріх Великий прагнув створити в Сан-Сусі ідилічну обстановку «сільської» життя, Фрідріх Вільгельм IV поставив перед архітекторами і ландшафтними майстрами завдання возвеличити Прусський престол.

  Була запланована Тріумфальна алея і верхній ярус парку, розбиті нові паркові зони. Оранжерея — частина цих планів, багато чого так і не було реалізовано.

  Зразком для оранжерейного замку стала вілла Медічі в Римі.

  Взимку в приміщенні оранжереї повинні були відчувати себе вільно і зручно південні рослини парку.

  Крім того, трьохсот-метрова будівля створювалося як гостьовий будинок для царя Миколи I і його дружини Шарлоти, припадала сестрою королю Фрідріху Вільгельму IV.

  У палаці був створений зал Рафаеля. 47 прекрасно виконаних копій картин художника прикрашали його.

  Архітектори Л. Перзиус, Ф. А. Штюлер, Л. Гессе.

  Будівництво Оранжерейного замку тривало з 1851 по 1860 роки.

  9. Ботанічний сад

  Сад у парку, де ростуть колекції різних рослин.

  10. Будиночок з драконами (Drachenhaus)

  Пройшовши по тутової алеї ми вийшли до дивно красивому будиночку. Вже здалека, по його формі і голів дракона стало зрозуміло, що це — Будиночок з драконами.

  Всередині знаходиться ресторанчик.

  Побудований в 1770 — 1772 роках як житлове приміщення для виноградарів. Переобладнаний в IX столітті.

  Екзотика Будиночка з драконами, як і Китайський чайний будиночок, — відображення «китайської»моди XVIII століття. Можливо, ідея архітектурного рішення продиктоване назвою гори, на схилі якої знаходиться будиночок. Гора називається Драконовою.

  Але у гори є і інша назва — Клаусберг. І, чесно кажучи, я не знаю, — Драконовою її назвали на честь Будиночка з драконами або навпаки, — ідея оригінального будиночка виникла завдяки назві гори.

  Архітектор Карл фон Гонтард.

  11. Бельведер

  Бельведер на пагорбі Клаусберг (Belvedere auf dem Klausberg)

  Північна межа парку Сан-Сусі закінчується пагорбом Клаусберг. На вершині пагорба видно будівлю, оригінальної форми. Це Бельведер.

  Бельведер (італ. belvedere — «прекрасний вид»)— легка споруда на високому місці, що дозволяє оглядати околиці. Крім окремо стоячої будівлі бельведером може називатися надбудова над будівлею, вишка. Наприклад, башта, з широкими заскленими або відкритими отворами. Вікіпедія

  Будівля побудована за наказом Фрідріха II до 1772 році. Архітектор Георг Крістіан Унгер.

  Бельведер

  За задумом короля, тут повинна була проходити тріумфальна алея, але потім король змінив рішення і обмежився цікавою за архітектурним задумом оглядовим майданчиком. З неї відкриваються чудові види на парк.

  Ротонда в два поверхи заввишки, з двома терасами, що завершується куполом. Зразком послужили малюнки із зображенням палацу римського імператора Нерона.

  Під час Другої світової війни Бельведер згорів. Зараз будівля повністю відновлено.

  12. Новий палац, тріумфальна арка з колонадою і комуни

  Комплекс побудований за наказом Фрідріха Великого з метою продемонструвати велич, могутність і багатство Пруссії. Будівництво тривало 7 років, з 1763 по 1770 роки і почалося відразу після закінчення кровопролитної Семирічної війни.

  В основу будівництва лягли проекти архітекторів В. Р. Бюринга і Г. Л. Мангера (їм же спроектовані будівлі картинної галереї і китайського чайного будиночка).

  З 1991 року перебуває під охороною ЮНЕСКО.

  Палац відрізняється пишнотою бароко і величезною кількістю скульптур його прикрашають.

  У цьому палаці проходили прийоми важливих державних персон. Тут же офіційно запрошені персони жили. Бували тут і члени королівської сім’ї жіночої статі. Говорячи сучасною мовою, Новий палац був головним заміським офісом Фрідріха. У той час як палац Сан-Сусі тільки місцем відпочинку, куди офіційні особи і жінки не допускалися.

  Комуни з коллонадой

  Навпроти Нового палацу тріумфальні ворота і колонада. Будівлі ліворуч і праворуч — називаються комуни.

  Детальніше про Новому палаці читайте у статті «Новий палац в Потсдамі — доказ прусської могутності і багатства» (посилання на початку статті).

  13. Античний храм і Храм дружби (Antikentempel und Freundschaftstempel)

  Два невеликих парних будівлі з’явилися в парку в 1768 році. За формою це — ротонди. Знаходяться трохи східніше Нового палацу. Розташовані вони симетрично головної алеї.
  Архітектор Карл фон Гонтард.

  Храм дружби

  Виконаний як цілий грецький храм. 8 коринфських колон підтримують купол.

  Всередині храм прикрашений медальйонами, на яких скульптор зобразив античні дружні пари. Храм символізує відданість люблячих людей і присвячений улюбленій сестрі Фрідріха II — маркграфине Вільгельміна фон Байройт.

  Тут же в натуральну величину скульптурне зображення маркграфині — постать жінки з книгою в руках. Скульптори — брати Ренц.

  Храм дружби

  Античний храм

  Це маленька копія римського пантеону. До 1830 року будівля виконувало функцію маленького музею. Тут зберігалися колекції монет, гем, твори античного мистецтва малих форм. Потім колекції були перевезені до Берліна. Зараз їх можна побачити в Старому музеї на Музейному острові.

  При Вільгельмі III, храм повинен був стати каплицею-усипальнею. Вже був готовий план реконструкції, але почалася Перша світова війна, і храм залишився в колишньому вигляді.

  Античний храм

  Тим не менше він став усипальницею родини Гогенцоллернів.

  В Античному храмі покояться:

  Молодший син німецького імператора Вільгельма II і Августи Вікторії принц Йоахім (1890-1920)
  Дружина Вільгельма II Августа Вікторія (1858 — 1921)
  Старший син кронпринца Вільгельма і Цецилії Августи — принц Вільгельм (1906-1940)
  Другий син імператора Вільгельма II і Августи Вікторії принц Ейтель Фрідріх (1883-1942). Похований тут за наказом Гітлера.
  Герміна фон Рейс, друга дружина кайзера Вільгельма II, вдова принца Шенайх-Каролата.

  14. Парк Шарлоттенгоф

  Ця частина парку з’явилася після того, як у 1826 році Фрідріх Вільгельм IV придбав для себе землі на південь від Сан-Сусі. За наказом принца Ландшафтний архітектор Петер Йозеф Ленне створив англійський парк, характерні риси якого штучні ставки, невисокі пагорби з групами дерев і вільні, нічим не зайняті луки.

  Незабаром тут почалося будівництво нового замку.

  15. Палац Шарлоттенгоф (Schloss Charlottenhof)

  Створив проект палацу для кронпринца Фрідріха Вільгельма архітектор К. Ф. Шинкель. Керував будівництвом сам (тоді ще принц) Фрідріх Вільгельм.

  Гармонії архітектури і природного ландшафту архітектор досяг стриманістю і лаконічністю форм будівлі. По суті це — вілла. Відрізняється суворої елегантністю і підкресленою простотою ліній.

  Цікаво походження назви — Шарлоттенгоф. За ним не ховається ні кохання, ні романтична історія. Все просто: при будівництві замку був використаний знаходився там фундамент будинку. Власницею садиби, на місці якої виріс палац, була жінка на ім’я Шарлотта.

  Інтер’єри палацу виконані, в основному, за ескізами Шинкеля.

  Час будівництва 1826 — 1829 роки.

  16. Римські купальні (терми) Romische Bader

  Мальовнича група будівель, за формою нагадує флорентійські вілли або античні споруди, вільно розкинулася на березі штучного озера, неподалік від палацу Шарлоттенгоф.

  У цей напрочуд гармонійний парковий комплекс входять:

  • Будиночок садівника. Виконаний в стилі італійської вілли XV століття.
  • Чайний павільйон. Архітектурно вирішено стародавній храм.
  • Велика альтанка. Імітація античних споруд.
  • Аркадний зал. Наслідування римській архітектурі.
  • Римські терми. Це купальня.
  • Внутрішній простір приховує маленький затишний сад.

  Комплекс побудований за замовленням Фрідріха Вільгельма IV 1829 — 1835 роках. Архитектооры К. Ф. Шинкель і Л. Перзиус.

  З іншого боку палацу знаходиться схожу будову, зведену в 1843 році, — фазанник. Ми так зрозуміли, що зараз це — житлове приміщення.

  17. Китайський чайний будиночок (Chinesisches Teehaus)

  Чайний будиночок в парку Сан-Сусі — маленький шедевр паркової архітектури XVIII століття. Визнаний одним з найкрасивіших в Європі. Створив його Йоганн Готфрід Бюринг — архітектор, спроектував будівлю Картинної галереї Сан-Сусі.

  Архітектура — свого роду книга, висічене в камені. За формами і прикрас будівель ми дізнаємося, чим захоплювалися люди, про що вони мріяли і до чого прагнули.

  Вишуканий образ Чайного будиночка — відображає захоплення Європи Китаєм. Порцеляновий посуд, чай, вишукані статуетки та мініатюри розбурхували уяву європейців, створюючи уявлення про китай як про далеке райському куточку. Розповіді мандрівників і подарунки, привезені з далекої країни підігрівали уяву.

  Чайний будиночок — створений у 1754 — 1757 роках на піку «китайської» моди.

  За часів Фрідріха Великого будиночок оточували фркутовые дерева. Навесні, коли ця частина парку потопала в цвітінні дерев абрикоса, яблуні, груші, сливи, покритий золотом Чайний будиночок був, справді райським куточком.

  В основі будівлі форма листа конюшини — це три внутрішніх кабінету. Між ними відкриті веранди, дах зроблений у вигляді шатра. Зовні ми бачимо круглий будинок, прикрашений позолоченими фігурами китайського мандарина в оточенні слуг. Колони виконані у вигляді стовбурів пальм.

  Фігури в натуральний людський зріст, колоритні декоративні тарелі, вази, фрукти – все це створює ефект присутності в цьому Китаї.

  Скульптори П. Бенкерт і В. Р. Хеймюллер.

  Зараз всередині Чайного будиночка експозиція королівської колекції китайського і японського фарфору.

  18. Руїненберг (Ruinenberg)

  Це пагорб, на вершині якого знаходиться штучний водойму, оточений руїнами античного храму. Тут є і мальовничо зруйнована колонада і амфітеатр, і маленький стародавній храм.

  Практичне призначення водойми — забезпечувати фонтани парку водою. Гідравлічна система виявилася недосконалою і незабаром ставок став звичайним парковим прикрасою, який уподобали лебеді і качки.

  Рік побудови 1748. Архітектор Георг Венцеслаус фон Кнобельсдорф.

  При Фрідріха Вільгельма IV в 1841 — 1842 роках на пагорбі було висаджено близько 50 000 дерев і чагарників, а схил перетворений в англійський пейзажний парк.

  Ландшафтний архітектор Петер Йозеф Ленне.

  Руїненберг

  В 1846 році на пагорбі була побудована 23-метрова оглядова вежа в норманском стилі, яка прослужила до 1945 року. Це ще один Бельведер Сан-Сусі. З цього оглядового майданчика видно весь парк.

  Архітектор Людвіг Персиус.

  У 1945 році башта постраждала від артобстрілу.

  Відновлена до 2000 року.

  Зараз це знову прекрасний оглядовий майданчик.

  19. Паровий двигун (Dampfmaschinenhaus, Moschee)

  Цим складною німецьким словом називається невелике симпатична будівля у формі турецької мечеті з мінаретом. Іноді його називають просто Мечеть (die Moschee). Всередині нього ховався паровий двигун потужністю 81, 4 кінських сили, выкачивающий воду річки Хафель і спрямовував її фонтани в парку Сан-Сусі.

  «Мінарет» приховує трубу парового двигуна.

  Чудо інженерної думки з’явилося тільки в XIX столітті. Фрідріху II, який хотів про те, щоб парк був прикрашений великою кількістю фонтанів, від ідеї довелося частково відмовитись. Техніка того часу не відповідала запитам короля.

  Здние парового двигуна

  Минуло більше півстоліття і Фрідріх Вільгельм IV домігся втілення мрії Фрідріха Великого. У 1842 році він замовив німецькому інженеру Серпня Борсигу паровий двигун. Незабаром у Великому Фонтані Сан-Сусі вже била потужна 38-метрова водна струмінь.

  У 1895 році старий двигун замінили більш економічною і найпотужнішою моделлю в 160 кінських сил.

  З 1937 року тут працює вже два насоса, забезпечуючи досі безперебійну роботу фонтанів.

  З 1985 року будівля відкрито як музей. Ви можете зайти всередину і побачити роботу двигунів. Це цікаво.

  Архітектор будівлі Людвіг Персисус.

  Скільки коштує

  • Вхід в парк безкоштовний.
  • Відвідування палаців, картинної галереї, виставок і концертів платний.
  • Ціни різні, є зручний комбінований квиток.
  • Придбати квитки можна в касах парку (біля об’єктів). Або через офіційний сайт: www.tickets.spsg.de
  • Там же можна дізнатися актуальну інформацію.
  • Великі туристичні офіси біля палацу Сан-Сусі і біля Нового палацу.

  Час роботи

  Час роботи

  Карта з об’єктами парку


  Парк Сан-Сусі

  Карта завантажується. Будь ласка, зачекайте.
  Неможливо завантажити карту – будь ласка, увімкніть Javascript!
  → детальна інформація

  палац Сан-Сусі: 52.404235, 13.038492
  Картинна галерея Сан-Сусі: 52.403951, 13.040943
  Новий Палац: 52.401084, 13.015881
  Палац Шарлоттенгоф: 52.395545, 13.025504
  Романські лазні: 52.397782, 13.028330
  Китайський чайний будиночок: 52.400239, 13.032202
  Храм Дружби: 52.400566, 13.019012
  Античний храм: 52.402285, 13.018794
  Оранжерейний палац: 52.405136, 13.029757
  Млин: 52.404174, 13.035833
  Руїненберг: 52.409530, 13.039109
  Ботанічний сад: 52.403851, 13.025789
  Будинок з драконами: 52.406235, 13.021527
  Бельведер: 52.407155, 13.019367
  Грот Нептуна: 52.403337, 13.042362
  Фриденскирхе: 52.401069, 13.043334
  Водонапірна башта: 52.396303, 13.044468
  Туристичний центр Сан-Сусі і каси: 52.404644, 13.035568
  Нові палати: 52.403702, 13.035874

  Бажаємо вам чудової прогулянки. До нових зустрічей.

  З повагою, Алла Сутягіна


  Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
  Завантаження…
  Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
  згоду на обробку своїх персональних даних

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Вам також може бути цікаво


  Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

  Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

  Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку