Привіт, друзі. У минулому публічні страти були невід’ємною частиною суспільного життя. Людям хотілося видовищ, вони їх отримували. Але для кого-то страти були не видовищем, а простою роботою. Празький кат Ян Мыдларж був найзнаменитішим представником своєї професії. От якраз про нього і його колег піде мова на цей раз.

Зміст статті

 • 1 Катам не позаздриш
 • 2 Історії знаменитостей
 • 3 Закоханий кат
 • 4 Кат-натураліст
 • 5 Кат-гуморист
 • 6 Кат, який страждає гермофобией
 • 7 не Можна помилувати
 • 8 Невинно страчені
 • 9 Музейні зали

Катам не позаздриш

У Середні століття катів найчастіше зневажали. До них належали чи не гірше, ніж до засудженим. Жити в місті їм не дозволялося, — тільки за його межами. Їжу їм приносили додому, а заплатити вони могли тільки слузі, — торговець ніколи б не взяв нечисті гроші з рук вбивці.

 • Їм доручали саму «чорну» роботу. Так, наприклад, від Яна Мыдларжа вимагалося не тільки вбивати, але також прибирати трупи, очищати вулиці від нечистот, позбавлятися від бездомних собак. Іноді катів навіть змушували чистити громадські туалети.
 • Вони ні в якому разі не могли сісти в трактирі за загальний стіл, а всім, хто спілкувався з ними, настійно рекомендувалося не робити цього. Та що там шинок, навіть на кладовищі їм діставалося окреме місце.
 • Син екзекутора повинен був піти по стопах батька. Історія знає чимало історій, коли всі спроби синів піти іншого шляху закінчувалися повним провалом.

Правда, є одне «але». Праця професійних вбивць високо оплачувалася.

На фотографії — експонати празького музею тортур.

Історії знаменитостей

Звичайно ж, кожен кат — людина і у нього були свої переживання, страждання і радість.

Закоханий кат

Ян Мыдларж, найвідоміший виконавець покарань у Празі не народився катом. Навпаки, він повинен був стати лікарем. Хоча, в той час сам процес лікування мало чим відрізнявся від катування.

Так ось, будучи студентом-медиком Ян закохався в прекрасну мірошничку, Дороту Мыдларжову, яка вбила свого чоловіка-мельника. Любов була приречена з самого початку, — обраницю чекала страта. Подумати тільки, на які безрозсудні вчинки штовхає людину Любов. В надії врятувати кохану, Ян пішов у помічники до ката. Жінку врятувати не вдалося, а Ян назавжди став ізгоєм.

Пізніше він проведе саму масову страту, під час якої на Староместской площі було вбито 27 чеських патріотів і затуплені кілька мечів. 27 мучеників стали героями і легендою.

Їх місце страти позначено хрестами на Староместской площі.

Це подія принесла Яну Мыдларжу чимало грошей, а також… значний успіх у протилежної статі. Уже на схилі років кат одружився на дівчині, яка була на два покоління молодше його.

Кат-натураліст

Ще один кат – Карел Гусс – був справжнім ученим. Його цікавили рідкісні породи дерев, мінерали, опудала тварин. Поступово його будинок перетворився в музей природознавства, який привернув самого В. В. Гете.

Почесний гість кілька разів відвідував житло Гусса і розмовляв з ним. Це багато в чому змінило думку про катів, принаймні, на території рідного міста Карела.

Кат-гуморист

Ката Яна Хрестителя Пипергера зараз могли б з легкістю назвати стендап-коміком.

Його репліки з ешафота викликали бурю сміху у поважної аудиторії. Що, звичайно, не заважало йому якісно виконувати свою роботу.

За 23-річну кар’єру він відправив на той світ близько півсотні засуджених.

Кат, який страждає гермофобией

Буває, виявляється і таке: жив у Празі кат, зовсім не який виносив вигляду крові. Звали його Леопольд Фольшлягер. Уявляєте, з якими труднощами йому доводилося стикатися і, як долати свою природу? Ганьба ж. Не кат, а дівчисько якесь: побачить кров, зблідне і в обморок падає.

До свого щастя, багато страти він виконував через повішення.

Його річний оклад був у кілька разів більше окладу простого робітника.

Відчутною надбавкою до зарплати та додатковим бонусом в роботі були премії за страти.

Не можна помилувати

Поряд з відомими катами, історія Чехії знає багато відомих страт. Напевно, найвідоміша і страхітлива з них — кара 27 чеських панів, учасників Ставровського опору.

Голови дванадцяти з убитих були вивішені на Старомістській мостової вежі після для залякування. 6 голів дивилися в одну сторону, 6 в іншу. Протягом 10 років їх не можна було чіпати і знімати, щоб провести поховання.

Чехи вважають, що мученики стали примарами і до цього часу приходять до місця страти, перевіряють надійність Празького орлоя і стежать за порядком у місті.

Зараз про їх страти нам нагадують 27 хрестів з символами корони і меча, встановлені на Староместской площі в історичному районі Праги Старе Місце.

Хрести на Староместской площі

Повстання, як і Битва біля Білої гори стало початком тридцятилітньої війни.

Ви можете перевірити, не лише місце страти біля Старомістській ратуші, але і побувати на історичній реконструкції Битви біля Білої гори.

Невинно страчені

Тоді ж, у XVII столітті, країну потрясла серія процесів над, нібито, чаклунами, з-за якої було вбито більше сотні людей.

А ось першої задокументованої стратою була страта Германа Кристофора Русворма 1605 року. Його стратили за вбивство генерала. На жаль, він не дізнався, що кількома годинами пізніше приїхав гонець з наказом Рудольфа II, що дарує йому життя.

Жорстокістю, навіть відрізнялися витонченістю багато страти того часу. Так в 1611 році були по-звірячому вбиті 14 ченців. 12 розбійників, які вчинили це, стратили шляхом ламання кісток, вирізання зі спини ременів і підвішування на Староместской площі в фіналі.

Музейні зали

Нагадування і повчання нам, що збереглися місця тортур у багатьох містах Європи залишили. Сьогодні це — музеї тортур, в яких виставлені страшні середньовічні машини болю. Просто диву даєшся, наскільки витончений розум людини у винаході цих пекельних пристосувань.

Хочете відчути всю важкість роботи празьким катом? Або поставити себе на місце засудженого до смерті? Іншими словами, — вжитися в буденне життя середньовічного міста?

Тоді вам обов’язково варто відвідати Музей тортур, одне з найбільш похмурих на сьогоднішній день місць Праги, де зібрані всілякі знаряддя вбивств.

Спасибі, що читаєте нас! До зустрічі!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Готовий маршрут по регіонах Італії Емілія-Романья і Ломбардія: від Ріміні до Мілана

Нова функція поділу платежу від AirBnb

Нові правила: як тепер провозити свій багаж і ручну поклажу в літаку з 5 листопада 2017 року