Добрий день, дорогі читачі. Пам’ятки півострова Мані подивитися варто. Але сьогодні я хочу розповісти не тільки про них. У вас буває так: ви вибираєте цікаве містечко для своєї подорожі, щоб побачити щось незвичайне, красиве, я б сказала туристичне; таке, щоб порадувати око і легко відпочити? Приїжджаєте туди і раптом, якась деталь, дрібниця на перший погляд, врізався вам у пам’ять і не дає спокою, — так хочеться зрозуміти і дізнатися, що ж це означає?

Потім ви риєтеся в книгах, енциклопедіях, входите в історію цього місця і ваш погляд змінюється. Змінюється точка зору і все побачене в поїздці набуває інший, більш глибокий сенс?

Зміст статті

 • 1 Загадка
 • 2 Нащадки спартанців
 • 3 Будинки-вежі
 • 4 Пам’ятник
 • 5 Пам’ятки Мані
 • 6 Карта Мані з пам’ятками

Таке трапилося з нами на півострові Мані, одному з трьох «пальців» Пелопоннесу, там, де знаходиться сама південна точка Греції і починаються затоки і бухти Середземного моря.

Поїхали ми сюди, щоб побачити Печери Діру, де за переказами, знаходиться вхід в підземне царство Аїда. В печерах ми побували. Вони неймовірно красиві.

І ось, на виході з печер, ми побачили пам’ятник.

Загадка

Рішуча постать цієї жінки, вся поза і якийсь особливий вольовий жест руки, що стискає серп вразив нас. Стало зрозуміло, що тут, на березі сонячної бухти, де над прозорою водою ширяють білі човни, відбувалися дуже важливі події.

За силою впливу пам’ятник нагадав наш плакат «Батьківщина-мати кличе».

Якщо жінка піднімає народ на битву, значить вибухнула біда.

Ми підійшли ближче, щоб прочитати висічену на камені напис. Вона зроблена на грецькому, ніяких англійських пояснень поруч не було, і ми так і не дізналися, чому ж присвячений пам’ятник. Але образ в голові засів. Тому, повернувшись додому в Росію, ми стали розбиратися.

Я думаю, тим, хто хоче поїхати на півострів Мані і побувати в печерах Діру, наша розповідь буде цікавий. Ви інакше будете дивитися і на людей, і на будинки, і на сонячний Ареополис, і навіть на скелясту місцевість навколо.

Нащадки спартанців

Маниоты — так називають себе жителі області Мані. Це південна частина Пелопоннеського півострова, тут знаходиться мис Тенарон — найпівденніша точка Пелопоннесу і всієї Греції. Тут же варто пам’ятка — старий маяк. Туристичне місце.

Себе маниоты вважають нащадками стародавньої Спарти. Дивлячись на цих звичайних спокійних людей і не подумаєш, що у них такі войовничі коріння. Хоча назвати їх усміхненими і добродушними не можна. Спокійні, впевнені, трохи похмурі, цілісні і надійні — такі відчуття з’явилися у нас.

З Іліади Гомера ми знаємо, що тут знаходилося царство Менелая, чию дружину — Прекрасну Єлену викрав і повіз в Трою царевич Паріс. Тобто тут почалася заваруха, що вилилася в Троянську війну. Правда, не зовсім тут, а все-таки, ближче до Спарті.

А тут, але вже пізніше, район знаходився під владою генуезців. Ще пізніше під ярмом турок-осман. Тут збереглося багато давніх візантійський церков, що представляють інтерес для туристів та дивні будинки-фортеці, розташовані вздовж берегів затоки.

Areopoli, Мані, Церква Святого Іоанна

Отже, перед нами нащадки спартанців. Народу, що пройшов жорстокий «селекційний» відбір. На всяк випадок нагадаю, що слабких і млявих дітей вони скидали зі скелі, залишаючи в живих тільки міцних і активних малюків.

У області Мані є свій прапор. Ось на ньому-то і простежується історія народу.

Для тих, хто по-грецьки не читає, переведу девізи

 • Верхній: Перемога або смерть
 • Нижній: Зі щитом чи на щиті

Будинки-вежі

З характером місцевих жителів ми начебто розібралися, але чому вони живуть в таких незвичайних будинках, схожих на фортеці?

Навіть сучасним будівлям жителі Мані надають традиційні риси вежі з вузькими рідкісними вікнами у вигляді бійниць. Виглядає це надзвичайно колоритно і зовсім не страшно.

Мало того, в деяких місцях навіть заборонено зводити будинки інший планування. Так греки підтримують історичну пам’ять.

Тут жили войовничі і бунтівні люди. Звідси почалося звільнення Греції від османського ярма. Про це розповідають пам’ятники в Ареополисе і в Діру.

Але давайте по порядку

На Пелопоннесі процвітає сільське господарство. У кожному будинку є льоху зі своїм вином. Проїжджаючи дорогами, ви побачите апельсинові, олійні, шовковичні гаї та поля. Зупинившись біля якої-небудь бабусі, продає частину свого врожаю, можна поповнити запаси не тільки свіжими овочами і фруктами, але і домашнім вином.

Зовсім інакше йде справа в Мані. Тут земля скеляста і безплідна. Щоб виростити мінімальний урожай, потрібно витратити неймовірні зусилля. Мабуть, ці природні умови і змусили жителів півострова в середні століття зайнятися піратством.

Маниоты пірати

З XII по XIX століття у маниотов була поширена кланова система проживання і кровна ворожнеча. Кам’яні будинки висотою до 4-5 поверхів служили будинком, притулок і фортецею сім’ї.

У таких вежах зручно тримати оборону. Вони високі, простої форми — немає ніяких виступів, за якими можна забратися на будинок і підпалити солом’яну покрівлю. Солом’яної покрівлі теж немає. Всі висічено з надійного міцного каменю.

Своє населення маниаты вважали не в душах, а в рушницях.

Кровна помста і війна між кланами сімей тривала аж до кінця XIX століття. Історія розповідає, що в 1870 році між кланами розгорівся конфлікт і набула таких масштабів, що довелося вводити армію для наведення порядку.

Маниотская міліція

Неподалік від Мані, якщо перетнути Іонічне море) знаходиться Сицилія, так що виникає законне питання: де ж батьківщина мафії — на берегах Південної Італії або тут, в Мані.

А будинки-башти? Тепер вони — окраса області. Щоб побачити їх, сюди приїжджає багато туристів. Особливо екзотично вежі виглядають в містечку Vathia.

Пам’ятник

Присвячений він подіям турецько-єгипетського вторгнення в Мані.

Від ярма турок-осман Греція звільнилася в 1832 році. До цього були повстання і визвольна війна. На півострові Мані сталося 3 важливі битви.
Ця скульптура розповідає про події другого бою. В історії воно отримало назву «Побиття у Дірос».

У Греції постійно спалахували повстання. Народ чинив опір османським порядків і зборів данини. Одне з таких повстань відбулося на Пелопоннесі в 1826 році. Для його придушення турки відправили єгипетську частину свого війська, під керуванням Ібрагіма — прийомного сина правителя Єгипту.

У середній частині півострова Ібрагім зміг придушити опір, але от з маниотами у нього так нічого і не вийшло.

Як я говорила, маниоты промишляли піратством, вели себе вільно і незалежно. Данину платили «умовну», а іноді і зовсім не платили. Так що турки давно точили зуб на жителів Південної Греції. Ібрагімові було доручено розібратися з непокірним народом.

Треба сказати, що народ повівся сміливо і навіть нахабно — відправив виклик непереможної турецької армії, щоб ті прийшли на півострів і спробували їх взяти.

Єгипетська армада кораблів не забарилася відреагувати і прийшла. Бій розгорнувся біля міста Каламата. Сюди маниоты стягнули всі свої сили, побудували стіну, отгораживающую вхід на півострів і зайняли оборону.

Історія повідомляє, що тривалий артобстріл, під час якого було випущено 1000 гарматних ядер, зруйнувати стіну не зміг (міцно будували). 10 атак і бій, що тривали 10 годин до ряду, результату не дали.

Иррегулярная піхота маниотов

Тоді Ібрагім вирішив завдати удару в тил. Він відправив півторатисячний десант в Діру, де на той момент залишалися тільки старі, жінки і діти.

Чи треба говорити, що і тут турків чекало поразку. Жителі Діру спочатку спробували втекти, але, мабуть, зрозуміли, що не встигнуть і їх чекає смерть. Мабуть тоді і прокинулися спартанські гени. «Краще зі щитом, ніж на щиті» і «Перемога або смерть» — пам’ятаєте слова на прапорі?

Люди похилого віку і жінки озброїлися камінням, палицями і серпами і влаштували такий лютий прийом єгипетському десанту, що ті були змушені бігти до човнів. Поки люди похилого віку і жінки билися, з сусідніх сіл на допомогу поспішили залишилися чоловіки. У турків не було шансів.

Сталося це 24 червня 1926 року.

Розгадка пам’ятника відбулася.

Під час своїх пошуків відповіді я натрапила на одну історію, яка говорить і про рішучість маниотов, і про те, як складно займатися тут сільським господарством. Одна літня жінка зарубала солдата серпом, помстившись йому за своє спалене поле.

Пам’ятки Мані

 • Місто Каламата, поряд з яким була побудована неприступна стіна.
 • Місто Ареополис — головне місто області Мані.
 • Печери Діру.
 • Будинки-фортеці в містечку Vathia.
 • Найпівденніша точка Греції і маяк на мисі Тенарон.
 • Місце, де зупинився Паріс під час викрадення Прекрасної Олени.
 • Стародавній порт Спарти.
 • Карта Мані з пам’ятками

  попередня статтяПравила і норми поведінки, які в Італії краще дотримуватися
  наступна статтяВідгук про готель Mani в Ареополисе