Привіт, друзі. Анурадхапура — стародавня столиця Шрі-Ланки. Сюди, згідно з переказами, прибув з Індії царевич Ашока з вченням Будди. Тут з’явилися перші послідовники вчення, сюди були привезені найцінніші реліквії буддійського світу — останки Будди, зуб Будди, гілка дерева Бодхи. Тут вчення підтримували, зберігали і розвивали. Прогулянка по стародавній Анурадхапурі не просто чергова екскурсія на зразок поїздки на чайну фабрику. Це місце, де ви можете відчути культуру Шрі-Ланки і відчути різницю у нашому менталітеті. Анурадхапура — колиска буддизму.

Пам’ятки Анурадхапури

Тим, хто прийшов подивитися чудеса архітектури, навряд чи тут сподобається. Тим, хто шукає розваг, тут теж не знайти нічого цікавого. Хто заглянув сюди, щоб швиденько пробігтися і подивитися, що тут таке, навряд чи вдасться зрозуміти, що ж тут таке.

Старе місто, а це і є стародавня Анурадхапура – живий пам’ятник історії Шрі-Ланки, де 70% населення сповідують буддизм. Інші релігії держави індуїзм, іслам і християнство.

Квіти для підношення

Столиці Шрі-Ланки змінювалися в залежності від того яке королівство було у влади, а це залежало від того, який правитель ставав зберігачем зуба Будди. Першою древньою столицею була Анурадхапура. Потім були Полоннарува, Сігірія, Канді.

Зараз Анурадхапура — це місто, що складається з двох частин: Нового міста та археологічної зони — Старе місто.

Ми зупинилися в готелі Нового міста. Вранці взяли тук-тук і вирушили в Старе місто.

Новий місто туристичного інтересу не представляє.

Круговий поворот у новому місті

Тук-тукер провіз нас по дорозі повз величезного старовинного водосховища, у якому купалася місцева дітвора.

Водосховище

Кози біжать поряд

На протилежному березі видно стародавні дагоби — священні споруди.

Стара дагоба на озері

Уздовж дороги

Ті, хто бував у Греції, уявляють, що таке археологічна зона, — ми розповідали про древніх містах Греції: Дельфи, Олімпія, Олімп Діон, з законсервованими руїнами храмів, по яким гуляють туристи.

Дагоба або ступа

В Анурадхапурі все інакше — це живе місто, з монастирями й культовими спорудами, в яких проходять служіння.

Abhayagiri ченці

Місто, в яке приїжджають паломники зі всього світу. Місце, де вже кілька тисячоліть зростає святиня буддизму — дерево Бодхі і стоять священні зображення Будди. Тому будьте готові, що вам доведеться зіткнуться з незрозумілою для нас культурою.

Ми з Галею спробували згадати історію, що в цей час (I тисячоліття до н. е..) було на території Росії, напружилися і не згадали… Зате наше ставлення до того, що ми бачимо зараз в стародавній столиці Сингальської королівства помітно змінилося. Ми стали уважніше — це раз, відчули особливу повагу до того, що відбувається — це два.

Порада: ведіть себе гідно, з повагою, доброзичливо, дотримуйтесь правил, усвідомлюйте свої думки, бажання і тіло, тоді для вас багато що відкриється у цьому місці.

Тук-тукер підвіз нас до першого пункту прогулянки — храму Исуруминия, побудованому на зорі історії для 500 дітей, що прийняли чернецтво.

Старий і новий храми

А коли-то Исуруминия виглядала так:

Исуруминия Віхар на старій фотографії

Зараз відновлені храми.

Isurumuniya Vihara (Originally Meghagiri Vihara)

Візерунок стелі:

Життєпис Будди. Фрагмент

Східці, висіченого в скелі храму ведуть наверх, де знаходиться священна ступа з реліквією всередині.

Сходи храму

Звідси відкривається гарний вигляд.

Поруч музей, в якому зберігаються барельєфи і стародавні предмети, що прикрашали храм.

Кам’яний трон

Колонія кажанів мешкає за рогом музею, теж будучи своєрідною пам’яткою.

Колонія кажанів

Потім ми пішли до дерева Бодхи. На територію, обмежену стіною, ведуть ворота зі сходами.

Більша частина стіни оновлено, але залишилися і стародавні камені. Кожен камінь пронумерований та надписаний.

Стародавня частина стіни

У центрі території невеликий храм, а навколо нього дерева, — дорослі, молоді і старі дерева прикрашені гірляндами квітів і прапорцями.

Дерево Бодхі

Молоде дерево Бо

Цікаво, що перебуваючи тут, починаєш відчувати, що це — не різні дерева, все це — одне дерево, яке може виглядати і втечею, і саджанцем, і старим. Самі ж люди — діти дерева Бо. Це відчуття настільки сильне, що тепер все ланкійці сприймаються нами як діти дерева Бодхи.

Тут же росте найстаріше дерево. Колись гілочкою від дерева Махабодхі, під яким царевич Гаутама став просвітленим, його привезли в Анурадхапуру. Саме дерево (в Індії) було знищено, але його гілки залишилися на Шрі-Ланці. Одну з гілок священного дерева відвезли в Індію і тепер воно знову зростає на святому місці в храмі Махабодхі.

Старе дерево Бо

До дерева торкаються, гладять його, приносять до нього найкрасивіші квіти, залишають монетки. Мавп ніхто не ганяє, — буддисти.

Від дерева Бо починається алея парку, вірніше, дорога старої Анурадхапури.

Головна дорога

Територія знову розчищена від джунглів. Старі дерева збережені. Тепер це — парк.

Старе дерево

Тут спокійно гуляють птахи іноді корови і завжди мавпи.

Сімейка мавп

Праворуч, якщо йти від дерева Бо по дорозі, знаходиться на території Бронзового палацу. Коли храм був побудований для ченців. За описами, він неймовірно високий і гарний. Зараз ми бачимо величезну кількість колон, причому бетонних і невисокий терем.

Лоха Пасада Бронзовий палац

Думаю, що з часом палац відновлять. Величезна робота вже проведена і триває.

Це справа від дороги. А зліва стоять дагоби.

Кожна з таких ступ є пам’яткою, місцем проведення обрядів і реликварием. Всередині кожної ступи зберігається святиня. Це може бути пояс Будди, частинка кістки Будди, чаша для подаяння, належала Будді. У цій ступі знаходиться чаша для подаяння.

Ми бачили, як ступу готують до свята і прикрашають різнокольоровими полотняними стрічками якийсь неозорої довжини. Всі віруючі беруться за стрічку і несуть її ченцям.

Видимий результат ось такий:

Святкова Руванвели дагоба

Основу цієї ступи спочиває на слонах.

Про ступах і про те, що в них зберігається у нас є докладна стаття. А ми йдемо далі.

Це — археологічна територія королівського палацу.

Королівський палац

Зараз виглядає бідно, так що спочатку ми не повірили. Але перечитавши табличку, зрозуміли: це і є королівський палац, де вперше зберігався зуб Будди.

Охорона королівського палацу

Зараз у серці сингальської держави, на почесному місці можна побачити зовсім інші особи)

Палац. Королівський відпочинок

Територія старого міста величезна. Тут можна побачити і дагоби, і залишки древніх споруд, і монастирі, і прекрасні басейни.

Басейни-близнюки

Ще недавно велика частина старого міста була поглинена джунглями. Зараз об’єкт знаходиться під охороною ЮНЕСКО, йде відновлення. До 1980 року деякі ступи виглядали так:

Абхаягірі спупа. Фотографія кінця XIX століття.

Зараз це ж місце виглядає так:

Abhayagiri басейн

Abhayagiri Buddhist Monastery

Запалювання вогнів

Йдучи далі від головної дороги, ми приходимо в ліс, де теж видно руїни древніх будівель і комунікацій.

Руїни міста в лісі

Руїни міста. Висохлий басейн

На території старого міста є платні і безкоштовні зони. Квиток дійсний протягом одного дня. Можна купити квиток і спочатку оглянути платну частину. А потім спокійно хоч день, хоч два гуляти з безоплатної частини.

Радимо взяти тук-тук. Ми взяли і він супроводжував, доставляв до місця і чекав нас.

Тук-тукери

Друзі, ще при підготовці до подорожі ми сканували інтернет, збираючи матеріали і зустрічали поради про те, як можна потрапити безкоштовно в платну частину старого міста.

У нас особисте прохання: не робіть так, не ганьбіть нас, нашу країну і себе.

У релігійному місці, де основний принцип — робота над своєю свідомістю, правильною поведінкою і виховання таких якостей, як щедрість, повага, доброзичливість, корчити з себе дурників і дивитися на розгублені обличчя охоронців — це за межею розуміння. Звичайно, така поведінка незрозуміло. І не тільки буддистам, хоча їм особливо.

І наостанок, ще одна порада: не намагайтеся напружуватися, щоб відчути це місце і його культуру — просто розслабтеся. Все, що треба, прийде саме.

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Відпочинок в Ріміні – чим зайнятися і що спробувати

Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка