Добрий день, друзі! У Москві є багато місць для любителів історії, культури та й просто для тих, хто любить пройтися з фотоапаратом по парку, погуляти з дітьми за старої міської садибі. На жаль занедбані архітектурні пам’ятники не рідкість в Росії. Садиба Горенки одне з таких місць. Колись її називали дивом Москви.

Тут проходили унікальні ботанічні експерименти. Іноземні гості приїжджали подивитися і повчитися тому, що можна виростити в садах і парках.

Ми прогулялися по цій садибі і сьогодні хочемо розповісти історію Горенок і поділитися тим, що побачили. Відчуття суперечливі.

Зміст статті

 • 1 Трохи історії
 • 2 Диво під Москвою
 • 3 Дешева розпродаж
 • 4 Радянський період
 • 5 Наші дні
 • 6 Як дістатися
 • 7 Садиба Горенки на карті

Насамперед — прогулянка сподобалася. Їздили досить великою компанією і ніхто ні крапельки не пошкодував про проведеному в старій садибі часу. Але, чесно кажучи, сумно бачити таке нехтування до культури і своєї історії.

Сьогодні ми хочемо розповісти вам про одну з найбільш масштабних підмосковних садиб періоду XVIII — початку XIX століття. Вона належала до старовинного роду графів Розумовських. Це не єдині її імениті господарі.

Трохи історії

Саме перша згадка про поселення річці Горенці зустрічається в середині XVI в писцовой книзі Московського повіту за 1576 — 1578 роки.

Тоді тут знаходилася Золотилова пустку і село Коробкино з кількох селянських і бобыльских дворів. З доброю землею під ріллі, лісом і озером.

Перший дерев’яний палац побудував тут князь Юрій Хилков — кімнатний стольник Петра I. Панський двір, тоді вже місце носило назву Грінки, він віддав князю Олексію Долгорукову в посаг за свою дочку Параску.

Життя садиби різко змінюється. Олексій Долгоруков розширює володіння і будує тут перший кам’яний палац.

Садиба Горенки. Кінець 19 століття

Внаслідок двірцевих інтриг син Олексія Долгорукова потрапляє на заслання, а садиба Горенки відходить новому власнику — Олексію Кириловичу Розумовському.

В 1747 році Розумовський вирішує перебудувати будинок. Він же починає будівництво церкви в ім’я Всемилостивого Спаса.

Після його смерті маєток переходить до брата Кирила, а після, до його сина Олексія.

Диво під Москвою

При Олексієві Розумовському починається справжній розквіт садиби.

 • Палац був упорядкований.
 • З’явився парадний вхід з високими білими колонами в класичному стилі.
 • Був розбитий чудовий парк.
 • Зроблені штучні каскадні ставки і гроти.
 • У 1809 році в Горенках було створено перше в Росії Ботанічне товариство.

Сам Розумовський захоплювався розведення рідкісних рослин.

 • Так з’являються оранжереї і великий ботанічний сад, в якому виростало близько 7000 найрізноманітніших і дивовижних рослин зі всього світу. Були і тропічні рослини, які з великими труднощами вдавалося вирощувати і розводити в нашому кліматі.
 • При садибі працював учений-ботанік Ф. Б. Фішер. Через деякий час він став директором Ботанічного саду в Санкт-Петербурзі.
 • До 1830 року Ботанічний сад Розумовського називали одним з чудес Москви.
 • Тут вирощували ямайські кедри і бамбук, справжні пальми, південні кипариси. Сюди приїжджали мандрівники, щоб помилуватися на такі чудеса.

Після смерті графа Розумовського, починається занепад і руйнування садиби. Спадкоємці розпродавали все краще, що було створено за багато років.

Перепродувалися навіть колекційні дерева. Садиба не просто втрачала свою унікальність і велич. Чудовий парк і прекрасний палац ось-ось повинні були зникнути, продані по цеглинці.

Історія, сумна, але характерна не тільки для Росії і Москви. У всьому світі з різних причин зникали великі культурні пам’ятки. На щастя, в будь землі були, є і будуть люди небайдужі, які роблять, що можуть для порятунку культурних пам’яток.

Дешева розпродаж

Навколишні поміщики задешево скуповують дивини і унікальні експонати. У 1827 році князь Микола Борисович Юсупов купує маєток. Деякі колекції і бібліотеки, він перевозить в інший свій маєток в Архангельському.

Садибу купує повітовий предводитель дворянства (ні, не Кіса Вороб’янінов), а полковник гвардії Микола Волков. Його не цікавлять культура та історія, він представник нової формації — людина, що робить гроші.

В княжих покоях були розміщені ткацькі верстати і незабаром прямо тут починає працювати ситцевибивна і бумаготкацкая фабрики.

В прекрасному парку розташувався ливарний завод з виготовлення верстатів.

У 1885 році провадження закривається. Палац і парк приходить в запустіння.

Багато найбільші пам’ятники культури руйнуються і з різних причин зникають з лиця землі. Історія їх сумна і зустрічається у будь-якій культурі. Взяти хоча б загублені в джунглях міста і храми: Ангкор Ват у Камбоджі чи храми Кхаджурахо в Індії.

На щастя, завжди були, є і будуть люди небайдужі, роблять, що можуть для порятунку і збереження культурних пам’яток своєї батьківщини.

Для садиби Горенки таким рятівником став фабрикант Володимир Севрюгов. У 1910 році він купує те, що залишилося від великої колись садиби. Разом з архітектором Сергієм Чернишовим він проводить реставрацію палацу і парку.

Але тепер садибу чекають політичні та економічні зміни.

Радянський період

Після закінчення революції, в Горенки був перенесений штаб волосного виконкому.

Частина палацу була віддана дитячому будинку імені Степана Разіна.

У 1925 році тут розміщується санаторій «Червона Троянда». Таке гарне назву носить туберкульозний диспансер.

Вже в 1926 році одну з дач на території Горенского парку купує Зінаїда Райх і її чоловік, знаменитий режисер Всеволод Мейєрхольд.

Зінаїда Райх — перша дружина Єсеніна.

Після того, як Мейєрхольда заарештували, на дачі №3 (зараз це вулиця Єсеніна д. 3) зберігався його архів.

Наші дні

Сьогодні Садибний комплекс відноситься до адміністративного району Балашиха. Управління майном району провело аукціон, частина території була продана.

З одного боку, це — пам’ятник архітектури і живе спадщина російської культури. З іншого — земля, яку охоче купують. Так, частина земель колишньої садиби Горенки була продана під приватне житлове будівництво.

Ви можете прогулятися по території, яка поки що є «суспільною». Що ж ми можемо побачити тут сьогодні?

 • колонаду старого палацу
 • частина парку
 • церква
 • грот

Грот у парку садиби Горенки

По цих алеях колись бігали діти Сергія Єсеніна, прогулювалися значущі персони вітчизняної історії. Тепер же, парк майже що перебуває в запустінні.

Вхід на територію садиби вільний, через старі ворота, з боку Горьковського шосе (шосе Ентузіастів).

У колишньої оранжереї зараз розташовується садовий розсадник «Flos». Можна купити гарні рослини, в тому числі і рідкісні незважаючи на те, що садиби віднесена до історичної спадщини.

Як дістатися

 • Від Курського вокзалу
  Їхати до станції Горенки. Від станції до Садиби ще 2 км. Доїхати можна на будь-якому автобусі, який відходить від станції.
 • Від метро «Партизанська»
  До Балашихи, на автобусі 336.

Адреса: м Балашиха, шосе Ентузіастів, 2 д.

Садиба Горенки на карті

Друзі, дякую вам за увагу до нашого сайту! У нас ще багато цікавих історій попереду. Підписуйтесь на наші оновлення, а ми будемо і далі ділитися враженнями про свої подорожі!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку