Привіт, друзі. Ця садиба занесена в список ЮНЕСКО, вона довгий час була домом для представників династії Романових, тут органічно поєднується розкіш і умиротворення. Ви вже здогадалися? Це садиба Ізмайлово.

Зміст статті

 • 1 Історія
 • 2 Сучасність
 • 3 Заходи
 • 4
 • 5 Скільки коштує
 • 6 Як дістатися
 • 7 Садиба Ізмайлово на карті

Садиба знаходиться в Східному адміністративному окрузі Москви (ВАО). Поруч — мальовничий Ізмайловський Кремль і парк культури і відпочинку Ізмайлово. З атракціонами, розвагами і кав’ярнями.

Ізмайловський острів був тут не завжди

В далекі часи, коли Москви ще не було, по землях, де нині розташоване Ізмайлово, проходила важлива дорога, яка з’єднувала Володимиро-Суздальські землі і західні Смоленські і Брянські. Пізніше дорога з’єднала Москву і Суздаль.

Історики вважають, що Перші поселення з’явилися на Місці Ізмайлова в XIV столітті. Але назвалося місце Васильців стан. По імені власника — слуги Івана Калити, якого звали Васильцом. Перші мешканці місць займалися збором лісового меду. Для зручності ліси вирубувалися, і з’являлися села.

Про те, коли з’явилося і звідки пішла назва Ізмайлово історики сперечаються досі. Версій багато, всі вони гідні і цікаві.

Про саму ж садибі відомо, що при Івані Грозному власником Ізмайлова став боярин Микита Романович (батько патріарха Філарета і дід першого царя з династії Романових – Михайла Федоровича).

Іван Грозний хотів оточити себе «обраним тисячею», роздавши у володіння землі найвірнішим і надійним своїм людям. Микита Романович — царський шурин був одним з таких надійних людей.

В 1640 році Ізмайлово переходить до Микити Івановича Романова, вважався «першим багатієм після царя». Боярин був утворений, читав книги, любив іноземні дивини і користувався годинником. В будинку були музичні інструменти, а слуги були одягнені на західний манер — в лівреї.

Знав Микита Романович, що виписаний ним з Англії ботик (для прогулянок по річці) стане родоначальником російського флоту. Через роки юний Петро I, який відпочивав у садибі, виявив «цікаву іграшку» і знайшов їй гідне застосування.

Микита Романович завів у своїй садибі передове господарство, яке лягло в основу грандіозної ідеї царя Олексія Михайловича — забезпечити Росію своїми спеціями, своїми тканинами (в тому числі і шовком), своїми продуктами, зерном, насінням та відмовитися від імпорту.

Це сама малість подій, що відбувалися в Ізмайлові.

Історія

Ізмайлово або Ізмайловський острів – колишня садиба Романових на території Москви. Вона була збудована в XVII столітті на річці Серебрянке. Маєток довгі роки дбайливо передавалися з покоління в покоління. Занепад воно пережило лише одного разу – в Смутний час.

Имайлово на старій гравюрі

До 1667 році при Олексія Михайловича річка Робка була перегороджена, з’явився Срібно-Виноградний ставок, а Ізмайлово стало островом. Центром маєтку тоді вже був Государевий двір. Поруч з ним знаходилися господарські будівлі.

До кінця XVII століття на території Ізмайлово був зведений п’ятиглавий собор Покрова Богоматері (Покровський собор), а недалеко від нього Церква індійського царевича Іоасафа. На острів тоді можна було потрапити по спеціальному кам’яному мосту, який завершувався Мостовий вежею. Башта збереглася до наших днів і ви можете побачити її.

Мостова вежа була побудована в 1674 році. Крім вартової були у неї і інші функції:

 • Перший поверх займала вартова.
 • Другий поверх був призначений для засідань Боярської думи, а пізніше при Петрі I для сенату. Тому друга назва мостової вежі — Думська вежа.
 • На верхньому поверсі розташовувалася дзвіниця Покровського собору, що знаходиться поруч.

Мостова або Думська вежа і Покровський собор

За правління Олексія Михайловича це місце стало знамените завдяки численними інноваціями. Тут діяв театр, вирощували рідкісні рослини, була відкрита скляна фабрика, на якій працювали іноземці. І взагалі тут панувала ідилія: росли заморські тюльпани, в ставках плавала риба, родить виноград, власники садиби, а також їхні гості прогулювалися в парку.

Олексій Михайлович сам захоплювався ботанікою і вирощував дині, кавуни і навіть виноград. Задуманий ним експеримент і результати, яких він домігся в Ізмайлово, вражають своєю сміливістю і грандіозністю. Сади яблуневі та грушеві, всі дивовижні кущі та рослини уподібнювалися тоді Эдемскому саду. По доріжках розгулювали павичі, а на деревах були розвішані клітки з птахами.

У XVIII столітті маєток відвідав з довгим візитом Петро II. Майже весь час він проводив на полюванні, якій також славилася садиба.

В кінці XVIII початку XIX століть садиба знаходиться в деякому пусткою, поки імператор Микола I не видав наказ влаштувати в Ізмайлові військові богадільні для інвалідів ветеранів Вітчизняної війни 1812 року.

Архітектор К. А. Тон створив проект цілого комплексу будівель. Будівництво якого закінчилося в 1849 році. А в 1850 році відбулося урочисте відкриття.

Жовтнева революція 1917 року внесла свої суттєві зміни в життя старовинної садиби. Богадільня була розграбована, під її дахом розмістився робочий селище або Містечко імені Н.Е. Баумана. До 1970 року на Ізмайловському острові в комунальних квартирах жили робітники электролампового та інших заводів Москви.

Храми руйнувалися, старовинні пам’ятки служили для потреб республіки (у них розміщувалися різні організації, а часто просто склади).

У червні 2007 року всі історичні та архітектурні пам’ятки Ізмайловського острова переходять у відання Московського державного об’єднаного музею-заповідника.

Кремль Ізмайлово

Сучасність

Зараз Ізмайлово – це музей-заповідник. Що тут можна побачити? Багато. Наприклад, Покровський собор XVII століття. Він відреставрований, є діючим православним храмом. Більш того, у 1990-х роках, сюди були повернуті багато цінні ікони.

Оглянути музейну експозицію можна у мостової вежі. Ще одна місцева визначна пам’ятка – передні і задні ворота Государева двору. Вони збереглися з XVII століття.

Про XIX столітті вам нагадають фонтан, чавунна арка, будівлі богадільні.

Є на території садиби і пам’ятки, створені зовсім недавно, наприклад, пам’ятник Петру I.

Біла вежа в Ізмайлово

На острові при вході на територію садиби висить прекрасна схема з позначеннями всіх існуючих і колишніх колись тут історичних об’єктів. Заблукати неможливо. На всю прогулянку можна відвести пару годин.

Порада: поруч знаходиться Ізмайловський кремль. Радимо поєднати прогулянку по садибі і огляд кремля.

Заходи

На території Ізмайлово проходить маса захоплюючих заходів. Починаючи від концертів, закінчуючи історико-костюмованими театралізованими екскурсіями.

Екскурсій тут маса на будь-який смак і вік. З них ви зможете не тільки дізнатися нове і цікаве з історії садиби, але також приміряти боярські вбрання.

Крім того, тут регулярно проводяться майстер-класи для дітей, лекторії. А купити сувеніри можна у магазині садиби.

Час роботи

 • З квітня по кінець вересня садиба приймає гостей з вівторка по п’ятницю і в неділю з 9:45 до 17:30
 • По суботах з 10:45 до 18:30.
 • З кінця вересня по кінець березня з 9:45 до 17:30.

Скільки коштує

Вартість відвідування залежить від того, які виставки або заходи ви хочете відвідати.

Сайт: www.mgomz.ru/izmailovo

Як дістатися

Доїхати до Ізмайлово можна на автобусі 7 і 131 від станції метро Партизанська.

Як пройти

Адреса: вул. ім. Баумана містечко, 2, Москва

Садиба Ізмайлово на карті

Приємних вам подорожей, друзі. Підписуйтесь на наш блог. До скорого!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку