Привіт, друзі. На заході Калінінградській області знаходиться селище Бурштиновий. Пам’ятка світового масштабу, — тут знаходяться найбільші поклади бурштину і єдиний у світі музей цього виробного каменю. Періодично на узбережжі трапляються «бурштинові бурі» і море виносить на берег тонни «медового каменю». Розповідають, що в кінці XIX століття поблизу селища після такого шторму на берег винесло стільки бурштину, що жителі району кілька років збирали його.

Зміст статті

 • 1 Трохи історії
 • 2 Пам’ятки
 • 3 Де зупинитися
 • 4 Як дістатися
 • 5 Селище на карті

Зараз селище Бурштиновий це потопає в зелені місто з древньою історією. Тут знаходиться відкритий бурштиновий кар’єр, де ведеться промисловий видобуток бурштину. Побувати в Бурштиновому варто обов’язково, тим більше, що туризм розвивається в містечку непогано і гідний сервіс. А що подивитися тут ми вам розповімо.

На поїздку можна закласти півдня/день в залежності від того чи ви хочете погуляти по місту, пройтися по знаменитому променаду, побачити шахту Ганна, побувати в музеї і накопати собі бурштину або обмежитеся екскурсією на шахту і в музей.

Променад і Балтійське море

У гарну погоду тут можна зупинитися і довше. Найчистіше повітря і чудовий пляж. До слова сказати, це перший в Росії пляж, довжиною в 3 гектара, удостоєний в 2016 році «Блакитного прапора».

«Блакитний прапор» вручається найбільш екологічно чистим пляжів світу

Правда купатися тут можна тільки в гарну погоду, коли немає дощу і сильного балтійського вітру, нагоняющего мальовничу, але не сприяє купанню хвилю. А хороша для водних розваг погода буває тут не часто.

Є багато країн з пляжами, де люди із задоволенням засмагають, а у воду або взагалі не заходять або злегка занурюються. Це пляжі Німеччини, Португалії. Планують приїхати в Бурштиновий варто враховувати погоду і той факт, що Балтійське море тут — холодне.

Трохи історії

Ці землі населяли слов’янські племена, які зараз називають одним загальним ім’ям — балти. Там, де нині Калінінград область, жили пруси (порусы). Вони з незапам’ятних часів збирали виробний камінь бурштин і виготовляли з нього прикраси.

Стародавній прусс

В ті часи видобуток бурштину була ручна, тобто обмежувалася тим, що приносило море.

 • У XIII столітті — лицарі Тевтонського Ордена стали захоплювати землі балтів і будувати на них свої фортеці. Весь бурштин вони оголосили своєю власністю, а тим, хто не був згоден влаштовували «бурштинові суди» і вішали.
 • У XIV столітті вперше згадується селище Пальвеникен, що в перекладі з прусського означає «безлісне болото, пустка».
 • У XVI — з’явився новий спосіб видобутку каменю – лов. З човнів сачками вылавливались водорості, і з них вибирався великий бурштин.
 • XVII століття — друге згадка селища, тепер вже під ім’ям Пальменикен.
 • XVIII — перші досліди видобутку бурштину викопуванням. Ці шахти уздовж берега були простими ями глибиною до 20 метрів. Щоб пісок не засипав, їх зміцнювали дошками.
 • XIX — технологія видобутку бурштину значно удосконалилася: з’явилися відкриті кар’єри, на яких працювали рудокопи, водолази, а воду вичерпували перші парові машини — землечерпалки.
 • Назва селища трансформувалося у Пальмникен.
 • У 1946 році селище було перейменовано в Бурштиновий.

Як зараз видобувається бурштин, ви можете побачити самі, побувавши на оглядовому майданчику бурштинового кар’єра. Про неї я розповім трохи далі.

Розповідаючи про селищі неможливо не згадати двох людей — Беккера і Штантиен. Ці німці-підприємці у 60-их роках XIX століття стали власниками землі і повновладними господарями бурштинового промислу.

Пам’ять про одному з них збережена донині. В бурштиновому є парк Беккера і готель Беккер.

Готель Беккер

Якщо парк має відношення до садибі цього підприємця, то готель немає. Вона нова, побудована порівняно недавно. Зате готель Шлосс – це колишній будинок Моріса Беккера. Який він побудував на історичному місці.

Колись тут стояв мисливський будинок курфюрста Георга Вільгельма, пізніше прусський король Фрідріх I розширив його. Сюди він приїжджав з Потсдама і Берліна на полювання. А потім став власником Моріц Беккер. Бурштиновий король зніс мисливський будиночок, а на його фундаменті побудував свій великий будинок-садибу, розбивши парк перед ним.

Зверніть увагу, в інтернеті є багато видів туристичних карт, де все переплутано. Мабуть тому, що помилка була і на самій карті. У мініатюрі карта з помилками (для порівняння), а нижче в статті карта правильна.

Закінчимо розповідь про мануфактурі Беккера. Мабуть, чуття бізнесмена його не підвело, і в 1899 році він дуже вигідно продав свої володіння і бізнес державі.

Друзі, тепер ми є в Телеграм: наш канал про Європу, наш канал про Азію. Ласкаво просимо)

Пам’ятки

Карта кликабельна, відкривається у великому розмірі

Ця карта з правильними позначеннями визначних місць

Почну з тих, заради яких сюди приїжджають автобусні екскурсії.

 • Музей «Бурштинового комбінату»

Сюди можна приїхати з екскурсійним автобусом в основному з Світлогорська або Калінінграда (можливо, є і з інших міст).

Приїхати сюди можна і самостійно, але пройти на територію комбінату тільки в складі організованої екскурсії з гідом. Це діюче підприємство і вхід у нього тільки через прохідну КПП.

Екскурсії відбуваються щодня і щогодини. Перша починається в 9:00 остання в 16:00.

Квиток можна купити на прохідної комбінату (КПП). Адреса вул. Балебина, д. 1

 • Дорослий квиток в музей коштує 180 руб
 • Дитячий 100 руб

Щоб не було розчарувань, варто знати, що сам процес видобутку та обробки бурштину ви не побачите. Ви побачите документальний фільм, унікальні експонати: різного розміру і відтінків камені, чудові вироби бурштинових майстрів.

Екскурсовод розповість вам про бурштині і про те, як його видобувають, про шахті «Анна», де сталися трагічні події 1945 року — розстріл 3 000 євреїв-в’язнів концтаборів. У шахті встановлено пам’ятник голокосту. Тут же губляться сліди знаменитої Бурштинової кімнати».

Ще більше про бурштин ви можете дізнатися в Музеї бурштину в Калінінграді. Ці два музею унікальні, оскільки вони — єдині в світі, присвячені виключно янтару і виробів з нього.

 • Бурштиновий кар’єр і оглядовий майданчик на ньому

Кар’єр знаходиться біля в’їзду в Селище Бурштиновий. Орієнтир – пам’ятник Русалку. Від пам’ятника топати по бруду кілометра 2. Тому зручніше добиратися до майданчика на машині або велосипеді. Але труди того варті.

Розмах дійства величезний: з висоти 60 метрів відкриваються воістину Місячні пейзажі, по горбах яких рухаються комашки-екскаватори.

З приємних розваг. На оглядовому майданчику є «пісочниця» для дорослих. Кожен може відчути себе старателем, викопуючи лопаткою або руками (що зручніше) бурштинові камінці з піску. Працівники музею кожен день туди підсипають нову порцію бурштину для туристів.

Все що ви накопає, можете взяти з собою в якості сувеніра. Ще вам вручать документ про те, що ви годувальник-старатель, в який ви впишіть своє прізвище.

Квиток на оглядовий майданчик коштує 180 руб. для дорослих, 100 руб. для дітей.

 • Музейний комплекс «Бурштиновий замок»

Це — замок XIV століття. Природно відреставрований. Всередині все перебудовано. У замку знаходяться найрізноманітніші експозиції – всього потроху. В цілому відчуття дуже приємні. Що ж всередині?

Посуд, предмети побуту, пошиті сучасними майстрами традиційні костюми прусів, янтарна піраміда, всередині якої можна посидіти на стільці і зарядитися енергією.

Шліфувальні верстати з виробництва, янтарна косметика.

«Червоний куточок», фотографії знаменитих людей.

Катівня (без неї жоден культурний європейський замок не обходиться – інквізиція залишила свій бридкий слід скрізь), карти і макети будинків балтів і, звичайно, ювелірні вироби з бурштину.

Час роботи музею: з 10:00 до 18:00. Без вихідних та перерви.

Вартість квитка 100 руб.

Адреса: вул. Радянська д. 61. Навпроти ресторан «Беккер».

 • Наступна важлива пам’ятка селища – променад

Це прогулянкова дорога знаходиться на самому узбережжі і йде вздовж берегової лінії моря. Довжина променада — 2 км.

Для зручності гуляють вона піднята над землею (на палях) та з дощок. Тому ні калюжі, ні пісок вам не загрожують.

Прогулянки вздовж моря особливо корисні для тих, у кого є захворювання дихальних шляхів або астма.

 • Пляж

Про пляжі я розповіла на початку статті. Зараз хочу додати, що променад і пляж обладнані хорошими туалетами, є парасольки від сонця і кафе (не дешеві і не так багато, як хотілося б, тому їжу можна брати з собою).

Спуститися до пляжу можна в різних місцях. Пляж дуже широкий, такі не часто зустрінеш у всьому світі. Пісок жовтуватий, не дрібний. Центральний спуск/підйом на пляж по дерев’яних сходах, що ведуть у парк Моріса Беккера і до готелю Шлосс.

Готель комфортний і красивий. На його території є басейн – невелике засклене легка будівля начебто веранди.

Стежка від моря до готелю Шлосс

 • Церква

Колишня євангелістська кірха, архітектуру якої не міняли. Побудована в 1892 році. Зараз це — храм Казанської ікони Божої Матері.

Беріть з собою накидку на плечі. Хустки видають всередині.

 • Спорт

В Бурштиновому є озеро, де тренуються і пірнають дайвингисты.

Там же можна взяти на прокат катамаран.

В селищі є прокат велосипедів.

 • Ще одна визначна пам’ятка – Водонапірна башта

Це збереглося з часів Пруссії споруду можна побачити, якщо рухатися від кірхи в бік моря по правій дорозі.

 • Площа майстрів

Сучасна площа з симпатичними торговими рядами. Поруч є закусочні, кафе, ресторани, туалет.

Місто дуже сподобався. Тихий, приємний, чистий.

Хоча тут буває і шумно, коли проходять музичні фестивалі і свята. Приїхати сюди варто.

Де зупинитися

Місць багато. Прекрасні готелі: Шлосс готель, Готель Беккер найзнаменитіші. На озері для дайверів своя готель. Є приватний сектор. Можна, як я зрозуміла взяти в оренду квартиру або навіть будинок і пожити на повітрі.

Як дістатися

З Калінінграда. Дістатися найзручніше на автобусі 120 маршрут Калінінград – Синявино (через Янтарний). Відходить він з Південного вокзалу. Відправляється щогодини/30 хвилин. В дорозі приблизно півтори години.

Перший автобус відправляється з Калінінграда в 6:30. Останній з Бурштинового в 21:05. Напевно розклад може змінюватися.

З Світлогорська до Бурштинового на автобусі № 282 чи 286 від зупинки «Дитячо-Юнацький Центр» (ДЮЦ). Автобуси відправляються з 5:41 (№ 286). Зворотний з Бурштинового в 19:17 (№ 282).

Не пропустіть лелек! Їх гнізда можна побачити прямо з вікна автобуса ліворуч і праворуч від дороги, на стовпах. Перед в’їздом в селище і в самому селищі.

Селище на карті

Спасибі, що читаєте наш блог. Бажаємо вам запам’ятовуються гарних подорожей. До зустрічей!

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


8 днів в Угорщині — готовий маршрут

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку