Здрастуйте, дорогі читачі. Поїздка в Чехію залишає масу приємних вражень. Тут є все, що може побажати самий вибагливий мандрівник. Сьогодні розповідь про головній площі країни. Староміська площа в Празі або по-чеськи Staroměstské náměstí це жива історія. Перший же зустрічний житель столиці скаже вам: щоб відчути Прагу, йдіть до самого серця міста. Так ходімо)

Найстаріший район Праги називається Старе Місце, що перекладається просто «Старе Місто». Там і знаходиться Староміська площа — наш пункт призначення.

Адміністративна зона Прага 1. Історичний район Старе Місце.

Зміст статті

 • 1 Трохи історії
 • 2 Сім чудес Староместской площі
 • 3 Ще більше цікавого
 • 4 Прогулянка по площі
 • 5 Інформація для туристів
 • 6 Як дістатися
 • 7 Площа на карті

Трохи історії

Вже в Х столітті, вздовж берега Влтави місцеві жителі почали будувати окремі села.

До XII століття Старе Місце стало процвітаючим містом — тут перетиналися торговельні шляхи Європи. По суші і по річці доставлялися сюди товари з різних країн.

Зараз Староміська площа — саме популярне туристичне місце, а в XII столітті велика площа була центром торгівлі, величезним ринком.

Любителі стилю бароко і готики здивуються, як добре збереглися всі будівлі, навіть самі старі. Важливу роль зіграло те, що Гітлер особисто заборонив руйнувати і бомбити Прагу. У 1945 році Староміська ратуша все-таки постраждала від вибухів і пожежі. На її відновлення пішли десятиліття. Зараз вона у всій красі зустрічає численних туристів, що приїхали у велике місто.

Зовсім недалеко від площі знаходиться один з 7 вокзалів Праги. Знаменитий Празький вокзал Hlavní Nádraží. Ще один відгомін часів великої торгівлі. З 1871 року, його основний навантаженням були вантажоперевезення. Пізніше, до 1901 році, активно розвиваються пасажирські лінії не лише в Чехії, але й усій Європі.

Якщо вам раптом набридне Прага, сідайте на поїзд і їдьте з будь-якого напрямку: Мюнхен, Дрезден, Братислава, Мінськ, Белград, Будапешт і т. д…

Але давайте забудемо про поїздах, і повернемося на Старомєстську площу.

Сім чудес Староместской площі

Круглий рік в Прагу стікається безліч туристів. Тому, якщо хочете побувати на головній площі в тиші, вставайте раніше і насамперед сюди.

 • Озирніться навколо. Перед вами Староміська Ратуша. Перед будівлею східного крила (темно-червоний будинок праворуч від готичної башти) знаходиться пам’ятне місце. Ви впізнаєте його по білих хрестів, нанесеним на бруківку площі.

21 червня 1621 року тут було страчено 27 учасників Станового повстання. Вони виступали проти указів і влади короля Фердинанда II. Кара тривала 8 годин, з 5 години ранку до 1 дня. Серед страчених були городяни Праги і жителі сусідніх міст. 10 з них були дворянами.

10 років голови 12 з них висіли на Старомістській Мостової вежі для залякування народу. Потім родичі змогли забрати останки і поховати. Місце поховання обросло легендами. Та й самі страчені стали частиною народних історій. Так, чехи розповідають, що частина повстанців знайшла спокій у Тинському храмі, а частина в костелі святого Сальватора, але кожен рік опівночі 21 червня вони зустрічаються на Староместской площі біля орлоя і слухають хід курантів. Якщо годинник йдуть правильно, то мученики йдуть спокійними за свою батьківщину.

  Друзі, тепер ми є в Телеграм: наш канал про Європу, наш канал про Азію. Ласкаво просимо)

 • У протилежній стороні площі, прямо навпроти місця страти, знаходиться білосніжна будівля храму святого Миколая (святого Мікулаша). Перші згадки про церкву відносяться до XIII століття. Колись це був гуситський храм. Він багато разів перебудовувався і змінював свій вигляд. Знамениті його орган і люстра, подарована царем. Зараз тут проходять служби, а вечорами концерти класичної музики. В тому числі і органної.

Фотографія храму святого Миколая зроблена з оглядового майданчика готичної вежі Старомістської ратуші.

 • Астрономічні години на готичній вежі ратуші — єдині у світі за складністю і красою виконання. Вони не просто показують час. За допомогою унікального механізму можна дізнатися дату, фази Місяця, схід Сонця, положення знаків зодіаку. Механізм називається Празький орлой.

Старомістській Орлой

Його циферблат був повністю спроектований і закінчено в 1490 році. Але і сьогодні празькі куранти кожну годину збирають натовпи людей.

Механізм годинника приводить в рух фігури, виготовлені середньовічними майстрами. Починається урочистий хід Апостолів. З останніми ударами годинника на Ратуші з’являється півень і сповіщає про початок нового години.

 • Навпроти Вежі (вона на південно-західній стороні ратуші) — Тинський храм. Будівництво велося майже 200 років, а до 1551 році завершилося. Вид одночасно і похмурий, і урочистий, але витончений. Словом, справжня середньовічна готика.

Дві вежі висотою в 70 метрів гострими піками врізаються в небо над Прагою. Храм з’явився тут майже через 100 років після Ратуші і відмінно вписався в архітектуру площі.

Внутрішнє оздоблення храму поєднує стилі, готика і бароко. Сьогодні це діючий католицький костел. Якщо ж ви не любитель відвідувати меси, то приходьте послухати органну музику. Квитки можна придбати там же, в будівлі Храму.

 • Наступне, на що варто звернути увагу — пам’ятник Яну Гусу.

Його називають найвідомішим чехом в світі. Народився в селянській родині, але присвятив себе наукам. Ян Гус був ученим, філософом, теологом, захоплювався філологією і створив кілька праць з сучасного (на той момент) чеської мови.

У 1402 році отримав духовний сан. Був близький церкви, але виступав проти накопичення церковного багатства ціною обдурювання простого народу, закриваючи очі на їхні страждання і бідність. Виступав проти продажу індульгенцій, вседозволеності вищих духовних санів. Головне ж, — Ян Гус вимагав Реформи.

Його проповіді збирали по 3000 чоловік. У 1415 році Церква оголосила Яна Гуса єретиком, і засудила до смерті, якщо він не відречеться від своїх ідей.

Яна Гуса спалили в Німеччині в місті Констанц 6 липня 1415 року. Невдоволення його послідовників було катастрофічним, а запущена їм ідея продовжувала набирати прихильників. Так, Ян Гус став національним героєм Чехії, святим.

Пам’ятник на Староместской площі зведений в 1915 році.

 • Всього в декількох кроках від пам’ятника знаходяться дуже точні сонячні години, або Меридіан.

Раніше поруч з ним знаходилася Маріанська Колона. Опівдні тінь від неї падала на Меридіан — так будь-який житель міста міг визначити час.

На жаль, сьогодні дізнатися котра година по Меридіану не вийде. У 1918 році колона була повністю зруйнована. Сьогодні ведуться розмови про те, щоб відновити її. Частина колони знаходиться зараз в Лапідаріумі.

Маріанська колона 1910 рік

Маріанська Колона була присвячена Діві Марії — заступниці всіх християн. Її побудували на честь великої події — завершення Тридцятилітньої війни, вигнання загарбників з міста.

 • Недалеко від пам’ятника Яну Гусу знаходиться сучасна скульптура, присвячена ще одному великому громадянину міста — Францу Кафці. За пам’ятником починається сквер.

Ще на площі є галерея, де виставлені роботи видатних майстрів. Ми застали виставки Альфонса Мухи і Сальвадора Далі.

Залишаючи позаду башту з годинником і площа, ми йдемо далі через місто до Влтаві.

 • Нас чекає знаменитий Карлів міст.
 • Вхід «стереже» Мостова Вежа.

Вона висічена з пісковика, а цей камінь має властивість чорніти від часу. Від цього вежа виглядає ще урочистіше. Готична споруда має дві функції: це — частина кріпосної стіни і парадна арка, що веде через міст до Королівського Палацовому комплексу.

Вежа була побудована в 1357 році. Проходячи через неї, загадайте бажання, це ще одна маленька таємниця чарівної Праги.

Ще більше цікавого

Подорожувати самим вулицями міста — шалено цікаво. Наприклад, Собор Святого Вітта або Королівський виноградник, Старий королівський Палац не можуть не вразити. Обов’язково відвідайте Петришин пагорб. Взимку і влітку тут дуже цікаво, а головне — відкривається прекрасний вид на Палац, місто і набережну. Знайти усі самим може бути важко, тоді можна замовити екскурсію російською мовою.

Прогулянка по площі

Коли ви втомитеся від історичних фактів і пам’яток, просто прогуляйтеся по площі. Тут є на що подивитися: від непристойно дорогого богемського скла і простих магнітиків, до справжніх концертів живої музики і фестивалів вуличної їжі.

Обов’язково спробуйте чеський «хот дог» з ковбасками за старовинними рецептами. Розповідати не буду — просто спробуйте. Їх продають на кожному кроці, вартість 4-5 євро. Ковбаски відмінно підійдуть для швидкого перекусу.

Смачні свинячі рульки на площі

Спробуйте традиційну страву — свинячі реберця з сімома приправами. Якими? Це таємниця господаря ресторану. Хороший ресторанчик чеської кухні знаходиться поруч з Тинської Церквою, називається «U Pavouka» (Celetna 595/17).

Тут багато «домашніх» пивоварень. З року в рік вони варять пиво за сімейними рецептами. Побалуйте себе, ціни різні, зате яка насолода!

І сидр непоганий у чехів. На площу виходять веранди ресторанів і приємних кафешок.

Ви зможете спостерігати за тим, що діється на вулиці, потягуючи улюблений сорт пива з пузатої гуртки. Ось це справжній культурний відпочинок після цілого дня вражень.

При бажанні, на Староместской площі можна провести цілий день: подивитися room подання, піднятися на оглядовий майданчик, прогулятися по залах ратуші, спуститися в старовинні романські підземелля, спробувати чеські страви, побувати в храмі на службі, подивитися шедеври художньої галереї, послухати органний концерт, випити чашечку кави з солодощами в будинку «У Хвилини», придбати оригінальні сувеніри для друзів і… і все, вже ніч. Хоча ні, і вночі на площі багато цікавого: виступають справжні професіонали — вуличні музиканти, фокусники.

Інформація для туристів

На Старомістській площі знаходиться Туристичний Центр. У тому ж будинку, що і Вежа з годинником. Тут можна отримати повну інформацію, буклети, карту міста (безкоштовно).

Працює щодня з 09 — 19 годин.

А, взагалі, не соромтеся запитувати місцевих жителів. Вони з задоволенням відповідають на запитання, можуть легко зорієнтувати по місту, порадити де перекусити, дешевше купити сувеніри.

Використовуйте всі ресурси, щоб вдихнути Стару Прагу повною груддю.

Як дістатися

Що дуже корисно нам, туристам, так це велика кількість покажчиків. Будь таксист привезе вас до площі з північної сторони.

Далі — пішохідна зона.

На метро до станції Můstek або Staroměstská. Далі 7-10 хвилин пішки по прямій.
Точна адреса площі: Staroměstské nám., 110 00 Praha 1, Чехія.

Площа на карті


Староміська площа

Карта завантажується. Будь ласка, зачекайте.
Неможливо завантажити карту – будь ласка, увімкніть Javascript!
→ детальна інформація

Ратуша: 50.087093, 14.420709
Тинський храм: 50.087736, 14.422685
Церква святого Миколая: 50.087917, 14.419871
Астрономічний годинник: 50.087021, 14.420707
Пам’ятник Яну Гусу: 50.087705, 14.421148
27 хрестів на Староместкой площі: 50.087259, 14.420823

Попереду нас чекають відкриття, пам’ятки, нові смаки і аромати. Подорожуючи по Празі, вам обов’язково захочеться побачити всю країну. Європа — відносно невелика, поїздки між країнами не займають багато часу.

Збираючись подорожувати, погортайте наш блог — у нас багато слушних порад та ідей для нових поїздок.


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку