Здрастуйте, дорогі любителі подорожей. Унікальним, місце про яке ми розповімо на цей раз, можна назвати, насамперед, тому що тут під деревом Бодхи сталося просвітлення Будди. В честь цього і був побудований храм Махабодхі. Це один з чотирьох найважливіших для храмів буддистів, що охороняється ЮНЕСКО. В цю четвірку також входить Варанасі на Ганзі, храми Лумбіні і Кушинагар.

Зміст статті

 • 1 Святині
 • 2 Інші пам’ятки
 • 3 Царевич Ашока і дерево Бо
 • 4 Що подивитися неподалік
 • 5 часи роботи
 • Скільки коштує 6
 • 7 Як дістатися
 • 8 Храм Махабодхі на карті

Північно-східна Індія. Штат Біхар. Округ Гая, район Садар, західний берег річки Фаогу, місто Бодхгая. Храм Махабодхі (Mahabodhi Temple).

Бодха-Гая перекладається з санскриту як »місце пробудження біля (річки) Даі».

Достовірних даних про те, хто і коли побудував Храм великого просвітління Махабодхі (Mahabodhi) немає. Вчені відносять його будівництво до кількох першим століттям нашої ери. Це підтверджують знахідки монет I-II століть біля основи храму. З іншого боку, записи китайських паломників суперечать цьому.

Святині

Дерево Бодхі перекладається з санскриту як Дерево Просвітлення. По-іншому його називають дерево Бо.

Дерево Бодхі — різновид фікуса. Можливо, завдяки історії з принцом Гаутамою, фікус називають деревом мудрості.

Звичайно, це вже не оригінальна рослина, під яким сидів Будда, але його прямий нащадок, привезений з Анурадхапури (Шрі-Ланка). Дереву в храмі Махабодхі більше 100 років.

Його крона простягається над величезною частиною території храмового комплексу, даючи тінь і надію на просвітлення всім, хто прийшов до святині. Тисячі рук паломників, які приходять до великого дерева, відполірували стовбур до блиску. Здається, що не тільки дерево дає надію людям, але і дотику віруючих наділили рослина якоюсь новою силою.

У дерева своя непроста історія. З деревом Бодхи пов’язано безліч легенд. Одна з них оповідає про владиці Індії царя Ашоки.

Під деревом Бо знаходиться трон або Ваджрасана, де принц Гаутама досяг просвітління.

Храм Махабодхі (перекладається з санскриту як Велике Просвітлення) – це храм і ступа на ньому, збудовані в традиційно індійському стилі. Всередині ступи в реликвариуме знаходяться останки земного тіла Будди. За переказами перший храм збудував царевич Ашока в III столітті до н. е.

Ступа, дерево Бодхі і саме місце — найбільш шанованих у Буддизмі святині.

Інші пам’ятки

Вся територія храмового комплексу ділиться на ділянки, пов’язані з тим, що Будда робив і чим займався.

Перший тиждень пов’язана з історією про те, як принц Гаутама в пошуках істини прийшов у це місце. Він схилився до річки, щоб напитися води, але виснажений шестирічної аскезою, послизнувся і впав у річку. Знесилене тіло річка винесла в містечку Гая. Селянська дівчина по імені Суджанта побачила і врятувала його. Вона нагодувала і напоїла принца. Він, зробивши обмивання, кинув у річку глиняний горщик. Горщик повинен був затонути, але до здивування Гаутами, не потонув, а поплив по річці. Царевич розцінив це як знак згори і залишився під деревом. Тут він перебував протягом тижня і тут він став просвітленим.

Дерево Бо, Ваджрасана і храм — символи та священні атрибути цієї події.

Храм Неморгающего Погляду

Другий тиждень Гаутама Сіддхартха перебував у медитації на східному схилі, немиготливим поглядом він дивився на дерево Бодхі. Зараз на цьому місці недалеко від східного входу на невеликому узвишші стоїть храм Неморгающего погляду і в ньому статуя Бодхисаттви.

Поза Будди символічна — він зображений сидячим в медитативній позі, а пальцями правої руки торкається землі. Це — поза Алмазної Незламності.

Історія її появи та зміст пов’язаний з тим, що під час медитації Будді з’явився демон Мара. Він спокушав і пропонував різні земні втіхи та насолоди подвижника. Але той відмовився і сказав, що зрозумів істину, ставши просвітленим. Демон зажадав доказів. Тоді Будда торкнувся землі, і та сказала «Я свідчу це».

Храм Дорогоцінної Прогулянки

Третій тиждень вчитель в роздумах прогулювався по доріжці недалеко від дерева. «Храм дорогоцінної прогулянки» став одним з перших споруд комплексу. Зараз тут знаходиться викладена каменем доріжка з квітками лотоса, що символізують відбитки ніг просвітленого.

Колони храму не збереглися. Єдина залишилася зберігається в Археологічному музеї.

Храм Дорогоцінного Знання

Всю четверту тиждень Будда брав підношення. Тому тут з’явився Храм коштовностей. Це була будівля з бронзовою, прикрашеному коштовностями статуєю Будди.

Зараз всі статуї в цьому храмі сучасні.

Колона Ашоки

Під час п’ятої тижня вчитель медитував, тоді ж Брахма попросив його нести вчення людям. Цьому присвячений Храм під баньяновым деревом та колона, що стоїть перед виходом до озера.

Озеро Мучалинды

Наступний тиждень Будда провів на озері Мучалинды. Зараз це місце ототожнюють з висохлим ставком Мучарин. Під час роздумів Будди на озері, демон Мара наслав сильну бурю, але з води з’явився король нагов (земей). Він обгорнув Будду і вкрив своїм капюшоном кобри. Скульптура на озері присвячена цій події.

Дерево Раджаянта

Останні сім днів Будда сидів під деревом Раджаятана, де зустрів своїх перших послідовників — купців з Бірми Тапуссу і Бхаллика. Переказ говорить, що перші учні відвезли на батьківщину два волосини з голови Будди. Зараз це найбільші реліквії і зберігаються вони в одній із стародавніх бірманських пагод – пагоди Шведагон.

Царевич Ашока і дерево Бо

Хочу розповісти історію дерева Бодхи. Починається вона з того моменту, коли Будда отримав просвітлення під його гілками. Кількість буддистів росло дерево стало місцем паломництва. Царевич Ашока — майбутній архат і проповідник спочатку був справжнім индуистом і протистояв буддизму. Він приїхав в Урувели, коли ще не був правителем і вирішив знищити і спалити дерево.

Архат — в буддизмі — людина, що досягла повного звільнення від кльош і вийшов з «колеса перероджень»

Священне дерево все яскравіше світилося в полум’я, а на наступний день на місці багаття було нове дерево. З часом Ашока став просвітленим. Він разом зі своєю дочкою побував на Шрі-Ланці, прочитав там перші проповіді і привіз на острів гілочку дерева Бо. Дерево можна побачити і сьогодні в стародавній столиці Сингальської королівства Анурадхапурі.

Цікаво, що дружина Ашоки не прийняла буддизму і хотіла знищити святе дерево, тому Ашока обніс дерево Будди триметровою стіною і поставив біля неї охорону.

Дерево кілька разів знищувалося і знову відроджувалося. Ще в минулому столітті на місці храму Махабодхі частково були руїни, частково храм був засипаний землею.

Місцем зацікавився британський індуїст, знаменитий археолог Олександр Каннінгем. В 1861 році він почав розкопки. Він зібрав делегацію на Цейлон, яка привезла з Анурадхапури молоду гілочку священного дерева. У 1880 році реставрація святині була завершена. Дерево Бодхі знову поставило крону. До храму Махабодхі потягнулися люди.

У 2002 році ЮНЕСКО включила комплекс в список охоронюваних об’єктів Всесвітньої Спадщини.

Що подивитися неподалік

Ми радимо не обмежуватися лише відвідуванням храму Махабодхі. Є ряд цікавих місць, які розташовані зовсім поруч. Наприклад, Археологічний музей з багатою колекцією старожитностей, знайдених неподалік. Сюди стікаються Віруючі з усієї Азії, тому поступово тут з’явилися храми Японії, Таїланду, Бірми, Шрі-Ланки, Непалу і Бутану.

У березні радимо відвідати Золотий храм в Амрітсарі. В цей час тут проходить Фестиваль Культурної Спадщини.

Взагалі ж, у Бодхгайю найкраще приїжджати в травні чи квітні. Орієнтуватися потрібно на місячний цикл. Саме тоді проходить фест Будда Джаянті, під час якого відзначається народження Будди, його просвітлення, день нірвани і відходу з тлінного світу.

Час роботи

Храм Махабодхі відкритий щодня з 5:00 до 21:00

Скільки коштує

Відвідування комплексу безкоштовне.

Офіційний сайт: mahabodhi.com

Як дістатися

 • Доїхати до Бодха-Гая можна з аеропорту Варнаси і Гая Патна на автобусі.
 • Також можна скористатися будь-яким поїздом, що йде по гілці Делі-Калькутта.
 • Від міського вокзалу найпростіше дістатися на тук-туку.

Храм Махабодхі на карті

Адреса: Бодгайя, Біхар 824231

Спасибі за увагу, друзі. Будемо раді підписки на наш блог. До зустрічі!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку