Добрий день, дорогі читачі. У кожному місті є місце, що користується особливою любов’ю у жителів цього міста. Церква Покрови Пресвятої Богородиці у Філях таке місце для москвичів. З селом Філі, яка колись знаходилася неподалік, пов’язана історія Росії і здача Москви Наполеону. Тут, в селянському домі відбувся знаменитий «рада у Філях», коли в. І. Кутузов прийняв рішення зберегти армію і відстояти Росію.

Можливо саме ця, що передається на генному рівні подяку, змушує нас приходити в Філевський парк, окрасою якого є незвичайна для Росії церква. Про неї ми сьогодні і розповімо.

Церква знаходиться в Західному адміністративному окрузі Москви (ЗАТ) в районі Філевський парк.

Зміст статті

  • 1 Історія
  • 2 Радянський час
  • 3 Специфіка собору
  • 4
  • 5 Як добратися
  • 6 Де зупинитися в Москві
  • 7 Церква Покрова в Філях на карті

Церква Покрова в Філях побудована «за західним зразком», але зберігає при цьому всі риси російського зодчества. Такий стиль носить назву «Нарышкинское» бароко.

Історія

На місці сучасного будинку до кінця XVII століття стояла дерев’яна церква, побудована на честь закінчення Смутного часу і в подяку Богородиці за порятунок народу від кровопролиття і розбратів.

У той час землі належали роду Милославських. Пізніше власником села Філі стає боярин К. Л. Наришкін — рідний дядько Петра I. Новий кам’яний храм був побудований на його гроші в 1690-1694 роках.

Автор проекту невідомий. За одними даними це — Яків Бухвостов, за іншими — зодчий Петро Потапов, створив ансамбль Новодевичьева монастиря.

Будівля Храму Покрови вміщало в себе літнє і зимове приміщення, а також дзвіницю. Престоли перебували в обох приміщеннях.

На першому поверсі знаходиться зимова (опалювальна) Покровська церква.

На другому – річна, церква Спаса Нерукотворного. Свою назву вона отримала в честь порятунку Л. К. Наришкіна при стрілецькому бунті.

Петро I неодноразово бував тут. Більш того, він жертвував на прикрасу собору щедрі гроші. А в 1703 році привіз для нього вітражі.

Цікаво, що, західна і центральна голови храму були прикрашені двоголовим орлом і короною.

Над внутрішнім оздобленням і декором працювали кращі майстри з різьби по каменю. Розпис іконостасу виконували царські майстри Збройової палати.

На жаль, від первісного зимового інтер’єру храму збереглося небагато. Більша частина загинула, після 1812 року, коли наполеонівська армія влаштувала там стайні.

Верхній поверх практично повністю зберігся в первозданному вигляді.

Радянський час

У 1941 році собор закрили. При цьому зняли куполи і розібрали верхню частину будівлі. Інакше вона могла використовуватися німцями для наведення знарядь. Проте бомбардування уникнути не вдалося.

До 1943 року тут розташовувався лазарет, потім склад паперових виробів.

Реставраційні роботи почалися лише з 1955 року і завершилися до кінця XX сторіччя.

У 1971 році собор віддали музею ім. Андрія Рубльова.

Таке становище не влаштовувало громаду віруючих, яка наполегливо домагалася відновлення богослужінь під склепіннями храму. Зусилля їх дарма не минули. І до 1992 році в Покровському храмі відбулося перше богослужіння.

Пізніше був виданий указ, що офіційно дозволяє спільне використання.

Зараз церква Покрова в Філях — філіал центрального музею давньоруської культури і мистецтва імені Андрія Рубльова і діюча церква, в якій постійно відбуваються богослужіння.

Специфіка собору

Що ж собою являє сучасний Храм Покрова?

Церква Покрови Богоматері в Філях – унікальний пам’ятник архітектури, декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва кінця XVII століття.

Це п’ятиярусний собор. Крім літньої і зимової церкви тут є дзвіниця.

Автор оригінального різьбленого оздоблення собору, а також її іконостасу — Короп Золотарьов. Збереглися ікони великого майстра Кирила Уланова.

Первісний іконостас, розташований в нижній церкви, тричі був змінений.

З оригінальних елементів декору, що збереглися: ікони «Трьох радостей», «Покров Богородиці» та кілька інших, а також дубовий престол. На склепіннях будівлі можна побачити розпис XVII-XIX століть.

Час роботи

Собор відкритий щодня з 8 до 18.

Як дістатися

Дістатися до нього можна на метро. Доїжджаємо до станції Філі, потім ще близько 500 метрів проходимо пішки.

Сайт: www.pokrov-fili.ru

Адреса: Москва, вул. Новозаводська, 6

Де зупинитися в Москві

Зараз багато варіантів житла в Москві з’явилося на сервісі AirBnb. Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний номер в готелі, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Пропонуємо непогані варіанти готелів та хостелів у центрі Москви

Церква Покрова в Філях на карті

Друзі, ми будемо раді якщо ви поділіться з друзями або в соц. мережах нашими розповідями. До побачення!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку