Добрий день, друзі. Храм Джаганнатхи в Пурі найдавніший храмовий комплекс і центр паломництва в Індії. Якщо хочете побувати в ньому самостійно, то потрібно пам’ятати — вхід на територію тільки для індуїстів. І все-таки подивитися, що там всередині, особливо під час Фестивалю Колісниць можна. Як? Про це ми розповімо.

Місто Пурі. Штат Орісса.

Зміст статті

 • 1 Історія святині
 • 2 Джаганнатха
 • 3 Чому європейцям не можна входити в храм
 • 4 Свято Колісниць і Чандана-Ятри
 • 5 8 чудес храму Джаганнатха в Пурі
 • 6 Інші храми
 • 7 Пурі
 • 8 Де зупинитися
 • 9 Інформація для туристів
 • 10 Час роботи
 • 11 Як дістатися
 • 12 Храм Джаганнатхи на карті

У всіх релігіях є священні місця, на які віруючі здійснюють паломництво. В індуїзмі 4 важливих місця, 4 головних храму. На хінді це сузір’я центрів індуїзму називається Чар-дхам. Розташовані вони по чотирьох сторонах світла великої території Індії.

 • Рамешварам — на півдні
 • Бадрінатхе — на півночі
 • Дварка — на заході
 • Храм Джаганнатхи в Пуридревний — на сході

Багато туристів, в тому числі наші знайомі рвуться побувати в цих місцях. Звичайно цікаво поринути в індійську культуру, тим більше, що всі ми вже «наполовину» в ній. Більшість вірять у карму і дхарму, не їдять м’яса і з задоволенням носять широкі штани крою Алібаба, якщо не в місті вдома-то вже обов’язково.

І тим не менше, одного бажання — побувати в храмі Джаганнатхи для нас, європейців, не достатньо. До віри індійці відносяться дуже серйозно і тих, хто не готовий дотримуватися правила чекають о ч е н ь серйозні неприємності.

Важливо: увійти всередину храму можуть тільки індуїсти. Для іновірців вхід закритий. Порушувати це правило небезпечно. Був випадок, коли підприємлива європейська туристка загримировалась, одяглася по всім правилам і проникла всередину. Скінчилося тим, що її швидко вирахували, заарештували і судили. Про штраф навіть мови не було.

Але, якщо доступ всередину нам закритий, то дізнатися про святині ми все-таки можемо. Та й лазівка, кажуть, є. Самі ми не пробували їй скористатися. Але туристи розповідають…

Історія святині

Земля цього місця свята і належить Господу (Джаганнатхе). Історія, пов’язана з тим, як місце стало таким важливим для індійців, довга і заплутана. Частина історії описана в Махабхараті.

Коротко кажучи, ця земля зазнала багато, була хвора і навіть спускалася в пекло. Потім вона була очищена і піднялася з моря (платформи колісниці символізують цю подію). Тут господарював демон, а щоб Вішну не дістав його і не вбив, демон сховався в раковині на дні моря. (Часто можна зустріти зображення храму у вигляді закрученої морської черепашки).

В епосі згадується така кількість імен богів, які беруть участь у цих подіях, що перерахувати їх і розповідати міф правильно зможе тільки індуїст. Звичайно, в результаті демон був переможений. Все скінчилося славою богів.

Згідно з ще однією легендою, храм Джаганнатхи був побудований царем Индрадьюмной в місці, де божество Крішна 5 тисяч років тому закінчив свої земні ігри і залишив покійне тіло.

Малюнок 1850 року

Унікальна споруда, датована початком XII століття, височіє на шестиметровій піщаній дюні. Його головна конічна вежа Бада Деул здалеку видно що входить у порт кораблям.

Як правило, коли мова заходить про храм, особливо про древньої святині, ми уявляємо собі величезний головний собор. Далі, кому як підказує ерудиція і фантазія. Представляється Кельнський собор, Міланський собор, наш храм Христа спасителя, Нотр Дам де Парі.

В Індії все трошки по-іншому. Так, є головний храм, і він величезних розмірів. Але, оскільки в індуїзмі багато богів, то варто «головний» храм в оточенні безлічі маленьких, середніх і великих культових споруд, присвячених різним богам численного індуїстського пантеону.

Храмовий комплекс

Храм Джаганнатха в Пурі — це величезних розмірів храмовий комплекс, оточений стіною, на території якої близько 30 різної величини храмів.

Увійти на територію можна з чотирьох сторін світла, пройшовши через священні ворота, прикрашені зображенням 4 тварин, що символізують (як ми б сказали) чесноти.

 • Зі сходу — Левові ворота
 • З Півдня — Кінські ворота
 • З Півночі — ворота Слона
 • З Заходу — ворота Тигра

Перш ніж зійти на сходи головного храму, індуси обходять, здійснюють ритуали і підносять молитви у всіх 30 малих храмах.

Щоб ви уявляли розміри храмового комплексу і кількість паломників, які щодня прибувають в святиню, наведу три факти:

 • В храмі постійно перебувають 20 000 осіб, що беруть і допомагають прочанам. Вони проводять священні ритуали, забезпечують храм дровами, закуповують продукти і готують їжу.
 • Ці люди належать до 96 індійських каст. Відповідно з традицією і правилами вже багато століть вони виконують свою строго визначену роботу для храму.
 • Щодня в храмі готові нагодувати 50 000 паломників.
 • Джаганнатха

  Джаганнатха Махапрабгу владика Всесвіту є вищим втіхою і спасителем незліченних відданих (так в Індії прийнято називати віруючих) по всьому світу.

  У храмі на двометровій Ратна Симхасане варто Господь Крішна — одне з втілень Джаганнатха (якщо висловлюватися зрозумілою нам мовою).

  Незважаючи на те, що названий храм в честь Джаганнатха, він — не єдине божество, якому поклоняються в храмі. Є ще його брат і сестра — Балабхадра і Субхадра.

  Разом вони складають Трійцю і фундаментальну основу світу, виявляючи у формі теперішнього основні закони вищого світу.

  Индоведы досі не можуть пояснити, що це — три бога або прояви єдиного божества, і тоді, в чому їх функції. Індуїстам все зрозуміло. І в цьому теж різниця наших культур.

  Чому європейцям не можна входити в храм

  Цей храм — святиня для всіх індуїстів, але особливо важливим центром паломництва він став для послідовників гаудия-вайшнавизма. Паломники проводять в цьому священному місці 3 дні і 3 ночі.

  Чайтанья Махапрабгу, засновник цієї течії, прожив у храмі Джаганнатхи 16 останніх років свого життя.

  Іновірцям і білим іноземцям вхід в це священне місце назавжди закритий. Правило пов’язане з давньою легендою, згідно з якою білолицею народ з сибірських земель спробує вкрасти скульптуру великого божества.

  Не думайте, що ця якась дискримінація сибіряків, просто саме туди пішли переможені після битви шабары і стали корінними мешканцями цих земель.

  Індійці терпимі до всіх релігій. Тому не потрібно впадати у відчай. Ми не можемо увійти на територію храму, але і для нас передбачені місця. Ви можете спостерігати за всім, що відбувається з даху Бібліотеки Рагхунандан, яка розташована навпроти самого храму. За невелику плату.

  А сходження благодаті і на сусідньому будинку відчуєте. Особливо під час великого свята.

  Свято Колісниць і Чандана-Ятри

  По-іншому це щорічне свято, що проходить у червні або липні місяці (залежно від місячного календаря), місцеві жителі називають Ратха-Ятра.

  Для грандіозного фестивалю споруджують 3 величні дерев’яні колісниці, на які ставлять Джаганнатху, його брата Баладеву і сестру Субхадру.

  Ось опис колісниць свята 2016 року:

  «Всі три колісниці зроблені з дерева і прикрашені місцевими художниками. Колісниця Господа Джаганнатха є найбільшою з трьох. У неї 16 масивних коліс, а висота 44 фути. Колісниця Господа Балабхадра має 14 коліс і висоту 43 футів. У колісниці богині Субхадри 12 коліс і висота 42 фути.»

  Колісниці тягнуть вручну з допомогою 50-метрових мотузок. Люди поспішають, щоб допомогти тягти вози, так як вважають, що той, хто тягне воза, заробляє цим добрі справи і отримує прощення за свої помилки. (Тобто це — вид покаяння). В Пурі першої тягнуть воза Господа Баларамы, потім Богині Субхадри, за ними слід Господь Джаганнатха.

  Індуїстський Бог

  Оскільки стародавні божества, то виглядають вони відповідно, причому я важко описати зовнішній вигляд зображень. Ми з Галею довго роздивлялися зустрінуті нами інші «скульптури», — асоціації виникали різні, але ніяк не зі скульптурами.

  У них немає рук, ніг, навіть голови (в нашому розумінні). Вони задрапіровані в яскраві одягу і часто прикрашені ювелірними виробами.

  Колісниці — теж з європейської точки зору незвичайні. Це — високі паланкіни або помости, прикриті «балдахінами», всередині прикрашена і одягнене в святкові одягу божество (або частини єдиної Трійці). Паланкіни, дійсно на колесах і, значить, — це колісниці.

  Під час урочистостей, три колісниці проїжджають по вулицях Пурі, збираючи неймовірну кількість віруючих. Вважається, що людина, яка потрапила під колеса і роздавлений такий колісницею, закінчує коло перероджень або втілюється в наступному житті «щасливим» в хорошій сім’ї.

  Дійство символізує повернення Крішни в своє село. Після подорожі по всьому місту колісниці повертаються в храм Гундича.

  8 чудес храму Джаганнатха в Пурі

 • Прапор завжди майорить в напрямку, протилежному напрямку вітру.
 • Верхня частина храму видно з будь-якої точки міста і вона завжди буде до вас обличчям.
 • Зазвичай вітер з моря дме в денний час, а вечірнє — з суші на море. Але в Пурі все навпаки.
 • Ні птахи, ні літаки над храмом не літають.
 • Головний купол храму не відкидає тіні.
 • Кількість приготовленої їжі всередині Храму залишається незмінним протягом усього року. Це кількість прасада може нагодувати і кілька тисяч, і 20 тисяч осіб. Його не буває більше, ніж потрібно, і не буває так, що прасада комусь не вистачило.
 • Під час приготування їжі, 7 горщиків стоять один на одному і нижній горщик на вогні. Але при цьому, у верхньому горщику їжа готується раніше, а в нижньому горщику вона доходить до готовності в останню чергу.
 • У місті чути шум океану. Але варто вам зробити один крок на територію храму, як звук прибою зникає. Крок за територію і шум знову чути. Особливо добре помітний цей ефект ввечері.
 • Інші храми

  На північному сході від храму Джаганнатха є священне озеро Индрадьюмна Саровар на берегах якого перебувають інші індуїстські храми і святині. Тут можна відпочити, присівши на сходинки, що ведуть до води.

  Також, приблизно в 1,2 км на північний схід від храму ще одна визначна озеро — озеро Нарендри або ставок Нарендри площею понад 3.240 гектар. Місце називається Акшая-тритья.

  У його центрі знаходиться невеликий храм, з’єднаний мостом з південним берегом.

  У цьому храмі є своя традиція: у квітні-травні під час проходження свята — Чандана-Ятри протягом 21 дня можна спостерігати вечірню прогулянку п’яти шив. Скульптурні зображення богів у двох човнах катаються по гладі ставу.

  Закінчення свята супроводжується святом феєрверків.

  Пурі

  Пурі — відоме курортне місто. Він знаходиться в штаті Орісса, на березі Бенгальської затоки. Можна поєднати відпочинок і знайомства з храмовими комплексами.

  Що стосується приїзду в Пурі на час свята — я не раджу. Мені здається, що це — справжній екстрим. Дивіться, що діється на вулицях.

  Крім храму ви можете абсолютно безкоштовно і без проблем заглянути в Музей Сонячних ремесел. Експонати музею — статуетки різних богів. Тут же можна придбати сувеніри, виготовлені в майстерні по сусідству.

  Де зупинитися

  Якщо ви зважилися на самостійну подорож до Пурі, то знайти готель не складе праці. У будь-якому районі можна знайти номер за середню плату або ж навпаки, шикарні апартаменти, в тому числі і не так далеко від самого храму Джаганнатхи.

  Інформація для туристів

  По місту Пурі зручно пересуватися на велосипеді. Його можна орендувати в декількох точках міста за 40 рупій. Природно доступний прокат мопедів, скутерів та мотоциклів (Індія).

  В храм можна пройти безкоштовно, але тільки індуїстів і не білим.

  Корисні поради туристам на відпочинку в Індії читайте тут.

  Час роботи

  • Щодня, крім неділі з 10 ранку до 12 дня і з 16:00 до 20:00 ввечері.
  • Неділя – вихідний!

  Офіційний сайт: www.jagannath.nic.in

  Як дістатися

  Поруч з храмом Гундича розташована велика автобусна зупинка, від якої ходять міжміські автобуси.

  Адреса: Loknath Road, Puri, Orissa 752001, Індія

  Храм Джаганнатхи на карті

  До нових зустрічей, друзі! Не забувайте читати наш блог і готується до нових подорожей.


  Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
  Завантаження…
  Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
  згоду на обробку своїх персональних даних

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Вам також може бути цікаво


  Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

  Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

  Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку