Привіт, друзі. Сьогодні ми розповімо про найбільшої святині, яка знаходиться в місті Канді. Це місце — головний центр ланкійського буддизму. Храм Зуба Будди на Шрі Ланці зберігає священний зуб Будди. Тисячі паломників з’їжджаються до храму щодня. Не поступаються віруючим і туристи, — в 1988 році місто Канді включений в Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Шрі-Ланка, центральна провінція, місто Канді, Temple of the Sacred Tooth Relic (Храм Зуба Будди). Ланкійське назва: Sri Dalada Maligawa (Шрі Далада Малігава).

На Шрі-Ланці щорічно проходить фестиваль народного мистецтва сингалів та інших народів Шрі-Ланки (Перахера) Есала-Мангаллайа (Esala Mangallaya), приурочений до церемонії винесення зуба Будди з храму.

Зміст статті

 • 1 Найбільша цінність
 • 2 На території храму
 • 3 Як побачити реліквію
 • 4 Правила
 • 5 Відвідування комплексу
 • 6 Час роботи
 • 7 Скільки коштує
 • 8 Як дістатися
 • 9 Храм на карті

В центрі міста, по берегах штучного озера розташувався комплекс королівського палацу. Одне з будівель цього історичного і культурного комплексу — храм Зуба Будди.

Озеро і храм Зуба Будди

Найбільша цінність

Щоб зрозуміти цінність храму для буддійського світу, звернемося до християнської аналогією. Собори, в яких знаходяться мощі святих апостолів Собор св. Марка у Венеції (Basilica di San Marco), собор святого Якова в Іспанії (Сантьяго-де-Компостела), собор Андрія Первозванного в Патрах (Гоеция) — все це найбільші християнські святині.

У християнстві прийнято ховати тіла померлих, а в буддизмі зраджувати вогню, відповідно таке поняття як «святі мощі» у буддизмі відсутня. Але є священні реліквії, що залишилися від Вчителя: зуб, вцілілий під час або після похоронного багаття, волосся, слід стопи.

Храми, що володіють такою цінністю є не менш значущими, ніж християнські храми і могутності.

За переказами, зуб Будди був вихоплений з похоронного багаття одним з учнів Просвітленого. Ця святиня зберігається в храмі міста Канді.

Інша легенда говорить про те, що після спалення залишилося 4 зуба Будди, які були роздроблені на 16 частин і відправлені на зберігання в різні храми.

Як би там не було, але у світі відомі лише два місця, два храми з такою реліквією: храм Зуба Будди в Канді і храм у монастирі Фо Гуань Шань на Тайвані.

Три рази в день в храмі проходить пуджа — молитва з підношеннями. Саме в цей час віруючі намагаються прийти в храм.

Підношення складається з 42 страв, на які йде 32 кг рису, а ввечері підносять 8 напоїв.

Буддисти вважають, що володіння цією святинею дає можливість бачити низьке і благородне, проникати поглядом у грубі і ніжні рівні існування, передбачати наслідки своїх і чужих думок і почуттів.

Відомо, що Будда жив у Непалі і проповідував в Індії, як же зуб потрапив на Шрі-Ланку?

Протягом довгих століть 8 зуб Будди перебував в Індії. Потім почався складний період, коли країну буквально роздирали війни. І цар індійський, вважаючи, що його народ не гідний святині, вирішив переправити зуб на Цейлон. Можливо він просто хотів врятувати святиню або зробити так, щоб вона не потрапила в нечисті руки.

У IV столітті нашої ери його дочка принцеса Хемамала і її чоловік принц Дантха вирушили в подорож, сховавши зуб прекрасних волосся принцеси.

Принцеса Хемамала і принц Дантха

Так 371 році реліквія опинилася на Цейлоні в місті Анурадхапура, побувала вона і в Полоннарува. Ставши символом суверенітету, вона кочувала в різні міста, поки не зупинилася в останній столиці королів — місті Канді.

В кінці XVI століття на території королівського палацу для реліквії було збудовано двоповерхову дерев’яну будівлю першого храму. Згодом навколо цього храму був зведений новий великий храм з граніту, мармуру, слонової кості і цінних порід дерев.

У поєднанні з навколишньою природою, храм призводе сильне враження. Іноді його називають дивом світу.

У зовнішньому храмі є кілька залів: бібліотека, зал із статуєю Будди, виконаний з кварцу, ще один зал зі скульптурою Будди і фресками, що розповідають, як зуб потрапив на острів.

Внутрішній простір храму прикрашений різьбленням, сріблом і слоновою кісткою.

Останній король Цейлону наказав вирити навколо храму захисний рів і встановив дві ажурні стіни. Вони носять поетичні назви Стіна хмар і морських хвиль.

У 1987 році президент Шрі-Ланки Ранасінгхе Премадаса подарував золотий дах для релікварія.

Всередині храму

Заходи безпеки навколо святині виправдані.

25 січня 1998 року четверо бойовиків Тамільських тигрів врізалися на вантажівці, начиненому вибухівкою, в Храм Зуба Будди. Під час атаки було вбито 7 чоловік і поранено 25.

Храму був нанесений величезний збиток, але реліквія не постраждала. У музеї храму ви можете побачити фотографії і подивитися звіт про втрати.

Зараз Sri Dalada Maligawa охороняється. Перед тим, як увійти в храм всі проходять через металодетектор.

На території храму

Внутрішню територію храму прикрашає парк зі скульптурами:

 • пам’ятник прем’єр-міністрові незалежного острова Цейлон пану Синанайка
 • пам’ятник хлопчику, який показав приклад хоробрості своєму старшому братові, під час страти всієї родини і першим поклав голову на плаху.
 • фігура людини топче англійський прапор.

Цей пам’ятник споруджено на честь ченця, який повстав проти того, що 2 березня 1815 року, ще до підписання Кандійській конвенції, англійці підняли свій прапор з самого ранку, неначе Канді вже перейшов під їх владу, хоча підписання документа повинно було відбутися лише в 6 годин вечора.

 • А навпроти можна побачити пам’ятник принцесі Хемамале і її чоловікові (Prince Dantha and Princess Hemamala), які привезли зуб Будди в Шрі-Ланку.

Увійти в храм можна через внутрішній двір, який називається Двір барабанщиків. Посередині двору стоїть двоповерхова будівля з зображеннями слонів, левів, лебедів, Сонця і Місяця.

Пам’ятник принцесі Хемамале і принцу Дантхе

Праворуч і ліворуч є сходи, що ведуть на другий поверх. Тут зберігається буддійська святиня. Сюди вишикувалася величезна черга з віруючих, бажаючих покласти безцінного образу квіти і подарунки.

Зліва від входу в храм є двері, що ведуть у двір, де стоїть красиве довге будівля з 78 колонами. Колись тут був підписаний Кандийский договір. Зараз всередині цієї будівлі проходить вручення вірчих грамот буддійським ченцям, а президенти Шрі-Ланки приносять тут присягу.

На початку XIX століття король Шрі Вікрама Раджа Сінха прилаштував до храму 8 — вугільне споруда, з трибуни якого звертався до своїх підданих в часи важливих подій.

Зараз тут розміщується бібліотека, де зберігаються унікальні манускрипти на пальмових листках ола.

У багатьох залах стоять статуї Будди. Частина з них зроблена із золота, нефриту, кварцу. Є і маленькі фігурки Вчителя. Одна з них виточена з смарагду.

Не менш цікавий і Тронний зал палацу царів. Уявляєте, всі меблі тут виготовлена з однієї скелі. Зал прикрашають фрески, які розповідають про життя Будди і набутті головної реліквії храму.

Є тут і зовсім незвичайний об’єкт – муміфікований слон на ім’я Раджа. За життя він протягом 50 років виносив шкатулку зі святинею за межі храму.

Раджа

За храмом на пагорбі стоїть палац королеви. Зараз в ньому знаходиться національний музей, де зберігається старовинна зброя і речі того часу. У музеї можна побачити дублікат корони і трону останнього кандійского короля. Оригінали зберігаються в національному музеї у Коломбо.

Як побачити реліквію

Потрапити в священну кімнату, де зберігається зуб, не можна, проте можна заглянути всередину під час служби через відкриті двері.

Зуб лежить в семи скриньках, що утворюють своєрідну матрьошку. Зовнішній скринька виконаний як ступа. Ця «матрьошка» знаходиться за куленепробивним склом, а саму кімнату охороняють кілька ченців. Так що навіть якщо потрапиш в потаємну кімнату, то святиню так просто не побачиш.

Зуб Будди

Але є люди, для яких робилося виняток. Наприклад, для англійської королеви Єлизавети і нашої Валентини Терешкової.

Під час свята Есала Перахера святиня виноситься з храму і подорожує по місту в супроводі вбраних слонів, факелів і танцюристів.

Слон

Примітно, що в дні виносу зуба народу завжди йде дощ.

Під час особливих свят зуб викладають на золотий лотос.

Ті, хто бачив зуб, говорять про його гігантських розмірах — майже дев’ять сантиметрів в довжину і більше чотирьох сантиметрів у ширину. Але це легко пояснюють сингальські буддисти – мовляв, Будда був настільки великий, що і зростання його, і всі частини тіла були також великі.

Правила

 • Йти в храм потрібно в пристойному одязі з закритими плечима і колінами. За цим стежать охоронці на вході.
 • Волосся дівчатам краще заколоти в пучок.
 • Взуття необхідно здати в камеру зберігання перед входом в храм.

Згідно буддійського ритуалу, зуба слід помолитися, потім вмитися водою з спеціального чана, очиститися від гріхів в благовонном димі і метнути кілька рупій до основи купола.

Відвідування комплексу

Храм Зуба Будди – це лише частина великого комплексу. Крім храму в комплекс входять:

 • зал для аудієнцій
 • королівський палац
 • палац королеви

Кожен з них цікавий по-своєму.

 • Всередині Королівського палацу знаходиться національний музей. Але велика частина туристів, особливо буддистів, все ж приїжджає сюди саме за храму.

Час роботи

Храм відкритий щодня з 5:30 до 20:00.

Скільки коштує

Вхідна плата 1000 рупій

Разом з квитком ви безкоштовно отримаєте диск з екскурсією. А ще в касі можна взяти аудіогід.

Пуджа: 6:30, 10:30 і до 19:30

Офіційний сайт храму: www.sridaladamaligawa.lk

Як дістатися

З Коломбо до Шрі Далада Малігава можна дістатися на автомобілі по трасі А1.

По дорозі можна оглянути Королівський ботанічний сад.

Також з Коломбо можна доїхати автобусом. Зупиняється він біля центральної автостанції біля залізничного вокзалу. Звідти потрібно пройти по напрямку озера.

Ще варіант – поїзд. Він йде від Коломбо-Форт до Центрального вокзалу Канді.

Храм на карті

Спасибі, що підписуєтеся на нас, друзі. До скорого!

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку