Привіт, друзі! Німецький містечко Вернігероде відомий всім знавцям найкрасивіших місць Європи. Містечко обласканий історією, — його обійшли стороною бомби і розруха воєнних років, він зберіг всю свою самобутність. А різнокольорові фахверкові будинки, багатьом з яких не одна сотня років, полонять своєю охайністю і чистотою. Грунтовно відреставрований замок на горі доповнює ідилічну картину місця.

Німеччина. Земля Саксонія-Анхальт. Місто Вернігероде (Wernigerode). Знаходиться поруч з горами Гарц (сьогодні це національний парк). Місто являє собою історичну цінність і перебуває під захистом ЮНЕСКО.

Сьогодні ми розповімо, що подивитися в місті і поруч з ним, як сюди дістатися на поїзді, покажемо фотографії і дамо кілька корисних порад тим, хто включив це красиве місто в свою поїздку.

Зміст статті

 • 1 Перший досвід
 • 2 Вернігероде — місто і замок XII століття
 • 3 Wernigerode місто і замок
 • 4 Прогулянка по місту
 • 5 Прогулянка на поїзді
 • 6 Тут знімалося кіно…
 • 7 Де зупинитися в Вернігероде
 • 8 Як дістатися
 • 9 Пам’ятки Вернігероде на карті

Повний фотозвіт про прогулянці по Вернігероде дивіться тут.

Перший досвід

У перший раз ми приїхали в Вернігероде взимку, близько чотирьох годин вечора. В годину, коли починає сутеніти. Трохи пройшлися, потопаючи в снігу і сльоті, сіли в машину і вирішили з неї милуватися вечірніми міськими картинами.

Прокотилися по засніжених вулицях і були вражені красою цього німецького містечка. Звернули в одну з вуличок і опинилися на схилі, де ненадійний шар снігу прикривав голий лід. Схил недовгий метрів 200 – 300, але дуже різкий і дуже слизький. А внизу , прямо по ходу дороги – будинок, біля якого майже середньовічна вузька вуличка різко повертала.

Злякалися ми не на жарт. Ледве виїхали з цієї пастки і, вибираючи плоскі дороги, поїхали з міста далі в напрямку наступної точки маршруту, де ми мали заночувати.

Дивилися з вікна на різнокольорові фахверкові будиночки, на тепле світло з вікон і давали слово, що сюди ми обов’язково повернемося.

От не потрапили б ми сюди в сутінки, встигли б за пару-трійку годин побіжно оглянути центральні вулиці і ратушу, і не змогли б тоді провести тут 3 прекрасні дні влітку. Тому що приїжджати сюди потрібно на кілька днів мінімум.

У наступну поїздку ми підготувалися до зустрічі з цим містом грунтовно. Вивчили все, що хочемо побачити в самому Вернігероде і по сусідству, забронювали чудовий будинок у прекрасної господині і приїхали влітку.

Wernigerode — місто і замок XII століття

Wernigerode – місто, з якого ми дізнаємося, як виглядає традиційної доглянутий саксонський містечко. Історія у міста давня, а самі знамениті його споруди відносяться до XVIII, XIII і навіть XII століттям.

Над містом височить замок, на території якого, майже приліпившись до потужним каміння вежі, варто кілька житлових будинків, побудованих ще в середні століття.

В самому замку знаходяться музей. На замковій площі – кафе. Взагалі, в цій історичній зоні багато кафе і пивних ресторанчиків, з яких відкриваються прекрасні види на околиці.

До замку можна пройти пішки, а можна доїхати на туристичному поїзді, який курсує по місту.

До речі, всі ми бачили це місто. Не весь, звичайно, а ратушу Вернігероде і сусідні з нею вулички у фільмі «Той самий Мюнхаузен».

Wernigerode місто і замок

Місто, побудований навколо замку, що стоїть на горі, де зливаються дві річки. Густі ліси, багаті дичиною. Сюди з’їжджалися купці і торговці з різних міст Німеччини та всієї Європи.

Спочатку замок служив місту захистом, але з часом став улюбленим місцем полювання саксонської знаті і наближених. Він став місцем відпочинку після полювання, а в смутні часи тут все так само можна було сховатися від ворогів.

Місто розвивалося, змінював правителів і ріс. Так, з маленького поселеннях, Wernigerode став процвітаючим містом з масою пам’яток.

В Замку жили і правили 4 графа. Були вони братами. Пізніше місцеві жителі викупили у графів право на міські укріплення, відбувшись від їх влади. Так почалася «самостійна» життя містечка.

З 1229 року Wernigerode отримав статус міста разом з іншим поселенням — Гослар.

Прогулянка по місту

Чисельність населення тут трохи більше 35 тисяч чоловік. Майже всі будинки в одному стилі — «фахверк». Це традиційний стиль будівель для Саксонії та Баварії. Зародився він у місті Кведлінбург, що знаходяться недалеко від Вернігероде. Завдяки відносній простоті і універсальності технології, він дуже швидко став популярним спочатку у Німеччині, Європі, а потім і у всьому світі.

Такі будинки зустрічаються і в Америці і в Росії. У нас у маєтку Поленово є садибне будова, спроектований самим художником Ст. Д. Полєновим, яке так і називається – «Фахверковий сарай».

Невелике містечко, а тут багато цікавого.

 • В першу чергу, це вулиці міста.

 • Замок Вернігероде

Перші згадки про Замок Вернігероде зустрічаються з 1121 року. Вже тоді це була могутня фортеця на південному схилі гори, а внизу розташовується невелике поселення.

За XII — XIII століття він часто змінював господарів. Туристи називають його «Рай Земний». Чому? Це одразу стає ясно, що як тільки ми наблизимося.

Він потопає в буйній саксонської зелені, а взимку височить над містом, різко контрастуючи з блакитним небом. У нього безліч гострих веж, а різьблені дерев’яні елементи надають йому якийсь казковий вигляд. Замок був кілька разів реконструйований, додані улюблені фахверкові елементи зовнішнього декору.

Фонтан на площі перед замком

До замку йде з центру туристичний паровозик. По дорозі до замку ви побачите старовинні графські оранжереї та парк. До речі, після екскурсії по замку, там теж можна прогулятися.

З 1949 року тут знаходиться державний музей. Ви побачите справжні предмети інтер’єру, картини, замкову меблі. Самий цікавий зал — величезна бібліотека. У ній більше 100 тисяч томів. Багато з них ще рукописні.

Сувенірна лавка на території замку

Час роботи замку:

Кожен день з 10 ранку до 17 години.

Офіційний сайт: www.chloss-wernigerode.de

 • Ратуша

У кожному такому старовинному місті повинна бути Ратуша. Одна з найкрасивіших будівель міста, вона відноситься до кінця XIII століття. Спочатку це будівля з двома гострими вежами планувалося як гральної будинок графа Wernigerode, а тільки потім стало ратушею. На другому поверсі є невелика сцена. Тут бродячі актори і менестрелі розважали графську сім’ю.

Та сама Ратуша

 • Старовинний будинок під назвою Кривий будинок

Він був частиною середньовічної водяний млини. За довгі роки роботи, потік води «витягнув» її і притиснув до скелі. Так він і залишився кривим. Знаходиться в самому центрі, поруч із Ратушею.

Кривий будинок

 • На ринковій площі міста розташувався фонтан Wohltaeterbrunnen з XIX століття.

Він поставлений у центрі площі в пам’ять про всіх доблесних жителів міста. На ньому ми бачимо імена тих, хто прославив Wernigerode в різні епохи історії міста.

фонтан Wohltaeterbrunnen

 • Один з найбільш пам’ятних будинків — будинок Круммеля

Будинок відноситься до XVII століття. Його фасад прикрашений деревом, майстерними рельєфами і скульптурою. Сюди туристи приходять заради відмінних фотографій.

Будинок Круммеля

 • Ще одна визначна пам’ятка міста — милий будиночок, який називають «маленьким будинком».

Це всього лише коридор, комора та спальня під дахом. Тут жила самотня жінка. Звичайно, милуватися на нього набагато приємніше, ніж так жити в ньому, ви згодні?

Найменший будинок

Обидві вулиці поруч із «маленьким будинком» неймовірно мальовничі.

 • Готичний будинок.

З 1848 року в цьому будинку, побудованому в стилі неоготика ще в 1538 році, розташовується готель. Будинок кілька разів перебудовували і прикрашали, доповнюючи первісний задум архітектора.

Готичний будинок зліва

 • Є тут і своя старовинна вежа Вестернтор.

Це — один з уцілілих ділянок стародавньої міської стіни. Її висота всього 38 метрів, але в минулі часи вона здавалася просто величезною. Тут розташовувалась митниця і ” вхід у місто.

Вежа Вестернтор

 • Площа Миколи

Площа Миколи

За фонтаном знаходяться виходи комунікативної труби. Напевно, тут романтично робити пропозицію або визнаватися в любові. В одну трубу шепочеш, а з іншого боку площі, незважаючи на міський шум і гам, чути твоє зізнання.

 • Оглядовий майданчик Kaiserturm — це вежа Рапунцель.

Вона знаходиться за містом. Автобуси туди не ходять. Кращий варіант — машина. З вежі приголомшливий вид на Вернігероде і замок.

Вежа Рапунцель або Kaiserturm

Прогулянка на поїзді

Навіщо ходити пішки, якщо можна покататися на паровозі? Поїзд Брокенбан — визначна пам’ятка і гордість міста. Німці взагалі обожнюють старі поїзди (зозулі).

Брокенбан — один із старовинних вузькоколійних поїздів, а тягне його справжній паровоз. Всередині збережено відповідний інтер’єр. Залізницею можна доїхати до міста Нордхаузена, піднятися на гору Брокен, куди зліталися на шабаш чаклунки, і помилуватися німецькими лісами.

Маршрут поїзда довгий і цікавий. Про нього ми скоро напишемо окрему статтю з фотозвітом.

Ще рекомендуємо заїхати в сусідні міста Остервик, Хорнбург і Ильзенбург. Про них ми теж скоро напишемо.

Тут знімалося кіно…

Якщо ви думаєте, що ще ніколи не бачили містечко Wernigerode, то, швидше за все, помиляєтеся. Тут знімалися 2 знаменитих фільму.

Місто «зіграв» Марбург для кінофільму «Михайло Ломоносов». Так, це ті самі вулички та будинки.

Вхід у Ратушу. Тут у фільмі «Той самий Мюнхгаузен» стояли Л. Бронєвой, С. Фарада, В. Кваша

Ратуша, замок і деякі будинки міста теж добре знайомі тим, хто дивився фільм «Той самий Мюнхгаузен». Зйомки проходили тут же. Приємно вас здивує той факт, що місто практично не змінився.

По цій вулиці йшов О. Янковський у фільмі «Той самий Мюнхгаузен»

Тут шанують традиції, а за кожним історичним будинком добре доглядають.

Де зупинитися у Вернігероде

Зараз багато варіантів житла в Вернігероде з’явилося на сервісі AirBnb. Як я вже писала вище, ми зняли кімнату в будинку за 30 євро на двох.

Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний номер в готелі, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Пропонуємо непогані варіанти готелів у Вернігероде

Як дістатися

Найпростіше доїхати на поїзді. Головний вокзал Берліна Berlin Hbf, купуємо квиток по прямому напрямку Wernigerode. Час в дорозі близько 3-х годин. Стандартна ціна 42 євро. Але можна купити квиток в 2 рази дешевше. Як це зробити у нас написано тут.

Ми їхали на машині, що теж зручно.

Адреса: Am Schloß 1 38855 Wernigerode Німеччина

Пам’ятки Вернігероде на карті


Wernigerode

Карта завантажується. Будь ласка, зачекайте.
Неможливо завантажити карту – будь ласка, увімкніть Javascript!
→ детальна інформація

Фонтан Wohltäterbrunnen: 51.833412, 10.784463
Площа Миколая: 51.834342, 10.786310
Вестернтор: 51.832463, 10.781636
Замок Вернігероде: 51.830500, 10.795012
Парк Люстгартен: 51.834133, 10.796084
Ж/д вокзал для поїзда на гору Брокен: 51.839702, 10.788692
Ж/д вокзал Вернігероде: 51.840133, 10.789154
Ратуша: 51.833142, 10.784385
Кривий будинок: 51.832635, 10.784385
Найменший будинок: 51.831417, 10.787255

Друзі, дякую, що ви були з нами. До нових зустрічей! А поки, ми підбираємо нові маршрути, ви можете поділитися цікавими матеріалами зі своїми друзями. Просто натисніть на значок соціальної мережі.

З повагою, Алла Сутягіна і Галина Суботіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


8 днів в Угорщині — готовий маршрут

Відпочинок в Ріміні – чим зайнятися і що спробувати

Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися