Привіт, друзі. У вихідні ми виїхали на природу, щоб побачити зграї сірих журавлів. Осінь. Птахи готуються до відльоту. Саме час побачити цю картину. Ми сіли в машину і відправилися в Державний природний заказник «Журавлина Батьківщина». Це споконвічне місце проживання довгоногих красенів. Звідси вони щороку вирушають у своє неймовірне подорож до жаркого сонця в Ізраїль, Африку, Іспанію.

Природний заказник Журавлина Батьківщина знаходиться поблизу міста Талдом. Це поруч із Галиною Дубной.

Ми заздалегідь записалися на екскурсію. Зробити це дуже просто. Потрібно написати на пошту і повідомити про свій приїзд. Контакти в кінці статті.

Зміст статті

 • 1 Мрії
 • 2 Як проходить екскурсія
 • 3 Місце збору
 • 4 Спостереження за сірими журавлями
 • 5 Болотна екологічна стежка
 • 6 Поїздка до бобрам
 • 7 Курйози екскурсії
 • 8 Період екскурсій в заказнику
 • 9 Скільки коштує
 • 10 Як дістатися
 • 11 Де зупинитися
 • 12 Журавлина Батьківщина на карті

Мрії

Що ми сподівалися побачити? Небо, заповнене тисячами птахів, які виписують фантастичні фігури, як на цьому відео:

Зверніть увагу, що на відео підбірка, присвячена іграм скворцов. Це не журавлі. Але фантазія малювала нам щось схоже.

А ось журавлі:

У ролика музичне оформлення. Насправді ж, політ птахів супроводжується потужним звуком — багатоголосим курлыканьем. У всьому цьому видовище щось давнє, доісторичний, відносить нас до тих часів, коли на Землі панували динозаври і птеродактилі.

У розвилки на село Дмитровку ми проскочили покажчик та промчали повз місця збору, тому страшенно переживали, що група поїде без нас. Виявилося, що ми хвилювалися даремно, — на Журавлиному Батьківщині працюють наукові співробітники і у них все чітко продумано і організовано.

Людей теж приїжджає досить багато. Відвідувачів «збирають» в невеликі зграї і «відліт» на поля і болота відбувається точнісінько, як у журавлів: невеликими організованими партіями з ватажком попереду.

Як проходить екскурсія

 • Збір
 • Екскурсія в музеї
 • Спостереження за журавлями
 • Екологічна болотна стежка
 • Бобри
 • Приїхати до місця збору потрібно на своєму транспорті. Ми були на Галиною машині і живе Галя можна сказати поруч. Нижче я розповім, як можна вступити, тим, у кого свого транспорту немає.

  Що стосується взуття. Ми взяли з собою чоботи, але вони не знадобилися. Бродити по лісу і болота не дозволяється, а екологічна стежка — доріжка з дощок, проходить над болотом. Так що намокнути або загрузнути просто ніде. Кросівки або черевики цілком підійдуть.

  Місце збору

  Внутрішній двір заказника

  Влітку тут проводять лекції

  Будинок співробітників і юннатів

  Екібана з журавликами

  Приїхали збираються в музеї. Тут проходить перша частина екскурсії з показом фільму і історією про те, чим займається заказник, що роблять наукові співробітники, які птахи і тварини живуть у наших тутешніх) краях.

  В музеї

  Тут же купуємо квитки.

  А живе тут, крім журавлів і куликов безліч різних птахів. Одних тільки представників сов подивіться скільки.

  Це будинки сов і їх «родичів» біля входу в музей.

  Із ссавців у заповіднику живуть: вовки, ведмеді, лосі і навіть зубри. Вони приїхали з Приокско-Терасного заповідника і обжилися в Талдомских лісах. Є і бобри. Їм відведена частина екскурсії.

  Спостереження за сірими журавлями

  Після музею всі учасники екскурсії сідають у свої машини і їдуть в поля за машиною наукового співробітника орнітолога (спеціаліста з журавлями).

  Перша зупинка на спеціальному майданчику для спостереження за птахами. Йти з цього місця, підбиратися ближче до птахів не можна, — наші журавлі птиці чутливі, і присутність людини їх відлякує.

  Майданчик для спостережень за сірими журавлями

  Журавлі можна побачити біля стовпа

  Відстань між нами і журавлями приблизно 600 метрів. Тому всім видаються біноклі.

  Біноклі

  В біноклі можна побачити, як сім’ї сірих журавлів «пасуться» і спілкуються. Ми з подивом помітили, що не всі журавлі біло-сірі з чорними крилами. Наш екскурсовод пояснив, що це молоді птахи, і народжуються вони рудими. Цей рудий молодняк відлітає, а повертаються по весні вже біло-чорні красунчики. Вони ще не дорослі птахи, до остаточного дозрівання проходить 2-3 роки, тому частенько задираються і ось «танцюють».

  А ми дивимося на них в біноклі:

  В групі ВК є відео сюжет цього року з танцями журавлів. Для того, щоб зняти такий сюжет потрібно заздалегідь готуватися. За тиждень до зйомок поставити скрад — замасковану під горбок намет, щоб журавлі не лякалися і сприймали її як частину ландшафту. Потім вже прокрастися в нього і завмерти.

  Оптика наукового співробітника

  Як птахи збираються в зграї і тим більше відлітають, ми природно не побачили))) Виявляється це сакральний процес. Коли настане момент відльоту і птиці злетять вгору ніхто не знає. Відбувається це дружно і відразу: птахи раптом з криком стають на крило (зриваються з місця в політ), до них приєднуються все нові зграї, але не всі (частина залишається і готується до свого польоту), набираючи висоту вони рухаються по спіралі, утворюючи величезну воронку. І несуться вгору, поступово розчиняючись в небі і гублячись з виду.

  Наш прекрасний супроводжуючий розповів, як удвох з іншим науковим співробітником вони спостерігали за поведінкою журавлів і раптом птиці встали на крило. Співробітники, залеглі в скраде бачили, що зграя знялася з місця, але чомусь до них не долетіла. Тоді вони відкрили верх намету і побачили прямо над головою журавлину воронку.

  Хотілося б таке побачити, але тоді треба не один день лежати в наметі, нікуди не відлучаючись.

  Болотна екологічна стежка

  Після спостереження за журавлями, ми знову сіли по машинах і вирушили на екологічну стежку в болота.

  Екологічна стежка

  Тут цікавий розповідь про те, які бувають болота, як вони утворюються, що на них зростає, хто живе і як виживає, про користь боліт і про те, як їх можна відновити.

  Поїздка до бобрам

  На наступному етапі екскурсії ми попрощалися зі своїм вже полюбилися супроводжуючим і встали під крило до фахівця з бобрам.

  До речі, бобрів ми не побачили, — вони виробили всі ресурси місця і пішли далі, але вивчення слідів їх діяльності виявилося дуже захоплюючим заняттям.

  Пригадується, що такі ось картини я не раз бачила в лісі по берегах річок, але не замислювалася над тим, що я бачу.

  Залишки осики

  Бобри люблять ласує вербовими гілками. На цій фотографії залишки сгрызенных ів.

  Заточені пеньки

  Ось ці пні, заточені як олівці, — бобриная робота. Тварини валили стовбури беріз, щоб побудувати собі загату.

  Рівень води відрізняється

  Це сама стара загата. Придивіться і ви побачите, що рівень води зліва вище, ніж рівень води праворуч.

  Піднімаючи рівень води, бобри перекривають іншим тваринам вхід в свої лази, нори і хатку.

  Нора бобра

  Це частину підземного ходу, але не вихід. Виявилося, що під нашими ногами проходить безліч укріплених підпорами тунелів (щось на зразок тунелів метро). У цьому місці земля обвалилася, відкривши частина бобриного лабіринту.

  Екскурсія нам дуууже сподобалася. Про те, що ми не побачили бобрів, ми не шкодували. Самих звірів можна побачити в Москві на екологічній стежці парку в Тушино.

  Ми стільки всього дізналися і відмінно прогулялися по лісу і болота.

  Курйози екскурсії

  Власне полягають вони в тому, що йдучи по стежці в болоті, де повно журавлини, ніхто з дорослих не кидався збирати ягоди, а просто націлював фотоапарат і робив знімок на пам’ять.

  Забавно вийшло і з грибами. Мабуть, слухаючи розповіді співробітників заповідника, все злегка відчули себе дітьми, тому, коли нам сказали: «Бачу ви група згуртована, розумна, зараз я покажу вам гриби». Все мало не закричали «ура» і кинулися фотографувати звичайні (в будь який інший час) підберезники. В цей день гриби були заповідним явищем, експонатом, на який не можна наступити, випадково збити і не дай бог, покласти в кишеню.

  Загалом, кожен гриб був не раз оглянуть і сфотографований.

  Ще раз повторю, що екскурсія на Журавлину Батьківщину нам дуже сподобалася. І не тільки нам. Разом з нами на прогулянку приїхала приємна компанія дорослих людей з Москви. Вони теж були страшенно задоволені.

  Період екскурсій в заказнику

  Екскурсії на журавлів проводяться з 3 по 25 вересня кожен день. У цей час можна побачити журавлів на полях, де вони годуються і готуються до відльоту в теплі краї.

  • По буднях о 9:30, 12:00 і 14:30
  • По суботах о 12:00
  • По неділях в 12:00 і 14:00

  Екскурсії організовують самі наукові співробітники заповідника і тільки за попереднім записом. Записатися на екскурсію можна поштою [email protected] або за телефоном 89161300306 (Ольга Грінченка).

  Будь ласка, зверніть увагу, що відповідь на ваш лист прийде з пошти mail.ru якщо у вас фільтр налаштований на mail відповідь не дійде.

  Протягом всього року на біостанції проводяться й інші екскурсії. Точніше про них можна дізнатися на офіційному сайті www.craneland.ru

  Скільки коштує

  Екскурсія коштує 300 рублів.

  Як дістатися

  • На поїзді: з Москви з Савеловського вокзалу. Електричка на Савелово, станція Талдом. Далі на автобусі № 34 (Талдом-Полутьево), зупинка село Дмитрівка. Від зупинки 7 хвилин пішки, останній будинок ліворуч. Ви побачите паркан, машини на парковці і будиночки, на яких буде написано “Журавлина Батьківщина.
  • На автомобілі: з Москви на Дмитрівському шосе. На 106 км звертаєте направо і їдете до Талдома 20 км. Від Талдома до біостанції ще 15 км.
  • На автобусі: з Москви до Талдома від м. Свалявської ходить автобус № 310. Кінцева зупинка — автовокзал Талдом.

  Ще раз повторю, що на біостанцію потрібно приїжджати на своєму автомобілі або замовний. Ви можете замовити транспорт і у Талдомі.

  Група москвичів, про яку я говорила, приїхала на електричці в Талдом, а там взяла ось таку машину з водієм. За весь час з 11:00 до 16:00 вони заплатили 6 000 рублів. Вийшло зручно і недорого (розділили на всіх). Замовляли заздалегідь.

  Їхній транспорт

  Де зупинитися

  В талдомського районі красива природа. Ви можете приїхати на вихідні. Для повного релаксу рекомендую заміський готель Лепота. Він знаходиться у селі Вотря. Влітку можна гуляти по лісі, взимку кататися на лижах. Є ще багато інших розваг на території готелю.

  Пропоную розглянути ще декілька варіантів проживання поруч з заповідником.

  Журавлина Батьківщина на карті

  На цьому я закінчу свою розповідь про Журавлиному Батьківщині. Якщо вам було цікаво, поділіться з друзями інформацією. І поспішайте в заказник, скоро кінець сезону і птахи полетять. Може бути, вам пощастить і ви побачите журавлину воронку.

  З повагою, Алла Сутягіна


  Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
  Завантаження…
  Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
  згоду на обробку своїх персональних даних

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Вам також може бути цікаво


  Гірськолижні курорти Ліхтенштейну: Малбун і Штег всього в 17 км від столиці князівства – Вадуц

  Риповые течії — що це і як в них вціліти

  Від Гаррі Поттера до маленького Принца: казкові парки зі всього світу