Привіт, друзі! Сьогодні ми розповімо про найвідомішому місці Греції і навіть світу. Стародавня Олімпія прославила свою країну на століття. Тут вперше було запалено Олімпійський Вогонь. Звідси перед кожними Олімпійськими іграми біжать факелоносці. Тут стояв колись храм Зевса, прикрашений величезною скульптурою бога. Його називали дивом світу, а скульптора Фідія, творцем Зевса Олімпійського, називали найбільшим з скульпторів. Не повірите, але в майстерню цього древнього грека можна зайти.

Пелопоннес, ном Еліда.

Olympia — саме знамените святилище Греції, знаходиться під захистом ЮНЕСКО.

Зміст статті

 • 1 Історія Олімпії
 • 2 Пожежа 2007 року
 • 3 Опис сайту або які пам’ятки можна побачити в грецькій Олімпії
 • 4 Опис та план Стародавньої Олімпії
 • 5 Олімпія сьогодні
 • 6 Музеї Олімпії
 • 7 Археологічний музей
 • 8 Де зупинитися
 • 9 Час роботи музеїв
 • Скільки коштує 10
 • 11 Як дістатися
 • 12 Стародавня Олімпія на карті Греції

У цій статті я розповім про давньогрецькому полісі, який ми називаємо Стародавньої Олімпією. І що ми можемо побачити зараз на цьому місці. Про храмі Зевса Олімпійського є окрема стаття, так само як і про стародавніх олімпійських іграх.

Стародавня Олімпія в Греції — місце в якому сьогодні може побувати кожен, кому цікава давня історія.

Серед таких відомих об’єктів як Акрополь в Афінах, Святилище Аполлона в Дельфах, Афонська гора, Монастирі Метеори, Кносс, Олімпія — найбільш відвідуване туристами місце Греції.

Історія Олімпії

Олімпія розташувалася в західній частині Пелопоннесу, біля самого підніжжя гори Крониос, де простягається священний гай Алтис. Поруч з місцем розкопок стародавнього поліса зливаються річки Алфей і Кладеон. Місто оточують кипариси і соснові гаї.

Святилище присвячена батьку богів Зевсу. Але історія цього місця починається набагато раніше.

Доісторична епоха

Найбільш ранні знахідки в Олімпії були зроблені на південному схилі гори Kronios. Це перші стоянки людини — сліди доісторичної культури.

Епоха Неоліту

Велика кількість рослин черепків періоду неоліту (четверте тисячоліття до н. е..) було знайдено в північній частині стадіону.

Бронзовий вік

Знахідки трьох періодів бронзового століття знайдені на більшій площі Altis і території нового музею.

Елліністичний період

Великий курган раннього Елліністичного періоду (Helladic II ), що відноситься до 2800-2300 до н. е. Був виявлений в нижніх шарах Пелопиона (Pelopion).

Розкопки показали і більш пізні сліди 2150-2000 до н. е. (Helladic III).

Традиційно вважається, що приблизно в 1200 р. до н. е. область Олімпії була заселена етолійцев, що заснували Еліду.

Мікенський період

Перше святилище, присвячене місцевим і загальногрецьким божествам, було створено в кінці мікенського періоду.

Altis — священна гай з тінистими дубами, соснами, тополями і оливковими деревами, з’явилася у X-IX століттях до н. е.., коли встановився культ Зевса.

З тих пір Олімпія (священна гай Altis) була присвячена виключно богослужіння і на протязі багатьох століть на обгородженій ділянці перебували (за винятком кургану з Пелопиона) тільки жертовні вівтарі.

Численні жертви за обітницею, в основному статуетки, бронзові казани і триноги були розміщені на відкритому повітрі, на деревах і вівтарях.

Гомерівський період

Перші фігурки, які представляють Зевса, відносяться до кінця «темних століть» (близько 900-700 рр. до н. е.).

У 776 році до н. е. цар Еліди Эфитос, афінський законодавець Клеосфен і спартанський законодавець Лікург домовилися про перемир’я і проведення Олімпійських ігор в честь Зевса. Незабаром, проводиться раз у чотири роки фестиваль, придбав національний характер.

Олімпійські ігри, дали новий поштовх розвитку святилища. Про це говорять тисячі археологічних знахідок, в основному жертвопринесення у вигляді зброї, статуеток і ваз.

Тоді ж були збудовані перші монументальні будівлі — храм Гери, будівлі міської Ради, казначейства і перший стадіон.

Класичний період

Святилище продовжує процвітати у класичний період, коли були зведені величезний храм Зевса (470-456 до н. е..) і кілька інших будівель (лазні, будинки для гостей, комори, підсобні споруди).

Стадіон, тепер перебував за територією священної гаї Altis.

Незліченні статуї та дорогоцінні дари цього періоду не збереглися, так як святилище піддавалося розгарбувань кілька разів в давнину і особливо грунтовно в період римського панування.

В елліністичний період з’явилися не відносяться до культу будівлі: гімназії і палестри (криті галереї, де розташовувалися «бігові доріжки» для випробування в бігу в будь-яку погоду).

У період римського панування кілька існуючих будівель було відремонтовано та збудовано нові, в тому числі гарячі ванни, розкішні особняки і акведуки.

Багато скарбів святині були вивезені для прикраси римських вілл.

Християнство

Храмовий комплекс продовжував виконувати свої функції протягом перших років християнства при Костянтині Великому.

Останні Олімпійські ігри були проведені в 393 р. н. е… Потім указом Феодосія I були заборонені всі язичницькі свята, в тому числі і Олімпійські ігри.

У 426 р. до н. е. Феодосій II наказав зруйнувати святилища.

У середині V століття нашої ери на місці Олімпії, над руїнами з’явилося невелике поселення, а майстерня Фідія була перетворена в християнську церкву.

Треба сказати, що на Давню Олімпію обрушилися і природні лиха — землетрусу в 522 і 551 роках і зсуви. Останні наукові дослідження навіть говорять про цунамі, море було ближче до храмового комплексу.

У наступні століття річки Алфеос і Кладеос розливалася, з гори Крониос йшли зсуви, древнє святилище все більше йшло під землю, покриваючись шарами глини і піску.

Храм Зевса, велике святилище виявилися поховані під семиметровим шаром землі та сміття.

Олімпія була забута аж до 1766, коли давнє святилище знову було виявлено.

У 1829 році французька наукова експедиція на Пелопоннесі частково розкопаний храм Зевса. В Лувр були вивезені декілька фрагментів фронтонів храму Зевса Олімпійського.

Систематичні розкопки почав Німецький археологічний інститут в 1875 році. Роботи триває до цього часу.

Пожежа 2007 року

У 2007 році на Олімпію знов обрушилося стихійне лихо — пожежа. Згоріли дерева пагорба, частина священної гаї, постраждали деякі споруди.

У найкоротші терміни — в 2008 році починалися чергові Олімпійські ігри, археологи, працівники сайту і добровольці відновили природу пагорба, зміцнивши схили і посадивши дерева (відповідні давньої епохи). Птахи повернулися.

 • відновлювалася територія загальна площа якої дорівнює 500 га
 • висаджено 39 582 рослини
 • окремі посадки 6406
 • видів рослин в загальних посівах 24
 • видів рослин для спеціальних посадок 37
 • у проекті було задіяно 300 осіб (робітників і вчених).

Опис сайту або які пам’ятки можна побачити в грецькій Олімпії

Археологічні розкопки Давньої Олімпії виявили: Святилище Зевса (храми різним богам і храм Зевса в Олімпії) і безліч будівель, побудованих навколо нього. Це спортивні приміщення, які використовувалися під час підготовки та проведення Олімпійських ігор, адміністративні будівлі, терми, майстерня Фідія.

Опис та план Стародавньої Олімпії

1. Північно-східний пропилон (вхід) 2. Пританион 3. Филипейон 4. Храм Гери 5. Пелопион 6. Німфей 7. Метроон 8. Zanes 9. Крипт 10. Стадіон 11. Портик Ехо 12. Будівля царя Птолемея II і Арсіної 13. Портик Гестії 14. Елліністичне будова 15. Храм Зевса 16. Вівтар Зевса 17. Ex-voto of Achaeans 18. Ex-voto of Mikythos 19. Ніка Пэония 20. Гімнасій 21. Палестра 22. Теоколеон.

Римськими цифрами позначені скарбниці міст: I. Сикион II. Сіракузи III. Епідавр IV. Візантій V. Сібаріс VI. Кірена VII. Невідомо VIII. Вівтар? IX. Селинунт X. Метапонт XI. Мегари XII. Гела

 • Священний гай Altis, святилище, з його храмами, культовими будівлями та скарбницями займає центральну частину сайту.
 • Він оточений стіною, в якій наприкінці четвертого століття до нашої ери було три входи: один на західній стороні і два на півдні і межує на сході з критою галереєю, яка відділяє священну частину від стадіону.
 • У римський період стіну продовжили і побудували на її західній стороні два входу, прикрашені монументальними аркадами-воротами.
 • Храм Зевса і більш ранній храм Гери займають центральну частину сайту. Храм Гери — найвідоміший доричний храм Греції.
 • На схід від храму Гери знаходиться храм Кібели, матері богів, а слідом за ним, біля підніжжя гори Кронос розташовані скарбниці грецьких міст і колоній.
 • Захід — чудовий фонтан Німфея.
 • На південь від храму Гери і над залишками доісторичного поселення Олімпії знаходиться Пелопион — похоронний курган героя Пелопса, в честь якого весь півострів названий Пелопоннесом.
 • Також в Altis знаходяться будівлі Пританион (рада поліса), святилища і Philippeion — елегантна кругла будівля, присвячене Філіпу II (царя Македонії).
 • До південно-схід від храму Гери знаходився знаменитий вівтар Зевса, найважливіша частина святилища. Від нього залишився тільки попіл, в даний час він повністю втрачений.

Олімпія сьогодні

Олімпію називають археологічним заповідником півострова Пелопоннес. Комплекс дуже популярний у туристів.

У наш час місто Олімпія в Греції, являє собою село з сучасними будинками, велика частина яких готелі різного рівня зірковості та будинки мешканців, які займаються в основному обслуговуванням археологічного сайту.

Сьогодні комплекс притягує безліч туристів. Повільно, але все-таки йде відновлення давніх будівель. Як і на інших археологічних майданчиках Греції, все, що поки неможливо відновити, законсервовано спеціальним розчином, всі камінці і камені пораховані і пронумеровані.

Музеї Олімпії

На території комплексу знаходиться три цікавих музею.

 • Музей історії розкопок Олімпії
 • Археологічний музей Олімпії
 • Музей історії Олімпійських ігор Античності

Якщо є час — обов’язково загляньте в Музей історії розкопок. Вхід до нього безкоштовний. Музей невеликий, але цікавий — побачите, як виглядало Святилище Зевса до розкопок, як археологи знімали шари землі, які техніки застосовували. Є документальні фільми і експонати.

Музей історії античних Олімпійських ігор розповість історичні факти та міфи про те, як почалися ігри, як проводилися. Це теж досить цікава експозиція. Особливо тут сподобається спортсменам. Тут же зберігається унікальна колекція поштових марок, які випускались в різні роки перед і після Олімпійських ігор.

Археологічний музей

Археологічний музей Олімпії, один з найцікавіших музеїв в Греції. У ньому представлена історія самого знаменитого святилища давнину — святилища Зевса. Місця, де, завдяки трьом мудрим законодавцям зародилися Олімпійські ігри.

У постійній експозиції музею знахідки з розкопок священної гаї Альтіс, починаючи з доісторичних часів до ранньохристиянського періоду.

Тут знаходяться всесвітньо відомі скульптури (наприклад Гермес, який тримає на руках маленького Діоніса Праксителя), колекція бронзи, у своєму роді найбагатша колекція у світі, а також велике зібрання теракоти.

Будівля музею включає в себе виставкові зали, допоміжні приміщення і комори. Переддень і дванадцять виставкових залів містять об’єкти, знайдені при розкопках в Altis.

У 2004 році в музеї закінчилася реконструкція. Тепер він відповідає всім сучасним стандартам Музеєзнавства.

Де зупинитися

Поруч знаходиться сучасний містечко, але він не представляє особливого інтересу. Хіба що, тут можна відпочити після екскурсії, спробувати грецьку кухню.

До речі, якщо ви хочете оглянути всі визначні місця неспішно, краще розділити ваше відвідування комплексу на 2 дні. Для цього забронюйте готель у Новому місті, у них багато цікавих пропозицій. Ми жили в готелі Hercules. Недорогий номер, безкоштовна парковка, приємний господар, до археологічного сайту кілька хвилин пішки.

Пропонуємо ще кілька варіантів розміщення в Олімпії.

Час роботи музеїв

 • Понеділок — субота: з 8:30 — 17:00
 • В неділю: з 08:30 — 15:00

Скільки коштує

Повний: € 12, Зменшений: € 6

З 1 квітня 2016 року окремі квитки більше не видаються. Згідно з новим законом комбінований квиток становить 12 євро (зниження квитка € 6) і включає в себе вхід на археологічні розкопки Олімпії, Археологічний музей Олімпії і Музей історії Олімпійських ігор Античності і діє на один день.

 • Вхід у музей історії розкопок в Олімпії вільний.
 • Спеціальний пакет квитків: Повний: € 12, Зменшений: € 6

В Олімпії є безкоштовні дні (вхід вільний)

 • 6 березня (в пам’ять про Меліна Меркурі)
 • 18 квітня Міжнародний день пам’ятників)
 • 18 травня (Міжнародний день музеїв)
 • в останні вихідні вересня у рік (Днів європейської спадщини)
 • Кожна перша неділя з 1 листопада по 31 березня

Як дістатися

Місто Олімпія знаходиться на західній стороні півострова Пелопоннес. Дістатися можна різними способами. Назву міста, де є аеропорти.

 • З міста Патри 121 км
 • З міста Каламата 123 км
 • З Афін 331 кілометр.

Сайт: www.odysseus.culture.gr

Адреса: Archea Olimpia Греція.

Стародавня Олімпія на карті Греції

Друзі, дякуємо вам за інтерес до наших текстів! Якщо вам сподобалося, ставте «лайк», поділіться статтею з друзями. Скільки нас — любителів помандрувати? Залишайте свої коментарі, пропонуйте нові теми — для нас дуже важлива ваша думка.


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Відпочинок в Ріміні – чим зайнятися і що спробувати

Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка