Шалом, друзі. Сьогодні ми розповімо про маленькому, але від того не менш цікавому районі Йозефів. По іншому він ще називається Єврейський квартал в Празі. Район Йозефов (Josefov) розташований на правому березі Влтави. Він сусідить з Староміською площею і Старим Містом (Старе Місце).

З нього добре гуляти і вдень, і ввечері. Оглянувши цей привабливий шматочок Праги при світлі, ми вирішили повернутися сюди після заходу і отримали величезне задоволення, блукаючи по його тихим, тепер вже нічними вулицями.

Адміністративна зона Прага 1. Квартал Йозефів — найменша земельна одиниця міста, частково входить в історичний район Старої Праги (Старе Місце).

Зміст статті

 • 1 Історичні дані
 • 2 Вирушаємо на прогулянку
 • 3 Містична істота
 • 4 Знамениті імена
 • 5 Як добратися
 • 6 Єврейський квартал на карті

Зараз це місце — частина Праги, але так було не завжди.

Історичні дані

Єврейський квартал, на місці якого потім виник Йозефів, з’явився в місті в XI столітті.

Тут, на околиці Праги, своїм відособленим життям жили єврейські сім’ї. Поселення було обнесено захисною стіною. За межами юдейської частині столиці — Єврейського міста (Židovskéměsto) селитися було заборонено.

У містечку була школа, релігійні споруди, кладовище, іншими словами, життя йшло своєю чергою.

Письменник Лео Перуц (1882-1957) у своїй книзі «Ночі під кам’яним мостом» згадує, як виглядав в його дитинстві район Йозефів:

«… притулившись один до одного старезні будинки, які перебувають на останній стадії руйнування, надбудови і прибудови, захаращувати вузькі провулки. Криві й ламані вулички, в павутині яких мені не раз траплялося блукати, втративши всякі орієнтири.

Криті проходи без освітлення, темні двори, діри в стінах огорож, подібні до печер ніші, в яких лоточники влаштовувалися зі своїм товаром. Колодязі з воротами і цистерни, з яких не можна було пити сиру воду, тому що вона була заражена тиф, черговою хворобою празької бідноти.

І на кожному повороті, перехресті, скрізь, куди не кинь погляд — суцільна темна маса нетрів, де кучкувалися празькі покидьки.»

Цікавий факт — саме тут з’явилася перша на території Європи друкарня, що належить євреям.

Район Йозефів виник у 1850 році на місці гетто.

Такі гетто — жидівські поселення були поширені по всій Європі, дозволяючи юдеям зберігати свою віру і традиції. Тільки 3-4 відсотки жителів, в основному торговців, говорили на мові країни. Інші спілкувалися і вчилися рідною мовою, не змішуючись і не асимілюючись з місцевим населенням.

Живучи поруч з містом, практично, євреї не були громадянами міста і не володіли правами городян. Але час минав, все більше жителів гетто говорило на чеській мові і брало участь у міському житті.

Виникла необхідність у розширенні території, поліпшення умов проживання, так і місту було уже не обійтися без заповзятливих сусідів. Незважаючи на різницю вірувань, євреїв пора було наділити такими ж правами, як і в інших жителів міста.

Свою назву ця частина міста отримала в честь Йозефа II, імператора, який поліпшив умови життя іудеїв столиці Чехії. Він видав указ, за яким їх права прирівнювалися до прав християнського населення країни.

До кінця XIX — початку XX століття велика частина кварталу була зруйнована. На його місці планувалося будівництво нових величних будівель.

Однак нам пощастило: більшість архітектурних пам’яток все ж таки вціліло.

Серед них:

 • Пинкасова синагога
 • Староновая синагога
 • Майзелова синагога
 • Іспанська синагога
 • Висока синагога
 • Клаусова синагога
 • Єврейська ратуша
 • Єврейське кладовище

Староновая синагога

Так як старі будівлі зносилися, кількість споконвічних мешканців цього кварталу зменшувалася, переселяючись в інші райони Праги. Нові будинки заселялися чехами.

Поступовий процес призвів до очікуваного результату: тут залишилися лише найбідніші сім’ї та ультра ортодоксальні іудеї.

Під час війни Третій Рейх планував знищення цієї частини міста, але нацисти все ж вирішили залишити район як нагадування про нижчої раси, яка колись існувала.

Клаусова синагога

Вирушаємо на прогулянку

Серед пам’яток кварталу, що збереглися до наших днів, можна виділити наступні:

 • Синагоги;
 • Старе єврейське кладовище, одне з найстаріших в Європі;
 • Єврейський музей;
 • Єврейська ратуша;
 • Пам’ятник Францу Кафці.

Синагог тут збереглося кілька і кожна цікава по-своєму.

Староновая вважається найдавнішою в Європі. Вона була головною в гетто і досі функціонує як релігійне установа.

Другий за значенням тут вважалася Клаусова. Зараз в ній виставка знайомить відвідувачів з побутом іудеїв.

Найкрасивішою називають Іспанську. Вона виконана в арабо-мавританському стилі.

Іспанська синагога

Якщо хочете дізнатися більше про життя євреїв Праги, вирушайте в Єврейський музей. Основою його колекції стали два приватних зборів істориків А. Штейна і Р. Либена.

Під час війни фонд музею поповнився документами, які фашисти вилучили у мешканців гетто.

Великий інтерес представляє ратуша.

За межами Ізраїлю це — єдине подібне спорудження. Впізнати її можна за годинником з двома циферблатами, один – звичний нам, інший – як ви вже, напевно, здогадалися, єврейський, його стрілки рухаються у зворотному напрямку.

Містична істота

З одним з будівель празького гетто, а саме з Старонова синагогою, пов’язана загадкова легенда про Голема.

Переказ свідчить, що на горищі цього будинку каббаліст і рабин Льова створив глиняну фігуру — Голема. Якщо місту загрожувала біда, фігурка оживала, брала гігантські розміри і вставала на захист жидів. Легенда прекрасно гармонує з таємничою атмосферою столиці Чехії.

Знамениті імена

Знайома ця частина Праги не тільки своїми містичними істотами, але і реально жили там колись людьми.

3 липня 1883 року тут народився Франц Кафка.

Ще один чоловік, ім’я якого увійшло в історію цього району – рабин Льова. Він був похований на старому кладовищі, одному з найважливіших пам’яток архітектури цього кварталу.

Вважається, що кладовище було засноване в XV столітті, принаймні, це століття позначено на найстарішому надгробку. Поховання тут вироблялися шарами.

Ще цвинтар вважається місцем зібрання міфічних сіонських мудреців і згадується на сторінках роману Умберто Еко «Празьке кладовище».

Тепер ви знаєте, що подивитися в празькому районі під назвою Йозефів, куди піти і на що звернути увагу.

Як дістатися

 • На метро
  До кінцевої станції Староместска.
 • На трамваї
  №№ 17, 53 або автобусом № 207 до зупинки Pravnika fakulta.

Адреса: Чехія, Прага, район Прага 1

Єврейський квартал на карті

Підписуйтесь на оновлення нашого блогу. До швидких зустрічей!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку