Привіт, друзі. Сьогодні ми розповімо про Фатехпур Сікрі. Стародавня столиця імперії Великих Моголів в Індії недалеко від Агри. Серед численних визначних пам’яток є особлива загадкова тема, що хвилює справжніх мандрівників — любителів історії і незвичайних місць. Це — міста-примари. З незрозумілої нам причини галасливі строкаті вулиці порожніють, жителі залишають будинки, палаци темніють під зливами, храми заростають буйною тропічною рослинністю або занепадають від гарячих вітрів.

Пам’ять про такому місці зберігається в легендах, а місто стає примарою. Буває, що через століття, а інколи й тисячоліття місто випадково знаходять. І тоді вчені ламають голову над тим, що ж сталося, археологи збирають цінну інформацію, а туристи… туристи поспішають побачити своїми очима давню загадку і скласти власне уявлення про побачене. Фатехпур Сікрі знаходиться під охороною ЮНЕСКО з 1986 року.

Індія. Штат Уттар-Прадеш. Район Агра. Місто-привид Фатехпур Секри (Fatehpur Sikri). Зустрічається назва Фатехпер Сікрі.

Зміст статті

 • 1 Що ми знаємо
 • 2 Місто
 • 3 3D панорама Фатехпур Сікрі
 • 4 Акбар Великий
 • 5 Легенда
 • 6 Що ж сталося?
 • 7 Вигляд міста
 • 8 Де зупинитися в Агрі
 • 9 Час роботи
 • Скільки коштує 10
 • 11 Як дістатися
 • 12 Фатехпур-Сікрі на карті

Поламали голову над загадкою й ми)

Фатехпур-Сікрі панорама

Що ми знаємо

У XVI столітті легендарний правитель імперії Великих Моголів шах Акбар I вирішив побудувати нову столицю, давши їй звучне ім’я — Місто перемоги. Так перекладається Фатехпур Сікрі. Був складений проект з плануванням широких вулиць і площ, несхожих ні на що відоме раніше в Індії.

Були запрошені кращі майстри та архітектори з Персії і різних регіонів Індії, створили прекрасні будівлі палаців, павільйонів і храмів. Згодом саме ці образи, доопрацьовані і доведені до досконалості, стали характерною відмітною стилем архітектури Великих Моголів.

14 років індійські робітники зводили столицю імперії.

Була вирішена проблема водопостачання: прориті канали з численними відгалуженнями, створено величезну на той момент водосховище і кілька підземних водосховищ.

Водоноси цілий день черпали воду з колодязів і розвозили її по місту.

Завдяки постійному зрошенню, місто за короткий термін перетворився в зелений сад.

Інженери середньовіччя застосували цікаву технологію будівництва будинків: матеріалом служили цільні блоки каменю-пісковика, але працювали з ним як з деревом — обтісували і вирубували прямо в брилі вікна, двері і внутрішній простір. Потім блоки скріплювали і щільно підганяли один до одного.

Фатехпур Сікрі

Всі витончені вежі палацу вирізані з шматків каменю, а з дерева.

В місті є будівлі з мармуру.

Місто

Споруди міста – результат змішування декількох напрямків архітектури, характерних для моголів і раджпутів. Основним будівельним матеріалом тут служив червоний пісковик.

Серед головних визначних пам’яток Фатехпур-Сbкри можна виділити:

 • барабанний будинок, Наубат-Хана

З нього робилося оголошення про приїзд високопоставлених гостей.

 • будівля Диван-і-Ам, де правитель проводив збори з підданими двору (чиновниками)

Особливість залу зборів в те, що правитель не спускався до своїх підданих, а спілкувався з ними з висоти різьблені колони, що стоїть у залі. Наскільки я знаю, такий вид спілкування з адміністрацією» тут використовувався вперше. Взагалі ж приміщення для проведення зборів характерно для багатьох могольських міст.

 • Особисті зустрічі шах Акбар проводив на території зали Диван-і-Хас.
 • З південної сторони палацового комплексу добре збереглися покої Акбара з настінним розписом і високою ліжком з каменю.
 • Для міністрів призначався будинок Раджі Бирбала.
 • палац Маріам-аз-Замани, побудований на початку XVII століття — зразок гуджаратской архітектури.
 • Біломармурова будівля мавзолею Саліма Чішті

Диван-і-Хас

 • До історично значущим будівлям можна віднести п’ятиярусний палац Панч-Махал
 • мечеть в індійському стилі Джама-Масджид з високими воротами Буланд-Дарваза або «Воротами Перемоги».
 • Буланд-Дарваза (Врата Пишноти) — найбільш високі ворота в Індії. Їх висота 53.63 метра, ширина-35 метрів, до них ведуть 42 сходинки. Побудовані на честь перемоги над Гуджаратом.

Буланд-Дарваза

Кожна частина міста по своєму оригінальна і носить поетичні назви. Так житлова частина міста називалася — Даулат-Хана, що означає Обитель долі. П’ятиярусний Панч Махал палац це — Ловець вітрів.

Поруч з ним знаходиться павільйон-альтанка. Передбачається, що в неї була одна з перших в Індії жіночих шкіл, де знатних дівчат навчали грамоті та рахунку.

У Акбара I було кілька дружин. Одна з них була з раджпутів і сповідувала індуїзм, інші були мусульманками. Палаци дружин побудовані і прикрашені відповідно їх смакам і релігії.

Акбар і Додха

Є індійський історичний серіал «Джодха і Акбар:історія великої любові», про те як політичний союз імператора Великих Моголів і раджпутської принцеси Джодхи переростає в справжню любов.

Поряд з павільйоном-школою стоїть палац турецької дружини Акбара. Його можна дізнатися за арабескам, витонченою різьблення прикрас і даху з кам’яної покрівлею, що імітує черепицю.

Перед палацом знаходиться Ануп-Талао — невеликий басейн, заповнений водою. Чотири містка ведуть до рукоділля балюстраді в його центрі.

Ануп Талао

Опочивальня імператора називалася Хвабгах, що значить — Кімната мрій. До неї веде крита колонада, а сама опочивальня знаходиться поруч з Ануп-Талао.

В Фатехпур-Сікрі жила мати Акбара. Її палац був оздоблений золотом. На фресках покоїв палацу були зображені сцени перської епосу «Хамза-наме» і індуїстської «Рамаяни».

Колонада

Відомо, що шах Акбар дотримувався широких поглядів в тому числі і релігійних. Войовничі і непокірні раджпути перейшли до нього на службу, а сам шах намагався створити єдину релігію — Божественну віру (Дін-і-Илахи), що не суперечить ісламу і включає в себе кращі ідеї індуїзму, зороастризму, вчення шиїтів і суфіїв.

П’ятиярусний Панч-Махал

Можливо, на погляди правителя вплинув святий — суфій Салім з роду Чішті. Святого, Великого Акбара і місто Фатехпур Сікрі пов’язує легенда. Життя будь-якого великого людини супроводжує таємниця, але історія життя Акбара відповідає канонам майже казкового героя.

3D панорама Фатехпур Сікрі

Тут можна прогулятися по місту, не виходячи з дому

Акбар Великий

Син Насир-уд-дін Мухаммад Хумаюна – першого імператора Великих Моголів, завойовника, який присвятив своє життя боротьбі з афганської династією Суридов за владу над Північною Індією народився 14 жовтня 1542 року в раджпутської фортеці Умеркот в Сінді (зараз це територія Пакистану).

Народився далеко від свого царства, т. к. батько Акбара — легендарний Хумаюн, захопив Північну Індію в 1539 і 1540 роках зазнав поразки від своїх ворогів, був змушений залишити Делі і сховатися у родичів в Персії.

Так що дитячі та юнацькі роки Акбар провів при перському дворі.

В 9 років він одружився на своїй двоюрідній сестрі, яка стала його головною дружиною.

У 1555 році Хумаюн відвоював Делі, але правил всього рік. Помер і був похований в Делі. У Делі знаходиться гробниця Хумаюна.

У лютому 1556 року 13-річний Акбар проголошений шахіншаха (в перекладі з перської — Цар царів). Але справжнім правителем, людиною взяли на себе відповідальність за імперію великих моголів, він стане тільки через 4 роки, розігнавши радників і вилучивши з палацу регента Байрам-хана.

Альтанка

Він продовжив справу батька з об’єднання Індії, здобув ряд важливих перемог.

У 20 років Акбар одружився на раджпутської княжни, дочки раджі Амбера і взяв на службу не мусульман, довіривши їм відповідальні пости.

Легенда

У 30 років Акбар був великим імператором і справжнім володарем. Единствеенное, що доставляло йому гіркоту — відсутність дітей. Акбар мріяв про сина-спадкоємця. Але діти його вмирали в ранньому віці, незабаром після народження.

І ось до Акбара дійшов слух, ніби недалеко від Агри живе святий чоловік — суфій Салім з великого роду Чішті, який передбачив, що незабаром у Акбара народиться син. Імператор відправився до святого. Незважаючи на різні релігії, вони знайшли спільну мову. Салім Чішті не просто повторив свої слова, — він сказвл, що в Акбара буде 3 сина. Благословив його і сказав, щоб дружина імператора приїхала сама.

Легенда говорить, що Салім Чешти вбив свого сина, щоб дух увійшов у тіло сина Акбара. Як би там не було, але незабаром у Акбара народився здоровий перший син. В честь суфія, ег назвали Салім.

А щасливий батько вирішив побудувати нову столицю Великих моголів в тому місці, де жив Салім Чешти і де дружина народила йому спадкоємця. Місто має бути просторим, неймовірно красивим і зеленим, як райський місто. Ім’я йому буде Місто Перемоги.

Через 14 років з’явився Фатехпур-Сікрі – красиве місто на пагорбі, довжиною в 3 км і шириною в 1 км. З трьох боків його оточувала 11-ти кілометрова міська стіна з дев’ятьма воротами. З четвертої сторони знаходилося озеро водосховище. Основна споруда міста — палацовий комплекс. Всі будівлі зведені в строгому геометричному порядку.

Джама-Масджид

Сусідство з Агрой давало місту стратегічні можливості. В Агрі знаходився арсенал, частина скарбниці і армія. У разі загрози гарем, основну скарбницю і все необхідне можна було транспортувати в Червоний форт Агри менш ніж за добу.

Вважається, що будівництво Фатехпур-Сікрі почалося в 1569 році і тривало 14 років. Для такої будівництва знадобилося достатня кількість людей. І Акбар їх знайшов дуже швидко. Він подобався людям, був допитливий, начитаний, суворий і привабливий. Хоча деякі джерела говорять про те, що він не вмів читати. Я в це зовсім не вірю.

Акбар побудував сильну імперію, з владою, що спирається на воїнів-аристократів різних віросповідань. Мистецтва при ньому досягли розквіту, сини росли здоровими і сильними, в столицю стікалися люди.

І раптом, через 13 років, в 1586 році, Акбар залишає місто і переїжджає в Лахор. Протягом 1 року Фатехпур-Секри спорожнів.

Місто стає пустельним і покинутим, через деякий час він перетворюється на місто-привид.

Дорога

Що ж сталося?

Є 4 версії

 • Геологічна

Люди покинули місто, т. к. в результаті землетрусу пішла вода.

Оппонеты наводять такі аргументи:

На Акбара працювали кращі уми імперії. Інженери один раз вирішили проблему водопостачання і могли вирішити її ще раз. Робочих рук і грошей у шаха Акбара було достатньо.

 • Політична

На півночі загострилася політична ситуація. Біля кордонів імперії раз з’являлися війська ворожих династій. Було необхідно присутність Акбара для захисту кордонів і ведення війни.

Але тут виникає питання: якщо Акбар пішов на війну, куди пішли інші люди?

 • Духовна

Помер вчитель і духовний наставник імператора Салім Чішті. Більше Акбару тут не було чого робити.

На противагу можна сказати тільки одне: Великий Акбар — не чернець і не хлопчик, прив’язаний до нього.

В місті була зведена гробниця Саліма. Прекрасна будівля будувалося не один день і в Акбара час було пережити втрату.

 • Психологічна

Акбар Великий став дорослим чоловіком, йому не потрібно було доводити свою велич. Сини росли і пора було загартовувати їх у військовій справі.

Яка версія здається вам найбільш об’єктивною? Особисто мені подобається політична, але я не бачу суперечності між усіма чотирма. Вони можуть існувати одночасно.

Вигляд міста

Що ж ми бачимо зараз? Місто на території штату Уттар Прадеш справляє враження добре укріпленого і доглянутого міста-примари.

Багато частині цієї фортеці чудово зберегли елементи декору і нагадують нам про стародавні часи. Тут і зараз живуть люди, близько 30 тисяч чоловік. Можливо, багато в чому завдяки їх старанням фортеця знаходиться у відмінному стані. Багато споруди, незважаючи на масштабність фортеці, виглядають зараз зовсім невеликими.

Взагалі, Фатехпур-Сікрі – це не тільки стародавня архітектура. У місті досить жваво. По-перше, великий інтерес до цього місця відчувають туристи. А по-друге, сюди стікаються паломники.

Вони приходять в мечеть Джама Масажит (П’ятнична мечеть) і до мавзолею Саліма Чішті, щоб покласти квіти і залишити тут свій клапоть тканини.

Є повір’я, що якщо ви дуже хочете сина, досить помолитися на могилі Саліма.

Мавзолей Саліма Чішті

Усипальниця являє собою будівля з білого мармуру, а сама гробниця прикрашена напівдорогоцінним камінням.

Де зупинитися в Агрі

Фатехпур Сікрі знаходиться недалеко від Агри, тому краще ночувати в Агрі. Подивіться Тадж-Махал, а потім відвідаєте місто-привид.

Зараз багато варіантів житла в Агрі з’явилося на сервісі AirBnb. Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний номер в готелі, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Пропонуємо непогані варіанти готелів в Агрі

Час роботи

Щодня з 6:00 до 18:00

Скільки коштує

Стандартний квиток коштує 250 рупій

Як дістатися

Місто знаходиться в 40 км від Агри, тому легше дістатися звідти. Але будьте готові до пробок.

Фатехпур-Сікрі на карті

Підписуйтесь на нас, друзі. У нас в запасі ще багато історій з подорожей і порад про те, як подорожувати комфортно, безпечно і недорого.

До зустрічей!

З повагою, Алла Сутягіна


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку