Привіт, друзі. Погодьтеся, складно зустріти замок, який жодного разу не піддавався захопленню за свою більш ніж тисячолітню історію. Більш того, очікувати, що така твердиня виявиться практично в ідеальному стані. Однак такий замок дійсно існує. Це замок Ельц у німецькій федеральній землі Рейнланд-Пфальц біля міста Мозеля. Про це диво ми і розповімо сьогодні.

Зміст статті

 • 1 Багатовікова історія
 • 2 На екскурсії
 • 3 Час роботи
 • 4 Скільки коштує
 • 5 Як добратися
 • 6 Де зупинитися поруч з Эльцем
 • 7 Замок на карті

Багатовікова історія

Ельц або Бург Ельц (Burg Eltz) знаходиться поруч з комуною Wierschem в долині річки Эльцбах, яка відділяє місцевість Майфельд від Айфеля.

Побудований замок був, швидше за все, в XII столітті і тоді ж був поділений між братами Вільгельмом, Теодоріхом і Елією. Тут всі вони разом зі своєю прислугою і проживали.

Вперше прізвище власників замку згадується в документах Фрідріха Барбаросси за 1157 рік.

Нас вразило, що замком досі володіють нащадки цих братів. А адже минуло майже 900 років!

1331 рік для фортеці став початком серйозних військових дій, мабуть, єдиних, які «пощастило» відчути замку. Тоді сеньйори Эльца протистояли політиці архієпископів і курфюрста Балдуїна Люксембурзького.

Замок був обложений під час Эльцской ворожнечі. Для облоги замку навіть звели спеціальну облогову фортеця Трутцельц або Бальденэльц. Її стіни збереглися до наших днів.

Сама старовинна частина замку носить назву Платтельц. Вона була побудована в романському стилі. До комплексу Ельц поступово додавалися все нові будівлі.

Так до 1472 році був побудований Рюбенахский будинок. Його відрізняють багатокутні фахверкові вежі і прості виступаючі еркери.

З 1490 року тут почалося будівництво Родендорфских будинків.

Свою назву ця частина архітектурного комплексу отримала на честь дружини одного з власників замку. Фронтон цих будівель прикрашений портиком, який спочиває на декількох опорах. Простір над портиком прикрашає мозаїка, що зображує Мадонну з немовлям.

Ще пізніше, з 1604 року, почалося будівництво Кемпенихских будинків. Ці фахверкові будівлі завершували вигляд з внутрішнього двору. А під їх масивної сходами знаходився колодязь, який постачав водою всю фортецю.

Власники замку ніколи не шкодували грошей на його обслуговування. З 1845 року під керівництвом графа Карла Эльцского проходили реставраційні роботи, на які було витрачено понад 184 тисяч марок, що можна прирівняти до сучасних 8 мільйонів євро.

Зараз Ельц належить графу Карлу Эльцскому. Його предок отримав права на володіння будівлею в 1815 році.

Сучасний господар живе у Франкфурті-на-Майні. А замок надає для огляду всім бажаючим і піклується про нього.

Влітку тут щодня проводяться оглядові екскурсії, на яких ви можете познайомитися з самим замком, його скарбницею, предметами ювелірного мистецтва і деякими цікавими штучками.

На екскурсії

Отже, почнемо огляд замку з Рюбенахского будинку. Це восьмиповерховий будинок одержав своє ім’я в честь замку і земель поряд з містечком Кобленц.

Рюбенахский будинок

Хол цього будинку зараз виконує функцію збройової кімнати. Тут виставлено зброя, панцир, кольчуга і так далі. Причому тут ви не знайдете копій і підробок, всі предмети оригінальні.

Тим цікавіше побачити, наприклад, набір стріл, який використовували для захисту замку в 1333 році, маленьку гармату, східне зброя XVII-XVIII століть. «Ну гаразд, — списи й гармати, але як сюди потрапила східне зброю?» — запитаєте ви. А завдяки одному з представників семи Ельц, який брав участь у битві з турками.

Нижній зал замку розповідає зовсім іншу історію, історію про життя аристократів. Тут збереглися оригінальні каміни, килими з зображеннями екзотичних тварин. Цей зал прикрашає величезна кількість картин, написаних на дубі.

Не менш пишно прикрашений і Верхній зал, який протягом багатьох століть слугувала спальнею панів. Ліжко тут піднята високо над підлогою, що дозволяє зберегти тепло. Цій же меті служить і балдахін зі сценами турнірів, полювання і гербами.

Стіни тут розписані фресками.

Ще одна особливість цих кімнат – наявність туалету. Це був один з декількох десятків середньовічних замкових туалетів.

Родендорфский будинок

Родендорфский будинок ще вище свого побратима. У нього — десять поверхів.

 • Всередині знаходиться Виборна кімната. Тут засідали виборщики або курфюрсти, які володіють унікальним правом вибирати німецьких королів.

Троє з них були архієпископами і могли звертатися до Папи Римського, якщо вважали, що король гідний носити звання імператора Римської імперії.

 • У Родендорфском будинку розташовується найбільший зал комплексу, який так і називається, Великий зал.

Тут проводилися урочистості, сімейні обіди, на яких збиралися представники всіх трьох гілок сім’ї Ельц. І якщо для кожної гілки родини призначалися окремі приміщення, і жили вони відособлено, Великий зал був загальним.

У кутах залу висять маски дурнів, які символізують свободу слова, в той же час над входом викарбувано троянда – символ мовчання.

Кімнату прикрашає зброю і обладунки, розкішний килим і п’ятнадцять картин станкового живопису.

 • У цій же частині замку знаходиться Кімната княгині.

Своє ім’я вона отримала через що з’явився тут у XVIII столітті портрета знатної дами.

Це кімната була спальнею. Збереглася тут ліжко 1525 року – унікальний екземпляр. Це найстаріша ліжко, збереглася на всій території Німеччини.

Поруч з ліжком сходи, що веде в сусідню кімнату. Тут зібрані обладунки дуже маленького розміру. За легендою вони належали Агнес Ельц, яка захищала свій замок від настирливого залицяльника, який отримав відмову.

 • Наступна кімната – Знаменний зал.

Призначення цього залу невідомо. Можливо, тут повинна була знаходитися церква. Але частіше всього приміщення використовували для урочистих обідів.

Відмітна деталь цього залу – ребристе склепіння.

Окремо варто сказати про кухню, точніше кухні. Так як гілки родини вели окреме господарство, то і кухонь в замку було три.

Практично всі продукти в замку зберігалися в підвішеному стані. Тільки так їх можна було врятувати від ненажерливих гризунів. Для цього до стелі були прироблені кільця.

Величезні печі служили для копчення м’яса, а в масивних скринях зберігалася борошно.

Навколо замку лісовий масив. Місця мальовничі. Можна прогуляти по стежках.

Час роботи

з квітня по листопад з 9:30 до 17:30

Скільки коштує

 • Стандартний квиток коштує 8€
 • для групи від 20 осіб — 7€
 • для шкільних груп — 5€

Офіційний сайт: www.burg-eltz.de

Як дістатися

З Кельна, або будь-якого іншого великого німецького міста потрібно доїхати до міста Кобленц, далі на регіональному експресі доїхати до Мозелькерна, де замок знаходиться в крокової доступності.

Адреса: Burg-Eltz-Straße 1, 56294 Münstermaifeld

Де зупинитися поруч з Эльцем

Зараз багато варіантів житла з’явилося на сервісі AirBnb. Як користуватися цим сервісом у нас написано тут. Якщо ви не знайдете вільний житло на AirBnb, то шукайте житло через цей сайт бронювання.

Замок на карті

Спасибі, що читаєте нас. До скорого!


Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
Завантаження…
Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
згоду на обробку своїх персональних даних

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Вам також може бути цікаво


Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку