Привіт, дорогі друзі. Якщо хочете побачити рідкісних тварин, занесених у Червону книгу, дізнатися про них якомога більше, або просто добре погуляти і відпочити, радимо вам відправитися на територію Підмосков’я, місто Серпухов. Там в Приокско-терасовому заповіднику знаходиться Зубровый розплідник.

Росія. Московська область. Місто Серпухов. Зубровый розплідник в Приокско-терасовому заповіднику.

Зміст статті

 • 1 Зубр
 • 2 Про зубрі в цифрах
 • 3 Роль у лісі зубра
 • 4 Розплідник заповідника
 • 5 Американська проблема
 • 6 Приокско-терасний заповідник
 • 7 Режим роботи
 • 8 Розклад
 • 9 Скільки коштує
 • 10 Як дістатися
 • 11 Зубровый розплідник на карті

Ми побували в розпліднику. Екскурсія сподобалася.

З нами з заповідника гуляли діти різного віку. Любителі живності слухали з цікавістю, ті, хто не «в темі» трохи нудьгували (причому і дорослі, і діти). Тому, перш ніж побувати в такому унікальному місці, варто дізнатися детальніше про проблему:

 • Хто такі зубри?
 • Чому їх винищили?
 • Що вони роблять в природі?
 • Чому так важливо їх зберегти?

Зубр

Це найбільша наземний ссавець на території Європи, дикий бик, відомий нам з найдавніших часів. Відноситься до роду бізонів. Жили ще за часів мамонтів. Зберегти їх важливо ще й тому, що жили дикі бики тисячоліттями пліч-о-пліч з людиною і тисячоліттями нас годували, тобто хоча б з почуття вдячності.

Про зубрі в цифрах

Вага дорослої корови (зубрицы), в середньому – 700 кг, бика – більше 1 тонни.

Тривалість життя у корів до 22 років, биків – до 20.

Репродуктивний вік у зубрів наступає у 4 роки і триває до 18 років.

Гон у тварин припадає на серпень і вересень.

Вага новонародженого зубра – 24 кг.

Зубрица годує теля молоком до досягнення нею однорічного віку.

Жирність її молока – 8-9 відсотків.

У віці 20 днів зубрята вже починають їсти траву, а з 2 місяців – листя і пагони рослин.

Відмінності між зубром і американським бізоном незначні, що дозволяє схрещувати тварин. Але це вже гібриди, а не чистокровні зубри.

Бізон з Оклахоми

Зовнішні відмінності зубра і бізона:

більш високий горб (у формі є відмінності)

більш довгі роги і хвіст

голова зубра поставлена вище, ніж у бізона

тіло зубра вписується в квадрат, а у бізона — витягнутий прямокутник (тобто у бізона ноги коротше, спина довше)

У жаркий час року задня частина бізона покрита дуже короткою шерстю, майже лиса, в той час як у зубра у всі часи року шерсть розвинена по всьому тілу.

Обидва види приблизно однакові за величиною, хоча американський бізон за рахунок приземистости виглядає компактніше і сильніше.

Відео

Роль зубра в лісі

Зубри живуть у змішаних лісах і харчуються в основному молодими пагонами листяних дерев, що представляють собою підлісок.

Іноді підлісок буйно розростається настільки, що витісняє відновлення головних, в тому числі і хвойних порід, змінюючи весь ліс і середовище існування тварин. Багато тварини змушені шукати нові місця проживання або гинуть.

Таким чином зубр є чистильником лісу. Завдяки популяції зубрів зберігаються змішані ліси і тварини/птиці в них мешкають.

Розплідник заповідника

Офіційно розплідник з’явився в 1948 році, але роботи по вивченню і відновлення поголів’я лісових велетнів почалися набагато раніше.

У Росії був закон, згідно з яким зубри були віднесені до об’єктів полювання», тобто вбивство зубрів було дозволено офіційно.

До початку XX століття цих звірів вже налічувалося всього кілька сотень на території Росії. Тому вони опинилися в Червоній книзі. Але зубри продовжували гинути. Причин, як мінімум, три:

 • зміна середовища проживання
 • слабка генетична мінливість
 • браконьєрство
 • Зараз важко уявити, але з 1933 по 1939 рік в СРСР проживав один-єдиний чистокровний зубр по кличці Бодо, дивом зберігся в заповіднику Асканія-Нова під Херсоном.

  Останній зубр, який жив на Кавказі був убитий в 1921 році.

  Спочатку наші вчені намагалися закупити зубриц в Польщі, на території якої в той час перебував заповідник зубрів «Біловезька пуща», але спроби виявилися неуспішними.

  Після 1939 року, коли Західна Білорусь приєдналася до СРСР і Біловезька пуща стала частиною Білоруської республіки, роботу вдалося налагодити.

  Під час Великої вітчизняної війни загинула приблизно половина зубрів.

  У 1948 році на території Приокско-терасного заповідника був організований розплідник зубрів.

  Перед ним було поставлено завдання

 • вивчення
 • розведення
 • вирощування
 • розселення молодняку
 • збереження генофонду зубрів
 • адаптації тварин до життя на волі
 • Перший підопічний з’явився тут 21 листопада того ж року. Ним став бик з Біловезької пущі по кличці Пуслав.

  За наступні сім років сюди привезли ще 7 зубрів, а до 1950 році народилися перші зубрята.

  До 2009 року в розпліднику вирощені і відправлені в різні райони Росії, України, Білорусії, Литви та інших країн 328 чистокровних зубрів.

  Треба сказати, що проблема досі до кінця не вирішена, тому що основну складність представляють всі ті ж любителі вистежити, наздогнати і вбити тварину — браконьєри.

  Після складної витратною багаторічної роботи з вирощування й адаптації, зубрів випускають з розплідника. На цьому етапі простежити життя зубрів в лісі стає складно, — не приставляти спеціальних охоронців до зубриному сімейства. Тут і з’являються любителі вбивати і людські особини з свідомістю, величиною в гаманець.

  Треба сказати, що таких в будь-якій країні достатньо. Так в Америці бізони теж були майже знищені. Мало того, знищення цих велетнів було безпосередньо пов’язане з підкоренням індіанців.

  Американська проблема

  До початку XIX століття на території США налічувалося не менше тридцяти мільйонів бізонів.

  Бізони і індіанці

  Величезні тварини цілком комфортно почували себе на безкрайніх рівнинах Америки. Природно, полювання на них йшла — життя багатьох індіанських племен була безпосередньо пов’язана з полюванням на бізонів. Але це не могло завдати серйозно шкоди популяції.

  Прибулі зі старого світу переселенці досить швидко зметикували, що підкорити багато племен можна було не тільки вбиваючи людей, але і позбавляючи основного джерела живлення. Чим і зайнялися.

  Ось слова з виступу генерала Філіпа Шерідана:

  «Мисливці за бізонами зробили за останні два роки більше для вирішення гострої проблеми індіанців, ніж вся регулярна армія за останні 30 років. Вони знищують матеріальну базу індіанців. Пошліть їм порох і свинець, коли завгодно, і дозвольте їм вбивати …поки вони не знищать всіх бізонів!».

  Шерідан в Конгресі США пропонував заснувати спеціальну медаль для мисливців, підкреслюючи важливість винищення бізонів.

  Стада бізонів знищувалися повністю. Тварин розстрілювали в упор з кулеметів.

  З 1930-х років з’явилася мода на шкури бізонів. Тепер вже самі індіанці були змушені полювати на тварин, щоб вижити в умовах, що створилися.

  Бізнес виявився настільки прибутковим, що в країну потягнулися європейці-мисливці.

  Національний герой США Вільям Фредерік Коді, більше відомий, як Буффало Білл, за вісімнадцять місяців (1867-1868) одноосібно вбив 4280 (!) бізонів.

  Одна з численних банд, кормившаяся на цьому терені, знищила за рік 28 000 бізонів.

  Винищувачу бізонів Буффало-Біллу поставлений пам’ятник.

  Але ця «золота жила» швидко вичерпалася. До кінця XIX століття уціліло лише декілька сотень бізонів.

  Це були переважно ті особини, які жили при охоронюваних парках.

  Звичайно, були ті, хто намагався зупинити жорстокість. Так, наприклад, зусиллями філантропів і приватних організацій до 1872 році був створений парк Йеллоустоун.

  Там мешкало стадо бізонів, що послужив потім основою для відновлення популяції.

  Жорстока забава

  Не повірите, але до винищення бізонів були причетні … пасажири поїздів. Несподівано, так? А справа ось у чому: бізони часто перетинали залізничні колії, потрапляли під колеса локомотивів, що, відповідно, викликало сильну затримку при пересуванні поїздів.

  Цю проблему залізничники вирішили дуже винахідливо. Вони дозволили пасажирам стріляти з вікон за твариною. Більше того, зробили з цього своєрідну «фішку» перевезень.

  Приокско-терасний заповідник

  Загальна площа заповідника 5 000 га. Розплідник зубрів знаходиться на його території і займає площу в 200 га.

  Тварини в серпуховському парку зубрів містяться на території, обнесеній парканом, в умовах максимально наближених до природних.

  Крім підніжного корму вони отримують комбікорми, сіно і коренеплоди у відповідному їх вазі кількості. А важать дорослі особини, треба сказати, чимало, приблизно як легковий автомобіль. При цьому можуть легко перестрибнути метрову перешкоду.

  Зубр поки перший і єдиний на Земній кулі приклад успішного повернення в природу виду, вцілілого тільки в неволі. Цей вид був урятований від повного зникнення завдяки багаторічним узгодженим діям фахівців з Росії та Європи, в тому числі працівників Центрального зубрового розплідника.

  Розселяти тварин вперше почали з 1951 року. Всього ж за час існування розплідника тут народилося більше 700 телят. Молодняк, вирощений тут, став основою для створення декількох інших розплідників на території СРСР, нині Росії.

  Постійно на території розплідника живуть і розмножуються близько 25 зубрів. Також тут живуть п’ять американських бізонів.

  Таким чином, розплідник повернув зубра в природу і врятував цей вид від вимирання. Зараз в світі налічується близько 4500 осіб.

  Побувати в заповіднику зубрів в Серпухові і подивитися на життя зубрів може кожен. Обмежень за віком немає.

  Режим роботи

  У розпліднику проводяться організовані екскурсії. Вони розписані на весь світловий день і проходять чітко за часом.

  Зайти до зубрам без супроводжуючого не можна.

  Офіційний сайт: www.pt-zapovednik.ru/pitomnik

  Розклад

  Групи приїхали самостійно формуються на місці.

  Екскурсія проходить кожну годину: з 09.00 до 15.00 (час початку останньої екскурсії — 15.00).

  Скільки коштує

  • Дорослий квиток 400 руб.
  • Дитячий 200 руб.
  • Діти до 7 років безкоштовно.

  Для іноземців, груп, індивідуальних туристів свої розцінки. Вартість може змінюватися. Звіряйтеся на сайті.

  На території працює музей. Його відвідування з екскурсоводом входить у вартість квитка.

  Перекусити можна в кафе на території. Їжа у вартість екскурсії не входить.

  Як дістатися

  Можна замовити екскурсію і приїхати на автобусі. Так роблять багато шкіл.

  Можна приїхати самостійно.

  • На автомобілі

  по Варшавському шосе, потім по Сімферопольському і після вказівника на 97 км звернути направо, далі під автомобільний міст і ще близько 4 кілометрів.

  У Данках їхати по головній дорозі через річку Сушку і за вказівниками.

  • На громадському транспорті

  Електричкою з Курського вокзалу доїхати до станції Серпухов. Там сісти на автобуси №№ 31 (Турово), 41 (Зиброво) або маршрутне таксі № 25 (Серпухов — Данки ) до зупинки «Заповідник». По часу це приблизно 35 хвилин.
  Розклад автобусів краще дізнатися заздалегідь.

  Зубровый розплідник на карті

  Адреса: Московська область, Серпуховський район, містечко Данки

  Друзі, спасибі за те, що читаєте нас. Відкривайте для себе нові місця! І до побачення.


  Підпишись на оновлення блогу і отримуй свіжі статті на пошту
  Завантаження…
  Натискаючи кнопку «Підписатися»,ви даєте
  згоду на обробку своїх персональних даних

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Вам також може бути цікаво


  Селище Бурштиновий Калінінградській області — чим зайнятися, що подивитися

  Рибна село в Калінінграді — що це таке і водиться там рибка

  Парк мініатюр в Калінінграді — шедеври російської архітектури в Південному парку