Підбираємо автомобільний домкрат: як вибрати відповідний?

1-31-2021
????????????????????????????????????

«Машина без домкрата – не машина» – кажуть автомобілісти. Правда в цьому є: домкрат допоможе і колеса поміняти, і з ями вилізти, і сам автомобіль відремонтувати. 

Існує кілька видів домкратів: вони підходять для різних цілей і умов зберігання. Розповімо як вибрати домкрат, який не зламається під вагою машини і стане надійним помічником.

За якими параметрами вибирати?

В першу чергу потрібно визначитися з 3 параметрами: вантажопідйомністю, висотою підхоплення і максимальною висотою підйому. На основі цих даних і мети використання можна буде зробити остаточний вибір домкрата для вашого авто. 

Вантажопідйомність домкрата

Всі пристрої відрізняються вантажопідйомністю: у одного типу домкрат 5т цена є моделі під різне навантаження. Враховуйте вага автомобіля плюс 200-300 кг запасу: для полуторатонного авто вибирайте домкрат з вантажопідйомністю 1700-1800 кг. Якщо підйомний механізм розрахований на меншу вагу, то він зламається і автомобіль впаде – пошкодження неминучі!

Висота підхоплення

Висота підхоплення – мінімальна висота, на якій підйомний пристрій починає працювати. Щоб розрахувати її, припаркуйте автомобіль на рівній поверхні, виміряйте висоту від дорожнього покриття до порога авто і відніміть з неї висоту профілю шини: це важливо, щоб домкрат можна було помістити під днище автомобіля зі спущеним колесом. 

Висота підйому

Висота підйому – максимальна висота, на яку обраний домкрат може підняти ваш автомобіль. Щоб замінити колесо, зняти КПП або зробити ремонт, досить підйому на висоту від 30 до 50 см. Підйом більш ніж на 50 см необхідний якщо машина потрапила колесом в глибоку яму.

Види домкратів: який домкрат краще?

Серед найбільш поширених варіантів домкратів виділяють:

 1. рейкові
 2. Гвинтові (до них відносяться ромбические домкрати)
 3. Гідравлічні (темно-зелені, телескопічні та підкатні)
 4. пневматичні

У кожного виду свої плюси і мінуси.

рейкові домкрати

Рейкові домкрати допоможуть витягнути колесо автомобіля з ями, дуже часто автовиробники використовують їх в якості штатного підйомного механізму. Є важільні моделі, які піднімають вантаж за рахунок ходу лапи, який висуває підйомну рейку, і зубчасті, які піднімають машину за допомогою шестерень завдяки обертанню рукоятки.

У них хороша вантажопідйомність (до 20 т) і середня висота підйому, при цьому висота підхоплення від 30 мм підійде для авто з самим низьким кліренсом (або для “занижених” машин). Вони легкі і компактні їх можна возити з собою і використовувати не тільки для підйому, але і в якості лебідки. є і мінуси – використовувати його доведеться із застосуванням фізичної сили. 

гвинтові домкрати

Один з найпопулярніших видів: саме ромбические домкрати поставляються в якості штатних в комплекті з автомобілем. У гвинтових домкратів за роботу відповідає гвинт з шарніром і опорної чашею, в рух конструкція приводиться рукояткою: в залежності від того, в який бік вона крутиться, опорна майданчик буде підніматися або опускатися.

Вантажопідйомність ромбических домкратів в середньому від 0,5 до 3 т. Вони мало важать, у них велика опорна майданчик і їх можна возити з собою в багажнику, до того ж у них низька ціна. У них найнижча висота підхоплення і велика висота підйому – до 40 см. Є і недоліки – доведеться застосувати серйозну фізичну силу, щоб підняти автомобіль таким домкратом. 

Ромбічний домкрат підійде для постійного зберігання в багажнику авто «на всякий випадок» – поміняти проколене колесо на запаску в дорозі у вас з ним точно вийде!

гідравлічні домкрати

У гідравлічних домкратів підйом відбувається за рахунок тиску робочої рідини. До них відносяться пляшкові, телескопічні та підкатні домкрати.

У пляшкових домкратів один шток, тому їх також називають одногтоковимі або одноплунжерний, а у телескопічних один шток вставлений в інший, тому саме телескопічні домкрати ставлять рекорди по висоті підйому і вантажопідйомності. 

Зберігати і використовувати їх потрібно строго вертикально, щоб не витікала масло. У процесі використання рівень рідини потрібно контролювати і вчасно доливати масло, також перевіряти герметичність сальників. 

У пляшкових і телескопічних домкратів плавний хід, а фізичної сили для підйому доведеться прикладати по мінімуму. Конструкція стійка і займає зовсім небагато місця в гаражі або в багажнику автомобіля. 

Є й недоліки: точно відрегулювати висоту опускання не вийде, а поломки у гідравлічних підйомників набагато серйозніше, ніж у гвинтових аналогів. Вибирайте ці типи домкратів, якщо ви самостійно ремонтуєте автомобіль і потрібно піднімати автомобіль на максимальну висоту. 

Подкатниє домкрати складаються з низького корпусу на колесах, важіль з підйомною п’ятою у них піднімається за рахунок гідроциліндра. Саме такі використовують в шиномонтажах: вони швидкі, надійні, піднімають на оптимальну висоту і підходять для машин з низьким кліренсом завдяки невеликій висоті підхоплення.

Мінімальна вантажопідйомність у них – 1,5 т, є широка наполеглива майданчик. В процесі підйому важіль домкрата піднімається, а сам домкрат як би “закочується” під автомобіль. 

Великі підкатні домкрати вийде використовувати тільки стаціонарно: вибирайте його для гаражних робіт або використання на СТО.

пневматичні домкрати

Пневматичний підйомний механізм піднімає автомобіль за допомогою стиснутого повітря – у них є камера для повітря, яка розширюється і піднімає авто. Пневматичний домкрат дуже швидко підніме автомобіль на потрібну висоту і в цілому дуже надійний за умови справності всіх клапанів і кранів. Але якщо хоча б один клапан підбурює повітря, машина різко впаде вниз – серйозних пошкоджень не уникнути. 

Серед пневматичний домкратів є як компактні, так і стаціонарні моделі: перший варіант цілком підійде для приватних цілей, тільки пам’ятайте, що возити з собою доведеться ще й компресор. 

Підводимо підсумки: який домкрат вибрати для автомобіля?

 1. В першу чергу звертайте увагу на вантажопідйомність, адже домкрат точно не зможе нормально працювати на межі своїх можливостей – повинен бути запас по вазі хоча б на 200-300 кг.
 2. Висоти підйому повинно бути достатньо для зняття колеса – від 30 см, а висота підхоплення повинна бути нижче кліренсу на висоту профілю шини. 
 3. Ромбічні домкрати мають невелику вагу і просту конструкцію, їх можна возити з собою в багажнику автомобіля.
 4. Подкатниє домкрати підходять для стаціонарного використання в гаражі або майстерень для машин з невеликим кліренсом, невеликі моделі можна возити з собою. Є моделі, які укомплектовані спеціальним стопорним механізмом, що дозволяє використовувати їх для безпечного утримування автотранспорту при ремонті.
 5. Пляшкові домкрати підходять для легкового і комерційного транспорту, адже у них велика вантажопідйомність. Телескопічні домкрати піднімають ТЗ на рекордну висоту – до 500 мм. Зберігати і ті, і інші домкрати потрібно тільки у вертикальному положенні.
 6. Для легкового автомобіля краще вибирати ромбоподібний або невеликий гідравлічний: вони займуть мало місця в багажнику. Для вантажного автомобіля потрібен гідравлічний домкрат. 
 7. Підкатна гідравлічний і стаціонарний пневматичний домкрати відмінною підходять для гаража, СТО або шиномонтажу, але є і компактні пневматичні підйомні пристрої: в комплекті з ними потрібно возити компресор.

Бонус: як безпечно використовувати домкрат і продовжити термін його служби

Мало вибрати потрібний, важливо ще й користуватися домкратом правильно. 

 • Вибирайте висоту підйому в залежності від мети: для зняття колеса досить щоб воно відірвалося від землі, для огляду підвіски треба піднімати авто ще вище.
 • Домкрат можна ставити тільки на рівну, тверду поверхню: бетон, асфальт. Тоді підйомник не зрушиться, а машина не впаде з опори. Обов’язково поставте стопорні черевики під колеса, які залишаться на землі.
 • Домкрат служить тільки для підйому, але не для опори: не залишайте на ньому автомобіль. Після підйому на потрібну висоту, поставте під автомобіль страхувальні підставки – тепер можна працювати!
 • На багатьох авто місце під установку домкрата позначено стрілками. Якщо покажчиків немає, уважно вивчіть інструкцію по експлуатації автомобіля – там повинна бути інформація 

Чого робити категорично не можна:

 1. Чи не підставляйте домкрат під дно машини: метал там не такий міцний і днище можна пошкодити.
 2. Не встановлюйте підйомний пристрій під рухомі частини машини, наприклад, підвіску. 

Як продовжити термін служби домкрата?

Згодом хід штока домкрата стає менш плавним, і машина піднімається ривками, зменшується швидкість підйому, доводиться прикладати більше фізичної сили. Це перші «симптоми» проблем – до них краще не доводити і своєчасно обслуговувати домкрат.

У ромбических і подкатних домкратів потрібно змащувати тертьові металеві деталі змазкою щоб зменшити знос, також важливо очищати їх від бруду. Зберігайте пристрій у сухому місці щоб не з’явилася іржа. Подкатной домкрат періодично оглядайте відсутні сліди витікання масла. Якщо ослабли заклепки, пошкодилися гвинти або важелі – не ризикуйте і купіть новий домкрат. 

При неправильної експлуатації гідравлічного домкрата (наприклад, своєчасно не забираєте бруд зі штока) сальники будуть пошкоджуватися, як наслідок – масло витікатиме і його доведеться доливати. Якщо масло забруднено, його потрібно міняти повністю. 

Також на ефективність роботи впливає поява бульбашок повітря в гидроцилиндре: щоб їх випустити відкрийте перепускний клапан і кришку оливозаливно∂ горловини, а потім кілька разів швидко натисніть на рукоятку, щоб зайве повітря вийшов.